Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο σκάφος που να προορίζεται για εξόρυξη, οπότε είναι κάπως λογικό να είναι το πιο δημοφιλές (29% τώρα). Προσωπικά επέλεξα Salvage (21%). Νομίζω είναι ο άλλος ρόλος που χρειάζεται καλύτερη εκπροσώπηση, ειδικά μετά την ανακοίνωση ότι θα αποτελεί σημαντικό μέρος του τελικού παιχνιδιού.

Για όλες τις άλλες επιλογές έχω την εντύπωση ότι υπήρχαν ήδη αρκετά σκάφη.

Combat: Aurora LN, 325A, Hornet

Bounty Hunting: Cutlass, Avenger, Super Hornet

Exploration: Aurora LX, 315P, Constellation?

Trading: Aurora CL, Freelancer, Constellation

Cargo Hauling: Freelancer, Constellation, Starfarer

Smuggling: Caterpillar, Hornet Ghost

Piracy: Cutlass, Caterpillar, Avenger?

Information Runner: M50, 350R

Racing: M50, 350R

Και σίγουρα ξεχνάω μερικά από δω κι από κει.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενα, οι εισφορές των τελευταίων ημερών (θυμίζω: LTI για όλους στα σκάφη που είναι σε προσφορά) έχουν εκτινάξει το ποσό που έχει συγκεντρωθεί πάνω από τα $29 εκ. και φαίνεται ότι μέχρι τις 26/11 τουλάχιστον τα 30 θα είναι γεγονός.

Αντίθετα από την αρχική ανακοίνωση, αυτό το Σ/Κ θα είναι διαθέσιμο και το Super Hornet, μαζί με τα Gladiator, Retaliator. Εκτός απροόπτου, το μόνο που μένει πριν τη ζωντανή μετάδοση (και τις εμβόλιμες κορβέτες) είναι το Starfarer τη Δευτέρα.

Κατά τ' άλλα, ρισκάρω να προβλέψω ότι ο στόχος των $31 εκ. θα είναι ένα εξορυκτικό σκάφος (χάρη στο ταιριαστό 29% των 26000 ψήφων) και ελπίζω ότι στα $32 εκ. θα δούμε ένα σκάφος για έρευνα και περισυλλογή (2ο σε ψήφους με 21%).

Link to comment
Share on other sites

Όντως, επιβεβαιώθηκε ο σχεδιασμός του εξορυκτικού σκάφους για τα $31 εκ., οπότε έχουμε νέα ψηφοφορία για τα 32, με την αφαίρεση και της λιγότερο δημοφιλούς επιλογής - Racing.

$31m - RSI Orion – Roberts Space Industries’ goal has always been to make the stars available to individual Citizens. Now, with the RSI Orion mining platform, RSI is letting individuals take over a process formerly controlled by megacorporations. The Orion’s features include high-grade turret-mounted tractor beam arrays, durable exterior-accessible ‘saddlebags’ for mineral storage and a cabin designed by the team that brought you the Aurora and Constellation!

...but I’ll go ahead and warn you that mining in Star Citizen is going to be a lot more immersive than what you’ve seen before; you won’t be clicking on an asteroid until you’ve collected metal!

Όπως ήταν αναμενόμενο, η νέα ψηφοφορία έχει εξελιχθεί σε αντίγραφο της προηγούμενης, με το 42% των 18000 ψήφων να έχει πάει στο Salvage, με 2η επιλογή το Exploration, μόλις στο 12%. Με τον στόχο των $30 εκ. να βρίσκεται μόλις 250 χιλιάδες μακριά, η ανακοίνωση κι αυτού του σκάφους δε φαίνεται να απέχει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά θα ξεγραφτώ από το θέμα και θα επιστρέψω σε κάνα εξάμηνο. Σαν το γιοφύρι της Άρτας έχει γίνει το παιχνίδι...

Είμαστε ανοιχτοί στις ενστάσεις - κάνενα πρόβλημα.

Screenshot taken. Αν ξεκινήσεις το παιχνίδι σε κάποιο ξεχασμένο πλανήτη-Gulag να κάνεις mining με τα νύχια, μην έρθεις να μας κλαίγεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ανοιχτοί στις ενστάσεις - κάνενα πρόβλημα.

Screenshot taken. Αν ξεκινήσεις το παιχνίδι σε κάποιο ξεχασμένο πλανήτη-Gulag να κάνεις mining με τα νύχια, μην έρθεις να μας κλαίγεσαι!

Κι ο Kirk βρέθηκε να σκάβει στο Rura Penthe, αλλά μια χαρά τα κατάφερε ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι ο Kirk βρέθηκε να σκάβει στο Rura Penthe, αλλά μια χαρά τα κατάφερε ;)

Λύθηκα! :D

Έτοιμοι για την επόμενη ψηφοφορία; Η Aegis τσίμπησε το συμβόλαιο στα $32 εκ., οπότε τώρα έχουν αρχίσει τα δύσκολα...

$32m - Aegis Surveyor – The Surveyor, from noted military contractor Aegis, is an industrial-quality salvage ship. Equipped with a reinforced cargo bay, a long-range jump drive and launch pods for unmanned drones, the Surveyor is an ideal ship for taking advantage of deep space wrecks. Tractor beams, floodlights, scanner options and docking ports round out the tool chest on this capable, utilitarian spacecraft.

Αν θέλετε να ψηφίσετε για τα επόμενα ή απλά να ρίξετε μια ματιά στους διαφορετικούς πυργίσκους που προσαρμόζονται στο Gladiator, ρίξτε μια ματιά εδώ.

Οι επιλογές που έχουν μείνει: Bounty Hunting, Exploration, Trading, Cargo Hauling, Smuggling, Piracy, Information Running. Χμμ...

Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις πρώτες θέσεις δείχνουν να έχουν παγιωθεί, τουλάχιστον κατά την τελευταία χιλιάδα ψήφων. Αν και αναμένονται ~5000 ψήφοι ακόμη, δε νομίζω να αλλάξει κάτι δραστικά.

Το πολύ-πολύ καμιά ανατροπή της τελευταίας στιγμής στην πρώτη θέση. Ίσως πιο ενδιαφέρουσα είναι η άλλη πλευρά της κατάταξης, που πιθανότατα θέτει το Trading (ή Piracy ;)) εκτός λίστας.

post-22279-1416077929,4467_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Με έψησε ένας φίλος μου και κατά 80% θα το αγοράσω και γω.

Λέω γι αυτό το πακέτο τι λέτε;

https://robertsspaceindustries.com/store/69-digital-mercenary - 32€

Αυτή τη στιγμή είναι η φτηνότερη επιλογή που θα σου εξασφαλίσει πρόσβαση σε Alpha-Beta και το τελικό παιχνίδι. Συν τοις άλλοις, ξεκινώντας από το φτηνότερο σκάφος μπορείς να ακολουθήσεις οποιαδήποτε κατεύθυνση. Εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

Κι εγώ το ίδιο έχω, με μερικά πρόσθετα λόγω παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πατήσει τα $31 εκ., φαίνεται ότι το επόμενο σκάφος θα είναι εξερευνητικό (21%). Αν συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο, περιμένουμε να εξαφανιστεί και η επιλογή του εμπορικού από τη λίστα.

Πάντως, έχει πλάκα ότι δεν έχουν κλείσει τις προηγούμενες ψηφοφορίες, οπότε τα αποτελέσματα συνεχίζουν να μεταβάλλονται λιγάκι, ενώ το άθροισμα κυμαίνεται απο το 99% στο 101% με τις στρογγυλοποιήσεις.

Εν αναμονή της ανακοίνωσης, τα πιο πρόσφατα αποτελέσματα από τις 3 ψηφοφορίες:

sc-28-29-30m-votes-10308.png

Edit:

Η επιβεβαίωση δεν άργησε να έρθει! :p

$32m - Anvil Carrack – The Anvil Carrack has been the vanguard of every UEE exploration effort in recent years. Featuring reinforced fuel tanks for long-duration flight, a highly advanced jump drive array and a dedicated computer core room that allows it to put the maximum processing power into jump charting operations. Originally a military exclusive, the Carrack is now available for civilian use as a pathfinder spacecraft. Features on-board accommodations to allow for truly self-sufficient flight, including crew medical and repair facilities, and a mapping-oriented sensor suite capable of always charting a route home!

Πλέον, απομένουν μόνο δύο εταιρείες: Drake, MISC. Εκτός απροόπτου, περιμένουμε ακόμη ένα λαθρεμπορικό κι ένα ταχυδρομικό σκάφος. Πάντως, και με όσα έχουν επιλεγεί για την ώρα, εγώ είμαι ικανοποιημένος! ;)

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Με τις προσφορές της ζωντανής μετάδοσης, η επίτευξη των δύο επόμενων στόχων ήταν ζήτημα ωρών. Με το συνολικό ποσό των εισφορών να έχει ξεπεράσει τα $33 εκ., συνοψίζω:

sc-28-32m-10318.png

Τα νέα σκάφη:

Mining: RSI Orion

Salvage: Aegis Surveyor

Exploration: Anvil Carrack

Smuggling: MISC Hull C (Discreet)

Information Runner: Drake Herald

$33m - MISC Hull C (Discreet) – Scaling from small “box trucks” to massive supertankers, the MISC range of cargo hulls (A-D) are the standard goods transporter in human space. Extremely configurable, MISC Hulls can be adapted for most any type of transport job: from standard bulk shipping on the patrolled spacelanes to armored cargo hauling on the frontier. While these pre-configured hulls are primarily used for legitimate purposes, the MISC Hull Cs have recently become the favorite for criminals who modify the ship with advanced sensor shadow technology, quick-decompress holds and a variety of hidden compartments without modifying the ship’s body so it will appear to onlookers as standard everyday transports.
$34m - Drake Herald – Knowledge is power, and one of the most valuable commodities is pure information: the 1s and 0s behind everything from UEC ledgers to Citizenship ratings. Whether it’s colonists struggling to stay in contact with the UEE’s central worlds or criminals trading in illicit data, there will always be a need to securely move data. The Drake Herald, small, armored ship, is designed to fit that need and safely get that information from Point A to Point B. Featuring a powerful central engine (for high speed transit and generating the power needed for effective data encryption/containment), advanced encryption software and an armored computer core, the Herald is unique among personal spacecraft in that it is designed to be easily ‘cleaned’ when in danger of capture. The Herald includes an array of heavy duty internal options for data protection, including redundant power subsystems and EMP shielding, and a high-powered broadcast array for data transmission.
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για τις προσφορές της ζωντανής μετάδοσης, τις υπενθυμίζω:

Xi’An Scout

The Khartu is the light attack craft of the Xi’An military. Contrary to Human ship design, the Khartu doesn’t have a traditional main thruster, instead featuring an array of maneuvering thrusters on articulated rigs. This design allows for incredible agility, making them the bane of UEE pilots. The Aopoa corporation manufactures this export model, the Khartu-al, for sale to human civilians as a dedicated scout/explorer.

RihlahIV_Final_4k.jpg

Banu Merchantman [hi-res reveal]

Banu traders are renowned for their merchant prowess, traveling the spacelanes and trading with everyone from humans to the Vanduul! Their sturdy, dedicated trading ships are prized beyond all other transports, sometimes passing from generation to generation of Banu. Pick up a Banu Merchantman for a whole new Star Citizen experience!

Banu3.jpg

Idris-P (πουλήθηκαν άλλες 400, για συνολικά $500k)

The civilianized variant of the Idris corvette is available for a limited time only in a special surplus sale. Explore space with a crew of ten and the ability to carry multiple smaller fighters! This version lacks the spinal mount turret emplacement found on Idris-M corvettes.

IDRISdownfrontquarter-Copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε, ας ανεβάσω και τα ενδιαφέροντα αποσπάσματα από τη ζωντανή μετάδοση, για να το παρατήσω για σήμερα. :)

Εφαρμογή των νέων δυνατοτήτων της Cryengine στο ξανασχεδιασμένο Avenger.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aVaR1wHRWX0]The new Avenger and PBR Rendering - YouTube[/ame]

Ο σχεδιαστής των HUD του Ironman 3 ασχολείται με το Hornet.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=d8vVP4Fbof4]Inside Cloud Imperium Games: Developing the HUD - YouTube[/ame]

Πώς συντίθεται και καταγράφεται η ορχηστρική μουσική του παιχνιδιού.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KrZpSPup9l4]Inside Cloud Imperium Games: Orchestral Recording Session - YouTube[/ame]

Ο σταθμός δοκιμής των οπλικών συστημάτων σε δράση.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3qEMI6EBVt0]Hangar Weapons Testing - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταιες μερες με τα sales πηγαν οντως πολυ καλα! Κι εγω με την σειρα μου ειμαι ικανοποιημενος με τους ρολους των σκαφων που προστεθηκαν (θεωρω δεδομενο οτι θα πιαστουν αυτα τα stretch goals). Ειναι εξωπραγματικο αυτο που συμβαινει με το SC, οσο αναφορα το backing απο την κοινοτητα. Πραγματικα υπαρχει κοσμος που εχει δωσει περιουσιες για τα σκαφη στο υποστεγο του!!

Μου αρεσε πολυ το Banu Merchantman, νομιζω οτι τα alien ships ειναι σε καλη βαση - τουλαχιστον ως προς το concept art τους.

Και ενας "προβληματισμος". Διαβαζοντας για ολα τα features που θα περιεχει τελικα το game, λες ειναι πολυ καλο για να ειναι σληθινο, ειδικα κοιτωντας αντιστοιχα το Elite: D που σε τετοια συγκριση φαινεται καπως "φτωχο" Ο προβληματισμος που εχω αυτη την στιγμη και εχω μεγαλη περιεργεια πως θα το χειριστουν, ειναι αυτο το περιβοητο pve/pvp slider..

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι σε όλα. Κι εγώ θα ήθελα πολύ το Banu, που μπαίνει πλέον στην κορφή της λίστας μου για όταν ξεκινήσω να παίζω.

Μιλώντας γενικότερα για το παιχνίδι, νομίζω φόβος όλων μας είναι ότι μπορεί τελικά να είναι υπερβολικά φιλόδοξο και να καταλήξει να μας απογοητεύει σε μερικές πτυχές του, αλλά ελπίζω ότι είναι δύσκολο να αποτύχει παταγωδώς.

Όμως, προσωπικά δύο πράγματα με αποζημιώνουν πλήρως για τα ~30€ που έχω "επενδύσει":

α. η διαδικασία με τις διαρκείς ενημερώσεις είναι διασκεδαστική από μόνη της, ακόμη και πριν φτάσουμε στην Alpha

β. έστω κι αν το τελικό παιχνίδι χάσει κάπου τον προσανατολισμό του και καταλήξει GTA V in space, θα μας έχει μείνει η εναλλακτική του ιδιωτικού σέρβερ

Πάντως, δε σου κρύβω ότι το Elite μου έχει κεντρίσει πολύ το ενδιαφέρον, αφού είναι εστιασμένο πολύ περισσότερο στο περιεχόμενο που μου αρέσει. Αν ήταν πιο συνεπείς στις ενημερώσεις τους και δεν ζητούσαν εξωφρενικά ποσά για συμμετοχή σε Alpha-Beta, μάλλον θα είχαν κερδίσει εκείνοι την υποστήριξή μου.

Από την άλλη, ίσως και το Elite να εξελισσόταν διαφορετικά αν αντί για $2.5 εκ. είχε εξασφαλίσει 32.5...

[MENTION=163]Helly[/MENTION] Επίσημη κυκλοφορία αναμένεται το 2015. Για την ώρα είναι pre-Alpha, αλλά τέλος του χρόνου αναμένεται το dogfighting module που θα μας επιτρέπει να πετάμε τα σκάφη μας. Πιθανότατα στην αρχή vs AI και αρχές του 2014 multiplayer. Σταδιακά θα προστίθενται και άλλα modules, μέχρι την τελική κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η διαφορα στο budget θα παιξει πολυ μεγαλο ρολο στην εξελιξη των δυο. Ομως βλεπουμε πως προμοταρανε το SC απο την αρχη του kickstarter (και συνεχιζουν να το κανουν μεσα απο τις συνεχεις ενημερωσεις) και πως προμοταρεται αντιστοιχα το Elite: D. Μπαινω συχνα στο site τους για να τσεκαρω και περα απο το γεγονος οτι ειναι τελειως "σπαρτιατικο" , δεν ανανεωνεται και συχνα με πληροφοριες για το παιχνιδι. Ακομα και τα dev diaries του Βraben ειναι μια φορα τον μηνα (και αν), κι αυτα με λιγες πληροφοριες καθε φορα αφου αναλωνεται σε απαντησεις ερωτησεων απο τα fora που συχνα ειναι αδιαφορες.

Πραγματικα θελω να παει καλα και το Elite, ειναι πολλες οι ωρες που επενδυθηκαν πανω του στο παρελθον! Αυτην τη στιγμη, με βαση τα features που γνωριζουμε (και τις προτιμησεις μου φυσικα), κλινω περισσοτερο προς το SC. Νομιζω οτι και μονο η δυνατοτητα που εχεις να μετατρεψεις ενα μεγαλυτερο σκαφος σε μια co-op πλατφορμα με τους φιλους σου ειναι για μενα το βασικοτερο στοιχειο για τρελο χαβαλε! Προτιμω να σου πω την αληθεια και την δυνατοτητα της κυριοτητας περισσοτερων απο 1 σκαφος, εν αντιθεση με το Elite για την ωρα τουλαχιστον -αν και σεβομαι την προσπαθεια να μεινει πιστο στις ριζες του. Ειναι και η μορφη της οικονομιας οπως την εχουν περιγραψει και η υπαρξη Organizations παιχτων (στο Elite απ'οσο ξερω δεν εχει επιβεβαιωθει η υπαρξη guilds/corps) κι εκει γερνει τελειως το πραγμα..

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Και στο Elite προβλέπεται να μπορείς να έχεις περισσότερα σκάφη, απλά δεν έχουν καταλήξει στον ακριβή μηχανισμό αποθήκευσης (Elite: Dangerous- Multiple Ship Ownership - Frontier Forums).

Πάντως, θα προτιμούσα το Star Citizen να είχε περισσότερο περιεχόμενο procedurally generated. Επίσης, μην ξέροντας κι εγώ πώς θα εξελιχθεί το PvP και στα δύο, έχω πάντα κατά νου ότι ο τεράστιος αριθμός συστημάτων του Elite ευνοεί περισσότερο το διασκεδαστικό PvE.

Τέλος, (το έχω πει και παλιότερα) αν στη Frontier ήταν περσσότερο συνεπείς στις ενημερώσεις τους, είχαν καταλάβει τη δυναμική του crowdfunding και δεν ήταν παράλογοι με τις τιμές τους, θα είχαν συγκεντρώσει άνετα μερικά εκατομμύρια παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας on-topic, νομίζω ότι μπορεί να έχει ψιλοδιαρρεύσει ο στόχος μετά τα 5 νέα σκάφη. Εκτός κι αν είναι κάτι που είχαν πει παλιότερα και μου διέφυγε, μάλλον στο φόρουμ των συνδρομητών γίνεται κουβέντα, ώστε να επιλεγεί κάτι από τα παρακάτω:

Vanduul Encampment

Stellar Graveyard

Banu Trading Port

Lost Human Colony

Nebular Refueling Complex

Unexplored Natural Wonder

Tevarin Ghost World

Fully Aquatic Planet

Black Hole Event Horizon

Xi'An Science Outpost

Binary Star System

Κατά τ' άλλα, μπορεί κάποιος να μου πει τι μου θυμίζει η κυρία; Όχι την Kerrigan πάντως. Το σχέδιο του κράνους όμως μου φαίνεται πολύ γνώριμο...

Για τις υπόλοιπες όψεις των male & female explorer models, ρίξτε μια ματιά εδώ.

Άντε κι ένα κόνσεπτ από το τελωνείο, για έχουμε κάτι να χαζεύουμε:

PlatinumBay_LandingZone_final.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.