Jump to content



Κατάστημα MrSmith.gr. Τι λέει με αυτό;


suboy

Recommended Posts

Τι αυναιες λες ρε φιλε... Τι σχεση εχει το κρατος με τον πελάτη; Ο πελατης πληρωνει ΦΠΑ, αν δεν το αποδιδει η εταιρια εχει προβλημα η εταιρια οχι ο πελατης.

Ξεκόλλα με την κιτρινιλα και την λασπη, κανεις μπαμ οτι εισαι φυτευτός.

αυναίες???? Λεξιπλάστης μέγας!!! υποκλίνομαι...

Επί του θέματος δείτε απλά μία απόδειξη π.χ. που έχει αναρτήσει εδώ ο φίλος hAic

φαίνεται ότι έχει αποδωθεί ο ΦΠΑς χωρίς να είναι εγγεγραμμένο βέβαια σαφώς επί της αποδείξεως...

Επίσης προφανώς σε αυτή την περίπτωση η εταιρεία είναι υπόλογη και όχι ο πελάτης δεδομένου ότι αν η απόδειξη είναι πλαστό προϊόν και αναφέρεται σε προϊόν "κλοπής" δεν αποδεικνύεται ότι ο εν λόγω πελάτης όντως αγόρασε το όποιο προϊόν αναφέρεται σε αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

Τα έχεις μπλέξει λίγο νομίζω.

Αν αγοράσεις κλεμμένο συλλαμβάνεσαι γιατί παίρνεις κλεμμένο. Δεν έχει καμία σχέση η απόδειξη.

Πάντως δεν νομίζω να κινδυνεύουμε αν δεν αποδίδει ο καταστηματάρχης το ΦΠΑ. Θα πρέπει να ζητάμε φορολογική ενημερότητα κάθε φορά που ψωνίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει λίγο νομίζω.

Αν αγοράσεις κλεμμένο συλλαμβάνεσαι γιατί παίρνεις κλεμμένο. Δεν έχει καμία σχέση η απόδειξη.

Πάντως δεν νομίζω να κινδυνεύουμε αν δεν αποδίδει ο καταστηματάρχης το ΦΠΑ. Θα πρέπει να ζητάμε φορολογική ενημερότητα κάθε φορά που ψωνίζουμε;

Δηλαδή αν βρεθούμε εμείς οι δύο σε μια στάση μετρό και σου πουλήσω κάτι μέσα απο το forum μας συλαμβάνουν για αγοραπωλησία κλοπημέων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Αντιθέτως Μονό αν υπάρχει μάρτυρας ότι το έκλεψα δεν μπορώ να στο πουλησω. Μακαρι να ηταν η ουτοπία που σκέφτεσαι. Να σου πω να πας να μου παρεις πίσω κάτι τότε.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βρεθούμε εμείς οι δύο σε μια στάση μετρό και σου πουλήσω κάτι μέσα απο το forum μας συλαμβάνουν για αγοραπωλησία κλοπημέων;

Τιποτα δεν θα συμβει.Μονο αν σας πουν κατι αν δεν υπαρχουν αποδειξεις.Ακομα και αν αγορασεις κατι απο καποιον στον δρομο,απο αυτους που πουλανε iphone και τετοια και σε πιασουν εκεινη την στιγμη εσυ δεν εχεις λογο να φοβασαι για τιποτα.Μου εχει τυχει να ειμαι με φιλο και να μας σταματησει ενας προσπαθοντας να μας πουλησει iphone 4.Μετα απο μπλα μπλα ο φιλος μου αγορασε ενα στα 30 ευρω.εκεινη την στιγμη,μολις του εδινε τα χρηματα σκανε 2 μηχανες της ομαδας ΔΙΑΣ και ερχονται εκει.Μας ρωτανε εμας ποσο σας τα πουλησε και αν μας εδωσε αποδειξη.Του ειπαμε 30 ευρω και δεν ειχε καποια αποδειξη..τοτε μας ζητησαν ευγενικα το προιον να τους το δωσουμε και ζητησαν απο εκεινον να μας επιστρεψει τα χρηματα πισω οπως και εκανε.Μετα απο λιγο ηρθε ενα περιπολικο και πηρανε τον τυπο αυτο και εμας μας ειπαν καλη μας μερα.Μου εχει τυχει αλλες 2 φορες εμενα προσωπικα το ιδιο συμβαν με κολονιες αλλα και κινητο και εχει γινει το ιδιο πραγμα.Δεν μου εκαναν και δεν μου ειπαν απολυτως τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν καίγομαι να μάθω περισσότερα.

Εάν τελικά κάτι τέτοιο αποδειχτεί -γιατί ΔΕΝ είναι σίγουρο- προφανώς η εφορία δεν θα μείνει στην εταιρία αλλά και στους πελάτες.Στην καλύτερη θα ταλαιπωρηθούν λίγο οι τελευταίοι και στη χειρότερη θα πέσουν πρόστιμα,καθώς είναι σαν να κλέβεις το κράτος.

Μα ο πελάτης έχει παρασταστικό αγοράς, τρυπημένο μάλιστα από την εφορία!

Link to comment
Share on other sites

Τρυπημένο ναι. Το οτι είναι απ την εφορία δεν το ξέρεις.

Και πάλι, νομίζω πως για να σου τρυπήσουν το πρώτο μπλοκάκι (παρέλαβα χτες και το παραστατικό έχει νούμερο 65) δεν προϋποθέτει οτι είσαι εντάξει με την εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post, στις 29/5 είχα κάνει μία παραγγελία για έναν 3770k, όταν η τιμή του ήταν στα (περίπου) 250€.

Σήμερα τελικά ενημερώθηκα μέσω mail, ότι ο επεξεργαστής βρίσκεται στη Γενική Ταχυδρομική, και πως αύριο θα τον παραλάβω.

Μου είπαν μάλιστα πως θα μου επιτραπεί να ανοίξω το δέμα πριν υπογράψω.

Οπότε κάνω λίγη υπομονή μέχρι αύριο και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

οταν τον πουλήσεις μεταχειρισμένο εδω είμαι... :p

εκανα παραγγελια εχθες το απόγευμα ενα werster digital elements 1tb SE 3

στα 88Ε

Μπαίνω σήμερα στο email μου να δω τι γίνεται και γράφει κατάσταση παραγγελιας: εκρεμμης

Τι παίζει? να πάρω τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κοντεύω να χάσω τα "ευτυχώς πλούσια" μαλλιά μου με αυτά που διαβάζω σε αυτό το θέμα. Η επιμονή κάποιων να ανακαλύψουν, ντε και καλά, την αιτία που το mr.smith πουλάει φτηνότερα κάποια προϊόντα, αγγίζει πλέον τα όρια της μανίας καταδίωξης.

Το μοναδικό που δεν έχουν κάνει ακόμα, είναι να ζητήσουν, μα τι λέω, να απαιτήσουν από τον ιδιοκτήτη/τρια του mr.smith πιστοποιητικό πολιτικών και κοινωνικών φρονημάτων, δήλωση του νόμου 105 ότι είναι καλοί Χριστιανοί και ότι εκκλησιάζονται τακτικά κάθε Κυριακή, και άλλα τέτοια γραφικά και ωραία.

Αντί να χαίρονται, που ως καταναλωτές μπορούν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένα και μόνο προϊόντα στις απόλυτα καλύτερα τιμές της αγοράς, προσπαθουν να διυλίσουν τον κώνωπα κυριολεκτικά, κυνηγώντας φαντάσματα.

Εμένα πάντως προσωπικά, ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ σαν καταναλωτή, το γεγονός, π.χ., ότι το Πλαίσιο έφτασε να γίνει μια πραγματική αυτοκρατορία, με αυτές τις "τιμές φαρμακείου" που πουλάει, στη συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων που εμπορεύεται. Κάτι τέτοιο φυσικά, ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, θα μπορούσε να συμβεί. Γιατί αν ένα οποιαδήποτε κατάστημα ακολουθούσε μια τέτοια πολιτική τιμών, τύπου Πλαισίου, στη Γερμανία, θα είχε πάει άπατο φυσικά μέσα σε ελάχιστους μήνες λειτουργίας. Τόσο απλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κοντεύω να χάσω τα "ευτυχώς πλούσια" μαλλιά μου με αυτά που διαβάζω σε αυτό το θέμα. Η επιμονή κάποιων να ανακαλύψουν, ντε και καλά, την αιτία που το mr.smith πουλάει φτηνότερα κάποια προϊόντα, αγγίζει πλέον τα όρια της μανίας καταδίωξης.

Το μοναδικό που δεν έχουν κάνει ακόμα, είναι να ζητήσουν, μα τι λέω, να απαιτήσουν από τον ιδιοκτήτη/τρια του mr.smith πιστοποιητικό πολιτικών και κοινωνικών φρονημάτων, δήλωση του νόμου 105 ότι είναι καλοί Χριστιανοί και ότι εκκλησιάζονται τακτικά κάθε Κυριακή, και άλλα τέτοια γραφικά και ωραία.

Αντί να χαίρονται, που ως καταναλωτές μπορούν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένα και μόνο προϊόντα στις απόλυτα καλύτερα τιμές της αγοράς, προσπαθουν να διυλίσουν τον κώνωπα κυριολεκτικά, κυνηγώντας φαντάσματα.

Εμένα πάντως προσωπικά, ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ σαν καταναλωτή, το γεγονός, π.χ., ότι το Πλαίσιο έφτασε να γίνει μια πραγματική αυτοκρατορία, με αυτές τις "τιμές φαρμακείου" που πουλάει, στη συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων που εμπορεύεται. Κάτι τέτοιο φυσικά, ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, θα μπορούσε να συμβεί. Γιατί αν ένα οποιαδήποτε κατάστημα ακολουθούσε μια τέτοια πολιτική τιμών, τύπου Πλαισίου, στη Γερμανία, θα είχε πάει άπατο φυσικά μέσα σε ελάχιστους μήνες λειτουργίας. Τόσο απλά...

Είσαι τελείως λάθος.

Οι περισσότεροι εδω μέσα που έχουμε αναφέρει την επιφυλακτικότητά μας έχει τύχει είτε τυγχάνει να έχουμε δεί το κομμάτι της χονδρικής μέσω των distributors εδώ.

Και απλά αναρωτιώμαστε που βρήκε την κότα με τα χρυσά αυγά, γιατί αλλιώς δεν γίνεται.

Το πλαίσιο και ο κάθε κωτσόβολος που έχει υψηλά τις τιμές του έχει το κάθε τι τους ιδιαίτερους λόγους του για να έχει τόσο ανεβασμένες τιμές και θα σου αναφέρω και το γιατί.

Βιτρίνα: πληρώνουν υψηλό ενοίκιο για μαγαζιά σε καλές μεριές, γωνίες κλπ. Ο κος Τάκης που έχει μια αποθήκη στην μέση του πουθενά στην Αθήνα δεν πληρώνει ούτε το μισό νοικί που πληρώνει το Πλαίσιο για κάθε κατάστημα

Έκθεση: Ο κος τάκης έχει 1 λαπτοπ στην αποθήκη για να δείς, και πιθανόν ούτε και αυτό. Όλα τα καταστήματα πλαίσιο έχουν το λίγότερο 5 laptop για την έκθεσή τους +πόσα άλλα είδη. Όταν βγαίνεις βόλτα στα μαγαζιά για να χαζέψεις που πας; ΔΝΤ. Αυτό συνεπάγεται με πολλά εκθεσιακά κομμάτια σε πώληση ίσως και κάτω του κόστους αγοράς = χασούρα.

Stock: Όταν αγοράζεις κατευθείαν απο την αντιπροσωπία για να πετύχεις και τιμή, δεν αγοράζει 10τεμάχια. Ήθελα πριν 5 μήνες να αγοράσω για πελάτη ένα Asus TF201 και ρώτησα όλους τους εισαγωγής της Asus αν γίνεται παραγγελία γιατί ακόμα δε το φαίρνει κανείς για χονδρική. Μου είπαν μόνο παλέτα 1000 κομμάτια για τιμή που ισχύει στην αγορά, όχι κάτι καλύτερο και επίσης μόνο μετρητά. Επίσης ο κος Τάκης δεν έχει άμεσσα διαθέσιμη μια z77 μητρική, παραγγέλνει και θα σου έρθει σε 10+ μέρες. Ο vaggelis ακόμα περιμένει να του φέρουν την σωστή μητρική ύστερα απο το λάθος που κάνανε. Και σκέφτεται κιόλλας την πιθανότητα να μη του στείλουν ποτέ την σωστή. ΔΝΤ...

Υπαλλήλους: Μην ξεχνάς το Πλαίσιο απασχολεί και ένα αρκετά μεγάλο προσωπικό, οι αμοιβές δεν είναι μεγάλες βέβαια αλλά μαζί με ΙΚΑ και την ανάγκη προσωπικού που έχει μιλάμε για υπέρογκα ποσά. Ο κος Τάκης έχει 2 άτομα με το ζόρι. ΔΝΤ.

Εμένα αυτό που με χαλάει με το Πλαίσιο δεν είναι οι τιμές του. Αλλά το οτι έκανε για τα μπάζα το service του και πολλές φορές χρεισιμοποιεί τύπους marketing λες και ο πελάτης έχει 10 IQ, με τιμές στο skroutz που τα αντικείμενα στην σελίδα τους δεν υπήρξαν ποτέ, και άμα σου κάτσει rma με το πλαίσιο είτε πας για έλεγχο είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου και να κάνεις ευχαίλεο πριν.

Άρα μην συγκρίνουμε την βούρτσα με την ταβανόβουρτσα, αλλά και επίσης μην γινόμαστε επιθετικοί και φαίνεται σαν να θέλουμε να τους βγάλουμε το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ήρθε ο επεξεργαστής. Όλα μια χαρά!

Btw, όταν ζήτησα να ανοιχτεί η συσκευασία, το παλικάρι της courrier στην αρχή τσίγκλησε, και αναγκάστηκε να τηλεφωνήσει στην Γ.Ταχυδρομική, απ'όπου του έδωσαν το ελεύθερο να ανοίξω τη συσκευασία πριν υπογράψω. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.