Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

4 hours ago, jax7480 said:

Ναι, μαλλον λαθος φωτο εβαλα εγω. Το S7 αγοραστηκε σε pink gold. Ομορφο τηλεφωνο, περασε WAF με τη πρωτη ματια χωρις να γινει θεμα το μεγεθος. Η Σαμμυ το θεμα μεταφορας των δεδομενων το εχει παει σε αλλο επιπεδο μιας και δινει ανταπτορα για τη μεταφορα απο το παλιο στο νεο με το καλωδιο της συσκευασιας. Φυσικα οχι για iphone (who cares). Ακομα και τα ακουστικα ειναι σαν κοσμημα με μια σκουρο μωβ ματ αποχρωση (μια γυναίκα θα το περιεγραφε καλυτερα). Λιγο που ασχοληθηκα με το τηλέφωνο δειχνει και μαλλον ειναι αρκετα πιο σβελτο απο το δικο μου S6 Edge+. Οι φωτο που βγαζει ειναι κορυφη αν και δεν μπορεσα να βρω διαφορες με το δικο μου. Οι σελφις φαινονται οντως καλυτερες. Αυτο που με εκαιγε κυριως ηταν να αρεσει στη γυναικα κατι που το καταφερε και με το παραπανω. Παραγγελθηκε και θηκη και η γυναικα δεν βγαζει τις ζελατινες μεχρι να φτασει.

Σωστή φωτογραφία έβαλες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2016 at 4:38 PM, jax7480 said:

Ναι, μαλλον λαθος φωτο εβαλα εγω. Το S7 αγοραστηκε σε pink gold. Ομορφο τηλεφωνο, περασε WAF με τη πρωτη ματια χωρις να γινει θεμα το μεγεθος. Η Σαμμυ το θεμα μεταφορας των δεδομενων το εχει παει σε αλλο επιπεδο μιας και δινει ανταπτορα για τη μεταφορα απο το παλιο στο νεο με το καλωδιο της συσκευασιας. Φυσικα οχι για iphone (who cares). Ακομα και τα ακουστικα ειναι σαν κοσμημα με μια σκουρο μωβ ματ αποχρωση (μια γυναίκα θα το περιεγραφε καλυτερα). Λιγο που ασχοληθηκα με το τηλέφωνο δειχνει και μαλλον ειναι αρκετα πιο σβελτο απο το δικο μου S6 Edge+. Οι φωτο που βγαζει ειναι κορυφη αν και δεν μπορεσα να βρω διαφορες με το δικο μου. Οι σελφις φαινονται οντως καλυτερες. Αυτο που με εκαιγε κυριως ηταν να αρεσει στη γυναικα κατι που το καταφερε και με το παραπανω. Παραγγελθηκε και θηκη και η γυναικα δεν βγαζει τις ζελατινες μεχρι να φτασει.

Ο ναι και για Iphone κάνει ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Dear Team MI, This lethal incident happened with me yesterday when I was like usually using my MI4I phone sitting at my desk in office. I never knew what could be next while just operating normal functions of the phone. I could have lost my life or my arm or maybe people around me also could have come in the wrap of the disaster that happened. I am really frightened with that incident till date. This MI4I phone could have been a reason for so many's death or injury. because OUT OF NOWHERE WHILE USING THE PHONE IT CAUGHT FIRE. Yes, dear team my phone caught fire with no reason I can come across to while using it. have any comments on this? why had this happened? Thanks to the almighty to have the fire controlled without causing that big a disaster but what if it could have burnt the whole surrounding. I bought it from @Flipkart just last year in the month of May. In nearly just one year this the performance of your phones. Attaching the bill and the CCTV footage of the incident that took place. I want the explanation and a quick action from your team for this incident that could have taken my or other's life.

Posted by Ajay Raj Negi on Sunday, 17 July 2016

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Το πείραμα απέτυχε, πισω σε στοκ με νεξους 5χ. Κατα τ'άλλα, Life's Good

 

sdfsdf.jpg

 

 

τι εννοείς απέτυχε; Άρχισε τα bootloop το g4 ή αποδείχθηκε χειρότερο του nexus και για ποιους λόγους;

Link to comment
Share on other sites

Βootloop δε μπόρεσα να του δημιουργήσω όσο και αν προσπάθησα.

Καθαρα υποκειμενικοί οι λόγοι που δε μου κάνει. Λίγο το ui που ούτε με Google now στρώνει, λίγο το resource drain, λίγο τα κουμπιά του ήχου πίσω. 

Και αφού δε γίνεται να του αλλάξω rom χωρίς να χαθεί η εγγύηση(ενός μηνα ειναι η συσκευη) off it goes. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rusty_Cookie said:

Βootloop δε μπόρεσα να του δημιουργήσω όσο και αν προσπάθησα.

Καθαρα υποκειμενικοί οι λόγοι που δε μου κάνει. Λίγο το ui που ούτε με Google now στρώνει, λίγο το resource drain, λίγο τα κουμπιά του ήχου πίσω. 

Και αφού δε γίνεται να του αλλάξω rom χωρίς να χαθεί η εγγύηση(ενός μηνα ειναι η συσκευη) off it goes. 

 

Αντίθετα εγώ συμπαθώ το UI της LG και τα πίσω κουμπιά :). Το μόνο που δεν με κέρδισε στο G4 είναι το μέγεθός του - ακόμη κι αν το έχω συνηθίσει και παρότι είναι ανταγωνιστικό στις 5.5" το συγκρίνω πάντα με το G2 που είχε φτιαχτεί για το χέρι μου (και ακόμα είναι από τα κινητά με το μεγαλύτερο λόγο οθόνης/επιφάνεια).

Resource drain τί εννοείς? Η μνήμη του μια χαρά τα πάει... Η μπαταρία θα ήθελα να κρατάει λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον είναι αποσπώμενη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Resource drain τί εννοείς? Η μνήμη του μια χαρά τα πάει... Η μπαταρία θα ήθελα να κρατάει λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον είναι αποσπώμενη.

Η μπαταρία τροφοδοτεί και μια 4Κ 5.5" οπότε ποσο SoT να περιμένεις πια.

Για τo drain που λέω εννοώ την μη αποδοτική διαχείριση πόρων γιατί αρκετές φορές έχει stutter που δεν δικαιολογείται αφου και ισχύ έχει και ραμ. Δεν είναι οτι κολλάει-lagαρει αλλα τρώει μικρο-φρίκες -οχι με την ίδια συχνότητα, προς θεού-  που τρώει και το moto G2 με το 1GB ram. Με τέτοιο hw το G4 κρίμα δεν είναι? 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Αντίθετα εγώ συμπαθώ το UI της LG και τα πίσω κουμπιά :).

Ι like it stock and I cannot lie. :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Wizard! said:

Άντε, με τις υγείες σας...

 

Android bug allows hackers complete access to your smartphone » TechWorm

Μπορεί να το βάφτισαν με πιασάρικο ονοματάκι, αλλά είναι πιο πολύ sales pitch της εταιρείας παρά πραγματικός κίνδυνος.

 

Θέλει εγκατάσταση .apk που δεν μπορεί να ανέβει στο playstore. Ακόμη κι αν κάποιος πειστεί να  κατεβάσει κάτι τέτοιο από άλλη πηγή (παρότι δε φαίνεται να υπάρχει ακόμη), δεδομένου ότι το ξέρουν από τον Απρίλιο, πιθανότατα θα το πιάσει το "Verify Apps" (Android 4.2+). Κι επιπλέον, 3 από τις 4 ευπάθειες έχουν ήδη διορθωθεί με τις αναβαθμίσεις του Αυγούστου. Η 4η μάλλον πάει για Σεπτέμβριο.

 

Τέλος πάντων, αφού η Check Point κέρδισε επάξια τα 15' δημοσιότητας, μπορείτε να ελέγξετε το κινητό σας με την εφαρμογή τους:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.checkpoint.quadrooter

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καπως πρεπει να μας πεισουν οτι δεν κανει να ρουταρουμε την συσκευη μας....

Που κολλάει το ένα με το άλλο;

ε καλά, δεν είναι κι η υπέρτατη ανάγκη.. :rolleyes:

Ντάξει άποψη σου. Εγώ θέλω να ρουταρω με το που το βγάλω από το κουτί

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mer έγραψε:

Που κολλάει το ένα με το άλλο;

 

Ντάξει άποψη σου. Εγώ θέλω να ρουταρω με το που το βγάλω από το κουτί

κολλάει κυρίως με το ότι άλλη μια είδηση για κενό ασφαλείας, τονίζει το root access με κάποιο κακόβουλο χρήστη που μπορεί να κάνει οτιδήποτε στο κινητό.. αν μπορεί κάποιος από κάποιο κενό στο firmware της cpu (backdoor?), φαντάσου πόσο πιο εύκολο το κάνεις όταν έχεις ήδη root access στη συσκευή.. δημιουργείται ένα γενικό κλίμα εναντίον του root access και καλώς ή κακώς, δεν έχουν άδικο που το δημιουργούν.. τώρα με το συγκεκριμένο vulnerability, δεν έχω διαβάσει αν συνδέεται άμεσα (π.χ. αν βοηθά να υπάρχει root access).. 

 

προφανώς κι είναι άποψή μου.. απλά προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα κάποια συσκευή με root rights.. ο καθένας θεωρεί τον εαυτό του power user και σκαλίζει, μα από την άλλη, εγώ προσπαθώ να κάνω όσα θέλω, όσο πιο απλά μπορώ.. π.χ. το Tasker που αναφέρει ο @deninho δεν με ενδιαφέρει και δεν θα το χρησιμοποιούσα κιόλας.. 

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς. Αυτά είναι γούστα. Το θέμα είναι ότι το exploit δεν είναι για ρουτ devices οπότε δεν υπάρχει καμία τρομοκρατία. Το ρουτ και οι custom ρομ ίσα ίσα λύνουν το πρόβλημα του firmware αφού παρέχουν updates στις συσκευές και fix ειδικά πολύ πιο άμεσα και σε συσκευές που δεν πρόκειται να πάρουν updates. Άρα η γνωση είναι δύναμη. Ολα τα υπόλοιπα είναι δεισιδαιμονιες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mer έγραψε:

Μα προφανώς. Αυτά είναι γούστα. Το θέμα είναι ότι το exploit δεν είναι για ρουτ devices οπότε δεν υπάρχει καμία τρομοκρατία. Το ρουτ και οι custom ρομ ίσα ίσα λύνουν το πρόβλημα του firmware αφού παρέχουν updates στις συσκευές και fix ειδικά πολύ πιο άμεσα και σε συσκευές που δεν πρόκειται να πάρουν updates. Άρα η γνωση είναι δύναμη. Ολα τα υπόλοιπα είναι δεισιδαιμονιες.

Ώπα.. μην τα μπλέκεις.. άλλο οι custom rom, άλλο το root.. αυτά δεν πάνε μαζί απαραίτητα. Για να παίρνεις updates σύντομα, δεν υπάρχει ανάγκη να'σαι root. 

Εκεί που πετάγεσαι στο η γνώση είναι δύναμη σε έχασα.. ποια γνώση πήρες με το root; Εννοείς κάτι άλλο;

Τέλος, επίτρεψέ μου να προσθέσω πως η ημιμάθεια είναι αδυναμία. Μεγαλύτερη από την άγνοια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.