Jump to content



Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά εχω έναν SAMSUNG EVO 840 120gb όπου τώρα έκλεισε 1,5 χρόνο χρήσης με συνολικές εγγραφές 5,24Tb και η υγεία του έχει πέσει στο 96%.

 

Είναι φυσιολογικό; Είναι για αντικατάσταση; Οι επιδόσεις δεν ξέρω αν έχουν πέσει καθώς το λειτουργώ σε SATA II...

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι, μην ανησυχείς. Το magician στον δείχνει στο 100% να φανταστώ; Με τον 330 μου είμαι στα 6,92TB εγγραφών και το hdsentinel μου δείχνει 97% health. Το toolbox της intel τον αναφέρει στο 100% βέβαια. Aντικατάσταση σε κάθε περίπτωση προφανώς και δεν δικαιούσαι αν δεν χαλάσει ο δίσκος εντός της εγγύησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά εχω έναν SAMSUNG EVO 840 120gb όπου τώρα έκλεισε 1,5 χρόνο χρήσης με συνολικές εγγραφές 5,24Tb και η υγεία του έχει πέσει στο 96%.

 

Είναι φυσιολογικό; Είναι για αντικατάσταση; Οι επιδόσεις δεν ξέρω αν έχουν πέσει καθώς το λειτουργώ σε SATA II...

Μαλλον λογικο εγω με 2.3TB ειμαι στο 98... (απο sentinel)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Tα παρακάτω νούμερα τα βλέπετε φυσιολογικά?
(win7 installation 30/01/2010 σε intel x25-G2 και clone στον 840 όταν κυκλοφόρησε. Πριν 4-5 μήνες αλλαγή hw από p45 σε z77)

 

48HK1Ac.png

Έγινε επεξεργασία από suboy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειπα κι εγω να τρεξω benchmark, να δω σε τι κατασταση ειναι ο Sammy 840 120GB μου... Σε Dell 5737, με Win 10 περασμενα με καθαρη εγκατασταση πριν απο 4-5 μηνες, σε Performance mode μεσα απο το Magician. Ειμαι καλα?

 

aZW31xA.png

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κι εγω να τρεξω benchmark, να δω σε τι κατασταση ειναι ο Sammy 840 120GB μου... Σε Dell 5737, με Win 10 περασμενα με καθαρη εγκατασταση πριν απο 4-5 μηνες, σε Performance mode μεσα απο το Magician. Ειμαι καλα?

Εδώ έχει κάποια νούμερα http://www.thelab.gr/topic/113095-samsung-840-ssd/page-52 για 120gb, προς τα κάτω στην σελίδα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

pasjohn εχω ο,τι drivers εγκατεστησαν τα Windows μετα το format, και ο,τι firmware εγκατεστησε το Magician. Υπαρχει καποιος αλλος που θα πρεπει να κατεβασω?

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Τον IRST driver για Intel cpu. Στο σαιτ της μητρικής θα τον βρεις και στο σαιτ του κατασκευαστή αν πρόειται για λάπτοπ.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι αποτελεσματα εχω ανεβασει ειναι σε High Performance μεσω του Magician. Οσο για τους drivers στο συνδεσμο που μου εστειλες, ειμαι σε ενα laptop Dell 17R 5737 (με Intel 4500U). Με μια ματια που εριξα δε βρηκα κατι να μου ταιριαζει... Κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τη σειρά chipset έχεις εγκαθιστάς και τον ανάλογο driver. Νομίζω ότι έχεις σειρά 8. Για τις σειρές 7,8,9 είναι ο driver 13.1.0.1058. Αλλά τα νούμερά σου δεν έχει να κάνει τόσο με τους drivers. Άσε το magician. Στο control panel--->power options επιλέγεις high performance. Αν το έχεις κάνει ήδη και αυτό δεν σκέφτομαι κάτι άλλο.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.