Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Έγιναν μονολιθικά τα win;

Υπάρχει κάτι νέο που κάποιος δεν μπορούσε να έχει μέχρι σήμερα;

Πρακτικά;

Δεν είναι θέμα εμφάνισης, αλλά χρηστικότητας. Δεν έχει να κάνει απλά με βιτρίνα...

Μια χαρά κάποιοι εντοπίζετε τις "καινοτομίες" αναπαράγοντας τη διαφημιστική καμπάνια της MS. Για νέο FS και κατάργηση registry γαργάρα...

Y.Γ. To aero ήταν λέει security risk και έφυγε ? Γιατί στα vista το θεωρούσαν καινοτομία... :p

Δεν έγιναν μονολιθικά και ούτε θα έπρεπε. Αλλά πλέον θα χρησιμοποιούν κοινό πυρήνα για όλες τις εκδόσεις (x86, ARM, phone) - το οποίο όπως και να το δεις είναι αναβάθμιση. Δηλαδή στο linux μας αρέσει αλλά όταν το κάνουν τα Windows είναι για πέταμα?

Επίσης ακόμα και με Active Directory μέχρι σήμερα δε μπορούσες να κρατάς τις ρυθμίσεις σου online και απ' όπου κάνεις login να έχεις το ίδιο περιβάλλον χωρίς να το κουβαλάς μαζί σου. Οπότε ναι, είναι βελτίωση.

Δηλαδή επειδή δεν έβαλαν νέο FS και κράτησαν το registry είναι κακό λειτουργικό? Κι εγώ έχω παράπονα και ίσως πιο σημαντικά από αυτά που περιέγραψες, αλλά και όταν βγήκαν τα Windows 7 υπήρχε αυτή η γκρίνια, και τώρα όλοι λυπούνται που τα χάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που για τη χρήση που κάνω εγώ δε βλέπω καμία βελτίωση; Και ειλικρινά με όσους καθημερινά μιλάω δεν έχω ακούσει κάποιο λόγο που μπορεί να τους κάνει να μεταβούν στα win8 πέρα από τον εξαναγκασμό (π.χ. αγορά νέου laptop κάποια στιγμή).

Έχει κάποια σχέση το AD με desktop χρήση; Το νέο FS και η κατάργηση της registry για παράδειγμα θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μεγάλες διαφορές στην εμπειρία του desktop χρήστη (ο οποίος είναι και η κυρίαρχη μάζα των πελατών)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια σχέση το AD με desktop χρήση; Το νέο FS και η κατάργηση της registry για παράδειγμα θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μεγάλες διαφορές στην εμπειρία του desktop χρήστη (ο οποίος είναι και η κυρίαρχη μάζα των πελατών)

Μιλας για registry οταν τρεχεις διανομη που εχει διαλυσει το μισο GNU με χειροτερα εκτρωματα οπως upstart, plymouth, pulseaudio, networkmanager, καταργηση - παρακαμψη σοβαροτατων conf αρχειων και GNU standards ?

Πραματα που σε μια σοβαρη διανομη δεν ειναι ποτε εγκατεστημενα απο default / δεν υφιστανται.

Και μιλας για registry ?

Ας γελασω...

Έγινε επεξεργασία από tritonas00
Link to comment
Share on other sites

:OT:Αχ βρε [MENTION=16032]tritonas00[/MENTION] πάλι με συναντάς ε;

Ενημερώνω τους mods και admins, ότι μοναδικός στόχος του tritonas00 είναι να troll-άρει στα post μου, ώστε να με φτάνει στα άκρα και να γίνομαι ban. Επειδή ξέρει ότι τον κάνω ignore (έχουμε μεγάλη ιστορία σε άλλο forum) , φτιάχνει fake accounts που κάνουν quote τα posts του για να είναι σίγουρος ότι τα διαβάζω.

Δεν είναι τυχαίο ότι με το που έκανε εγγραφή, μπούκαρε και τρόλαρε σε δικά μου post.

Έπεσε το payroll φαντάζομαι και θέλει να κάνει υπερωρίες...:OT:

Υ.Γ. Μην ψαρώνετε από την υπογραφή. Είναι φανατικός υποστηρικτής (payroll γαρ) των windows. Θα τον λατρέψετε

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα είδα λίγο, τα συμπεράσματα μου:

Φαίνεται όμορφο - slick τελείως - το UI. Και γρήγορο (καλά τα panda είναι γρήγορα σε i5 2.5kK και SSD βέβαια). Έχουν βελτιώσει και το multi monitor support. Ο νέος task manager μαμάει επίσης. Ενα άλλο θετικό,το "παλιό" desktop είναι σαν παράθυρο/app.

Αλλά δεν είναι...παραγωγικό. Αυτό το δεξί κλικ κ τράβα κάτω κάτω για τα "options" μεγάλο νταβαντούρι. Θα γράψουν πολλά km παραπάνω στα ποντίκια τους, όσοι ασχοληθούν. Φαίνεται ότι το OS θέλει touch, δε το συζητάμε. Σε ταμπλέτες θα είναι σούπερ. Αλλά με το ποντίκι....μπαααααααααα.

No buy από μένα για το desktop...Σε μία RT tablet όμως δε θα έλεγα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα σε αρχαίο Athlon X2 3600+, 4GB Ram,4850, WD 640GB

Eίναι γρήγορα, ίσως και πιο γρήγορα απο τα 7αρια.

Αλλά ξενίζουν κάπως.

Σα να παίρνεις χρυσά nike airmax μετά απο ένα χρόνο με response trail.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ποιά ενέργεια απαίτησε restart και εμφάνισε το error code ?

Μέτα από το τετράγωνο μπλε Logo κατά το Boot από το Instalation DVD.Σχεδόν αμέσως δλδ..

Δοκίμασα και VirtualBox 4.1.18 & 4.2RC1 & VMWare Player με 3 διαφορετικά ISO. To ένα εκ τον οποίο από την M$

9200.16384.WIN8_RTM.120725-1247_X64FRE_ENTERPRISE_EVAL_EN-US-HRM_CENA_X64FREE_EN-US_DV5

Άλλαξα και τις απαιτήσεις του VM σε παραπάνω μνήμη RAM/VGA,Enable/Disable 3D κτλ..

Τα ISO σίγουρα δουλεύουν σε PC..άλλα όχι σε VM.

Όποιος ξέρει τι παίζει ας πει μπας κ του δώσουμε μια ευκαιρία..:p

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από το τετράγωνο μπλε Logo κατά το Boot από το Instalation DVD.Σχεδόν αμέσως δλδ..

Δοκίμασα και VirtualBox 4.1.18 & 4.2RC1 & VMWare Player με 3 διαφορετικά ISO. To ένα εκ τον οποίο από την M$

9200.16384.WIN8_RTM.120725-1247_X64FRE_ENTERPRISE_EVAL_EN-US-HRM_CENA_X64FREE_EN-US_DV5

Άλλαξα και τις απαιτήσεις του VM σε παραπάνω μνήμη RAM/VGA,Enable/Disable 3D κτλ..

Τα ISO σίγουρα δουλεύουν σε PC..άλλα όχι σε VM.

Όποιος ξέρει τι παίζει ας πει μπας κ του δώσουμε μια ευκαιρία..:p

Tο OS Type του virtual machine είναι Windows 7 ή windows 8? Πρέπει να είναι windows 7.Tα έχω εγκαταστήσει 2 φορές σε Virtualbox χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Tο OS Type του virtual machine είναι Windows 7 ή windows 8? Πρέπει να είναι windows 7.Tα έχω εγκαταστήσει 2 φορές σε Virtualbox χωρίς πρόβλημα

Δεν ξερω τι προβλημα υπαρχει αλλα δεν δουλευει. :(

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει enable τα PAE/NX στα settings του virtual machine?

attachment.php?attachmentid=51811&stc=1&d=1345454390

EDIT:

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_8-windows_install/error-when-installing-windows-8-release-preview/a2c11f2c-d43b-44fc-9bc0-61805a2d95ef

post-1215-1416076507,7292_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις να φτιαξεις ένα νέο virtual machine με windows 7 και όχι windows 7(64 bit)?

Windows 7 + PAE/NX

post-1392-1416076511,1052_thumb.jpg

Αν πειραξω κατι αλλο οπως 3D Acc βγαζει την μαυρη οθονη παραπανω.

Θα δοκιμασω κ με αλλο ISO.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.