Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Σκέφτομαι να τα περάσω,τι λετε?

Μπ@ όχι ακόμα κάτσε να βγούνε..

εκτός άμα είσαι για Format ή έχεις πρόβλημα με τα 7 δοκιμασέτα.

θα μου δώσει κανείς μια απάντηση σε αυτό?

http://www.thelab.gr/windows-platform/windows-8-thread-106485-4.html#post1063274694

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα εγκατεστησα, αλλα δεν μου εμφανιζεται η οθονη επιλογης λειτουργικου συστηματος. μηπως πρει να αφησω το boot priority σε dvd και σαν 2ο να βαλω hdd?

αφου τελειωσε η εγκατασταση τα αλλαξα και τα εβαλα 1ο hdd και μετα dvd

οκ τα καταφερα, απλα δεν μπορω να βρω τα προγραμματα των windows (ζωγραφικη και τετοια)

οκ τα βρηκα

δεν μπορω να εμφανισω την οθονη που λεει πιο λετουργικο να διαλεξω. για να μπω στα 7 πρεπει να βαλω τον hdd σαν 1η προτερεοτητα, ενω για τα 8 πρεπει να βαλω το cd...καμια ιδεα?

Έγινε επεξεργασία από dimitris_s
Όχι doubleposting. Πατάμε το διόρθωση.
Link to comment
Share on other sites

επειδη χθες ειμουν στα 8, σημερα επειδη θελω να παιξω games, ειπα να μπω απο τα 7. μου εκανε ολους τους δισκους check. ειναι φυσιολογικο αυτο? θα γινεται ναθε φορα που αλλαζω λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα εγκατεστησα, αλλα δεν μου εμφανιζεται η οθονη επιλογης λειτουργικου συστηματος. μηπως πρει να αφησω το boot priority σε dvd και σαν 2ο να βαλω hdd?

αφου τελειωσε η εγκατασταση τα αλλαξα και τα εβαλα 1ο hdd και μετα dvd

οκ τα καταφερα, απλα δεν μπορω να βρω τα προγραμματα των windows (ζωγραφικη και τετοια)

οκ τα βρηκα

δεν μπορω να εμφανισω την οθονη που λεει πιο λετουργικο να διαλεξω. για να μπω στα 7 πρεπει να βαλω τον hdd σαν 1η προτερεοτητα, ενω για τα 8 πρεπει να βαλω το cd...καμια ιδεα?

System Properties -> Advanced System Settings -> Καρτέλα Advanced -> Startup and recovery και διαλέγεις ποια λειτουργικά εμφανίζονται στο boot menu, με πόσο χρόνο για αυτόματη επιλογή, ποια είναι η προεπιλογή κλπ.

Εναλλακτικά, μπορείς από γραμμή εντολών διαχειριστή να τρέξεις "bcdedit" .

Για το επόμενό σου ερώτημα, είναι λογικό να σου ελέγξει δίσκους εάν το σύστημα δεν έκλεισε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

pom pom

Σε command prompt γραφεις msconfig στο tab Boot έχει 2 επιλογές εκει ή μια?

attachment.php?attachmentid=50630&stc=1&d=1339164942

Αν εκεί λέει μόνο windows 7 δεν έχει προστέσει τα 8 στο boot loader.Μπορείς να τα προστέσεις χειροκίνητα αλλά είναι μπέρδεμα αν δεν έχεις ιδέα

post-1215-1416076299,1304_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες τι παίζει και στα 8 αν έχει εκει 2 εγγραφές για τα 8 και τα 7 απλώς πρέπει να αλλάξεις το boot order των δίσκων απο το bios.Av έχει μία και στα 8 QQ κάτι δεν μπήκε σωστά.

Τρόπος χρήσης του εργαλείου Bootrec.exe στο Περιβάλλον αποκατάστασης των Windows για αντιμετώπιση προβλημάτων και επιδιόρθωση ζητημάτων εκκίνησης στα Windows

/ScanOs

Η επιλογή /ScanOs σαρώνει όλους τους δίσκους για εγκαταστάσεις που είναι συμβατές με τα Windows Vista ή τα Windows 7. Επιπλέον, αυτή η επιλογή εμφανίζει τις καταχωρήσεις που δεν βρίσκονται στο χώρο αποθήκευσης BCD τη συγκεκριμένη στιγμή. Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή όταν υπάρχουν εγκαταστάσεις των Windows Vista ή των Windows 7 που δεν αναγράφονται στο μενού της Διαχείρισης εκκίνησης (Boot Manager).

/RebuildBcd

Η επιλογή /RebuildBcd σαρώνει όλους τους δίσκους για εγκαταστάσεις που είναι συμβατές με τα Windows Vista ή τα Windows 7. Επιπλέον, αυτή η επιλογή σάς επιτρέπει να επιλέξετε τις εγκαταστάσεις που θέλετε να προσθέσετε στο χώρο αποθήκευσης BCD. Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή όταν θέλετε να ξαναδημιουργήσετε εξ ολοκλήρου το BCD.

To παραπάνω info το χρησιμοποιείς με δική σου ευθύνη.Πειράζοντας το boot manager μπορεί να εμποδίσεις το σύστημα σου να εκκινήσει οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μονο τα 7 ειναι...να το δοκιμασω απο τα 8 να δω αν γινεται?

και πες μου λιγο τα βηματα για να το κανω....

Παλαιοτερα σε αντιστοιχο προβλημα μεταξυ vista & 7, το ειχα διορθωσει εγκαθιστωντας το EasyBCD.

Δυστυχως ειναι αρκετα παλια για να σου πω βημα-βημα, δεν θυμαμαι :( αλλα θυμαμαι οτι μου ελυσε πολυ ευκολα και με λιγα κλικς, τα χερια.

googlaρε το.

Link to comment
Share on other sites

με βοηθησε το προγραμμα, πλεον μπορω να επιλεξω ενα απο τα 2.

απλα τωρα δεν μπορω να μπω στα 8 μεσο απο αυτον τον τροπο. μου λεει οτι απο το system/system32 λειπει το winloader.exe (ή καπως ετσι) τι κανω τωρα? πταν εχω 1η προτερεοτητα το cd-dvd μπαινει κανονικα στα 8

μπορω να το αντιγραψω απο τα 7 (?) ή πρεπει ξανα απο την αρχη να βαλω τα 8?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.