Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

[MENTION=9381]papajim[/MENTION]

Δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω κάτι για το τι έγινε πριν από τη δημιουργία του σύμπαντος. Το αφήνω στην επιστήμη να το ανακαλύψει και να το εξακριβώσει. Δεν προτίθεμαι να πιστέψω σε κάτι αν αυτό δεν αποδειχθεί. Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές για το τι θα μπορούσε να έχει συμβεί. Δεν είναι κακό. Μπορεί να είναι σωματίδια. Μπορεί να είναι εξωγήινοι. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Όλα αυτά είναι υποθέσεις. Είσαι διατεθιμένος να πιστέψεις σε κάτι από αυτά; Αν ναι καλώς. Αν όχι γιατί να πιστεύεις στο Θεό ή σε κάποια ανώτερη δύναμη; Άλλο είναι να θεωρείς ότι μπορεί να υπάρχει ή να κάνεις σκέψεις για την προέλευση του κόσμου και άλλο να πιστεύεις σε κάτι για το οποίο δεν έχεις ούτε στοιχεία ούτε αποδείξεις.

Αν κάποιος έχει αποδείξεις ότι δεν υπάρχει ο "Θεός", αλλά υπάρχει κάτι άλλο (και εννοείτε πως έχει αποδείξεις για αυτό), ας μου το πει και εγώ απλά θα δώσω καινούριο όνομα σε αυτό που πιστεύω.

[MENTION=9387]victor[/MENTION] δε πρόκειται να "πιστέψω" σε αυτά. Θα αλλάξω όνομα απλώς σε αυτό που πιστεύω, εκτός βέβαια αν αυτό είναι το κάτι διαφορετικό και αντίθετο με όσα έχω καταλήξει, όπου και θα πράξω ανάλογα. Δηλαδή θα προσαρμόσω τα πιστεύω μου.

Εσύ όμως, αν δε βρεθεί τίποτα, αν δε υπάρξει τίποτα το λογικό, είσαι διατεθειμένος να πιστέψεις σε κάποιο "Θεό"; Ένα Θεό που πηγάζει από αναφορές και έχεις ολοκληρώσει την "εικόνα" Του εσύ, με τη δικιά σου λογική;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9387]Εσύ όμως, αν δε βρεθεί τίποτα, αν δε υπάρξει τίποτα το λογικό, είσαι διατεθειμένος να πιστέψεις σε κάποιο "Θεό"; Ένα Θεό που πηγάζει από αναφορές και έχεις ολοκληρώσει την "εικόνα" Του εσύ, με τη δικιά σου λογική;

Νομίζω πως έχω αναφέρει και πιο πριν ότι θα πιστέψω/αποδεχτώ κάτι μόνο αν αποδειχθεί. Όπως έχω αναφέρει ότι το ίδιο γινόταν και παλαιότερα. Μερικοί άνθρωποι πίστευαν ότι τα φυσικά φαινόμενα είναι θεοί, ώσπου η επιστήμη απέδειξε την προέλευσή τους. Το πιο πιθανό είναι όσο ζούμε να αποδειχθεί η προέλευση του σύμπαντος. Το ότι δεν ξέρουμε από που προήλθε και πως δημιουργήθηκε το σύμπαν δε σημαίνει ότι θα πρέπει να πιστέψω σε κάτι το οποίο δεν είναι αποδεδειγμένο (αν θες τι γνώμη μου όχι μόνο δεν έχει αποδειχθεί αλλά δεν έχει εμφανιστεί κιόλας).

εγω αποχωρω.δεν θα με τρελανετε εσεις εμενα με ολα αυτα:p

Ο Θεός μαζί σου λένε συνήθως. Εδώ δεν ξέρω τι να πω. :p

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχω αναφέρει και πιο πριν ότι θα πιστέψω/αποδεχτώ κάτι μόνο αν αποδειχθεί. Όπως έχω αναφέρει ότι το ίδιο γινόταν και παλαιότερα. Μερικοί άνθρωποι πίστευαν ότι τα φυσικά φαινόμενα είναι θεοί, ώσπου η επιστήμη απέδειξε την προέλευσή τους. Το πιο πιθανό είναι όσο ζούμε να αποδειχθεί η προέλευση του σύμπαντος. Το ότι δεν ξέρουμε από που προήλθε και πως δημιουργήθηκε το σύμπαν δε σημαίνει ότι θα πρέπει να πιστέψω σε κάτι το οποίο δεν είναι αποδεδειγμένο (αν θες τι γνώμη μου όχι μόνο δεν έχει αποδειχθεί αλλά δεν έχει εμφανιστεί κιόλας).

Δηλαδή με λίγα λόγια λες, ότι δε πρόκειται να πιστέψεις σε τίποτα μέχρι να αποδειχθεί κάτι. Επίσης αν δεν αποδειχθεί τίποτα, εσύ δε θα πιστεύεις σε τίποτα παρά μόνο στον εαυτό σου και θα αφήνεις όλα τα ανεξήγητα να παραμένουν ανεξήγητα.

Είναι κι αυτό μια άποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια λες, ότι δε πρόκειται να πιστέψεις σε τίποτα μέχρι να αποδειχθεί κάτι. Επίσης αν δεν αποδειχθεί τίποτα, εσύ δε θα πιστεύεις σε τίποτα παρά μόνο στον εαυτό σου και θα αφήνεις όλα τα ανεξήγητα να παραμένουν ανεξήγητα.

Είναι κι αυτό μια άποψη. :)

Θεωρείς ως προϋπόθεση ότι πρέπει να πιστέψω σε κάτι οπωσδήποτε; Προφανώς και δε θα πιστέψω σε τίποτα αναπόδεικτο.

Link to comment
Share on other sites

(Ξέρω ότι θα το "μετανοιώσω" κάνοντας αυτό το ποστ αλλά με το "Υποβολή" θα θα κάνω και unsubscribe και δεν θα με ξανακούσετε)

Πάμε τώρα...

Το να προσπαθείς να εξηγήσεις μια οντότητα, είτε αυτή θεωρείς ότι υπάρχει είτε όχι, η οποία εξ' ορισμού είναι ανώτερη από εσένα είναι τελείως άτοπο, δεν νομίζεις [MENTION=9387]victor[/MENTION];

Πέρα από όλα όσα είπε ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] και στα οποία του δίνω δίκαιο είτε πιστεύει είτε όχι, δεν μπορώ να καταλάβω όλοι εσείς που δηλωνετε με φανατισμό και το διατυμπανίζετε σε κάθε ευκαιρία (είτε ανοίγωντας θέματα, είτε ποστάροντας δήθεν αστείες φωτογραφίες κλπ) αν είστε πράγματι άθεοι (=δεν πιστεύετε πουθενά-δεν σας ενοχλούν οι υπόλοιποι), αν σας ενοχλούν γενικώς οι θρησκείες ή αν απλά σας αρέσει να δείχνετε την μη-πίστη κοροϊδεύοντας μια συγκεκριμενη θρησκεια (γιατί αυτό εχω δει εγώ εδώ), δηλαδή τον Χριστιανισμό.

Πέρα από αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν κάποιος να λέει ότι ο εαυτός του ή ο άνθρωπος τέλος πάντων είναι πάνω από τα πάντα. Ότι η ανθρώπινη δύναμη είναι ο μοχλός που κινεί τα πάντα και λοιπα. Πέρα από το ότι με αυτό αμέσως αναιρείται την υποτιθεμενη αθεΐα σας (γιατί απλούστατα θεοποιείται τον εαυτό σας), κοιτάχτε γύρω γύρω σας, δείτε έννα βράδυ με ξαστεριά τον ουρανό. Ακόμη περισσότερο πάρτε ένα τηλεσκόπιο και ρίχτε μια ματιά.

Τι θα δείτε ; Χιλιάδες άστρα σε αποστάσεις τεράστιες τόσο από τη Γη όσο και μεταξύ τους. Αυτονόητο ε;

Εγώ θα σας το θέσω λίγο διαφορετικά: Αυτό που βλέπετε δεν είναι παρά ένα μικρό κλάσμα από τα τρισεκατομμύρια άστρα που υπάρχουν στο σύμπαν. Με τη σειρά τους βέβαια αυτά τα τρισεκατομμύρια αστέρια βρίσκονται σε ένα άλλο μικρό κλάσμα, αυτό του ορατού σύμπαντος. Γιατί παρά την αλματώδη εξέλιξη της τεχνολογίας, με όλα αυτά τα απίστευτα τηλεσκόπια κλπ που αξιοποιούν την υπέρυθρη ακτινοβολία κλπ κλπ μόνο ένα μικρό ποσοστό του σύμπαντος (4% λένε οι επιστήμονες απ'όσο ξέρω) είναι ορατό στο ανθρώπινο μάτι.

Και λοιπόν θα μου πείτε τι έγινε;

Εκ πρώτης όψεως, όντως, δεν έχω πει και τίποτα σπουδαίο.

Αν κοιτάξετε όμως προσεκτικότερα θα δείτε ότι όλοι αυτοί τεράστιοι όγκοι διέπονται από μια τέλεια αρμονία. Τα πάντα ρει (όπως έλεγε και ο Ηράκλειτος). Η Γη γύρω από τον Ήλιο, η σελήνη γύρω από τη Γη κλπ κλπ.

Το ίδιο συμβαίνει και σε όλα τα εκατομμύρια ηλιακών συστημάτων του γαλαξία μας και σε δισεκατομμύρια άλλους γαλαξίες.

Και όλα αυτά συμβαίνουν και επαναλαμβάνονται με εκπληκτική ακρίβεια εδώ δισεκατομμύρια χρόνια.

Ενδεικτικά ένα παράδειγμα: Αν η γη ήταν μόλις μερικά χιλιόμετρα πιο κοντά ή πιο μακρυά από τον ήλιο δεν θα ευδοκιμούσε κανένα είδος ζωής πάνω στον πλανήτη.

Όλοι εμείς τι είμαστε μπροστά σε όλα αυτά; Όχι ο καθένας ξεχωριστά, σαν είδος, 6.5 δις άνθρωποι. Τι είμαστε; Λιγότερο και από σημείο.

Ούτε καν σταγόνα στον ωκεανό. Είναι προφανώς αστείο να κάνω τον ίδιο παραλληλισμό για τον καθένα ατομικά.

Εσύ αγαπητέ victor (τυχαίο παράδειγμα) δεν είσαι ικανός ούτε ένα κόκκο άμμου να κρατήσεις στον αέρα χωρίς να χρειαστεί να κάψεις πετρέλαια κλπ κλπ.

Όλα αυτά είναι δυνατόν να έγιναν τυχαία; Να μην υπάρχει καμία απολύτως δύναμη η οποία κινεί τα νήματα; Τόση τελειότητα και τόση ακρίβεια που ούτε με τα τελειότερα μαθηματικά δεν μπορεί να περιγραφεί συνέβη τυχαία; Τόση σύμπτωση πια;

Και αν δεν σας αρέσει αφήστε τα αυτά.

Πάρτε τη πορεία τη ζωής ενός παιδιού από τη σύλληψη μέχρι και τη γέννησή του.

Δεν σας το αναλύω περεταίρω αυτό. Σκεφτείτε το μόνοι σας.

Όλα αυτά που υπήρχαν εκατομμύρια χρόνια πριν τη στοιχειώδη ανάπτυξη της όποιας επιστήμης έρχεστε εσείς τώρα και αμφισβητείτε;

Προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλα αυτά έγιναν τυχαία. Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι πίσω από αυτά δεν υπάρχει μια ανώτερη από εμένα δύναμη (είτε λέγεται Τριαδικός Θεός είτε οτιδήποτε άλλο).

Συνειδητά, και το λέω μετά λόγου γνώσεως, πιστεύω στο Χριστιανικό Ορθόδοξο δόγμα.

Όταν όμως βρεθεί κάποιος να μου καταρρίψει όλα αυτά που έγραψα παραπάνω τότε μπορεί και να το ξανασκεφτώ (αλλά δεν νομίζω πως θα βρεθεί ποτέ κανείς).

Έως τότε, όπως κανείς εδώ μέσα δεν έχει προπαγανδίσει τη θρησκεία/πίστη του σταματήστε και εσείς να προσπαθήσετε να τις γελοιοποιήσετε η να προσπαθείτε να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει άλλος θεός πέρα από τον εαυτό σας με λάβαρο την πίστη σας στο τίποτα :)

Over and out.-

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως βρεθεί κάποιος να μου καταρρίψει όλα αυτά που έγραψα παραπάνω τότε μπορεί και να το ξανασκεφτώ (αλλά δεν νομίζω πως θα βρεθεί ποτέ κανείς).

Την απαντηση την δινει μονος του ο Χαγια πιστευω.

Πριν καν την δειτε παρακατω,μονο και μονο το τελος της απο πανω προτασης (αλλα δεν νομιζω πως θα βρεθει ποτε κανεις) εχει να μας πει πολλα γιατι πιστευουν μερικοι (οχι ολοι) σε εναν Θεο.Μαλλον γιατι "ετσι πρεπει"...ε?

Προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλα αυτά έγιναν τυχαία. Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι πίσω από αυτά δεν υπάρχει μια ανώτερη από εμένα δύναμη (είτε λέγεται Τριαδικός Θεός είτε οτιδήποτε άλλο).

Συνειδητά, και το λέω μετά λόγου γνώσεως, πιστεύω στο Χριστιανικό Ορθόδοξο δόγμα.

Προσωπικα,πιστεψω = υποκειμενικοτητα

ειτε λεγεται Τριαδικος Θεος ειτε οτιδηποτε αλλο = ασιγουρια,αντιφαση με την τελευταια προταση ("Συνειδητα, και το λέω μετά λόγου γνώσεως, πιστεύω στο Χριστιανικό Ορθόδοξο δόγμα.")

Για δειτε και την υπογραφη του Χαγια ...

Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα

Ξανα αντιφαση με την κοσμοθεωρια του.

Καληνυχτα,εντελως φιλικα. :)

Υ.Γ- Το αλλο θεμα που ειχαμε κανει εχει παει για κλειδωμα? Καλυτερα να συγχωνευτουν...

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά ένα παράδειγμα: Αν η γη ήταν μόλις μερικά χιλιόμετρα πιο κοντά ή πιο μακρυά από τον ήλιο δεν θα ευδοκιμούσε κανένα είδος ζωής πάνω στον πλανήτη.

Να΄ξερες σε πόσους πλανήτες δεν ευδοκιμεί ζωή γιατί κάτι δεν πήγε όπως θα'πρεπε. Αυτοί είναι περισσότεροι από αυτούς που θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν/φιλοξενούν ήδη ζωή.

Άρα;

Και όλα αυτά συμβαίνουν και επαναλαμβάνονται με εκπληκτική ακρίβεια εδώ δισεκατομμύρια χρόνια.

Αντίληψη του χρόνου. Άλλη μια περίπτωση ανθρωπομορφισμού. Το πόσο γρήγορα κυλά ο χρόνος είναι υποκειμενική αίσθηση.

Σήμερα βλέπεις μια μαύρη τρύπα στα 300 εκατομμυρία έτη φωτός αριστερά(λέμε τώρα) του Ωρίωνα και μετά από λ.χ. 500 εκατομμύρια χρόνια πάει ο Ωρίωνας. Την λες στατική αυτήν την κατάσταση επειδή κρατάει πολύ για σένα;

Και αν δεν σας αρέσει αφήστε τα αυτά.

Πάρτε τη πορεία τη ζωής ενός παιδιού από τη σύλληψη μέχρι και τη γέννησή του.

Δεν σας το αναλύω περεταίρω αυτό. Σκεφτείτε το μόνοι σας.

Εκτός των δυνάμεων της εξέλιξης σκέψου ότι η γη είναι ένας από τους αναρίθμητους πλανήτες που αναφέρεσαι. Οι παίκτες του λόττο είναι τραγικά πολλοί.

Το στοίχημα της ζωής λοιπόν δεν παίχτηκε μόνο στα 4δις έτη της ζωής της γης.

Συνειδητά, και το λέω μετά λόγου γνώσεως, πιστεύω στο Χριστιανικό Ορθόδοξο δόγμα.

Όταν όμως βρεθεί κάποιος να μου καταρρίψει όλα αυτά που έγραψα παραπάνω τότε μπορεί και να το ξανασκεφτώ (αλλά δεν νομίζω πως θα βρεθεί ποτέ κανείς).

Εγώ πιστεύω στο δόγμα Σεμπάστιαν. Ότι θα πάω στην κόλαση και λιώνω παρέα με τις μπίτσιζ του Τσάκωνα και τρεις geforce gtx infinite. Και δεν πιστεύω να μπορεί κανένας να μου καταρρίψει το πιστεύω μου. :p

Link to comment
Share on other sites

1) Το να προσπαθείς να εξηγήσεις μια οντότητα, είτε αυτή θεωρείς ότι υπάρχει είτε όχι, η οποία εξ' ορισμού είναι ανώτερη από εσένα είναι τελείως άτοπο, δεν νομίζεις [MENTION=9387]victor[/MENTION];

2) Και όλα αυτά συμβαίνουν και επαναλαμβάνονται με εκπληκτική ακρίβεια εδώ δισεκατομμύρια χρόνια.

3) Ενδεικτικά ένα παράδειγμα: Αν η γη ήταν μόλις μερικά χιλιόμετρα πιο κοντά ή πιο μακρυά από τον ήλιο δεν θα ευδοκιμούσε κανένα είδος ζωής πάνω στον πλανήτη.

Όλοι εμείς τι είμαστε μπροστά σε όλα αυτά; Όχι ο καθένας ξεχωριστά, σαν είδος, 6.5 δις άνθρωποι. Τι είμαστε; Λιγότερο και από σημείο.

Ούτε καν σταγόνα στον ωκεανό. Είναι προφανώς αστείο να κάνω τον ίδιο παραλληλισμό για τον καθένα ατομικά.

4) Και αν δεν σας αρέσει αφήστε τα αυτά.

Πάρτε τη πορεία τη ζωής ενός παιδιού από τη σύλληψη μέχρι και τη γέννησή του.

Δεν σας το αναλύω περεταίρω αυτό. Σκεφτείτε το μόνοι σας.

5) Όλα αυτά που υπήρχαν εκατομμύρια χρόνια πριν τη στοιχειώδη ανάπτυξη της όποιας επιστήμης έρχεστε εσείς τώρα και αμφισβητείτε;

6) Προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλα αυτά έγιναν τυχαία. Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι πίσω από αυτά δεν υπάρχει μια ανώτερη από εμένα δύναμη (είτε λέγεται Τριαδικός Θεός είτε οτιδήποτε άλλο).

Συνειδητά, και το λέω μετά λόγου γνώσεως, πιστεύω στο Χριστιανικό Ορθόδοξο δόγμα.

1) Μα δεν αποδέχομαι καν ότι υπάρχει κάποια ανώτερη οντότητα. Αυτό δεν είναι στις επιλογές μας δηλαδή; Και από τη στιγμή που κάτι όχι μόνο δεν έχει αποδειχθεί, αλλά δεν έχει εμφανιστεί κιόλας, γιατί να πιστέψω σε αυτό;

2) Αυτό συνεχίζεται και γίνεται επειδή υπόκινται σε κάποιες δυνάμεις. Βαρυτικές, πυρηνικές κτλ. Ο ήλιος παράγει θερμότητα και φως λόγω χημικών αντιδράσεων. Όλα αυτά τα έχει εξηγήσει η επιστήμη. Δεν αποδεικνύει το ότι υπάρχει θεός επειδή γίνονται για δισεκατομμύρια χρόνια.

3) Η ζωή στη γη δε θα ευδοκιμούσε. Θα μπορούσε άνετα να ευδοκιμήσει στην Αφροδίτη ή στον Άρη. Τι πάει να πει αυτό; Στον Κρόνο δεν ευδοκιμεί ζωή. Έτυχε. Όπως υπάρχουν τόσοι άλλοι γαλαξίες στους οποίους δεν υπάρχει ζωή. Και κατά τη γνώμη μου θα υπάρχουν χιλιάδες ακόμη τους οποίους εμείς δεν ξέρουμε ακόμα, αλλά θα υπάρχει ζωή. Νομίζω πως είναι ιδιαίτερα εγωιστικό να θεωρούμε ότι είμαστε οι μοναδικοί. Εδώ μπορείς να μου πεις "Μα ούτε αυτό έχει αποδειχθεί." Το βασίζω ξεκάθαρα στη γνώση που έχουμε μέχρι τώρα. Στατιστικά θα υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες. Όσο προχωράει η επιστήμη τόσο περισσότερα θα ξέρουμε επί του θέματος.

4) Γιατί πρέπει κάποιος να τα έκανε όλα αυτά; Η εξέλιξη νομίζω πως τα εξηγεί όλα. Προσαρμοζόμαστε στον κόσμο γύρω μας. Εδώ οργανισμοί μπορούν να ζήσουν με αρσενικό αντί για οξυγόνο.

5) Τότε η επιστήμη δεν είχε φτάσει στο σημείο να τα εξηγήσει όλα αυτά. Όπως ξαναείπα όσο προχωράει η επιστήμη, τόσο αναδιπλώνεται η θρησκεία. Επίσης τι σημασία έχει το ότι υπήρχαν πριν εξηγηθούν από την επιστήμη; Αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

6) Εφόσων πιστεύεις στο Χριστιανικό Ορθόδοξο δόγμα θα πιστεύεις και στην Παλαιά Διαθήκη. Για πολλά από αυτά που γράφει η Παλαιά Διαθήκη τι έχεις να πεις; (κατακλυσμός, Αδάμ και Εύα κτλ)

Edit: Damn. I'm late.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω στο δόγμα Σεμπάστιαν. Ότι θα πάω στην κόλαση και λιώνω παρέα με τις μπίτσιζ του Τσάκωνα και τρεις geforce gtx infinite. Και δεν πιστεύω να μπορεί κανένας να μου καταρρίψει το πιστεύω μου. :p

Amen brother!

Link to comment
Share on other sites

5) Τότε η επιστήμη δεν είχε φτάσει στο σημείο να τα εξηγήσει όλα αυτά. Όπως ξαναείπα όσο προχωράει η επιστήμη, τόσο αναδιπλώνεται η θρησκεία. Επίσης τι σημασία έχει το ότι υπήρχαν πριν εξηγηθούν από την επιστήμη; Αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

True...

Η Γη ειναι τετραγωνη (ή μαλλον επιπεδη), η Γη ειναι το κεντρο του Συμπαντος κλπ, που ομως καποια στιγμη, ολα αυτα επαψαν να ισχυουν μιας και καποιος (ή μια ομαδα καποιων) απεδειξαν το αντιθετο. Και αυτο φαινεται να ισχυει συνεχομενα τους τελευταιους αιωνες, γιατι αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάθεσαι να αντικρούσεις αυτά που λέω; Αν τα λέω λάθος, επιχειρηματολόγησε. Αυτό που κάνεις στα τελευταία ποστ είναι να λες ότι έχω προαποφασίσει, σε επιβεβαιώνω και άλλα τέτοια γραφικά (ετσι θα τα χαρακτήριζα εγώ). Χωρίς να συμμετέχεις με επιχειρήματα και απόψεις λες ότι λες. Είσαι έξω από το χορό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αρνείσαι πεισματικά να συζητήσεις.

Με όλη την καλή διάθεση.

Ελπίζω πως δε θα παρεξηγήσεις και αυτό.

ΥΓ. Η συζήτηση δε γίνεται για να πείσω εγώ εσένα ή εσύ εμένα. Γίνεται για να αντιπαραβάλουμε απόψεις. Με το τελευταίο επιχείρημα ότι έχω προαποφασίσει νομίζω ότι εστιάζεις ολικώς στο πρώτο (να αλληλοπειστούμε).

Να αντικρούσω τι ακριβώς; Είμαστε δύο εκ γενετής τυφλοί που μαλώνουμε για τα χρώματα. Η μόνη διαφορά είναι ότι εσύ επιμένεις ότι έχεις επιχειρήματα. Βέβαια ούτε εσύ απαντάς σε ερωτήματα που μπορεί να θέτω εγώ στα δικά μου ποστς. Μιλάς για αρχαίους φιλοσόφους και ότι σου χαλάω την ροή της συζήτησης. Οπότε πως θα το πάμε; Ο ένας θα απαντάει και ο άλλος θα λέει ότι έχει δίκιο;

Δεν με απασχολεί αν τα λες λάθος ή σωστά. Εγώ δεν προσπαθώ να σε κάνω Χριστιανό. Εσύ προσπαθείς να με πείσεις ότι με βάση τα δικά σου επιχειρήματα και την δική σου λογική κάνω λάθος.

Και ναι έχεις προαποφασίσει και με τα συνεχόμενα "αστεία" ποστς που λατρεύεις να κάνεις, ξεπερνάς το όριο του "απλά δεν πιστεύω".

Ούτε εσύ έχεις επιχειρήματα πάντως. Η λογική σου δεν αποτελεί επιχείρημα, απλά μια γνώμη.

Υ.Γ. Η συζήτηση γίνεται για να πείσεις ή τους άλλους ή τον εαυτό σου, ειλικρινά δεν ξέρω. Βέβαια προσωπικά πιστεύω ότι το thread ξεκίνησε ως προέκταση του funny pictures, αλλά εντάξει αυτό είναι μια δική μου εικασία που δεν είναι κατ΄ανάγκη και ορθή.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όσους πιστεύουν στον χριστιανικό θεό .Γιατί να υπάρχει αυτός ο θεός και όχι από άλλη θρησκεία? Εξάλου ο χριστιανισμός είναι γνωστό ότι ούτε είναι η πρώτη θρησκεία που δημιουργήθηκε , και ότι έχει "δανιστεί" πολλά στοιχεία από άλλες θρησκείες? Γιατί να μην υπάρχει το 12θεο ή οι αιγύπτιοι?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όσους πιστεύουν στον χριστιανικό θεό .Γιατί να υπάρχει αυτός ο θεός και όχι από άλλη θρησκεία? Εξάλου ο χριστιανισμός είναι γνωστό ότι ούτε είναι η πρώτη θρησκεία που δημιουργήθηκε , και ότι έχει "δανιστεί" πολλά στοιχεία από άλλες θρησκείες? Γιατί να μην υπάρχει το 12θεο ή οι αιγύπτιοι?

Αδιαβαστος και ερχεσαι σεπτεμβρη να ξαναδωσεις.

Δεν σου λεει για εναν συγκεκριμενο θεο ο χριστιανισμος αλλα για ΤΟΝ εναν. Δηλαδη τον αληθινο, οποιος και να ειναι αυτος. Για τον Ηρακλειτο ηταν το μυαλο και το καθετι αγνωστο πχ.

Δεν ειναι φασισμος ο χριστιανισμος οπως πολλοι θελουν.

Τωρα η εκκλησια..κανει τα κολπα της...

Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθείς να εξηγήσεις μια οντότητα, είτε αυτή θεωρείς ότι υπάρχει είτε όχι, η οποία εξ' ορισμού είναι ανώτερη από εσένα είναι τελείως άτοπο, δεν νομίζεις

lol φτηνή δημαγωγία καρντάσι. Τόσο φτηνή, που καταφέρνεις να φάσκεις και να αντιφάσκεις μέσα στην ίδια πρόταση.

Δεν έχει νόημα να την ψάξω δηλαδή για τον θεό σου γιατί είναι "εξ ορισμού ανώτερος", αλλά οι Εβραίοι που τα γράψανε πριν από χιλιάδες ήταν σε θέση κανονικά να γνωρίζουν τα επιμέρους χαρακτηριστικά του. Ε;

Το να βαφτίζεις κάτι ως "θαύμα" ή ως "απόδειξη ότι υπάρχει θεός", μπορώ αυθαίρετα να το χρησιμοποιήσω με τον ίδιο τρόπο και να σου πω ότι η μόνη θρησκεία που είναι σωστή είναι η Σαίεντολογία και ότι ο μοναδικός θεός είναι ο Xenu. Και παραθέτω επιχειρήματα:

- Ο Xenu είναι ο μοναδικός θεός, σύμφωνα με ένα βιβλίο το οποίο χρησιμοποιούν για κύρηγμα οι Απόστολοί του.

- Δεν πιστεύω ότι η ζωή δημιουργήθηκε τυχαία, άρα όλα ξεκίνησαν από τον Xenu.

- Ο Xenu είναι ένα ανώτερο ων, "εξ ορισμού".

- Αφού οι επιστήμονες δε μπορούν να δημιουργήσουν ζωή από το μηδέν, σημαίνει ότι ο Xenu υπάρχει και είναι υπεύθυνος για την ζωή στον πλανήτη μας.

Πως σου φαίνονται τα επιχειρήματά μου; Γελοία; Βγάλε τώρα το "Xenu" και βάλε το "Θεός" και δες πως φαίνεται κάποιος που χρησιμοποιεί τέτοιου είδους "επιχειρήματα" ;)

Όπως είχε πει και κάποιος: "Όλοι είμαστε άθεοι, απλά εγώ πιστεύω σε έναν θεό λιγότερο από σένα. Όταν αναλογιστείς με ποια επιχειρήματα απορρίπτεις όλους τους υπόλοιπους θεούς, θα καταλάβεις γιατί απορρίπτω και γω τον δικό σου".

Δυστυχώς, σε ένα οποιοδήποτε άλλο θέμα θα έβλεπες τα πασιφανή οξύμωρα και τα άτοπα, αλλά επειδή το θέμα έχει καλλιεργηθεί επιμελώς στο μυαλό σου για πολλά χρόνια, πριν ακόμα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τον εαυτό σου, δεν δέχεσαι τα πιο απλά επιχειρήματα.

Όταν κάτι εμφυτεύεται από τόσο νωρίς στο ανθρώπινο μυαλό, καταλήγεις να λες "συνειδητά" και "μετά λόγου γνώσεως" χωρίς να βλέπεις το αυτονόητο, ότι δηλαδή αν είχες μεγαλώσει ακριβώς όπως μεγάλωσες, αλλά από π.χ. Μουσουλμάνους γονείς, θα έλεγες "Συνειδητά, και το λέω μετά λόγου γνώσεως, πιστεύω στο Μουσουλμανικό δόγμα."

Αποτέλεσμα που δεν έχει να κάνει με το ποιος θεός είναι ο αληθινός, αλλά με το τι πιστεύουν οι γονείς σου. Αμφιβάλλεις;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα του thread ειναι ΓΙΑΤΙ πιστευετε στο θεο.ΜΠΟΡΕΙ ο καθενας να απανταει στην ερωτηση και να μην λεμε ασχετα και πανω στα αχετα να ξαναπανταει ο αλλος κρινοντας τις αποψεις του καθενα?

απλα ας απανταμε στην ερωτηση του thread μονο μην μπλεκετε τα μπουτια σας.θα αποδειξεις τη γνωμη σου στον αλλο με ενα ποστ? αυτο παει προς ολους....:wall:

στο θεμα μας παρακαλω.και ας μην κρινει τοσο ευκολα ο καθενας την αποψη του αλλου.παρα μονο να λεει τη γνωμη του. ετσι, , , εχει νοημα....

ελεος δηλαδη οσα και να βαλεις 1) 2) 3) 1000000) δεν προκειται να μεταπεισεις την αποψη του αλλου ΟΥΤΕ δειχνεις εξυπνοτερος (αυτο παει προς ολους)

πειτε την αποψη σας και τελος....

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

1) Βέβαια ούτε εσύ απαντάς σε ερωτήματα που μπορεί να θέτω εγώ στα δικά μου ποστς. Μιλάς για αρχαίους φιλοσόφους και ότι σου χαλάω την ροή της συζήτησης. Οπότε πως θα το πάμε; Ο ένας θα απαντάει και ο άλλος θα λέει ότι έχει δίκιο;

2) Δεν με απασχολεί αν τα λες λάθος ή σωστά. Εγώ δεν προσπαθώ να σε κάνω Χριστιανό. Εσύ προσπαθείς να με πείσεις ότι με βάση τα δικά σου επιχειρήματα και την δική σου λογική κάνω λάθος.

3) Ούτε εσύ έχεις επιχειρήματα πάντως. Η λογική σου δεν αποτελεί επιχείρημα, απλά μια γνώμη.

4) Υ.Γ. Η συζήτηση γίνεται για να πείσεις ή τους άλλους ή τον εαυτό σου, ειλικρινά δεν ξέρω. Βέβαια προσωπικά πιστεύω ότι το thread ξεκίνησε ως προέκταση του funny pictures, αλλά εντάξει αυτό είναι μια δική μου εικασία που δεν είναι κατ΄ανάγκη και ορθή.

1) Ποιά είναι τα ερωτήματα; Θέσε τα πρώτα και μετά ευχαρίστως να σου απαντήσω.

2) Πιστεύεις στο Θεό. Με γεια σου και χαρά σου. Τι πρόβλημα να έχω εγώ με αυτό; Αυτό που σε ρώτησα σε παραπάνω ποστ είναι αν έχεις κάποιο λόγο/λογική που βασίζεις την πίστη ή απλά πιστεύεις. Απλό.

3) Η λογική είναι το υπέρτατο εργαλείο σκέψης. Δεν είναι γνώμη. Και πού βασίζεται η λογική για την οποία αναφέρομαι στα πιο πάνω ποστ; Στην επιστήμη. Και προφανώς δεν είναι γνώμη μου η βαρύτητα. Ούτε είναι γνώμη μου οι χημικές αντιδράσεις στον ήλιο.

4) Το thread ξεκίνησε με αφορμή το funny pictures.

Link to comment
Share on other sites

1) Ποιά είναι τα ερωτήματα; Θέσε τα πρώτα και μετά ευχαρίστως να σου απαντήσω.

2) Πιστεύεις στο Θεό. Με γεια σου και χαρά σου. Τι πρόβλημα να έχω εγώ με αυτό; Αυτό που σε ρώτησα σε παραπάνω ποστ είναι αν έχεις κάποιο λόγο/λογική που βασίζεις την πίστη ή απλά πιστεύεις. Απλό.

3) Η λογική είναι το υπέρτατο εργαλείο σκέψης. Δεν είναι γνώμη. Και πού βασίζεται η λογική για την οποία αναφέρομαι στα πιο πάνω ποστ; Στην επιστήμη. Και προφανώς δεν είναι γνώμη μου η βαρύτητα. Ούτε είναι γνώμη μου οι χημικές αντιδράσεις στον ήλιο.

4) Το thread ξεκίνησε με αφορμή το funny pictures.

1) Υπάρχουν, σου διαφεύγουν.

Ας σου θέσω ένα απλό. Πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός ή ξέρεις ότι δεν υπάρχει Θεός; Αν το έχεις απαντήσει ήδη κάνε quote την απάντηση και sorry εκ μέρους μου που δεν την είδα/θυμάμαι.

Αν ξέρεις ότι δεν υπάρχει Θεός - και δεν εννοώ επειδή έτσι λέει η λογική η δική σου ή και άλλων - θέλω αναλυτική και πειστική απάντηση. Αν απλά πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός, εντάξει δεν τρέχει και τίποτα. Κάποιοι πιστεύουν ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι ασχέτως αν οι πιθανότητες λένε ότι θα ήταν παράλογο να μην υπάρχουν. Αλλά ακόμα και αν κατά 99.999999999% υπάρχουν, αυτό δεν σημαίνει ότι το 0.000000001% είναι αδύνατο.

2) Λόγο/λογική; Ο καθένας έχει προσωπικούς λόγους και δεν βασίζει όλες τις επιλογές του στην λογική. Αν όλοι οι άνθρωποι ακολουθούσαν μια συγκεκριμένη λογική δεν θα λέγονταν άνθρωποι, αλλά borg.

3) Ακόμα και ο Spock είχε δεύτερες σκέψεις πάνω σε αυτό. Αλλά θα μου πεις ότι ήταν και μισός άνθρωπος. Τέλος πάντων ούτε κάτοικοι του Vulcan είμαστε, οπότε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Πολύ περισσότερο όταν η λογική ενός ανθρώπου μοιάζει με παραλογισμό στον άλλον, θα επιμείνω ότι είναι απλά μια γνώμη. Και προφανώς δεν μιλάω για βαρύτητες. Λογικές του στυλ "- Ο ήλιος είναι φωτεινός, συμφωνείς; - Συμφωνώ. - Άρα συμφωνείς και στο ότι δεν υπάρχει Θεός!" ποτέ δεν με έπειθαν.

4) Νόμιζα ότι το ξεκίνησες γιατί ήθελες να πάρεις μια σοβαρή απάντηση σε ένα σοβαρό ερώτημα. (ψέματα, ποτέ δεν πίστεψα ότι ήθελες σοβαρή απάντηση, αλλά αυτό είναι μια γνώμη)

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

2) Πιστεύεις στο Θεό. Με γεια σου και χαρά σου. Τι πρόβλημα να έχω εγώ με αυτό; Αυτό που σε ρώτησα σε παραπάνω ποστ είναι αν έχεις κάποιο λόγο/λογική που βασίζεις την πίστη ή απλά πιστεύεις. Απλό.

[MENTION=9387]victor[/MENTION] ίσως ασυναίσθητα προσπαθείς να περάσεις στους άλλους τη δικιά σου "απιστία" ή προσπαθείς απεγνωσμένα να εξηγήσεις στον εαυτό σου γιατί δε πιστεύεις. Δε ξέρω τι είναι από τα δύο.

Πάντως αν ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] σου πει απλά πιστεύω, εσύ μετά θα πεις μπράβο "χαζέ" πίστευε χωρίς αποδείξεις, σε κείμενα που έχουν γράψει οι άνθρωποι. Είναι αδύνατον κανείς να σου δώσει "λογικά" επιχειρήματα με την έννοια που εσύ το εννοείς, για τη πίστη σε κάτι που δεν έχουν δει. (Το ότι δε το έχουν δει δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει...).

Φιλικά το λέω, αν προσπαθήσεις να ανοίξεις συζήτηση με επιχειρήματα θα ξεφύγει το thread και μάλλον θα κλείσει.

Και στο κάτω κάτω σε τέτοια θέματα άφηνε τους άλλους να λένε ότι πιστεύουν (έστω κι αν λένε μλκιες σύμφωνα με σένα) και μη τους ζητάς επιχειρήματα για τα αντεπιχειρήματα σου, γιατί το thread λέγεται "Γιατί πιστεύεις στο Θεό", κι όχι "Αιτιολόγησε μου με τη λογική τη πίστη σου στο Θεό".

Edit: Με πρόλαβε ο yanni :p

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχουν, σου διαφεύγουν.

Ας σου θέσω ένα απλό. Πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός ή ξέρεις ότι δεν υπάρχει Θεός; Αν το έχεις απαντήσει ήδη κάνε quote την απάντηση και sorry εκ μέρους μου που δεν την είδα/θυμάμαι.

Αν ξέρεις ότι δεν υπάρχει Θεός - και δεν εννοώ επειδή έτσι λέει η λογική η δική σου ή και άλλων - θέλω αναλυτική και πειστική απάντηση. Αν απλά πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός, εντάξει δεν τρέχει και τίποτα. Κάποιοι πιστεύουν ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι ασχέτως αν οι πιθανότητες λένε ότι θα ήταν παράλογο να μην υπάρχουν. Αλλά ακόμα και αν κατά 99.999999999% υπάρχουν, αυτό δεν σημαίνει ότι το 0.000000001% είναι αδύνατο.

2) Λόγο/λογική; Ο καθένας έχει προσωπικούς λόγους και δεν βασίζει όλες τις επιλογές του στην λογική. Αν όλοι οι άνθρωποι ακολουθούσαν μια συγκεκριμένη λογική δεν θα λέγονταν άνθρωποι, αλλά borg.

3) Ακόμα και ο Spock είχε δεύτερες σκέψεις πάνω σε αυτό. Αλλά θα μου πεις ότι ήταν και μισός άνθρωπος. Τέλος πάντων ούτε κάτοικοι του Vulcan είμαστε, οπότε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Πολύ περισσότερο όταν η λογική ενός ανθρώπου μοιάζει με παραλογισμό στον άλλον, θα επιμείνω ότι είναι απλά μια γνώμη. Και προφανώς δεν μιλάω για βαρύτητες. Λογικές του στυλ "- Ο ήλιος είναι φωτεινός, συμφωνείς; - Συμφωνώ. - Άρα συμφωνείς και στο ότι δεν υπάρχει Θεός!" ποτέ δεν με έπειθαν.

4) Νόμιζα ότι το ξεκίνησες γιατί ήθελες να πάρεις μια σοβαρή απάντηση σε ένα σοβαρό ερώτημα. (ψέματα, ποτέ δεν πίστεψα ότι ήθελες σοβαρή απάντηση, αλλά αυτό είναι μια γνώμη)

1) Πιστεύεις ότι υπάρχουν φαντάσματα ή ξέρεις ότι υπάρχουν φαντάσματα; Ίδιο ερώτημα. Κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι υπάρχουν ή δεν υπάρχουν με αποδείξεις. Αλλά δεν περιμένεις από αυτόν που σου λέει ότι δεν ύπαρχουν αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν, αλλά αποδείξεις από αυτόν που λέει ότι υπάρχουν.

2) - 3) Μιλάμε για ένα πιστεύω το οποίο καθορίζει όλη σου τη ζωή σε τεράστιο βαθμό. Δε μιλάμε για τον αν με βάση τη λογική θα αγοράσεις τη νέα τηλεόραση ή όχι. Οπότε να σου πω θα περίμενα μία λογικά πίσω από κάτι τόσο μεγάλο.

4) Σου λέω ότι το thread ήταν σοβαρό, απλά είχε ως αφορμή το funny pictures. Τώρα τα υπόλοιπα περί αποκάλυψης, δεν πίστεψα ποτέ, σε τσάκωσα τι ήθελες να δείξεις, με επιβεβαιώνεις, φανερώνουν μία εμμονή.

[MENTION=9387]το thread λέγεται "Γιατί πιστεύεις στο Θεό", κι όχι "Αιτιολόγησε μου με τη λογική τη πίστη σου στο Θεό".

Κάνω λάθος ή το thread λέγεται "Γιατί πιστεύεις στο Θεό;"

γιατί: αιτιολογικός σύνδεσμος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.