Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Δε λέω ότι έχεις δίκιο ή άδικο...αλλά θυμάμαι την ίδια κουβέντα και όταν εμφανίστηκαν τα Vista με το νέο look. Μπορεί το UI να είναι το πρώτο πράγμα που φαίνεται, αλλά δεν θα καθορίσει αυτό τελικά εάν είναι καλό ή κακό το σύστημα. Ακόμη και εάν η ίδια η MS αποφασίσει να το κάνει υποχρεωτικό, τον 1ο μήνα θα έχουν κυκλοφορήσει λύσεις που θα τα κάνουν φτυστά Windows 7...

Επίσης μην ξεχνάς ότι η γρήγορη αναζήτηση του Start Menu υπάρχει και στο Metro.

Πρώτον το UI είναι αυτό που έχεις μπροστά σου συνέχεια και φυσικά το πιο σημαντικο σε ένα λειτουργικό. Δεύτερον μας ενδιαφέρει τι προσφέρει το ίδιο το λειτουργικό και όχι τρίτες λύσεις, που δεν ξέρουμε εάν είναι πλήρως λειτουργικές ή αν θα είναι πλήρως ενημερωμένες και με υποστήριξη στο μέλλον. Τρίτον η γρήγορη αναζήτηση στα 8 δεν είναι ίδια με του start menu, δεν σου βγάζει αμέσως όλα τα προγράμματα και ΟΛΑ τα στοιχεία του πίνακα ελέγχου...

Γενικώς ξαναλέω ότι το metro είναι ότι πιο άθλιο έχω δει σε λειτουργικό σύστημα. Είναι ότι πρέπει για να σπρώξει η MS κόσμο στο Linux. Δες για παράδειγμα πόσο εντυπωσιακό είναι το UI του τελευταίου KDE...

Λέτε να είναι μια νέα ευκαιρία για το Linux, μετά την σαρωτική έλευση των 7; Εγώ πάντως μετά από 2-3 χρόνια, ξανάβαλα kubuntu σε Virtual Box, έτσι για να αρχίσω να προετοιμάζομαι, αν η MS επιμείνει σε αυτό το έκτρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε αμφιβολίες εγώ έχω να σας πω ότι κατάλαβα τη δεύτερη φορά μπόρεσα να τα χρησιμοποιήσω σωστά και τα βολεύτηκα πολύ. Βέβαια είναι καλύτερα σε hardware με αφή...

Το start menu καταργήθηκε στην consumer preview για να πάρει περισσότερο feedback για το νέο ui των 8... δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα αφαιρεθεί στην τελική...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να αντιληφθεί κανείς ότι κατά βάση τα Win8 στοχεύουν στην αγορά των tablets κλπ. μιας και αυτή εμφανίζει ανάπτυξη σε αντίθεση με τα desktops. Οπότε είναι λογικό να μην έχει δώσει (η MS) τόση σημασία στον desktop χρήστη. Κατά συνέπεια είναι άτοπη η οποιαδήποτε συζήτηση περί της εργονομίας που θα προσφέρει στους desktop users.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε παιδια τα windows 8 θα βγουνε κανονικα στα καταστηματα των οκτωβριο απο οσο ακουσα σωστα ; Στην Ελλαδα ποτε θα ερτθουνε γιατι θα ηθελα να τα αγορασω στα ελληνικα οχι στα αγγλικα :wall: εχω προβληματα με αγγλικα και δεν τα καταλαβενω ενω αντιθετα στα ελληνικα μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

ITS A TRAP!!!

Μαντρί --> προβατάκια --> υιοθέτηση 8 --> κλείδωμα στο MS store και στο ό,τι να 'ναι UI για χρήστες κινητών --> computing as we know it --> dead.

Γιατί;

1) MS store --> big money.

2) άσχετοι χρήστες κινητών >>>>>>> computer enthusiasts

ITS A TRAP!!!!

Link to comment
Share on other sites

ITS A TRAP!!!

Μαντρί --> προβατάκια --> υιοθέτηση 8 --> κλείδωμα στο MS store και στο ό,τι να 'ναι UI για χρήστες κινητών --> computing as we know it --> dead.

Γιατί;

1) MS store --> big money.

2) άσχετοι χρήστες κινητών >>>>>>> computer enthusiasts

ITS A TRAP!!!!

Τι εννοάς κλείδωμα στο ms store; Θα πας π.χ. στο steam και θα σου μπλοκάρει των περιηγητή; Ή θα απαγορεύσει στην valve/amazon/whichever να βγάλουν desktop gadget;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι εννοεί κάτι τέτοιο... εγώ το εξέλαβα σαν ελαφρώς συναισθηματικό και προφανώς χιουμοριστικό σχόλιο.

Η αλήθεια είναι ότι πράγματι η MS προσπαθεί να προσαρμοστεί σε νέο μοντέλο εσόδων. Μην ξεχνάτε ότι αυτή καθιέρωσε τον τρόπο λειτουργίας των αδειών λογισμικού που έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια και ενώ αυτός ακόμα τη διατηρεί σε ικανοποιητική κατάσταση, είναι εμφανές ότι έχει μείνει πίσω σε όλες τις νέες τάσεις (κλειστά οικοσυστήματα, app stores).

Προσωπικά δεν είμαι πολύ απαισιόδοξος για τα Win 8. Εάν εξαιρέσουμε τις επιφανειακές διαφορές (app store, UI) έχει και βαθύτερες λειτουργίες που είναι καλοδεχούμενες (cloud sync, unified kernel). Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως δεν το πετύχουν με την πρώτη (βλ. Vista :))

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είναι καθόλου ενοχλητικός ο νέος τρόπος λειτουργίας.

Απλά θέλει λίγο τον χρόνο του για να τον μάθουμε/συνηθίσουμε.

30 ημέρες είναι αρκετές και όταν με το καλό βγουν θα έχουμε ολοκληρωμένη άποψη για το εάν θα πρέπει να προβούμε σε αγορά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ επρεπε να βαλουν το Metro UI (το οποιο δεν το λενε Metro πλεον... αλλα ουτε και καπως συγκεκριμενα γιατι δεν εχουν βρει ονομα :flag:) στις desktop εκδοσεις. Μονο και μονο γι' αυτο δεν προκειται να ασχοληθω και θα μεινω στα 7.

ΥΓ: Οσοι ειχατε access στην RTM, μη περιμενετε διαφορες απο την Final που θα βγει το φθινοπωρο... καμια απολυτως...

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

Με την σύντομη επαφή που έχω από το απόγευμα (δεν είχα δοκιμάσει καμία preview), αν είχαν ονομάσει το Start -> Center ας πούμε, όπου με ένα κουμπί , όπως τώρα με το Win, έμπαινα ΌΠΟΤΕ ήθελα (Δεν είν κακό.), αλλά να είχα το κλασσικό start menu βασικό, χωρίς 3rd party κλπ.., θα έμπαινα στον πειρασμό να τα δοκιμάσω για μεγαλύτερο διάστημα..

Γενικά επικρατεί πολύ η νοοτροπία άπλωσε τα όλα να είναι άμεσα προσβάσιμα στις συντομεύσεις, από τις εφαρμογές που μόλις πας All apps, και είναι ΟΛΕΣ expanded -> χαμός.. (αν γίνεται να μαζευτούν ignore my noobness), μέχρι τις επαφές στον ενσωματωμένο messenger, όπου τις έχει πάλι απλωμένες σε όλη την οθόνη..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι από τους λίγους που άρεσε το νεο start, αν και 99% κάνω τη δουλειά μου πατώντας start και πληκτρολογώντας για αυτό που ψάχνω το οποίο δεν έχει αλλάξει στα 8. Το παράξενο είναι οτι το ίδιο περιβάλλον υπάρχει και σε server 2012 και όσο έπαιξα είναι το ίδιο σε αίσθηση και λειτουργικότητα.

Link to comment
Share on other sites

ITS A TRAP!!!

Μαντρί --> προβατάκια --> υιοθέτηση 8 --> κλείδωμα στο MS store και στο ό,τι να 'ναι UI για χρήστες κινητών --> computing as we know it --> dead.

Γιατί;

1) MS store --> big money.

2) άσχετοι χρήστες κινητών >>>>>>> computer enthusiasts

ITS A TRAP!!!!

EHxtw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι από τους λίγους που άρεσε το νεο start, αν και 99% κάνω τη δουλειά μου πατώντας start και πληκτρολογώντας για αυτό που ψάχνω το οποίο δεν έχει αλλάξει στα 8. Το παράξενο είναι οτι το ίδιο περιβάλλον υπάρχει και σε server 2012 και όσο έπαιξα είναι το ίδιο σε αίσθηση και λειτουργικότητα.

memtest τρέχει σε περιβάλλον win8? :banging::smoke:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.