Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Να δείς που αυτή την συμπεριφορά κάπου την έχω ξαναδεί.

Οταν δεν σεβεσαι αυτους που εχουν τα διπλα σου χρονια...θα την ξαναδεις.

Δεν ειμαι ΦΙΛΟΣ σου και δεν ειμαι ΡΕ.

Στο τονισα πριν και το επανελαβες.

1.Γιατι δεν μ λές την συνθεσή σου

2.Γιατί δεν ποστάρισες μια εικόνα της κάρτας

3.Γιατί δεν ποστάρεις μια εικόνα απ το 3dmark06 απ την στιγμή που ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΟ ΣΚΟΡ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ

Γιατι δεν ειμαι υποχρεομενος.

Ευχαριστω για την κατανοηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από papakos

Οταν δεν σεβεσαι αυτους που εχουν τα διπλα σου χρονια...θα την ξαναδεις.

Δεν ειμαι ΦΙΛΟΣ σου και δεν ειμαι ΡΕ.

Στο τονισα πριν και το επανελαβες.

Όταν αυτός που δεν σέβεται αυτούς που διαβάζουν πράγματα που γράφει...μην περιμένει να τον σεβαστούν ανεξάρτητα απ τα χρόνια του....γιατι τα χρόνια δεν σημαίνουν ούτε γνώσεις ούτε σεβασμό....

Τον σεβασμό τον κερδίζεις...δεν τον έχεις ενσωματομένο....built in που λένε...

Με αυτό απλά επιβαιβεώνεις πράγματα που έχω πεί και πιο πρίν...και από πάνω

Αρχική απάντηση από papakos

Γιατι δεν ειμαι υποχρεομενος.

Ευχαριστω για την κατανοηση.

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 00:30]

Όταν αυτός που δεν σέβεται αυτούς που διαβάζουν πράγματα που γράφει...μην περιμένει να τον σεβαστούν ανεξάρτητα απ τα χρόνια του....γιατι τα χρόνια δεν σημαίνουν ούτε γνώσεις ούτε σεβασμό....

Τον σεβασμό τον κερδίζεις...δεν τον έχεις ενσωματομένο....built in που λένε...

Βγηκαμε εκτος θεματος.

Απλα κι ευγενικα ζητησα υπομονη να τελειωσω τα τεστ, δεν εδειξα ασεβεια πουθενα και σε κανεναν.

Κι εξακολουθω να μην εχω υποχρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 02:07]

Για να βγάλεις γενικο αποτελεσμα και αντικειμενικο πρεπει να benchareis πολλα και διαφοτερικά παιχνιδια που το καθένα χρησιμοποιεί διαφοτερικα gpu,mem.cpu κτλ και σε OpenGL Και DirectX. Από μονο του το 3dmark δεν εχει να πει τιποτα.

Δεν έχει να πει τίποτα?

Καλά.

Παιχνίδια υπάρχουν χιλιάδες.

Ποια δέσμη παιχνιδιών θα επιλέξουμε για να βγάλουμε συμπεράσματα?

Τα παιχνίδια παλιότερης τεχνολογίας δεν ζορίζουν την κάρτα γραφικών και είναι ανώφελο να τα συγκρίνουμε.

Με το 06 βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα, χωρίς κόπο, για τα σύγχρονα παιχνίδια.

Τώρα αν υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα και παιχνίδια που έχουν γίνει optimized για τη μια ή την άλλη κάρτα, αυτό μου είναι αδιάφορο σε μεγάλο βαθμό.

Αν όμως υπάρχουν παραδείγματα όπου μια κάρτα υστερεί από τον ανταγωνισμό στο 3DMark06, αλλά υπερτερεί στα αντιπροσωπευτικά σύγχρονα παιχνίδια, θα ήθελα να ενημερωθώ και θα αναθεωρήσω την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Γιατι δεν ειμαι υποχρεομενος.

Κάτσε βρε αδερφέ, για ποιο σεβασμό μιλάμε; Που μπαίνεις μέσα σε τεχνικό forum και πετάς ένα "έχω την κάρτα και έβγαλα 13κάπα" χωρίς να υποστηρίζεις τα λεγόμενά σου;

Που νομίζεις ότι μπήκες; Στο LamiaWireless.τζιάρ;

Link to comment
Share on other sites

Για το ρε φιλε μιλαω.

Ετσι το βλεπω εγω.

Και τελος θα επαναλαβω οτι ειπα, μολις τελειωσουν οι δοκιμες ετσι οπως νομιζω θα βαλω και τις πληροφοριες που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:34]

Δεν έχει να πει τίποτα?

Καλά.

Παιχνίδια υπάρχουν χιλιάδες.

Ποια δέσμη παιχνιδιών θα επιλέξουμε για να βγάλουμε συμπεράσματα?

Τα παιχνίδια παλιότερης τεχνολογίας δεν ζορίζουν την κάρτα γραφικών και είναι ανώφελο να τα συγκρίνουμε.

Με το 06 βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα, χωρίς κόπο, για τα σύγχρονα παιχνίδια.

Τώρα αν υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα και παιχνίδια που έχουν γίνει optimized για τη μια ή την άλλη κάρτα, αυτό μου είναι αδιάφορο σε μεγάλο βαθμό.

Αν όμως υπάρχουν παραδείγματα όπου μια κάρτα υστερεί από τον ανταγωνισμό στο 3DMark06, αλλά υπερτερεί στα αντιπροσωπευτικά σύγχρονα παιχνίδια, θα ήθελα να ενημερωθώ και θα αναθεωρήσω την άποψη μου.

δεν εχει να πει απο μονο του τίποτα. Οι εταιρείες το πρώτο πραγμα που κάνουνε στους drivers ειναι optimization για 3dmark γιατι το εχει και η κουτση μαρια. ’ρα το μονο σίγουρο ειναι οτι θα αποδίδουνε τα μέγιστα. Στα παιχνιδια όμως?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Για το ρε φιλε μιλαω.

Ετσι το βλεπω εγω.

Και τελος θα επαναλαβω οτι ειπα, μολις τελειωσουν οι δοκιμες ετσι οπως νομιζω θα βαλω και τις πληροφοριες που πρεπει.

Ωραία λοιπόν, δεκτόν. Η off-topic συζήτηση κόβεται εδώ. Θα περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματά σου, όσο αναλυτικά τα θέλεις.

Και μέχρι τότε, θα έχω το quote σου στην υπογραφή μου, για να πω "He told you so" σε όλους αυτούς που δε σε πιστεύουν :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Αν όμως υπάρχουν παραδείγματα όπου μια κάρτα υστερεί από τον ανταγωνισμό στο 3DMark06, αλλά υπερτερεί στα αντιπροσωπευτικά σύγχρονα παιχνίδια, θα ήθελα να ενημερωθώ και θα αναθεωρήσω την άποψη μου.

Νομίζω οτι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που εξετάζουμε σε αυτό ακριβώς το thread.

Χ2900ΧΤ Vs 8800GTS/X

H Radeon βρίσκεται ελάχιστα πίσω από την GTX στο 3dMark06 αλλά σε όλα τα παιχνίδια είναι πίσω από την GTX. Ακόμα τουλάχιστον. Δεν ξέρουμε κατά πόσο θα βελτιωθούν οι επιδόσεις με καινούριους drivers.

Πιστεύω πιο ασφαλή συμπεράσματα θα βγουν με το 3dMark07 που θα είναι αμιγώς DX10, μιας και μιλάμε για DX10 κάρτες. Οι συγκρίσεις με DX9 benchmarks τις θεωρώ ανούσιες αφού όπως λες κι εσύ οτι δεν έχει νόημα να τεστάρουμε σε πιο παλιά παιχνίδια τις νέες κάρτες, έτσι δε μπορούμε να τεστάρουμε τις DX10 κάρτες με DX9 benchmark μιας και είναι παρωχημένο σε σχέση με αυτό που μπορούν να δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Χθες, στις 23:59]

http://www.ocworkbench.com/2007/asus/EAH2900XT/g1.htm

Ωραίος!!!! Και ότι περίμενα να δω κάνα τέτοιο συγκριτικό :blink: ... πάντως κάπου το έχασα μου φαίνεται ή εχω καεί από το bf2:confused: .... εδώ καλά-καλά πήγαν να βγάλουν την HD2900XT κατώτερη της GTS και ότι ουσιαστικά αυτήν αντιπαλεύεται σε ότι έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα.... και σε αυτό την έχουμε κόντρα στην GTX???? :confused: και την κοιτάει και στα μάτια?

"Δεν μας τα λες καλάααααααα" (το καρτούν από τον Θέμο είναι αυτό)

Επειδή αυτή η χώρα έχει δεί πολλά ευτράπελα στο παρελθόν με δημοσιεύματα εφημερίδων κτλ και τώρα πια πάντα ρωτάμε ποιάς παράταξης είναι για να αξιολογήσουμε την είδηση που διαβάζουμε... μήπως να αρχίσουμε να φακελώνουμε και τα διάφορα sites??? Γιατί αυτό το review λίγο κόκκινο μου κάνει... ;) Στην τελική ποιος "υπογράφει" όλα αυτα τα reviews, έλεος....

Δεν λέω, δεν είμαι expert στο benchmarking αλλά η γεύση που μου άφησε ήταν σαν να ήθελε να βάλει με το ζόρι στην τάξη της "GTX" την HD2900XT ωραιοποιώντας ακόμα και τα άσχημα της... άρε το μαρκετινγκ και το προμοσιον τι σου κάνει...

Δεν λέω ότι η κάρτα δεν είναι καλή (φαν της ΑΤΙ εδω), μπορεί και να είναι 100% όπως λέει, είπαμε δεν είμαι ειδικός αλλά δοξά τω Θεώ ένα μυαλό το έχω και μπορώ να καταλάβω και να "διαβάσω" πίσω απο΄τις γραμμές....

Τίποτα.... εν τέλει μόνο άν κάποιος labιτης κάνει κάνα benchmarking θα καταλάβουμε τι παίζει ακριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 23:48]

Στο mark 06 με τον Ε6700 στα 3.1G εβγαλε 13100, στο 05, 22650.

ΑΝ έγραφες "Q6700" και όχι E6700 , κάτι θα γινόταν ΙΣΩΣ για τα 13100.....Με τον Ε6700 και στους 3100MHz (3.1GHz) απλά ΔΕ γίνεται.....Ίσως να τα είδες τα 13100 marks αλλά σε κάποιο άλλο bench και όχι το 2k6.... ;)

Εκτός και ΑΝ δεν εννοείς DEFAULT αλλά Overclocked?!.... που και πάλι λίγο δύσκολο είναι για 3.1GHz... :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 03:24]

Νομίζω οτι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που εξετάζουμε σε αυτό ακριβώς το thread.

Χ2900ΧΤ Vs 8800GTS/X

H Radeon βρίσκεται ελάχιστα πίσω από την GTX στο 3dMark06 αλλά σε όλα τα παιχνίδια είναι πίσω από την GTX. Ακόμα τουλάχιστον. Δεν ξέρουμε κατά πόσο θα βελτιωθούν οι επιδόσεις με καινούριους drivers.

Πιστεύω πιο ασφαλή συμπεράσματα θα βγουν με το 3dMark07 που θα είναι αμιγώς DX10, μιας και μιλάμε για DX10 κάρτες. Οι συγκρίσεις με DX9 benchmarks τις θεωρώ ανούσιες αφού όπως λες κι εσύ οτι δεν έχει νόημα να τεστάρουμε σε πιο παλιά παιχνίδια τις νέες κάρτες, έτσι δε μπορούμε να τεστάρουμε τις DX10 κάρτες με DX9 benchmark μιας και είναι παρωχημένο σε σχέση με αυτό που μπορούν να δώσουν.

Έχοντας διαβάσει ένα μόνο review δεν μπορούμε να γενικεύουμε.

Διάβασες και το άλλο?

http://www.ocworkbench.com/2007/asus/EAH2900XT/g1.htm

Μου φαίνονται πιο αντικειμενικοί και με καλύτερη μεθοδολογία και γνώσεις.

Μίλησαν και για την HDMI έξοδο (με ειδικό μετατροπέα) και για την HDCP υποστήριξη. Νομίζω δεν τόνισαν ότι η ATI κάρτα είναι DX10.1 που είναι και το σημαντικότερο πλεονέκτημα της για τα μελλοντικά παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ετσι οπως το βλεπω εγω ειναι λογικο η X2900XT να εχει καλυτερα χαρακτηριστικα.

6 μηνες+ εκανε να βγει σε σχεση με την σειρα 8800 οποτε τι πιο λογικο να εχει καλυτερη υποστηριξη στις νεες τεχνολογιες.

Εκει που δεν με επεισε κανενα site ειναι η ταχυτητα της. Δυστυχως ειναι "λιγη" για να χτυπησει τις λυσεις της NV.

Link to comment
Share on other sites

’ρα αυτά που έλεγα για crossfire ισχύουν με βάση την τιμή της 2900 και μιας ακριβής 8800GTX/ULTRA. Eίναι μια εναλλακτική.

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 08:37]

Νομίζω δεν τόνισαν ότι η ATI κάρτα είναι DX10.1 που είναι και το σημαντικότερο πλεονέκτημα της για τα μελλοντικά παιχνίδια.

@mariosalice, δεν καταλαβαίνω την σιγουρια σου και την επιμονή σου σε μερικά πραγματα.

Κάποιες σκέψεις και υποθέσεις μπορουμε να κάνουμε αναφορικά με το WDDM 2.x και dX10.X, να μιλάμε με σιγουριά δεν γίνεται, ακόμα και για τις επιδόσεις των καρτών αυτών σε dx10 περιβάλλον.

σχετικά με το dx10.1 που λες για την 2900, η ΑΤΙ λέει ...Full support for Microsoft

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Από εχτές το πρωί είχανε στα ράφια X2900 GeCube

Από Παρασκευή απόγευμα απλά δεν ανακοινώθηκε πουθενά γιατί ήταν "παράνομο" αφού είχε ζητήσει η ΑΤΙ να μη βγούν πριν τις 14/5 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Έχοντας διαβάσει ένα μόνο review δεν μπορούμε να γενικεύουμε.

Διάβασες και το άλλο?

http://www.ocworkbench.com/2007/asus/EAH2900XT/g1.htm

Τι να σου πω. Το είδα αλλά επιβεβαιώνει αυτό που λέω...

Ενώ η Χ2900 τα πάει πολύ καλά στο 3dMark, σε όλα τα παιχνίδια είναι πίσω από την GTX.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

1. Δεν ανταγωνίζεται την GTX, φυσικά λόγω τιμής, εκτός κι αν πέσουν οι GTX στα 400

2. Στα 1600x1200 είναι πίσω, αλλά σε πολλές περιπτώσεις μόλις βάλεις φίλτρα περνάει μπροστά ;)

1) Δεν είπα το αντίθετο. Η απάντησή μου αφορά τη σχέση 3dMark/πραγματικών επιδόσεων

2) Πολύ καλό αυτό. Αυτό όμως να το πούμε στους χρήστες με 17" και 19" ΤΦΤ οθονών ;p Δυστυχώς οι περισσότεροι δε μπορούν να παίξουν σε τόσο μεγάλες αναλύσεις. Επίσης δυστυχώς η Χ2900 μόλις ανεβάζεις τα φίλτρα σε πολλά παιχνίδια χάνει περισσότερο σε επιδόσεις από την 8800, ελπίζω να είναι θέμα drivers (αναφέρανε άλλωστε ένα πρόβλημα με το adaptive AA).

Υπ΄όψιν, εγώ είναι θετικά "προσκείμενος" στην Χ2900. Ώσπου να αποδειχθεί το αντίθετο βέβαια. Περιμένω να δω τι κάνει στο DX10.

Για δες, από τη μια με λένε ATi fanboy και τώρα ακούγομαι σαν το αντίθετο :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.