Jump to content



Recommended Posts

Τελωνειο τυπικα δεν εχει οτι ειναι απο 20 η 25 ευρω (αν θυμαμε καλα) και κατω.( η αληθεια ειναι οτι ΟΛΑ περνανε απο τελωνειο αν ειναι απο χωρα εκτος Ε.Ε. , απλα δεν ελεγχονται ολα)

 

Βεβαια μετα ειναι πολλα στην τυχη οπως :

 

Μεγεθος (τα μικρα τα τσεκαρουν λιγοτερο)

Δηλωμενη αξια 

Δηλωμενη περιγραφη (πχ mobile phone η ταμπλετ στην περιγραφη ,φωναζει ανοιξτε με! )

ειδος (ηλεκτρονικα ειδη = περισσοτερες πιθανοτητες να "φαει" τελωνειο

 

Ολα τα παραπανω επειρεαζουν τον ελεγχο μεμονωμενα η σε συνδιασμο.

 

Επισης απο Αμερικη πλεον τα δηλωνουν κανονικα διοτι υπαρχουν βαριες ποινες σε καταστηματα οπου δηλωσουν ψευτικα στοιχεια σε δεμα που στειλουν εκτος , οι Κινεζοι ομως οχι !!

 

Καρμεν , πριν 1 η 2 χρονια αντι για 20-25 ευρω ηταν 100 δολλαρια , οποτε περιπου 75-80 ευρω το ποσο δηλωμενης αξιας που δεν πληρωνες για εκτελωνισμο. (με την τοτε ισοτιμια)

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συγγνώμη για το off topic, αλλά θέλω τα φώτα σας, ώστε να μην μου βγει η black friday, black potato.

Πήγα στον τοπικό Κωτσόβολο, για να δω το blackwidow v2 και το ornata chroma. Το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να τα φέρουν από Αθήνα και γουρούνι στο σακί, πριν, δηλαδή, ακούσω πόσο θόρυβο κάνουν τα πλήκτρα, δεν μπορούσα να πάρω. Οπότε πήγα στα public και δοκίμασα το blackwidow. Δεν το συζητώ: η πληκτρολόγηση είναι θορυβώδης (δυστυχώς, η προσφορά αφορά μόνο τα green switches, αλλά δεν ξέρω, έχοντας δει και μερικά videάκια στο youtube, πόση διαφορά θα έκαναν τα πορτοκαλί και κίτρινα πλήκτρα), αλλά αυτό, ας πούμε, ξεπερνιέται. Θα πληκτρολογώ αργά και βασανιστικά.

Με το gaming τι γίνεται; Πόσο θόρυβο κάνουν τα πλήκτρα, λαμβανομένων υπόψη των εξής: 1) παίζω βράδυ, 2) μισοκλείνω την πόρτα του δωματίου, 3) το υπνοδωμάτιο, στο οποίο κοιμούνται γυναίκα και μωρό, είναι απέναντι και σε πολύ μικρή απόσταση, οπότε μισοκλείνω και εκεί την πόρτα και 4) παίζω αποκλειστικά single player, οπότε τα πλήκτρα που χρησιμοποιώ περισσότερο και κρατάω πατημένα είναι τα w, a, s, d, shift, space και λιγότερο τα enter, q, e, f, w, και tab.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. Αν υπάρχει σχετικό θέμα, παρακαλώ τους mods να το μεταφέρουν εκεί, για να μην γεμίζω με off topic το thread.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο να ενοχλούν τους άλλους αλλά αν ενοχλούν και εσένα και από αυτά που γράφεις δεν το είδες με καλό μάτι. Οπότε? 

 

Οι πιο αθόρυβοι διακόπτες είναι οι RED. Κάπου πήρε το μάτι μου για προσφορά το corsair RGB Srafe στα 130 ευρώ. Το αντίστοιχο βέβαια corsair με τους silent είναι εντελώς αθόρυβο.

 

Το έβαλες εσύ πιο πάνω στο πλαίσιο.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

1) Το θέμα δεν είναι μόνο να ενοχλούν τους άλλους αλλά αν ενοχλούν και εσένα και από αυτά που γράφεις δεν το είδες με καλό μάτι. Οπότε?

2( Οι πιο αθόρυβοι διακόπτες είναι οι RED. Κάπου πήρε το μάτι μου για προσφορά το corsair RGB Srafe στα 130 ευρώ. Το αντίστοιχο βέβαια corsair με τους silent είναι εντελώς αθόρυβο.

Το έβαλες εσύ πιο πάνω στο πλαίσιο.

1) Κοίτα, το "πρόβλημα" εδώ είναι οι γυναίκες μου. Η πληκτρολόγηση είναι πιο θορυβώδης σε σχέση μ' ένα κοινό πληκτρολόγιο. Εμένα δεν μ' ενοχλεί, αλλά μπορεί να ενοχλήσει την οικογένεια. Αυτήν τη στιγμή, το σπίτι πρέπει να είναι ήσυχο, λόγω του μωρού.

2) Ποιο λες; http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/pliktrologia-keyboards/Corsair-Strafe-Mechanical-cherry-mx-red-CH-9000088-NA.htm

ή http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/pliktrologia-keyboards/Corsair-Strafe-Mechanical-RGB-cherry-mx-red-CH-9000227-NA.htm

Είναι εντελώς αθόρυβο δηλαδή;

Γενικά, λόγω παιχνιδιών που προτιμώ, πατάω πολύ συγκεκριμένα πλήκτρα. Τα w, a, s, d τα κρατώ σχεδόν πάντα πατημένα και τα υπόλοιπα, που έβαλα πιο πάνω, αναλόγα με το παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αυτή τη στιγμή, το σπίτι πρέπει να είναι ήσυχο, λόγω του μωρού

Τα μωρά συνήθως δε χαμπαριάζουν. Από την άλλη όμως εάν η μαμά νομίζει ότι ενοχλεί, την έκατσες :p

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω RED διακόπτες και κάνουν αρκετό θόρυβο. Πιο αθόρυβοι είναι οι brown αν δεν κάνω λάθος.

Έκανα μια αναφορά να τα μεταφέρουν στο σωστό θέμα, θα πάρεις και περισσότερες απαντήσεις λογικά εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DEADLAZARUS said:

1) Κοίτα, το "πρόβλημα" εδώ είναι οι γυναίκες μου. Η πληκτρολόγηση είναι πιο θορυβώσης σε σχέση μ' ένα κοινό πληκτρολόγιο. Εμένα δεν μ' ενοχλεί, αλλά μπορεί να ενοχλήσει την οικογένεια. Αυτή τη στιγμή, το σπίτι πρέπει να είναι ήσυχο, λόγω του μωρού.

2) Ποιο λες; http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/pliktrologia-keyboards/Corsair-Strafe-Mechanical-cherry-mx-red-CH-9000088-NA.htm

ή http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/pliktrologia-keyboards/Corsair-Strafe-Mechanical-RGB-cherry-mx-red-CH-9000227-NA.htm

Είναι εντελώς αθόρυβο δηλαδή;

Γενικά, λόγω παιχνιδιών που προτιμώ, πατάω πολύ συγκεκριμένα πλήκτρα. Τα w, a, s, d τα κρατώ σχεδόν πάντα πατημένα και τα υπόλοιπα που έβαλα πιο πάνω αναλόγα με το παιχνίδι.

Για το 2ο λέω το RGB. Εντελώς αθόρυβο είναι το silent. Δηλ. με τους silent διακόπτες, αλλά γι αυτό δεν υπάρχει κάποια προσφορά. Αυτό της προσφοράς είναι με τους RED διακόπτες.  Από όλους τους διακόπτες(πλην των silent) είναι οι πιο αθόρυβοι. 

 

Επιπλέον τα SRAFE έχουν πιο πλατιά πλήκτρα και δεν είναι μικρά. Αυτό βολεύει αρκετά στην πληκτρολόγηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

Σχετικό είναι το silent.

Σε linear διακόπτες ναι μεν δεν έχεις το κλικ που κάνουν οι μπλε π.χ., αλλά αν τους κάνεις bottom out ακούγονται.

 

Σε gaming κατάσταση που περιγράφεις πιο πάνω αυτό που θα ακούγεται είναι το spacebar και το shift που συνήθως τα πάτας σε ανύποπτο χρόνο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος MasterCommander έγραψε:

@DEADLAZARUS

Σχετικό είναι το silent.

Σε linear διακόπτες ναι μεν δεν έχεις το κλικ που κάνουν οι μπλε π.χ., αλλά αν τους κάνεις bottom out ακούγονται.

Σε gaming κατάσταση που περιγράφεις πιο πάνω αυτό που θα ακούγεται είναι το spacebar και το shift που συνήθως τα πάτας σε ανύποπτο χρόνο.

Ε, τότε δεν μου κάνει το mechanical. Έχω την τάση να πατάω μέχρι κάτω τα πλήκτρα (τα w, a, s, d τα κρατάω πατημένα συνέχεια και ασκώντας πίεση, ειδικά στο πάνω μέρος τους), ενώ τα space και shift τα πατάω γρήγορα και απότομα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, UltraB said:

Έχω RED διακόπτες και κάνουν αρκετό θόρυβο. Πιο αθόρυβοι είναι οι brown αν δεν κάνω λάθος.

Έκανα μια αναφορά να τα μεταφέρουν στο σωστό θέμα, θα πάρεις και περισσότερες απαντήσεις λογικά εκεί.

Το θέμα με τους brown όμως είναι ότι πρέπει να ασκήσεις περισσότερη δύναμη στο πάτημα. Έχει cN 55. Στα δικά μου τα χέρια οτιδήποτε πάνω από 50 είναι ενοχλητικό. Όσα έχουν πάνω από 50 πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάζονται από τον χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, καθώς με τρώει η σκέψη απόκτησης ενός μηχανικού πληκτρολογίου (+τα φωτάκια για παιδάκια, καθώς πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα:p).

Δεν είχα ποτέ μηχανικό πληκτρολόγιο. Δεν έχω δοκιμάσει διακόπτες, δεν ξέρω τι θα μου ταίριαζε. Κατά την πληκτρολόγηση, χτυπάω απαλά τα πλήκτρα (ή τουλάχιστον, δεν τα πατάω έντονα), ενώ όταν παίζω, εννοείται, τα πατάω πιο έντονα. Δεν ξέρω, αν είναι χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες για την επιλογή των πλήκτρων.

Για τον θόρυβο, καταλαβαίνω ότι είναι υποκειμενικό θέμα, οπότε  θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται σε gaming καταστάσεις. Με την πληκτρολόγηση, θα τα βρούμε. Αξίζει να προβώ σε έξτρα αγορές (switch dampeners) ή υπάρχουν αθόρυβα πληκτρολόγια για το ποσό που διαθέτω;

Ποσό που διαθέτω: 100-120 το μέγιστο, για full size πληκτρολόγιο.

Wrist pad: δεν θα έλεγα όχι, δεν είχα ποτέ, αλλά τα γεράματα μου χτυπούν την πόρτα, οπότε θέλω να ξεκουράζω τα χεράκια μου.

Φωτισμός: ας υπάρχει, αλλά όχι να το κάνουμε και καλοκαιρινό το πληκτρολόγιο. Αν ξεφεύγει η τιμή, ας πάμε σε απλό rgb χωρίς πολλά λαμπιόνια.

Συνοψίζοντας: 100-120 ευρώ, νορμάλ φωτισμός, άγνωστα τα προτιμώμενα πλήκτρα, καλό θα ήταν να έχει wrist pad, αλλά αυτό μπορεί και ν' αγοραστεί έξτρα, αν δω ότι δεν βολεύομαι. Α, και να καθαρίζεται σχετικά εύκολα. Όλο μου λέει η γυναίκα μου να ξεσκονίσω και το αναβάλλω.

Τα φώτα σας (όχι rbg:p), κύριοι και κυρίες.

Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Αγαπητό μου παιδί!

Ακολουθώντας τις οδηγίες μου, είμαι σίγουρος ότι σε αυτά τα Χριστούγεννα θα έχει η κάλτσα του Saint Billy ένα πληκτρολόγιο για εσένα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

  • Full sized keyboard
  • Θέλουμε μέτρια πλήκτρα
  • Αθόρυβο σε gaming καταστάσεις
  • Φωτιζόμενο 
  • ΟΧΙ RGB
  • 100 -120 euros

===============================================================================

 

Για τα πλήκτρα για χαμηλό θόρυβο, ξεχνάς τα Black Cherry MX, Θα σου πρότεινα τα Brown Cherry MX, αλλά οι πιο ήσυχοι αλλά παράλληλα ευαίσθητοι είναι οι custom της Logitech

G413 CARBON AND SILVER

G613 WIRELESS MECHANICAL GAMING KEYBOARD καινοτόμο!

 

HYPERX ALLOY FPS MECHANICAL GAMING CHERRY MX BLUE

 

CORSAIR STRAFE MECHANICAL GAMING KEYBOARD - CHERRY MX BLUE - EU VERSION

 

Corsair Gaming K70 Mechanical Gaming Keyboard

 

Sharkoon Skiller MECH SGK1

 

 

Cooler Master και Razer δεν τα αναφέρω γιατί σε συμπαθώ και δεν αξίζει να τρέχεις για RMA στις γιορτές.

 

 

Πές μου ποίο σου κάθεται πιο καλά στο μάτι για να γίνω πιο σγκεκριμένος με το γούστο σου.

 

 

Έγινε επεξεργασία από env0y
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά σειρά προτίμησης: 1) το K70. Ξεφεύγει κατά τι από το budget.

2) το g413 carbon.

3) το hyperx alloy.

Το g613 δεν με ενθουσιάζει εμφανισιακά, αλλά το βάζω ως καινοτόμο.

Αν είναι τόσο αθόρυβοι της logitech, μήπως να πάω μόνο σ' αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Η Logitech φίλε δεν ξέρω πως κατάφερε και πέτυχε αυτή την χρυσή τομή. 

 

Σπίτι έχω Logitech και στην δουλειά CM. και κάθε μέρα πληκτολογώ από Cherry brown σε Logitech Romer-G. Να το πω ότι οι Romer-G είναι πιο ξεκούραστοι και πιο ήσυχοι.

 

Βέβαια πολλά καταστήματα έχουν Logitech πληκτρολόγια στα ράφια κάνε μία βόλτα και δοκίμασε την επαφή μαζί τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Η Logitech φίλε δεν ξέρω πως κατάφερε και πέτυχε αυτή την χρυσή τομή.

Σπίτι έχω Logitech και στην δουλειά CM. και κάθε μέρα πληκτολογώ από Cherry brown σε Logitech Romer-G. Να το πω ότι οι Romer-G είναι πιο ξεκούραστοι και πιο ήσυχοι.

Βέβαια πολλά καταστήματα έχουν Logitech πληκτρολόγια στα ράφια κάνε μία βόλτα και δοκίμασε την επαφή μαζί τους.

Οπότε, προτείνεις g413/613;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Αν έχεις μεγάλο γραφείο και καλό cable management πας στο G413 αν είναι συμμαζεμένο γραφειάκι και θέλεις όσο λιγότερα πράγματα πάνω πας σε ασύρματο.

Για το g910 orion spark, τι λες; Γιατί υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.