Jump to content



Αποκωδικοποιητής mpeg-4 για ψηφιακό σήμα


Recommended Posts

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μου πετάς 5-6 link από blogs και άλλες φυλλάδες να μου πεις τι;

Ότι εδώ και 20 χρόνια βλέπαμε αναλογική τηλεόραση και εδώ και ένα χρόνο έχει βελτιωθεί η ποιότητα που βλέπω στο σπίτι μου λόγω του ψηφιακού σήματος είναι γεγονός.

Αν σε 2, 3, 5 χρόνια βρεθεί τρόπος να γίνει το σήμα αυτό HD, τρέχοντας θα πάω να πάρω και άλλο μηχανάκι να βλέπω.

Μιλάς για υποχρεώσεις, εγώ μιλάω για επιλογές καταναλωτή. Κανείς δεν με υποχρέωσε να γυρίσω την κεραία μου στην Αίγινα, μόνος μου το έκανα. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για να καταλάβω, μιλάμε για κάτι διαφορετικό; Εγώ μιλάω για αποκωδικοποιητές από 20€ που μας δόθηκε η επιλογή να πάρουμε, για να πάρουμε καλύτερο σήμα.

Συνεννοούμαστε; ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που υπαρχουνε hd ready++ τηλεοράσεις θα μεινουμε με τα αναλογικά στα 640pixel? Μετα θα γκρινιάζετε γιατι δεν δείχνει καλα η τιβι

Ασε που στο σπιτι μου για παραδειγμα, με τα αναλογικά δεν επιανα ουτε ενα καναλι στο υπόλοιπο σπιτι εκτος του σαλονιου,πραγματικα, τωρα τα πιανει ολα.

Συγνωμη κιολας αμα βλεπετε καναλια ποιότητας Star, δε φταιει κανεις αλλος που πληρώνετε αποκωδικοποιητές για μπούρδες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για να καταλάβω, μιλάμε για κάτι διαφορετικό; Εγώ μιλάω για αποκωδικοποιητές από 20€ που μας δόθηκε η επιλογή να πάρουμε, για να πάρουμε καλύτερο σήμα.

Συνεννοούμαστε; ή όχι;

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα, από διαφορετική οπτική γωνία.

Μάλλον δεν συνεννοούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω, που παρατηρησα (δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει) και αν το εχετε προσεξει και εσεις αλλα υπαρχει μεγαλη καθυστερηση στο ηχο σε σχεση με την εικονα τωρα με το ψηφιακο σημα.

Τι κανουμε σ αυτην την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω, που παρατηρησα (δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει) και αν το εχετε προσεξει και εσεις αλλα υπαρχει μεγαλη καθυστερηση στο ηχο σε σχεση με την εικονα τωρα με το ψηφιακο σημα.

Τι κανουμε σ αυτην την περιπτωση;

προφανώς μόνο σε σένα συμβαίνει....βέβαια ανάλογα τι εννοείς με το "μεγάλη"....αλλά δεν έχω προσέξει ούτε την ελάχιστη καθυστέρηση σε ένα κάρο αποκωδικοποιητές....

δοκίμασε να ξαναπιάσεις τα κανάλια αλλιώς ρωτάς για εγγύηση

για ποιο μοντέλο μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για ασυχρονιστο ηχο, το χω δει μονο στο ert hd, αλλα με ενα reboot στρωνει.

Αν εννοεις οτι το σημα ερχεται πιο αργα, τοτε εχεις δικιο. Ειχα στο ιδιο δωματιο αναλογικο κ ψηφιακο και το ψηφιακο ηταν πισω 2", αλλα πλεον δεν μπορεις να το ελεγξεις αυτο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαι γκαντέμης.

Στο μενού του δέκτη έχει επιλογή που βγάζεις off την τροφοδοσία της κεραίας και το πρόβλημα λύνεται.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαι γκαντέμης.

Στο μενού του δέκτη έχει επιλογή που βγάζεις off την τροφοδοσία της κεραίας και το πρόβλημα λύνεται.:dance3:

Πως έφθασες στη λύση αυτή;

- Βρήκες μόνος σου τη ρύθμιση,

- Επικοινώνησες με την υποστήριξη της εταιρείας,

- Το βρήκες στο Internet,

- Το έγραφε στο εγχειρίδιο χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Την λύση την βρήκα κάνοντας ένα τηλέφωνο στην crystal και το πρόβλημα μου λύθηκε από τις ηχογραφημένες οδηγίες.

Δεν ήτανε απαραίτητο το τηλέφωνο μιας και το έγραφε και το manual από ότι είδα μετά το τηλεφώνημα, απλά έχω το κακό συνήθειο να μην ανοίγω ποτέ manual-s γι'αυτό και σήκωσα κατευθείαν το ακουστικό.:innocent:

Απανεργοποιείς την τροφοδοσία από το μενού-ρύθμιση κεραίας.

Ενεργοποιείς την τροφοδοσία μόνο σε περίπτωση που χρησιμοποιείς εσωτερική κεραία που τροφοδοτείται μέσω του δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει καποιος να μου πει: εχω ενα dvd player με σκληρο δισκο για εγγραφη απο την τηλεοραση. Τωρα με τα ψηφιακα καναλια μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω εγγραφη γιατι την εκανε απο τον δεκτη που εχει ενσωματωμενω ο οποιος ειναι αναλογικος...

Υπαρχει καμια λυση ή θα το χρησιμοποιω μονο για αναπαραγωγη απο δω και περα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιο Input (Scart, Component, Composite) το DVD-Recorder σου ? Αν ναί, φρόντισε τη συνδεσμολογία σου για να παίρνει στην είσοδό του εικόνα από την έξοδο κάποιο αποκωδικοποιητή, αλλιώς ισχύει ότι σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προμηθευτείς αποκωδικοποιητή με έξοδο [RF OUT] για να συνδέσεις σε αυτή το [ANT IN] του DVD player.

Το σήμα που θα φθάνει στο DVD player θα είναι αποκωδικοποιημένο και θα μπορείς να το εγγράψεις.

Όμως ακόμα κι αν κάνεις το παραπάνω, πρέπει να λύσεις το πρόβλημα του προγραμματισμού εγγραφής !

Στην δεδομένη στιγμή της εγγραφής πρέπει ο αποκωδικοποιητής να είναι ανοικτός και συντονισμένος στο κανάλι που θέλεις να γράψεις.

Δεν βλέπω/ξέρω τον τρόπο που μπορείς να χειριστείς τον αποκωδικοπoιητή από το DVD player.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω/ξέρω τον τρόπο που μπορείς να χειριστείς τον αποκωδικοπoιητή από το DVD player.

δεν πρέπει να υπάρχει...απλά αφήνεις τον αποκωδικοποιητή ανοιχτό στο κανάλι που θες να γράψει...

άλλωστε οι περισσότεροι,αφού ακόμα δεν έχουν συνηθίσει την ύπαρξη δύο ξεχωριστών συσκευών, το κάνουν! ;D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.