Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Θεωρητικα και αν δεν στραβωσει με τις καταγγελιες ισχυει αυτο...

 

 

 

Δηλαδή, θα αναβαθμιστώ στα ~200 επειδή τεχνικά υποστηρίζεται στην περιοχή μου; How the hell is this gonna happen ? :p 

Επίσης, πληρώνω 39.90, ενώ βλέπω την κοσμοτέ να το έχει πάει 36.90. 

Πως παίρνω την 36.90; 

:hmm: 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δηλαδή, θα αναβαθμιστώ στα ~200 επειδή τεχνικά υποστηρίζεται στην περιοχή μου; How the hell is this gonna happen ? :p 

Επίσης, πληρώνω 39.90, ενώ βλέπω την κοσμοτέ να το έχει πάει 36.90. 

Πως παίρνω την 36.90; 

:hmm: 

 

Ελλείψει απροόπτου, θα αναβαθμιστείς χωρίς να χρειασστεί να κάνεις τίποτα (θεωρώ ότι είσαι ΟΤΕ, ειδικά αφού πληρώνεις τόσο 😛). Αύριο συζητούνται και τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ΟΤΕ, που θεωρώ ότι θα λήξουν με κάποιες παραχωρήσεις στις τιμές χονδρικής εκ μέρους του.

Για την αλλαγή τιμής δεν έχεις πολλές επιλογές. Μπορείς να παρακαλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, αλλά εύλογα θα σου πουν ότι θα πάρεις αναβάθμιση, θέλεις και μείωση τιμής; ;)

Όταν λήξει το συμβόλαιό σου, μάλλον θα έχει πέσει η τιμή. Πάντως εάν σκέφτεσαι πιθανή φορητότητα, μπορείς να πέσεις και κάτω από τα 30€...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μειωση τιμης ασχετα με την αναβαθμιση δεν το βλεπω εφικτο.

Τελευταια φορα που ανανεωσα και ενω τους πηρα ο ιδιος τηλ η συνδρομη μου αυξηθηκε κατα 2 ευρω και δεν εκαναν τιποτα οσο και αν γκρινιαξα να παραμεινω εστω σε αυτα που ηδη πληρωνα :(

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εφικτο ειναι αρκει να τους πεις οτι φευγεις και πας σε αλλον παροχο. Τουλαχιστον στην περιπτωση μου ετσι εγινε.

Θελανε τα 30 (50αρα) να τα κανουν 32 (100αρα) και μερες πριν την ανανεωση με παρακαλουσαν για ανανεωση στα 26, αν

και στο τελος πηγα ακομα παρακατω στην τιμη 23.80 απο αλλη προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Για την αλλαγή τιμής δεν έχεις πολλές επιλογές. Μπορείς να παρακαλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, αλλά εύλογα θα σου πουν ότι θα πάρεις αναβάθμιση, θέλεις και μείωση τιμής

Μπα, ΑΝ είναι να αναβαθμιστώ όντως, δεν θα ζητήσω καμία μείωση, αλλά αν είναι να φτάσει μέχρι λήξη συμβολαίου... :hehe: Σε 1 χρόνο λήγει. :p 

 

OTE είμαι και εδώ θα μείνω, όπως προβλέπω. Γενικά είναι αρκετά πιο γρήγοροι από άποψη "εξυπηρέτησης" σε περίπτωση προβλήματος. Συν ότι για κάποιο λόγο, το ~100 δεν μου το δίνει άλλη εταιρεία. 

Ξέρω ότι μπορώ να πέσω σε τιμή γενικά, αλλά προτιμώ το κεφάλι μου ήσυχο (όσο μπορεί να το πει κανείς αυτό με τους παρόχους στην Ελλάδα :p )

 

Βασικά αν αναβαθμιστώ, θα χρειαστεί να αλλάξω router, έχω το Entry 2i, δεν νομίζω πως υποστηρίζει ~200

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μπα, ΑΝ είναι να αναβαθμιστώ όντως, δεν θα ζητήσω καμία μείωση, αλλά αν είναι να φτάσει μέχρι λήξη συμβολαίου... :hehe: Σε 1 χρόνο λήγει. :p 

 

OTE είμαι και εδώ θα μείνω, όπως προβλέπω. Γενικά είναι αρκετά πιο γρήγοροι από άποψη "εξυπηρέτησης" σε περίπτωση προβλήματος. Συν ότι για κάποιο λόγο, το ~100 δεν μου το δίνει άλλη εταιρεία. 

Ξέρω ότι μπορώ να πέσω σε τιμή γενικά, αλλά προτιμώ το κεφάλι μου ήσυχο (όσο μπορεί να το πει κανείς αυτό με τους παρόχους στην Ελλάδα :p )

 

Βασικά αν αναβαθμιστώ, θα χρειαστεί να αλλάξω router, έχω το Entry 2i, δεν νομίζω πως υποστηρίζει ~200

Όχι, το Entry 2i δεν έχει 35b profile, οπότε δεν παίζουν 200Mbps. Άσε που έχει μόνο 100Mbps Ethernet.

Αν ψήνεσαι να το αλλάξεις πάντως, ο ΟΤΕ δίνει το "φρέσκο" ZTE H1600 με WiFi 6. Νομίζω ότι θα το βαφτίσουν και Entry 4i, εάν είσαι συναισθηματικά δεμένος με το όνομα ;)

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα δεσίματος, αλλά ότι το plus ήταν τόσο τραγικό , που ενώ στην Καλλιθέα που ήμουν έπαιζε (με 1002 θέματα), εδώ δεν συγχρόνιζε με τίποτα και γύρισα στο 2i.

Ας το ονομάσουν και Kolokotronis edition, αρκεί αν αναβαθμιστώ, να το ξέρω :hehe: 

 

Εννοείται πως θα το αλλάξω το ρουτερακι πάντως . :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο εβδομάδες είμαι στον ΟΤΕ (από Nova). Μου έδωσαν το zte h1600. 

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, η 50άρα είναι 50άρα.

Στη Nova είχα 100άρα, όμως μέσα στη μέρα η ταχύτητα είχε τρομερές αυξομειώσεις.

Μου λείπει η 100άρα, αλλά ένας από τους λόγους που πήγα στον ΟΤΕ είναι ο πολυαναμενόμενος δωρεάν διπλασιασμός της ταχύτητας του προγράμματός μου. 

Δυστυχώς, στην περιοχή που μένω πέρασαν καμπίνες VDSL το 2017, επομένως οπτική ίνα θα δω μετά από κάποια χρόνια. Vdsl 100άρα είναι το max που μπορώ να περιμένω/ελπίζω.

Στο κέντρο της πόλης, πάντως, έχουμε ftth, δηλαδή στο γραφείο μου έχω οπτική ίνα, όπως οπτική ίνα έχει κι η μάνα μου (στο πατρικό μου) κι ας μην ξέρει καν τι είναι το ftth😛.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει η δωρεαν αναβάθμιση ειναι σε περιοχές που δεν υπάρχει FTTH.
δεν ξέρω αν μετράει το αν κάποιος ήταν συνδρομητής οταν εγινε η ανακοινωση ή παιζει και σε οσους γινουν μετά.

Μακάρι να σε πιάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος beastie έγραψε:

Από ότι έχω διαβάσει η δωρεαν αναβάθμιση ειναι σε περιοχές που δεν υπάρχει FTTH.

Έτσι είπαν και σ' εμένα.

 

4 ώρες πριν, το μέλος beastie έγραψε:

δεν ξέρω αν μετράει το αν κάποιος ήταν συνδρομητής οταν εγινε η ανακοινωση ή παιζει και σε οσους γινουν μετά.

Δεν μετράει, γιατί πριν δύο εβδομάδες πήγα στον ΟΤΕ. Είχαν ήδη ανακοινώσει τα περί δωρεάν αναβάθμισης.

 

4 ώρες πριν, το μέλος beastie έγραψε:

Μακάρι να σε πιάσει.

👍

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος beastie έγραψε:

ε ναι αν εχεις δυνατοτητα για ffth πάρε το κουπονι και βάλε οπτικη σπιτι...

Aν εχεις δυνατότητα για FTTH δεν εχεις καμία δικαιολογία για να μην βάλεις....

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος beastie έγραψε:

ε ναι αν εχεις δυνατοτητα για ffth πάρε το κουπονι και βάλε οπτικη σπιτι...

Δεν έχω. Σε σπίτι το οποίο νοικιάζω, δεν θα κάνω καμία διαδικασία για FTTH. ;) 

Αν τώρα, έρθει και μου διπλασιάσει την ταχύτητα η κοτε, δεν θα πω και όχι, απλά θα πάρω ένα routerάκι και τέλος

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν έχω. Σε σπίτι το οποίο νοικιάζω, δεν θα κάνω καμία διαδικασία για FTTH. ;) 

Αν τώρα, έρθει και μου διπλασιάσει την ταχύτητα η κοτε, δεν θα πω και όχι, απλά θα πάρω ένα routerάκι και τέλος

Ναι αλλο αυτο. Οταν ειναι ομως δικό σου το σπιτι, αν εχεις δυνατότητα για FTTH, για 10-15€ παραπάνω δεν εχεις λογο να μην το κανεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.