Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

To λοιπόν, βρήκα για πιο λόγο - δικαιολογημένα - κλαίγονται οι της steam/κτλ.

1ο πράγμα: το metro/modern/whateva UI δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Θα μπορείς να πας στο τυπικό desktop, αλλά το metro/modern UI θα τρέχει.

2ο πράγμα: Το μόνο μέρος για να βρεις metro/modern εφαρμογές θα είναι το app store της M$. Ναι, καλά το διαβάσατε, ΜΟΝΟ από το app store. Θες να φτιάξεις ένα παιχνίδι, το οποίο να τρέχει μέσω του modern/metro; Πρέπει να τα στάξεις στην M$.

3o πράγμα: Στην ARM έκδοση των win, δεν θα υπάρχει καθόλου το τυπικό desktop. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να βάλεις σε win με ARM θα πρέπει να τα στάξεις στην m$ μέσω του app store.

Θέλει να γίνει apple No2 δλδ.

Μόλις την μυριστεί τη δουλειά ο κοσμάκης έχει να πέσει πολυυυύ ξεφάντωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μέρος για να βρεις metro/modern εφαρμογές θα είναι το app store της M$.

Aυτο, εφοσον θα εγγυαται οτι ολες οι εφαρμογες θα ειναι τεσταρισμενες virus/malware-free δεν με χαλαει.

Δεν μπορει να μην υπαρχουν και free εφαρμογες. Σε ολα τα app-stores υπαρχουν.

Αρκει να μπορεις να το βαλεις με ασφαλεια.

Ενω αν υπαρχουν και αλλα win8 app-stores θα ειναι ανεξελεγκτη η κατασταση με τους ιους.

Link to comment
Share on other sites

Τα δουλεψα για 2-3 μερες τις final & pre-release εκδοσεις και μπορω να πω οτι για υπολογιστες ειναι απλα ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΧΑΛΙΑ για tablets ειναι μια χαρα αλλα ΟΧΙ ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ειδικα με αυτο το ΑΘΛΙΟ theme.......

Καλα ηδη βγηκανε ανεπισημα προγραμματα που προσθετουν τη κλασικη start μπαρα αλλα οπως και να το κανουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ οποτε.....

Για εμενα προσωπικα ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ να τα βαλω αν δεν σου δωσουν τη δυνατοτητα να μπορεις να εχεις και την κλασικη start μπαρα και αυτο γιατι για υπολογιστες ΧΩΡΙΣ touch screen ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗ ΠΡΑΚΤΙΚΑ....

To λοιπόν, βρήκα για πιο λόγο - δικαιολογημένα - κλαίγονται οι της steam/κτλ.

1ο πράγμα: το metro/modern/whateva UI δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Θα μπορείς να πας στο τυπικό desktop, αλλά το metro/modern UI θα τρέχει.

2ο πράγμα: Το μόνο μέρος για να βρεις metro/modern εφαρμογές θα είναι το app store της M$. Ναι, καλά το διαβάσατε, ΜΟΝΟ από το app store. Θες να φτιάξεις ένα παιχνίδι, το οποίο να τρέχει μέσω του modern/metro; Πρέπει να τα στάξεις στην M$.

3o πράγμα: Στην ARM έκδοση των win, δεν θα υπάρχει καθόλου το τυπικό desktop. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να βάλεις σε win με ARM θα πρέπει να τα στάξεις στην m$ μέσω του app store.

Θέλει να γίνει apple No2 δλδ.

Μόλις την μυριστεί τη δουλειά ο κοσμάκης έχει να πέσει πολυυυύ ξεφάντωμα.

Καλα κατι τετοιεσ μλκιεσ κανει η ms και την κραζει ολος ο κοσμος και ΟΧΙ ΑΔΙΚΑ.....

Οταν δει οτι θα φαει τετοιο κραξιμο και απο εταιριες αλλα και απο απλους χρηστες τοτε να δειτε πως θα τα γυρισει ολα και θα κυκλοφορησει update που και το metro ui θα καταργει και τη κλασικη start μπαρα θα προσθετει.

Να σας θυμησω σκηνικα(Οχι λογο ui αλλα λογο προβληματων και ασυμβατοτητων) με millenium & vista που δεν τα κρατησε ουτε ενα 6μηνο και εβγαλε αμεσως νεοτερα windows 2000 & 7.

Οποτε οπως βλεπεται η ιστορια επαληθευεται.

Εγω μια χαρα ειμαι με τα win7 και οπως βλεπω δεν προκειτε να σταματηση η υποστηριξη τους συντομα οποτε....

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

41YKoCNPM1L.jpg

61fvVM-B0XL._AA1000_.jpg

91FDvs4SNUL._AA1500_.jpg

71SErHYjc5L._AA1500_.jpg

Η μορφή των πραγμάτων που άρχισαν να έρχονται. Ήδη το νέο σασί της σειράς Ideapad Zxxx φέρει μεγαλύτερο touchpad, a-la Apple, που διευκολύνει χειρισμούς multi-touch, τους οποίους εγγενώς υποστηρίζουν τα Windows 8. Όσοι προτίθεστε να πάρετε laptop στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα, φροντίστε να έχει ευρύχωρο touchpad.

Link to comment
Share on other sites

Η μορφή των πραγμάτων που άρχισαν να έρχονται. Ήδη το νέο σασί της σειράς Ideapad Zxxx φέρει μεγαλύτερο touchpad, a-la Apple, που διευκολύνει χειρισμούς multi-touch, τους οποίους εγγενώς υποστηρίζουν τα Windows 8. Όσοι προτίθεστε να πάρετε laptop στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα, φροντίστε να έχει ευρύχωρο touchpad.

uber fail... ή αλλιώς noobs only laptops...

imo μέχρι να βελτιωθεί αισθητά η Τεχνητή Νοημοσύνη και η αναγνώριση φωνής, ο συνδυασμός πληκτρολόγιο+ποντίκι θα είναι ο γρηγορότερος τρόπος να δουλέψεις σωστά στο desktop (και περιλαμβάνω και τα laptop).

Θα χάσω δηλαδή σε μέγεθος πλήκτρων, ώστε να έχω μεγάλο trackpad? Αυτή είναι η μορφή των πραγμάτων που έρχονται? Τα trends και το marketing θα μας αποβλακώσει όλους μου φαίνεται :TD:

Link to comment
Share on other sites

Να γίνω κακός και να πω ότι θα φάει πάλι την πατάτα η M$ με τα win8 όπως την έφαγε με τα windows vista και υα τρέξουν γρήγορα-γρήγορα να λανσάρουν τα windows 9 που δεν θα έχουν όλες αυτές τις μπούρδες. Προσωπικά μέχρι να παλιώσει αρκετά το λειτουργικό μου (windows 7) και να μην μπορεί πλέον να χειριστεί αποδοτικά το hardware μου δεν πρόκειται να πειραματιστώ με αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να γίνω κακός και να πω ότι θα φάει πάλι την πατάτα η M$ με τα win8 όπως την έφαγε με τα windows vista και υα τρέξουν γρήγορα-γρήγορα να λανσάρουν τα windows 9 που δεν θα έχουν όλες αυτές τις μπούρδες. Προσωπικά μέχρι να παλιώσει αρκετά το λειτουργικό μου (windows 7) και να μην μπορεί πλέον να χειριστεί αποδοτικά το hardware μου δεν πρόκειται να πειραματιστώ με αναβαθμίσεις.

I am on the same boat.

Link to comment
Share on other sites

Πώς απενεργοποιείς το καινούργιο Start ?

To get back the old start menu, open regedit, goto

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

change value of RPEnabled from "1" to "0"

close regedit, you get your old start menu......the catch is, no more metro UI because you just disabled it. To get back the Metro UI, change the value back to "1"

Link to comment
Share on other sites

(...)

Η μορφή των πραγμάτων που άρχισαν να έρχονται. Ήδη το νέο σασί της σειράς Ideapad Zxxx φέρει μεγαλύτερο touchpad, a-la Apple, που διευκολύνει χειρισμούς multi-touch, τους οποίους εγγενώς υποστηρίζουν τα Windows 8. Όσοι προτίθεστε να πάρετε laptop στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα, φροντίστε να έχει ευρύχωρο touchpad...

... αφου θα μπορεί να σας χρησιμεύσει, αν εγκαταστήσετε στον υπολογιστή και κάποια διανομή Linux που υποστηρίζει multi touch gestures, όπως για παράδειγμα το Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κουβαλάω laptop είναι γιατί μεταξύ άλλων χρειάζομαι σοβαρή επεξεργασία office αρχείων on the go, όπου τα gestures σε μεγάλο trackpad εις βάρος των πλήκτρων δε θα βελτιώσουν την παραγωγικότητά μου. Διαφορετικά θα είχα tablet και θα γλίτωνα το κουβάλημα. Οπότε με αφήνουν παγερά αδιάφορα τα gestures ακόμα και στο ubuntu. Άλλο χρήση laptop και άλλο tablet και κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη απορία μου είναι πώς ξαφνικά ξεχάστηκε το πάγιο αίτημα για κατάργηση του καρκινώματος της registry και η κάποτε υπόσχεση της MS για νέο fs. Τώρα βαφτίστηκε innovation το (πρώην) metro ui...

Link to comment
Share on other sites

Για πεταμα εντελως οτι και να λεμε....

Δεν νομίζω να βρεθεί λογικός και σώφρων άνθρωπος να δαπανήσει έστω και 1 ευρώ στην Ελλάδα του 2012 (και του 13,14 κτλ) για να αποκτήσει windows 8. Το μόνο θετικό που μπορεί να γίνει είναι να μειωθεί δραστικά η τιμή των Windows 7 μετά το release των 8.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να πάω σε win8 αν δεν είναι αποδεκτό για μένα το "whatever" UI?

Το UI μπορεί να είναι το κομμάτι που κατεξοχήν βλέπουμε, αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερα σε ένα λειτουργικό από αυτό.

Κατ' αντιστοιχία, ο βασικός λόγος που τα Windows 7 θεωρούνται καλό λειτουργικό δεν έχει να κάνει τόσο με το UI - ξέρω κόσμο που τα χρησιμοποιεί με UI από WinXP.

Ο ενοποιημένος kernel, το cloud sync, ξαναγραμμένος κώδικας για πολλά κομμάτια του λειτουργικού όπως network stack, encryption ... είναι νωρίς να τα ξεγράψουμε επειδή η βιτρίνα δεν είναι ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενοποιημένος kernel,

Έγιναν μονολιθικά τα win;

το cloud sync,

Υπάρχει κάτι νέο που κάποιος δεν μπορούσε να έχει μέχρι σήμερα;

ξαναγραμμένος κώδικας για πολλά κομμάτια του λειτουργικού όπως network stack, encryption ...

Πρακτικά;

είναι νωρίς να τα ξεγράψουμε επειδή η βιτρίνα δεν είναι ωραία.

Δεν είναι θέμα εμφάνισης, αλλά χρηστικότητας. Δεν έχει να κάνει απλά με βιτρίνα...

Μια χαρά κάποιοι εντοπίζετε τις "καινοτομίες" αναπαράγοντας τη διαφημιστική καμπάνια της MS. Για νέο FS και κατάργηση registry γαργάρα...

Y.Γ. To aero ήταν λέει security risk και έφυγε ? Γιατί στα vista το θεωρούσαν καινοτομία... :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.