Jump to content



Καθαρίστε τον φάκελο WinSXS!


astrolabos

Recommended Posts

Όσοι από εσάς έχουν Windows 7 (για Windows XP επιφυλλάσομαι) θα δουν ότι στον φάκελο Windows υπάρχει ένας φάκελος WinSXS ο οποίος έχει μέγεθος αρκετών Gb. Σε εμένα σε μηχάνημα Windows7 SP1, το μέγεθος του WinSXS ήταν 10,9 Gb.

Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, βρήκα ότι αυτός ο φάκελος χρησιμοποιείται για την αποθήκευση πολλαπλών αντιγράφων dll για την χρήση από προγράμματα χωρίς να δημιουργείται κάποιο πρόβλημα συμβατότητας (πηγή).

Όμως αν και στο παραπάνω link λέει κατηγορηματικά να μην προχωρήσουμε στην διαγραφή του φακέλου και ειδικότερα του φακέλου Backup, γιατί αυτό θα οδηγήσει στο να χαλάσει η εγκατάσταση των Windows που έχουμε, υπάρχει τρόπος με τον οποίο μπορούμε να "καθαρίσουμε" τον φάκελο από τα σκουπίδια που μπορεί να έχει μαζέψει όσο καιρό έχουμε το λειτουργικό.

Σύμφωνα λοιπόν με τον δικτυακό τόπο iishacks.com, μπορούμε με την χρήση της εντολής

dism /online /cleanup-image /spsuperseded

Να μειώσουμε το μέγεθος του φακέλου WinSXS. Προσωπικά, από τα 10.9 Gb που ήταν πριν την εκτέλεση της εντολής, το μέγεθος του φακέλου έπεσε στα 6.81 Gb, το οποίο αντιστοιχεί στο 5% της συνολικής χωρητικότητας του ssd μου.

Disclaimer: Εννοείται ότι πάντα ότι κάνετε το κάνετε με δικιά σας ευθύνη και δεν ευθύνομαι αν ο υπολογιστής σας πάθει ο,τιδήποτε:p

Link to comment
Share on other sites

C:\Users\***>dism /online /cleanup-image /spsuperseded

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 6.1.7600.16385

Image Version: 6.1.7600.16385

Service Pack Cleanup can't proceed: No service pack backup files were found.
The operation completed successfully.

Δοκιμάσθηκε σε Windows 7 x64 sp1 χωρίς διαφορά στο μέγεθος του winsxs. Άξιζε η προσπάθεια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

C:\Users\GoMaR>dism /online /cleanup-image /spsuperseded

Deployment Image Servicing and Management tool

Version: 6.1.7600.16385

Image Version: 6.1.7600.16385

Error: 87

The spsuperseded option is not recognized in this context.

For more information, refer to the help.

The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log

C:\Users\GoMaR>

οχι σιγα μη μου δουλευε εμενα :hehe:

btw ειναι 5,5γιγα ο δικος μου φακελος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις SP1 πάνω;

btw, να και το δικό μου:

C:\Windows\system32>dism /online /cleanup-image /spsuperseded

Εργαλείο συντήρησης και διαχείρισης ειδώλων ανάπτυξης
Έκδοση: 6.1.7600.16385

Έκδοση ειδώλου: 6.1.7600.16385

Κατάργηση των αρχείων αντιγράφων ασφαλείας που δημιουργήθηκαν κατά την εγκατάστα
ση του service pack.
[==========================100.0%==========================]
Ολοκληρώθηκε η λειτουργία εκκαθάρισης Service Pack.
Η λειτουργία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο αλλά πιο παρεμβατικό κάνει το wise disk cleaner.

Κατάφερα να εξοικονομήσω αρκετά GBs από τον καθαρισμό παλιών backup και μαζί με απενεργοποίηση της επαναφοράς των windows, του αρχείου αδρανοποίησης και τη ρύθμιση του pagefile κατάφερα και έμπασα win7 και software σε 40 GB SSD με τα 9 να είναι ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφει τα backup του service pack, δεν καθαρίζει απαραίτητα το winsxs ως φάκελο.

Εννοείται, μην κάτσει κανείς να σβήνει manually απο κει μέσα, θα κλαίει την εγκατάστασή του.

Εμένα είναι 12GB, δύο χρόνια ίδια εγκατάσταση αλλά δεν το πειράζω.

Το έχω ψάξει το θέμα πολύ σε άλλες σελίδες, και όλοι λένε είναι ρίσκο που ενδέχεται να βγεί αργότερα..

Ελπίζω η MS στα νέα Win να το έχει φτιάξει το ζήτημα, γιατί υφίσταται απο τα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επίσης να διαγράψετε και τα περιεχόμενα του φακέλου

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download\

που χρησιμοποιειται για το κατέβασμα των Windows Updates.

(όποιος θέλει λεπτομέρειες μπορεί να κάνει ένα google search).

φυσικά at your own risk!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.