Jump to content



Κατάστημα MrSmith.gr. Τι λέει με αυτό;


suboy

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Ή πολυ απλα ειδαν οτι πεφτει "σκατο" εδω και ειπαν να το σηκωσουν ενοσω ετοιμαζουν τις βαλιτσες τους για να μην εχουν τιποτα επισκεψεις απο εκει...

:hehe:

Από πού; Πιστεύεις ότι θα είναι στον Αγ. Δημήτριο; :rofl: (εφόσον ισχύουν οι φόβοι σου)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τον 3570κ.

Είχα ζητήσει να με αφήσουν να ανοίξω το δέμα πριν το πληρώσω, όπως και έγινε.

183,5€ μαζί με τα μεταφορικά και την αντικαταβολή. Δε με χάλασε ένα 45άρι κάτω απ τον φτηνότερο του σκρούτζ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην εταιρία που δουλεύει η μαμά μου συνεργάζονται με ένα οργανισμό που στέλνεις αφμ και τέτοια και ψάχνει φορολογικά αρχεία για να δει αν η εταιρεία είναι νόμιμη έχει συναλλαγές.Μετά λοιπόν την έρευνα έστειλαν ότι η εταιρία δεν έχει πληρώσει φόρους η κάτι τέτοιο μέχρι και χθες ενώ η επωνυμία δεν εμφανίζει τι εταιρεία ακριβως είναι δηλαδή τι πουλάει και τη δραστηριότητα της.Οπότε λογικά δεν πληρώνει φορο εισαγωγής και γι'αυτό σκοτώνει τις τιμές.

Πιο συγκεκριμένα λέει οτι η εταιρεία δεν έχει συναλλακτική συμπεριφορά.Τωρα εγώ κατάλαβα αυτό που σας είπα πιο πάνω αν κανείς ξέρει καλύτερα από αυτά ας μας πει τι σημαίνει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στην εταιρία που δουλεύει η μαμά μου συνεργάζονται με ένα οργανισμό που στέλνεις αφμ και τέτοια και ψάχνει φορολογικά αρχεία για να δει αν η εταιρεία είναι νόμιμη έχει συναλλαγές κι έτσι.μετα λοιπόν την ερευνα στειλαν ότι η εταιρία δεν έχει πληρώσει φόρους η κάτι τέτοιο μέχρι και χθες ενώ η επωνυμία δεν εμφανίζει τι εταιρεία ακριβως είναι δλδ τι πουλάει και τη δραστηριότητα της.οποτε λογικά δεν πληρώνει φορο εισαγωγής και γιαυτό σκοτώνει τισ τιμες

Πιο συγκεκριμένα λέει οτο η εταιρεία δεν έχει συναλλακτική συμπεριφορά.τωρα εγώ κατάλαβα αυτό που σας είπα πιο πάνω αν κανείς ξέρει καλύτερα από αυτά ας μας πει τι σημαίνει αυτο

Συγνώμη αλλά τα παρακάτω στοιχεία δεν μου δίνουν εγκυρότητα στα λεγόμενά σου.

GeKarv

Registered User

Εγγραφή: 06-06-2012

Μηνύματα: 1

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στην εταιρία που δουλεύει η μαμά μου συνεργάζονται με ένα οργανισμό που στέλνεις αφμ και τέτοια και ψάχνει φορολογικά αρχεία για να δει αν η εταιρεία είναι νόμιμη έχει συναλλαγές κι έτσι.μετα λοιπόν την ερευνα στειλαν ότι η εταιρία δεν έχει πληρώσει φόρους η κάτι τέτοιο μέχρι και χθες ενώ η επωνυμία δεν εμφανίζει τι εταιρεία ακριβως είναι δλδ τι πουλάει και τη δραστηριότητα της.οποτε λογικά δεν πληρώνει φορο εισαγωγής και γιαυτό σκοτώνει τισ τιμες

Πιο συγκεκριμένα λέει οτο η εταιρεία δεν έχει συναλλακτική συμπεριφορά.τωρα εγώ κατάλαβα αυτό που σας είπα πιο πάνω αν κανείς ξέρει καλύτερα από αυτά ας μας πει τι σημαίνει αυτο

Ποιος είνα ο οργανισμός αυτός;

Για να πληρώσει φόρους (από όσο γνωρίζω) πρέπει να κλείνει ή να κάνει δήλωση ΦΠΑ, η οποία γίνεται ανά τρίμηνο ( ; ).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τα παρακάτω στοιχεία δεν μου δίνουν εγκυρότητα στα λεγόμενά σου.

GeKarv

Registered User

Εγγραφή: 06-06-2012

Μηνύματα: 1

Το καταλαβαίνω απόλυτα κι εγώ το ιδιο θα έκανα στη θεση σου.Παρολα αυτά γράφτηκα στο site μόνο για να πάρω μερικά πράγματα που με ενδιαφέρουν γιατί φτιάχνω νέο build.Ετσι λοιπόν από αυτό το thread έμαθα για αυτή την ιστοσελίδα και ήμουν έτοιμος κι εγώ να παραγγείλω για αυτό το έψαξα.Μετα που έμαθα αυτά που εγραψα παραπάνω είπα να σας προειδοποιησω γιατί μπορεί να μπλέξουν όσοι πάρουν.Ακομη γιατί πιστεύεις ότι έχουν τιμές 60 € κατω;Απ' την καλή τους την καρδιά το κάνουν;Κάτι παίζει.Δεν ξέρω αν είναι αυτό που είπα αλλά έτσι μοιάζει.Θα ανέβαζα φωτογραφίες από το χαρτί που μου έστειλαν αλλά ήδη έχω πει πολλά και η εταιρία απαγορεύει τη χρήση πληροφοριών προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είνα ο οργανισμός αυτός;

Για να πληρώσει φόρους (από όσο γνωρίζω) πρέπει να κλείνει ή να κάνει δήλωση ΦΠΑ, η οποία γίνεται ανά τρίμηνο ( ; ).

Υπάρχουν εταιρείες που μπορούν και κάνουν άμεσσα έλεγχο, ξέρω μία αν αναρωτιέσαι πια σε πμ.

ανάλογα το πόσο καιρό είναι η εταιρεία. Δεν νομίζω να είναι 3 μηνών εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είνα ο οργανισμός αυτός;

Για να πληρώσει φόρους (από όσο γνωρίζω) πρέπει να κλείνει ή να κάνει δήλωση ΦΠΑ, η οποία γίνεται ανά τρίμηνο ( ; ).

Λέω ξεκάθαρα στο τέλος οτο δεν ξέρω αν σημαίνει αυτό αλλά κάτι τέτοιο φαίνεται.Στο άλλο ποστ αναλύω γιατί δεν θέλω να δώσω φωτογραφίες η όνομα.Αν θές μόνο με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολλά πολλά, το οτι μπορεί να μην αποδίδει ΦΠΑ η κυρα Τασία aka MrSmith, εμάς που δε ψωνίζουμε με τιμολόγιο μας ενδιαφέρει;

Άμεσα εννοώ, γιατί γενικώς όλοι πρέπει να πληρώνουν φόρους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολλά πολλά, το οτι μπορεί να μην αποδίδει ΦΠΑ η κυρα Τασία aka MrSmith, εμάς που δε ψωνίζουμε με τιμολόγιο μας ενδιαφέρει;

Άμεσα εννοώ, γιατί γενικώς όλοι πρέπει να πληρώνουν φόρους κλπ.

άμεσσα όχι, αλλά είναι ηθικά κυρίως λάθος.

σκέψου να σου κλέψουν το laptop και να πας να αγοράζεις και εσύ κλεμμένο. Τροφοδοτείς τους κλέφτες και θα γίνει ένας κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολλά πολλά, το οτι μπορεί να μην αποδίδει ΦΠΑ η κυρα Τασία aka MrSmith, εμάς που δε ψωνίζουμε με τιμολόγιο μας ενδιαφέρει;

Άμεσα εννοώ, γιατί γενικώς όλοι πρέπει να πληρώνουν φόρους κλπ.

Εάν τελικά κάτι τέτοιο αποδειχτεί -γιατί ΔΕΝ είναι σίγουρο- προφανώς η εφορία δεν θα μείνει στην εταιρία αλλά και στους πελάτες.Στην καλύτερη θα ταλαιπωρηθούν λίγο οι τελευταίοι και στη χειρότερη θα πέσουν πρόστιμα,καθώς είναι σαν να κλέβεις το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τελικά κάτι τέτοιο αποδειχτεί -γιατί ΔΕΝ είναι σίγουρο- προφανώς η εφορία δεν θα μείνει στην εταιρία αλλά και στους πελάτες.Στην καλύτερη θα ταλαιπωρηθούν λίγο οι τελευταίοι και στη χειρότερη θα πέσουν πρόστιμα,καθώς είναι σαν να κλέβεις το κράτος.

Σε ποια χώρα ζεις;

Ζούσες πουθενά έξω;

Ουτοπίααααα

Link to comment
Share on other sites

Εάν τελικά κάτι τέτοιο αποδειχτεί -γιατί ΔΕΝ είναι σίγουρο- προφανώς η εφορία δεν θα μείνει στην εταιρία αλλά και στους πελάτες.Στην καλύτερη θα ταλαιπωρηθούν λίγο οι τελευταίοι και στη χειρότερη θα πέσουν πρόστιμα,καθώς είναι σαν να κλέβεις το κράτος.

Τι αυναιες λες ρε φιλε... Τι σχεση εχει το κρατος με τον πελάτη; Ο πελατης πληρωνει ΦΠΑ, αν δεν το αποδιδει η εταιρια εχει προβλημα η εταιρια οχι ο πελατης.

Ξεκόλλα με την κιτρινιλα και την λασπη, κανεις μπαμ οτι εισαι φυτευτός.

Link to comment
Share on other sites

Τι αυναιες λες ρε φιλε... Τι σχεση εχει το κρατος με τον πελάτη; Ο πελατης πληρωνει ΦΠΑ, αν δεν το αποδιδει η εταιρια εχει προβλημα η εταιρια οχι ο πελατης.

Ξεκόλλα με την κιτρινιλα και την λασπη, κανεις μπαμ οτι εισαι φυτευτός.

Άμα πας από κάποιν στο δρόμο που πουλάει κλεμμένα κινητά και πάρεις ένα δεν θα μπλέξεις;

Και πάλι όμως δεν είναι σίγουρο ότι κάτι συμβαίνει και κρίνοντας από το ότι πολλές τιμές έχουν επανέλθει σε κανονικά επίπεδα μάλλον ήταν απλώς επιθετική τιμολογιακή πολιτική για να αναπτύξουν ένα ρεύμα πελατών που να τους προτιμά.

Link to comment
Share on other sites

Άμα πας από κάποιν στο δρόμο που πουλάει κλεμμένα κινητά και πάρεις ένα δεν θα μπλέξεις;

Και πάλι όμως δεν είναι σίγουρο ότι κάτι συμβαίνει και κρίνοντας από το ότι πολλές τιμές έχουν επανέλθει σε κανονικά επίπεδα μάλλον ήταν απλώς επιθετική τιμολογιακή πολιτική για να αναπτύξουν ένα ρεύμα πελατών που να τους προτιμά.

Μη λέμε και κουφά... Ούτε ζούμε στην ουτοπία της ηθικής κρίσης.

Αν σε πιάσει να αγοράζεις κλεμένα δεν σε συλαμβάνουν γιατί είναι κλεμμένο αλλά γιατί αγοράζεις χωρίς απόδειξη.

Αν κάποιο μαγαζί πουλάει κλεμένα και εσύ αγοράσεις με απόδειξη εσύ πάλι δεν μπλέκεσαι. Απλά κατηγορούν το μαγαζί για πλαστογραφία κλπ κλπ.

Είναι ηθικό καθαρά το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.