Jump to content



Recommended Posts

Το σημαντικό είναι αυτό:

Quote

MX clones have flooded the market since Cherry’s patent expiration in 2014. Many keyboard manufacturers have switched to clones since then, generally to the displeasure of enthusiasts, although there are no clear data to prove whether the clones are any worse (or better) than genuine Cherry switches.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Το σημαντικό είναι αυτό:

 

Αυτοί είναι οι συγκεκριμένοι.Τώρα κατά πόσο είναι αξιόπιστοι και συγκρίσιμοι με τους cherry,"η νεκροψία θα το δείξει".:hehe:

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/5/2016 at 11:10 PM, therock said:

Ducky απο που παιρνουμε

 

ao9hAM0.jpg

 

Ducky μπορείς να πάρεις από εδώ σίγουρα:

https://www.alternate.be/html/search.html?query=ducky&x=0&y=0

Αν θυμάμαι καλά θέλουν γύρω στα 30 ευρώ μεταφορικά.

 

Επίσης υπάρχει και αυτό αλλά δεν ειμαι σίγουρος αν στέλνει:

https://mechanicalkeyboards.nl/en/shop/full-size-model/

 

Αυτά τα καταστήματα είναι αν θες layout ANSI US, γιατί σε uk βρίσκεις και σε amazon π.χ.

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω κολλησει με k95 RGB και ψαχνω για προσφορες. Blue δε νομιζω να βρω αλλα brown βγαινει 219-229. Το χει πετυχει που θενα κανεις με 200 λιγοτερο. Σε αυτη τη τιμη θα το παρω

Κατω απο 200 εχει το κ70,αλλα δεν εχει τα έξτρα κουμπιά του k95. Αν θες αναγκαστικά τα έξτρα κουμπιά,ψαχνε Ελλάδα καμια προσφορά,γιατι στο εξωτερικό ειναι εξίσου ακριβό και με τα μεταφορικά μπορει να ξεφύγει

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θελω μια προταση για RGB Cherry MX Brown η Βlack η κατι ενναλακτικο π.χ τα switches κανα 2 εταιριων OXI κινεζικους παντως.Αν ειναι και τιμουλα κατω απο 150 ακομα καλυτερα.Διοτι το trigger 1st gen εχει αρχισει να διαλυεται :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Helly έγραψε:

Λοιπον θελω μια προταση για RGB Cherry MX Brown η Βlack η κατι ενναλακτικο π.χ τα switches κανα 2 εταιριων OXI κινεζικους παντως.Αν ειναι και τιμουλα κατω απο 150 ακομα καλυτερα.Διοτι το trigger 1st gen εχει αρχισει να διαλυεται :D

Κατ΄αρχήν όλοι κινέζικοι είναι.:pΤο πληκτρολόγιο θα αγοραστεί από Ελλάδα ή απ΄έξω; Εδώ μπορείς να δεις διάφορες  μάρκες διακοπτών και αν κάνεις κλικ πάνω στον κάθε διακόπτη έχει και διάφορες μάρκες που τους φοράνε καθώς και τις τιμές που παίζουν.(Στο εξωτερικό πάντα). 

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια βοηθεια ρε μαγκες μπας και το χωσω να τελιωνουμε.

 

Περα απο Qwerty, Qwertz, Azerty, Ποιο ειναι το καλυτερο layout γιατι εχω μπερδευτει. Ευρωπαικο, Αγγλικο, Αμερικανικο, ANSI?

 

1337158.jpg

 

maxresdefault.jpg

 

13366.jpg

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Θα παρω τελικα αυτο και αν κατσει παμε αλλη φορα για RGB γιατι δε βρισκω κ95 με καφε. Ολοι εξαντλημενο και κατι τιμες 230 βρισκω.

 

http://www.e-shop.gr/pliktrologio-corsair-gaming-k70-mechanical-gaming-backlit-red-led-cherry-mx-blue-us-p-PER.643283

 

Ξερει κανεις αν ειναι το μεταγενεστερο, γιατι κατι θυμαμαι παλιοτερα οτι πρωτη εκδοση καποια κουμπια δε τα βγαζε μηχανικα.

 

-Επισης ξερει κανεις αν το silver που ταν κουκλι εχει σταματησει οριστικα?

 

k70_03_s_us.png

 

Silver εξαντλημενο, και λεει και full mechanical, στο αλλο πως μπορω να μαι σιγουρος, μη φαω καμμια ηττα και πρεπει να το ακυρωσω

 

http://www.e-shop.gr/corsair-vengeance-k70-fully-mechanical-gaming-keyboard-natural-silver-p-PER.549485

 

 

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, therock said:

Μια τελευταια βοηθεια ρε μαγκες μπας και το χωσω να τελιωνουμε.

 

Περα απο Qwerty, Qwertz, Azerty, Ποιο ειναι το καλυτερο layout γιατι εχω μπερδευτει. Ευρωπαικο, Αγγλικο, Αμερικανικο, ANSI?

 

Παρότι αποφάσισες, για την ιστορία να επισημάνω ότι τα QWERTY/AZERTY κλπ δεν είναι καθοριστικά στην επιλογή μηχανικού πληκτρολογίου, γιατί μπορείς απλά να κουνήσεις τα keycaps όπως θέλεις, και να κάνεις την κατάλληλη επιλογή από το λειτουργικό σύστημα. Βεβαίως πολλά QWERTZ/AZERTY κλπ έχουν πρόσθετους συμβολισμούς στα πλήκτρα που αντιστοιχούν στην περιοχή για την οποία προορίζεται το πληκτρολόγιο.

 

Η πιο χαρακτηριστική διαφορά εντοπίζεται μεταξύ ISO και ANSI layout και είναι το "φαρδύ" ή στενό Enter. Τα ANSI είναι πιο συνηθισμένα στις ΗΠΑ, ενώ τα ISO στον υπόλοιπο κόσμο (με διαφοροποιήσεις ανά χώρα). Δυστυχώς, προσωπικά προτιμώ τo ANSI layout, αν και δεν το καταλογίζω ως μέγεθος ατοπήματος στην ίδια κατηγορία με το μετράμε μήκος σε ίντσες :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει καποιος μονο ας μου πει ως σημερα, μηπως μπορω να βρω καπου το silver να ακυρωσω τη παραγγελια που εχω κανει. Τα red keycaps που φαινονται στη φωτο ερχονται με το πληκτρολογιο η τα παιρνεις ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα σημερα. Πρωτες εντυπωσεις.

 

-Ειχε κατι σημαδακια. Ειμαι ψειρας αλλα βαριεμαι να το επιστρεψω

-Εχει ενα usb passthrough (νομιζα 2) και απο οτι καταλαβαινω απο εδω ειναι usb2.0. Fuck that. Αν δε το χρησιμοποιει για ρευμα γιατι να αχρηστευσω τη usb 3 μου.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, therock said:

Το πηρα σημερα. Πρωτες εντυπωσεις.

 

-Ειχε κατι σημαδακια. Ειμαι ψειρας αλλα βαριεμαι να το επιστρεψω

-Εχει ενα usb passthrough (νομιζα 2) και απο οτι καταλαβαινω απο εδω ειναι usb2.0. Fuck that. Αν δε το χρησιμοποιει για ρευμα γιατι να αχρηστευσω τη usb 3 μου.

Στο RGB που είναι και ακριβότερο, το έκοψαν :) Από την άλλη, έβαλαν στο Strafe RGB...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι θύρες προορίζονται για να φιλοξενούν συσκευές που δε χρειάζονται μεγάλο bandwidth, κατά κύριο λόγο το ποντίκι. Προσωπικά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δε θα ήθελα να πληρώσω 10€ παραπάνω ένα πληκτρολόγιο μόνο για ένα USB 3.0 passthrough.

Link to comment
Share on other sites

Απο το κακο στο χειροτερο δε το χει η τυχη μου το τελευταιο καιρο. Τα πληκτρα δεν πολυ ακουγονται, που ειναι ο λογος που διαλεξα blue, και ενω νομιζα πως ειναι ιδεα μου που τα νιωθω σα brown και εγω ειμαι παραξενος, αλλα τελικα απο οτι φαινεται ειναι γενικοτερο το θεμα σε mx blues1 και στο συγκεκριμενο πληκτρολογιο ειδικοτερα.

 

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=132911&page=2

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=159012

 

1

Quote

It has been resolved. Cherry did have some QC issues in the past with blue switches, but we were able to work with them to get it addressed.

 

 

Τι να κανω ρε πουστη μου να το παω πισω.. Ακομα και του πλαισιου με 80 ευρω που το κραζαμε καλυτερο και πιο ουσιαστικο ενιωθε, καλα το λενε2. Ειναι πολλα τα λεφτα και ειναι μετα απο τοσα χρονια που περιμενα να παρω μηχανικο να τρωω απογοητευση

 

2

On 10/5/2016 at 0:50 PM, therock said:

Θελω μια τελευταιαγνωμη μπας και σημερα παρω ενα. Turbo-X GK 7 Pro η Cougar X3.

 

Το πρωτο τελικα εχει kailh switches Που καποιοι λενε οτι ειναι πλεον οι de facto διακοπτες. Απο Cougar με χαλαει που εχει αντικαταστησει το αριστερο win button με fn.

On 10/5/2016 at 0:56 PM, Wizard! said:

Ποιοί το λένε; Ποιός τους έχει δοκιμάσει αρκετά ώστε να έχει άποψη;

Δες πως βγήκε αυτή η "φήμη"

https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/comments/2dzg2d/kailh_vs_cherry_switches/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.