Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Καλώς ήρθες! Βάσει του χρονοδιαγράμματος, περιμένουμε dogfighting module το Δεκέμβριο, οπότε δεν είναι τόσο μακριά η στιγμή που θα έχουμε κάτι για να απασχολούμαστε.

Προσωπικά, έχω μεγάλες προσδοκίες και από ένα άλλο παιχνίδι που είναι στο καθ' οδόν: http://www.thelab.gr/gaming/elite-dangerous-120380.html. Αν θέλεις, ρίχνεις μια ματιά και σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Να σου πώ την αλήθεια το έχω δει το Dangerous.. Είμαι κι εγώ ένα "μεγάλο" παιδί και αρρωστάκι με space sims και sandbox games. Μεγάλωσα με Elite, Elite: Frontiers, WC, Privateer, Freelancer.. καϊλα μεγάλη! Φαντάζομαι λοιπόν οτι θα του ρίξω μια πιο κοντινή ματιά και για λόγους νοσταλγίας αν θές! Απλά αυτά τα λεφτά που ζητάνε αυτήν την στιγμή για Alpha είναι ελαφρώς τραγικά..

Για να είμαι ον τοπικ, μου έκανε αρκετή εντύπωση το πώς σκέφτονται να οργανώσουν τα Organizations στο παιχνίδι. Παίρνω σαν κριτήριο την αναφορά του Web Developer στο Citizen Con για το πώς θέλουν να φτιάξουν το συγκεκριμένο κομμάτι του site, προφανώς για να απεικονίζει τα αντίστοιχα features που θα υπάρχουν in-game. Φαίνεται πως θα δίνουν αρκετά εργαλεία στους παίχτες για να λειτουργήσουν πιο αποδοτικά τα Org's τους, πράγμα πολύ θετικό! Δεν μπορώ να αρχίσω να μετράω ποσα ΜΜΟ είχαν απλά απογοητευτικό Social/guild system.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θέλω να ακουστώ σα κολλημένος δίσκος, αλλά τα περισσότερα πράγματα που σχεδιάζουν από την αρχή στο θέμα των Organizations έχουν ήδη δοκιμαστεί στο EVE.

Κάποια έχουν πετύχει, κάποια έχουν αποτύχει. Όμως η τεχνογνωσία υπάρχει. Το σύστημα Corporations - Alliances μοιάζει ικανό να καλύψει όλη την πολυπλοκότητα που οραματίζονται, χωρίς να εφευρίσκει τον τροχό. Αντίστοιχα και η ίδια μέθοδος της κήρυξης πολέμου μεταξύ οργανώσεων φαίνεται ότι θα μπορούσε να είναι λειτουργική.

Θα δούμε όμως. Δεν υπάρχει βιασύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε και τα $26m, άρα "κερδίσαμε" enhanced capital ship systems (στα πρότυπα του indie game που συζητούσαμε σε διπλανό thread ;) ):

Enhanced Capital Ship Systems – In addition to the command and control systems we’ve already outlined, we’re going to expand capital ship functions! Lead a damage control team to fight fires and repair key systems during battle, control internal bulkheads to slow boarders and man a number of consoles, like navigation and engineering, that will make commanding a capital ship feel even more immersive.

Σημαντική προσθήκη που θα έρθει στα $28m: Εναλλακτική επιλογή για starter ship.

New Starter Ship – The team at Consolidated Outland has decided to take Roberts Space Industries head on in 2944 by premiering the Mustang personal spacecraft. We will use these additional resources to create another ship company and starter ship for Star Citizen. The new ship will be offered for sale alongside the Aurora, so players have a choice between two options to begin the game!

Από την περιγραφή νομίζω θα προτιμήσω το Aurora.

Using newly-developed construction techniques and ultralight material alloys sometimes considered unsafe, the Mustang pushes power ratios to the limit. The result is a sleek, stylish spacecraft that weighs less than the Aurora and has more options for engines and thrusters… at the expense of some stability, weapons hardpoints and cargo capacity.

The Mustang isn’t planned as a replacement for the Aurora, it’s another option that may better suit some play-styles. Want a reliable personal starship? Go with the Aurora. Want something with a little more power, at the expense of cargo? Try the Mustang!

https://robertsspaceindustries.com/comm-link/transmission/13358-Letter-From-The-Chairman-26-Million

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ποιο indie game μας απασχόλησε και μου διέφυγε;

Καλή ερώτηση! :whistle2:

Ήταν ένα που σε άφηνε ακριβώς να κάνεις control το σκάφος, multiplayer, ένας weapons, άλλος engineering etc etc..

Είχε σκάσει και βίντεο από pre-pre-Alpha. Αν το θυμάται κανείς ας μας πει. :p

Link to comment
Share on other sites

Indeed. :T:

Ουφ... Ήταν πολύ vague η εικόνα που είχα στο μυαλό μου και φοβήθηκα ότι μπορεί να το είχα δει στον ύπνο μου. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως το πέτυχα πρώτα σε tech news, αλλά δεν παύει να είναι ενδιαφέρον. Ήρθε η επίσημη επιβεβαίωση από την AMD ότι και το SC θα υποστηρίζει το Mantle API για τις νέες κάρτες γραφικών της.

With the support and close collaboration between AMD and industry-leading game developers like Cloud Imperium, Eidos-Montrιal and Oxide, Mantle can maximize optimization for highly anticipated PC titles...
Mantle is vitally important for a game like Star Citizen, which is being designed with the need for massive GPU horsepower.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τη Δευτέρα, αν έχετε ήδη αγοράσει ένα Hornet, μπορείτε να αναβαθμίσετε το σκαρί του στη στρατιωτική έκδοση, F7A. Η αναβάθμιση ισχύει για όλους τους τύπους του Hornet και κοστίζει $20. Περισσότερες λεπτομέρειες, εδώ.

NewHornet_screen28.jpg

Προφανώς αυτό είναι ακόμη ένα ενδιάμεσο βήμα για όσους θα θέλουν να ανασυνθέσουν το μαχητικό που θα πετάξουν στο S42 και από τα συμφραζόμενα φαίνεται ότι θα είναι διαθέσιμο μέσα στο παιχνίδι ως after-market upgrade kit.

Link to comment
Share on other sites

Οι πωλήσεις του bodykit ήταν αρκετές για να υπερκαλυφθεί ο στόχος των $27 εκ., οπότε ξεκινά ο σχεδιασμός του εμπορικού μεταγωγικού των Banu. Παράλληλα, αποκαλύπτεται ο στόχος των $29 εκ., που επιτέλους αφορά στο S42. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

$29 million

Enhanced Mission Design for Squadron 42 – The team at Foundry 42 has big plans for Squadron 42, and we’re going to provide extra funding to make it a true spiritual successor to Wing Commander! Squadron 42 can go above and beyond anything you’ve seen before. From opening with an epic battle instead of a training patrol to missions that seamlessly combine boarding and space combat, we aim to put you right into the action! Additional funding will let the team realize this, with enhanced mission design and more resources and animations to enhance fidelity.

Α, και τα μεταγωγικά των Xi'An θα μοιάζουν πολύ με τα μικρά σκάφη που είδαμε παλιότερα:

XI_Capital_ship_WIP02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι πωλήσεις του bodykit ήταν αρκετές για να υπερκαλυφθεί ο στόχος των $27 εκ., οπότε ξεκινά ο σχεδιασμός του εμπορικού μεταγωγικού των Banu. Παράλληλα, αποκαλύπτεται ο στόχος των $29 εκ., που επιτέλους αφορά στο S42. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Α, και τα μεταγωγικά των Xi'An θα μοιάζουν πολύ με τα μικρά σκάφη που είδαμε παλιότερα:

XI_Capital_ship_WIP02.jpg

Επιτέλους και ένας στόχος που βρίσκω χρήσιμος! Ελπίζω να μην είναι ο πρώτος που δεν θα επιτευχθεί :)

Παρεμπιπτόντως δεν έβλεπα τις εικόνες στα τελευταία σου μηνύματα, αλλά τώρα τις βλέπω (!?).

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ενδιαφέρον ο νέος στόχος αν και πιστεύω πως πρέπει σιγά σιγά πλέον απλά να σταματήσουν να δέχονται funding αλλιώς το game δεν θα βγει ούτε το 2016(για official release μιλάω)

άντε ρε Chris βγάλε το dogfighting να περάσει λίγο πιο γρήγορα η ώρα(αν και νομίζω για να παίξω αξιοπρεπώς θα πρέπει να πάω σε 720p -όλα low μπας και τρέξει στα 40+frames)

σε ότι αφορά το νέο vertical ship,πραγματικά θέλω να δω interior (αν δεν έχει και elevators κάποιοι θα βαρεθούν να κόβουν βόλτες σε σκάλες)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τα επιπλέον λεφτά, αλλά με κάποιους παράλογους στόχους που αποπροσανατολίζουν από το βασικό κορμό του παιχνιδιού που θα ήθελα να δω. Θα προτιμούσα μετά τα 30 να πουν απλά "Τα βάζουμε σε καταπίστευμα για να τρέχουμε servers για 10 χρόνια". :p

Πάντως, δε νομίζω ότι το εσωτερικό των non-flyable ships (πχ Xi'an cap) είναι προτερειότητα. Μάλλον θα αργήσουμε πολύ να το δούμε και πιθανότατα θα είναι outsourced. Μέχρι το τέλος του μήνα περιμένουμε μάλλον ενημέρωση για τον αριθμό των εκδόσεων του Freelancer και εκκρεμούν ακόμη το ρετούς του Avenger, η παρουσίαση του Μ50 και ένας θεός ξέρει τι άλλο. Χωρίς καν να πιάσουμε το Starfarer και ό,τι σκάφος προκύψει από το διαγωνισμό αρχές τις επόμενης χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

καλά εννοείτε ότι δεν νομίζω ότι το εσωτερικό είναι προτεραιότητα....still would be a nice touch to see it

ώστόσο αν συνεχίζει το feature adding σε ψιλό άσχετα μέρη....θα αργήσει,

στην τελική αν θέλουν να βάλουν τόσα features ας πούνε ως εδώ πχ θα τα δείτε pre-release και τα υπόλοιπα θα υλοποιηθούν post release

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την εβδομάδα θα τρέξει μια επετειακή προσφορά. Μέχρι τις 26/11, οπότε και σταματά η δυνατότητα αγοράς σκαφών με LTI, θα είναι ξανά διαθέσιμα τα σκάφη που είχαν εμφανιστεί μόνο σε ειδικές προσφορές.

Το πρόγραμμα είναι το εξής (έναρξη 0:00 PST):

Monday, November 18 – ORIGIN M50

Tuesday, November 19 – ORIGIN 350R & Lightspeed Package

Wednesday, November 20 – Drake Caterpillar

Thursday, November 21 – RSI Aurora LX

Friday, November 22 – Anvil Gladiator & Aegis Retaliator (running through the weekend)

Monday, November 25 – MISC Starfarer

Στις 26 είναι προγραμματισμένο ένα 4ωρο livestream (11:00 PST) στο οποίο θα αποκαλυφθούν νέα σκάφη, ενώ λίγοι τυχεροί θα έχουν ακόμη μια ευκαιρία να τα σκάσουν για μια Idris-P Corvette.

Αν, παρά τα παραπάνω, θα προτιμούσατε μια αναβαθμισμένη έκδοση του Constellation ή του Freelancer με LTI, έχετε υπόψη ότι όταν κυκλοφορήσουν θα μπορούν να συνδυαστούν με τα ήδη αγορασμένα σκάφη χωρίς να επηρεάζεται η ημ/νια αγοράς τους. Περιμένουμε 3 εκδόσεις του Freelancer και 2 του Constellation - για όποιον ενδιαφέρεται να "επενδύσει". ;)

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στις πωλήσεις του M50 και του 350R, οι συνολικές εισφορές ξεπέρασαν τα $28 εκ., οπότε ξεκινά ο σχεδιασμός ενός νέου μικρού σκάφους που θα ανταγωνίζεται το Aurora.

Ακόμη καλύτερα, ο στόχος των $30 εκ. φαίνεται ότι είναι σε καλή κατεύθυνση, όπως και μερικοί επόμενοι: ένα νέο σκάφος από κάθε μια από τις βασικές εταιρείες, ξεκινώντας με την Origin!

$30m - Origin 890 JUMP – The rumors are true: Origin Jumpworks has a larger ship in the works! The Origin 890 JUMP is an interstellar super-yacht with exquisite styling and an array of high quality upgrade options. Travel the stars in style with multiple decks, high visibility windows and a small boat bay. Whether you’re outfitting it to explore new worlds or to take a pleasure cruise through Terra, the 890 JUMP is the epitome of luxury, class and refinement!

Για να ψηφίσετε για το ρόλο του σκάφους των $31 εκ., μπορείτε να πάτε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στις πωλήσεις του M50 και του 350R, οι συνολικές εισφορές ξεπέρασαν τα $28 εκ., οπότε ξεκινά ο σχεδιασμός ενός νέου μικρού σκάφους που θα ανταγωνίζεται το Aurora.

Ακόμη καλύτερα, ο στόχος των $30 εκ. φαίνεται ότι είναι σε καλή κατεύθυνση, όπως και μερικοί επόμενοι: ένα νέο σκάφος από κάθε μια από τις βασικές εταιρείες, ξεκινώντας με την Origin!

Για να ψηφίσετε για το ρόλο του σκάφους των $31 εκ., μπορείτε να πάτε εδώ.

Δε μπορώ να πω ότι έχω μελετήσει ενδελεχώς τα διαθέσιμα σκάφη, αλλά παραξενεύτηκα που βλέπω 30% ψήφους σε mining. Είτε όλοι οι EVE-άδες είπαν να αλλάξουν τοποθεσία σκαψίματος αστεροειδών, είτε πράγματι υπάρχει ένα κενό που πρέπει να καλυφθεί... Εγώ ψήφισα exploration, επειδή νομίζω ότι θα το διασκέδαζα περισσότερα από τις εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.