Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Με την επίτευξη του στόχου των $41 εκ. συστήνεται η Procedural Generation R&D Team. Και πολύ το άργησαν. Ταυτόχρονα, μαθαίνουμε και το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας για το στόχο των $43 εκ. - αναμενόμενα, UEE Marine combat armor:

$43m - Omni Role Combat Armor (ORC) mk9

The ‘standard’ Marine armor for almost twenty years, ORC armor is prohibitively more expensive than standard-issue infantry body armor used by Army Ground Forces, but the Marines boast far fewer numbers and tend to make compelling arguments to get what they ask for. [...] Besides, in the words of Lt. Col Armin Trask, “you wanna know the best armor? Not getting shot.”

Μετά την αφαίρεση της λιγότερο δημοφιλούς επιλογής (bonus UEC), η ψηφοφορία ανάμεσα στις 9 εναπομείνασες είναι για το στόχο των $44 εκ., που τουλάχιστον θα έχει το πρόσθετο ενδιαφέρον ότι θα αποκαλυφθεί στα $42 εκ., οπότε θα παίρνουμε την πετσέτα μας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επεμβαινω ρε παιδια... Δεν προκειται να ασχοληθω με το παιχνιδι αλλα θελω να κανω 2 αρωτνησουλες.

Εχουνε μαζεψει αν εχω καταλαβει καλα 40 μιλιον ντολαρζ?????

1) Το παιχνιδι ποτε θα το βγαλουνε? στα 100 μιλλιον?

2) Ελπιζω με τοσα λεφτα που εχουν βγαλει ηδη να το δινουνε δωρεαν*.

*Απο οτι εχω δει γενικα ενας ΑΑΑ title κοστιζει μαξιμουμ 10εκ (30 για multiplatforms) και το κερδος εταιριων απο ΑΑΑ ειναι κατω απο 10% (The state of games: State of AAA | Polygon)

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Thread ban τον κύριο.

1) To παιχνίδι θα έβγαινε ούτως ή άλλως (με βάση συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα) από τη στιγμή που πιάσανε τον στόχο στο kickstarter. Οτιδήποτε άλλο δες το σαν bonus σε σχέση με το τι θα υπάρχει μέσα στο game στο αρχικό release.

2) $30 million που λες κοστίζει ένα AAA scripted closed-world game όπως το Mass Effect 3.

Ένας open world τίτλος όπως το Skyrim είναι στα $95 million χαλαρά.

Ακόμα πιο extreme περίπτωση το GTA V με γύρω στα $265 μίλιον ντάλαρς.

Για να πάμε σε κάτι πιο κοντά στο game που συζητάμε, το αρχικό WoW (που δεν ήταν τόσο ambitious όσο το Star Citizen) ξεκίνησε με budget $60-100M. Αυτά χωρίς τα expansions. To δε upkeep για το WoW (μισθοί, operating costs, customer support, servers etc.) είναι πάνω από $4M το μήνα (άλλο που στις δόξες τους έβγαζαν 130+ M per month από συνδρομές - μία πολυτέλεια που δε θα την έχουν στο SC).

Πιστεύω τα $40Μ φθάνουν ίσως για το Squadron 42 (το single player game) με το ζόρι. Για το full game ελπίζω/πιστεύω θα έχουν εξασφαλίσει ήδη τουλάχιστον άλλα τόσα από private funding/VCs etc, διαφορετικά το game δε βγαίνει έτσι όπως το περιγράφουν με τίποτα.

Tέλος, ναι, θα το δώσουν "δωρεάν" σε όσους έχουν κάνει pledge. :p

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Νταξει αμα ειναι για επιπεδου GTA V το δεχομαι. Ελπιζω να μην θελουνε βεβαια αλλο 100% του development cost για το marketing του οπως εκει. :p Θα παιζει και ο Φρανκλιν αστροναυτης αμα πιασουνε τα 50εκ στοχο?

Ηρεμησε Τζημερε, δεν ειπα να αναλαβει ο Κιμ Τζονγκ Ουν την εταιρια και να βαλει ολους τους χαρακτηρες να εχουν το κουρεμα του.

Δεν ειπα να μην εχει συνδρομη μηνιαια. Online ειναι (αν εχω καταλαβει καλα :p ) οποτε λογικο μου ακουγεται να εχει συνδρομη. Ειπα να το δινουνε σαν game δωρεαν.

Το παιχνιδι θα εβγαινε και με τον αρχικο στοχο που ηταν, φανταζομαι, ΥΠΟπολλ/σιος των 40 μιλλιονιων. Σωστα?

Δεν νομιζω οτι ειναι παραλογο "thank you" για το γκομιουνιτι...

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχει συνδρομη, να το παρουνε το μαρουλι τα παιδια! Με την ευχη μου!

Kαι τι θα τρώνε; Σοσιαλισμό; Αυτά δεν τα κάνετε ούτε στη Βόρειο Κορέα. :p

Τι μλκς εισαι ομως ρε παιδακι μου και καθομαι και σου μιλαω και σοβαρα...

Για καποιο λογο εκατσα και εψαξα το αρχικο ποσο που θελανε για να βγαλουνε το παιχνιδι... $500.000

42 millions εντ καουντινγκ... και εχεις μουτρα να λες "τι θα τρωνε συντροφε? Σοσιαλισμο?"

Δεν τον λες και "σοσιαλισμο" τα 41.5 εκ (γνωμη μου βεβαια). Φτανουνε να κερασει πιτσες τους developers o Kim.

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

As above, συν:

ο προϋπολογισμός για το παιχνίδι ήταν απ' την αρχή ~$20 εκ., οπότε η συμφωνία με τους επενδυτές ήταν το 10% (~$2.5 εκ. υπολογίζοντας και τις κρατήσεις) να συγκεντρωθεί με crowdfunding, για να βάλουν το υπόλοιπο 90%. Τα 500k ήταν το απολύτως ελάχιστο και είχε φανεί από την αρχή σχεδόν ότι ήταν εύκολα επιτεύξιμο ποσό.

Από τα $23 εκ. και μετά θεωρείται επίσημα 100% crowdfunded. Από εκείνο το σημείο και μετά, απλά ενσωματώνονται σταδιακά στο σχεδιασμό στόχοι που θα υλοποιούνταν μετά από χρόνια.

Συνυπολογίζοντας ότι περίπου το 50% του προϋπολογισμού ενός παιχνιδιού αυτής της κλίμακας αφιερώνεται παραδοσιακά σε προωθητικές ενέργειες, έξοδα διαφήμισης, publisher overhead (το SC έχει ελάχιστα), είναι σα να μιλάμε για ένα sub-100mil, online open world AAA, που είναι μάλλον οικονομικό.

Με αυτά τα δεδομένα, λαμβάνοντας υπόψη ότι δε θα έχει συνδρομή, αποκλείεται κατηγορηματικά να το δίνουν δωρεάν. Το φτηνότερο πακέτο μετά την κυκλοφορία αναμένεται να κάνει ~$50, αλλά και τότε θα δίνει πρόσβαση και στο single player και στο persistent universe.

Πάντως, εγώ διασκεδάζω και μόνο να παρακολουθώ την εξέλιξή του μέχρι την τελική κυκλοφορία. Ακόμη κι αν αποδειχτεί χαμηλότερο των προσδοκιών, τα 20-κάτι ευρώ θα τα έχει βγάλει και με το παραπάνω. Χώρια ότι είναι κι ο καταλύτης για να αναβιώσει το αγαπημένο μου είδος παιχνιδιού (go space sims), που είχε σχεδόν εξαφανιστεί από την αγορά μέχρι πρότινος.

Link to comment
Share on other sites

As above, συν:

ο προϋπολογισμός για το παιχνίδι ήταν απ' την αρχή ~$20 εκ., οπότε η συμφωνία με τους επενδυτές ήταν το 10% (~$2.5 εκ. υπολογίζοντας και τις κρατήσεις) να συγκεντρωθεί με crowdfunding, για να βάλουν το υπόλοιπο 90%. Τα 500k ήταν το απολύτως ελάχιστο και είχε φανεί από την αρχή σχεδόν ότι ήταν εύκολα επιτεύξιμο ποσό.

Από τα $23 εκ. και μετά θεωρείται επίσημα 100% crowdfunded. Από εκείνο το σημείο και μετά, απλά ενσωματώνονται σταδιακά στο σχεδιασμό στόχοι που θα υλοποιούνταν μετά από χρόνια.

Συνυπολογίζοντας ότι περίπου το 50% του προϋπολογισμού ενός παιχνιδιού αυτής της κλίμακας αφιερώνεται παραδοσιακά σε προωθητικές ενέργειες, έξοδα διαφήμισης, publisher overhead (το SC έχει ελάχιστα), είναι σα να μιλάμε για ένα sub-100mil, online open world AAA, που είναι μάλλον οικονομικό.

Με αυτά τα δεδομένα, λαμβάνοντας υπόψη ότι δε θα έχει συνδρομή, αποκλείεται κατηγορηματικά να το δίνουν δωρεάν. Το φτηνότερο πακέτο μετά την κυκλοφορία αναμένεται να κάνει ~$50, αλλά και τότε θα δίνει πρόσβαση και στο single player και στο persistent universe.

Πάντως, εγώ διασκεδάζω και μόνο να παρακολουθώ την εξέλιξή του μέχρι την τελική κυκλοφορία. Ακόμη κι αν αποδειχτεί χαμηλότερο των προσδοκιών, τα 20-κάτι ευρώ θα τα έχει βγάλει και με το παραπάνω. Χώρια ότι είναι κι ο καταλύτης για να αναβιώσει το αγαπημένο μου είδος παιχνιδιού (go space sims), που είχε σχεδόν εξαφανιστεί από την αγορά μέχρι πρότινος.

Ρε ειπαμε αφου δεν παιρνουνε συνδρομη, εγω αγαπω και ας το χρεωσουνε οσο θελουνε. Τελος. Εγω πιστευα οτι θα τρεχατε ολοι καθε μηνα να πλερωνετε 10 ευρα. Απο τη στιγμη που δεν το κανετε, ειναι καλη φαση.

Το προβλημα με τον γιδοβοσκο απο την Κρητη ειναι οτι ηξερε ολα αυτα που γραφεις/γραφει και καθοτανε και μου αραδιαζε ιστοριες για αγριους για κοστος GTA V στα 260εκ και Skyrim κλπ κλπ που δεν εχουνε καμμια σχεση με το εν λογω παιχνιδι και το budget του, μονο και μονο επειδη εχει παρει γραμμη απο τον Τζημερο να κυνηγαει τους κομμουνιστας :p Απορω πως δεν του εχει κοψει ακομα την προσβαση στο βορειο-κορεατικο kickstarter το αφεντικο του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ειπαμε αφου δεν παιρνουνε συνδρομη, εγω αγαπω και ας το χρεωσουνε οσο θελουνε. Τελος. Εγω πιστευα οτι θα τρεχατε ολοι καθε μηνα να πλερωνετε 10 ευρα. Απο τη στιγμη που δεν το κανετε, ειναι καλη φαση.

Όχι ρε, 500k είναι το budget του.

Και 20 σακιά ρύζι το μήνα το upkeep (ίσα ίσα το φαγητό των developers).

Μην τα τρως αυτά τα καπιταλιστικά - πρέπει να απαιτήσουμε να είναι δωρεάν.

Εαν δεν είναι, υπάρχει πάντα η λύση να κρατικοποιήσουμε την Roberts Space Industries. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι φαίνεται, ο Μάρτιος ήταν φορτωμένος μήνας, με την παρουσίαση του DFΜ να πλησιάζει γρήγορα. Η μεγαλύτερη πρόοδος φαίνεται ότι έχει γίνει στον τομέα του HUD/UI. Το προσχέδιο προς το οποίο στοχεύουν είναι το παρακάτω και προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό.

Cockpitmockup2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε το παρακολούθησα όσο θα έπρεπε το project αλλά θα ήθελα να δώσω και εγώ τον οβολό μου μιας και οι διαστημάνθρωποι είναι μεγάλη αδυναμία, ως παλαιός παίχτης eve online.

Οι πιο σχετικοί έχετε καμιά καλή πρόταση για το τι συγκεκριμένα να αγοράσω κλπ

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις στο παιχνίδι. Προσωπικά, προτιμώ να ξεκινήσω στο ισόγειο και να ανέβω σιγά-σιγά, οπότε μου φτάνει το Aurora μου. Το βασικό πακέτο με πρόσβαση σε Alpha, Beta είναι στα $40.Αν θες να πας σε κάτι ακριβότερο, έχεις πολλές επιλογές. Ενδεικτικά:

Exploration: 315P ($75)

Trading: Freelancer ($125)

Privateering: Cutlass ($115)

Dogfighting: Hornet ($125)

Everything: Constellation ($275)

Πάντως, αν δεν το έχεις δει, ρίξε μια ματιά και στο Elite: Dangerous. Σύντομα βγαίνει από Alpha και είναι πολύ πιο κοντά στην κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Το aurora είναι η πιο τίμια επιλογή αλλά κατά τη γνώμη μου το χουν κάνει λίγο ασχημούτσικο επίτηδες για να κοιτάξεις σε ακριβότερα σκάφη με πιο φανταχτερούς ρόλους(βλέπε dogfighters)

Το Hornet μου έκανε click περισσότερο αλλα 125$ δεν με έχουν πείσει να τα αποχωριστώ. Όχι πιο πολύ για την ποιότητα του game, που φαίνεται πολύ δυνατή, αν και πριν βγει το game δεν μπορείς να είσαι ποτέ 100% σίγουρος.

Πιο πολύ για το πότε. Δε θα μου κάνει προσωπικά εντύπωση αν αρχές του 2016 δεν έχει βγει η 1.0v, ίσως τότε να είμαστε στη beta . Ευελπιστώ να μην αργήσει τόσο πολύ φυσικά.

Πήρε το μάτι μου κάτι πακέτα προς 10.000$ και 15.000$

Είτε κάποιο μαρκετιστικό τρικ παίζει ή δε πάνε καλά. Αν κάποιος δώσει τόσα χρήματα για διαστημόπλοια απο pixel δε θέλω να φανταστώ τι οδηγεί in real life

Link to comment
Share on other sites

τα πακέτα των 10 000$ είναι μόνο για να μεγαλώσει το ego κάποιον...

ένα ένα να τα αγοράσεις τα σκάφη από το store πιο φθηνά είναι ....

αν ψάξεις τιμές από limited σκάφη όπως vanduul scythe , idris-m, banu merchmant θα καταλάβεις ότι πολλοί δίνουν σχεδόν άμυαλα τρελά ποσά για ένα πακέτο πολυγώνων.

προσωπικά είμαι με ένα 315p και ο μόνος λόγος που το προτίμησα από ένα aurora ήταν τα looks (και τα thrusters)... προσωπικά στο game με βλέπω να ασχολούμαι κυρίως με exploration/mining/stealthy gameplay και λίγο pvp .. οπότε hardcore dogfighters τύπου hornet δεν με ενδιαφέρουν

τώρα για το release date θα δούμε ... δεν είναι απίθανο αρχές 2016 να είμαστε ακόμη σε beta(αν και το αρχικό πλάνο έλεγε για full release q4 2015)

το καλό και κακό της υπόθεσης είναι ότι δίνουν μέρος μέρος το game και έχουμε κάτι να ασχολούμαστε (βασικά πρέπει μία να βγεί το dogfight module σε ~10-15 μέρες για να αξίζει ... προς το παρόν βλέπουμε τα σκάφη μας μόνο στο γκαράζ ....)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν νομίζω ότι αξίζει να αγοράσει κάποιος τώρα σκάφος στα τυφλά...

ωστόσο έχουν μείνει μόνο 3,336 alpha slots ... αν τελειώσουν δεν ξέρω τί θα γίνει μετά(υπήρχε παλαιότερα stretch goal με enhanced alpha αλλά δεν νομίζω να το ξανακάνουν... βέβαια μπορεί απλά να δώσουν μόνοι τους χύμα νέα slots) ....

ίσως να πρέπει να περιμένεις την beta(τέλη 2014-αρχές 2015 αν τελειώσουν τα slots και δεν δώσουν extra)...

αυτό είναι το μόνο ρίσκο που υπάρχει αν περιμένεις το dogfight module πρώτα(όπως πιστεύω πως κάνουν και πολλοί άλλοι αυτήν την στιγμή)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι τόσο κοντά το DFM περιμένω να δω πώς θα πάει και παίρνω και εγώ κάνα σκαφάκι

Αν -αναμενόμενα- προτιμάς να κινηθείς κοντά στην τιμή του Aurora, μπορείς να περιμένεις μέχρι να ειναι διαθέσιμο και το Mustang. Είναι το εναλλακτικό εισαγωγικό σκάφος, με περισσότερη έμφαση στον οπλισμό, αλλά χωρίς την επιχειρησιακή ευελιξία του Aurora. Ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Mustang_Action_View_A_Hobbins.png

Στην παρακάτω εικόνα είναι δίπλα-δίπλα, για σύγκριση.

MustangAurora_SizeComparison_Hobbins.png

Πάντως το DFM μπορεί να αργήσει λίγο. Δεν είναι σίγουρο ότι την εβδομάδα μετά την παρουσίασή του θα μπορούμε να το κατεβάσουμε. Όπως και να 'χει, νομίζω ότι όλα τα πακέτα θα έχουν συνενωθεί μέσα στο '15. Ακόμη κι αν το παιχνίδι χρειάζεται ακόμη λίγο σουλούπωμα τότε, σίγουρα θα παίζεται κανονικά. Το '16 είναι πολύ απαισιόδοξη εκτίμηση.

Αλλά, μην ξεχνάτε μέχρι τότε, Elite: Dangerous, Limit Theory, EVE: Valkyrie. :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι register(enlist) είναι αυτό??

Πρέπει να βάλω τρία διαφορετικά ονόματα ή με γελούν τα μάτια μου? Τι μ@λ@κίες είναι αυτές.

Login ID είναι για να κάνω login.

Μετά είναι το community monicker το οποίο θα φαίνεται στους υπόλοιπους και ΔΕΝ πρέπει να είναι το ίδιο με το login ID....οκ, να φανταστώ για να κάνουμε πιο δύσκολη τη ζωή σε αυτούς που θέλουν να μπουν στο account μας.

To handle τι ρόλο βαράει?? Για εξηγείστε μου plz γιατί από ότι βλέπω δεν αλλάζει και εύκολα και δεν έχω καταλάβει τι είναι μη βάλω ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός Community Monicker / Handle είναι περίπου όπως το σύστημα με τους αριθμούς του battle.net και όντως είναι αδικαιολόγητα περίπλοκο. Δεν έχει πια σημασία, αλλά προέκυψε με την αλλαγή της βάσης δεδομένων, στη νέα σελίδα. Για να κρατηθεί κρυφό το login ID και να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα ταυτόσημων ονομάτων, κατέληξαν να προσθέτουν ένα επιπλέον πεδίο. Αν σε ενδιαφέρει η επίσημη περιγραφή δες εδώ.

Η ουσία: το handle είναι το δημόσιο "username" σου, πρέπει να είναι μοναδικό και προσδιορίζει και το URL με το "φάκελό" σου, (robertsspaceindustries.com/citizens/handle). Δικαιούσαι μια δωρεάν αλλαγή του. To community moniker δε χρειάζεται να είναι μοναδικό και μπορείς να το αλλάξεις όποτε θέλεις. Μπορεί να είναι το όνομά σου ή ό,τι άλλο θελήσεις.

Το login ID το γνωρίζεις μόνο εσύ και δε φαίνεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.