Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION] Έχω εγκαταστημένα στο home PC Win 7 Ult 64bit και για πρώτη φορά στην ζωή μου εγκατέστησα το VM και τα έτρεξα κανονικά χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Είσαι σίγουρος ότι κατέβασες τα Win 8 από εδώ Windows 8 Release Preview ISO images και όχι απο κάποιο 3rd party website?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION] Έχω εγκαταστημένα στο home PC Win 7 Ult 64bit και για πρώτη φορά στην ζωή μου εγκατέστησα το VM και τα έτρεξα κανονικά χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Είσαι σίγουρος ότι κατέβασες τα Win 8 από εδώ Windows 8 Release Preview ISO images και όχι απο κάποιο 3rd party website?

Download Windows 8 Enterprise Evaluation

Απο εδω κατεβασα οπως ανεφερα παραπανω.Μαλλον δεν ειναι RP αλλα RTM.

9200.16384.WIN8_RTM.120725-1247_X64FRE_ENTERPRISE_EVAL_EN-US-HRM_CENA_X64FREE_EN-US_DV5

Aλλα κ οτι ISO απο 3rd party..RTM δεν παιζει..

Κατεβαζω RP τωρα ελπιζω να παιξει..αλλιως θα τα δοκιμασω καποια αλλη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Download Windows 8 Enterprise Evaluation

Απο εδω κατεβασα οπως ανεφερα παραπανω.Μαλλον δεν ειναι RP αλλα RTM.

9200.16384.WIN8_RTM.120725-1247_X64FRE_ENTERPRISE_EVAL_EN-US-HRM_CENA_X64FREE_EN-US_DV5

Aλλα κ οτι ISO απο 3rd party..RTM δεν παιζει..

Κατεβαζω RP τωρα ελπιζω να παιξει..αλλιως θα τα δοκιμασω καποια αλλη στιγμη.

Απ'οτι βλέπω κατέβασες το Windows 8 evaluation for developers. Είναι λιγάκι διαφορετική η έκδοση αυτή γι'αυτό είχες αυτό το πρόβλημα.

Χρησιμοποίησε αυτήν από το λινκ που σου έστειλα και πες μου αν είναι όλα ΟΚ. Good luck :)

Link to comment
Share on other sites

Από το link που παρέθεσες

System Requirements

Windows 8 works on the same hardware that powers Windows 7:

Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster

RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)

Hard disk space: 20 GB

Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver

Μήπως το μέγεθος του base memory στο vm ή του virtual hard disk δεν είναι σωστά?

Consider running the evaluation edition in a virtual environment or installing on a separate hard drive or partition. The will allow you to upgrade your original Windows installation to Windows 8.

Η έκδοση αυτή μπαίνει και σε vm οπότε.Εκτός και αν θέλει μόνο Hyper-V :p

Δοκίμασε και το release preview πάντως δεν χάνεις και τίποτα (εκτός από μερικές ώρες που δεν θα χρησιμοποιείς το metro :p)

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Από το link που παρέθεσες

System Requirements

Μήπως το μέγεθος του base memory στο vm ή του virtual hard disk δεν είναι σωστά?

Η έκδοση αυτή μπαίνει και σε vm οπότε :p

Δοκίμασε και το release preview πάντως δεν χάνεις και τίποτα (εκτός από μερικές ώρες που δεν θα χρησιμοποιείς το metro :p)

Απ'ότι βλέπω έχεις δώσει στο VM 1377GB RAM από τα 4GB που έχεις. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2GB. Άυξησέ το λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει να παιξει παιδια απλα..κ απο οτι διαβαζω κ στα forums του Vbox δεν τους εχει δοθει ακομα η RTM γιαυτο δεν υπαρχει και Support.

Τι γίνεται ρε γμτ την τύχη του πρωτάρη είχα και την εγκατέστησα?? :smoke:

Αν θα πάω σπίτι νωρίς θα σου στείλω screenshot με τα settings που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι που ισως σε βοηθησει :

εβαλα την εκδοση rtm WZT χωρις κανενα προβλημα στο pc μου (σαν δευτερο λειτουργικο με dual boot)

την ιδια ακριβως εκδοση πηγα να την βαλω για πλακα σε ενα P3 για να δω αν παιξει και εβγαζε ακριβως το μηνημα που ειδες και εσυ...αρα δε φταιει η εκδοση των 8 που εχεις αλλα το (virtual) pc

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η λύση πιστεύω στο πρόβλημα του φίλου είναι πολύ απλή. Από το screenshot που έχει βάλει στην προηγούμενη σελίδα, φαίνεται ότι έχει δώσει στο Virtual Machine μόνο 512 ΜB μνήμη. Δώσε τουλάχιστον 1,5 γίγα και τα ξαναλέμε.

Και εγώ πάντως τα έχω εγκαταστήσει με τη μία χωρίς πρόβλημα σε Virtual Box Machine. Άλλο ότι τα σιχάθηκα, όπως έχω γράψει παραπάνω!

Προσθήκη: Και η video memory επίσης είναι πολύ μικρή, μόνο 30 ΜΒ? Δώσε τουλάχιστον 128!

Έγινε επεξεργασία από dimgr
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η λύση πιστεύω στο πρόβλημα του φίλου είναι πολύ απλή. Από το screenshot που έχει βάλει στην προηγούμενη σελίδα, φαίνεται ότι έχει δώσει στο Virtual Machine μόνο 512 ΜB μνήμη. Δώσε τουλάχιστον 1,5 γίγα και τα ξαναλέμε.

Και εγώ πάντως τα έχω εγκαταστήσει με τη μία χωρίς πρόβλημα σε Virtual Box Machine. Άλλο ότι τα σιχάθηκα, όπως έχω γράψει παραπάνω!

Προσθήκη: Και η video memory επίσης είναι πολύ μικρή, μόνο 30 ΜΒ? Δώσε τουλάχιστον 128!

Εχω δοκιμασει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι αποτυχία είναι αυτά τα Windows 8 παιδιά?

Τι μπερδεμένο Interface είναι αυτό?

Γυρνάω πάλι στα 7άρια...

ΜΗΝ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ..... Πραγματικά προσπαθώ εδώ και 4 ώρες να προσαρμοστώ και μου σπάνε απλά τα νεύρα.

(Έβαλα τα 8 Professional)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το start μπορείτε να το προσαρμόσετε, αν το κανετε είναι πιο καλό απο το κλασικό. Καθώς μπορείς να κάνεις πιν απειρα πράγματα και είναι ένα κλίκ μακρία

__________________

Απο ΑΤΙ gpu drivers τι έχετε? Αυτούς απ τα 7 ή υπάρχει κανας μπέτα? 4850 έχω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.