Jump to content



Cyberpunk 2077: An Open World Sci-Fi Epic


Shaman

Recommended Posts

Εγώ να ρωτήσω κάτι απλό, που δεν έχει να κάνει ούτε με το πόσα λέφτα δαπάνισε το στούντιο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, ούτε με το πόσο μεγάλο είναι.

Πόσο δύσκολο θα ήταν να βάλουν ένα rule να μην γίνονται spawn NPCs σε μια απόσταση γύρω από τον παίκτη ώστε να αποφευχθεί το πρόβλημα που υπάρχει και φαίνεται άθλιο το παιχνίδι σε αυτόν το τομέα, να spawnαρουν NCPs μπροστά στη μούρη μου;

 

Και εντάξει, για εμένα κλαιν αλλά δεν θεωρείτε πως σε ένα παιχνίδι τέτοιας κλάσης και φήμης δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοια χαζά θεματάκια;

 

Όσο αφορά το performance, προσωπικά μια χαρά το βρίσκω για τα γραφικά που προσφέρει κλπ. Δεν ασχολήθηκα με πόσα fps τρέχει αλλά με 3600 & 5700XT (με αρκετά παλιούς drivers) είναι όλα στην τσίτα και μέχρι τώρα δεν βρήκα λόγο να ρίξω τα γραφικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Πόσο δύσκολο θα ήταν να βάλουν ένα rule να μην γίνονται spawn NPCs σε μια απόσταση γύρω από τον παίκτη ώστε να αποφευχθεί το πρόβλημα που υπάρχει και φαίνεται άθλιο το παιχνίδι σε αυτόν το τομέα, να spawnαρουν NCPs μπροστά στη μούρη μου;

 

Και εντάξει, για εμένα κλαιν αλλά δεν θεωρείτε πως σε ένα παιχνίδι τέτοιας κλάσης και φήμης δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοια χαζά θεματάκια;

 

Όσο δυσκολο είναι να βαλουν ένα flag στο compile για να παίρνει τα logic cores στα AMD.

AINT NOBODY GOT TIME FO DAT.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτος PS Store με refund σε οσους το αγορασαν!

 

Η Sony πρεπει να στραβωσε ασχημα.

?Μεχρι νεοτερας λενε. Να δουμε.

 

Βλεπω την εταιρεια να τρεχει να βγαζει PS4 patch asap.

 

"Cyberpunk 2077 Refunds

SIE strives to ensure a high level of customer satisfaction, therefore we will begin to offer a full refund for all gamers who have purchased Cyberpunk 2077 via PlayStation Store. SIE will also be removing Cyberpunk 2077 from PlayStation Store until further notice.

Once we have confirmed that you purchased Cyberpunk 2077 via PlayStation Store, we will begin processing your refund. Please note that completion of the refund may vary based on your payment method and financial institution."

 

cyberpunk-2077-listing-thumb-01-ps4-en-0
WWW.PLAYSTATION.COM

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gtav < cyberpunk, ακομα και με τα bugs. Τι συγκρινουμε τωρα ακριβως? Ηταν ποτε το gta τιποτα το wow απο τεχνικης πλευρας? Ενα απλο arcade shooter με παρα πολυ καλες ιστοριες ηταν. Μολις πηγαν να σουλουπωσουν λιγο τη μηχανη στο rdr2 κλαιγαμε στο pc. 
 

Ο κοσμος δεν ειναι απλα ασχετος, ξεχναει κιολλας. 
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει, αν και έχω προβεί στην αγορά του, το παιχνίδι ακόμη, οπότε καταθέτω την προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω:

κακώς, κατ' εμέ, έχουμε αποδεχθεί ότι όλα τα AAA παιχνίδια κυκλοφορούν με πληθώρα προβλημάτων, είτε αυτά αφορούν bugs είτε glitches, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Ναι, ορισμένα πράγματα είναι εξόφθαλμα (τυχαία spawn των αστυνομικών), "χαλάνε" το immersion (έαν τα αυτοκίνητα κολλήσουν στην κίνηση και γυρίσεις από την άλλη, εξαφανίζονται αυτόματα και νέα εμφανίζονται στη θέση τους, τα οποία αρχίζουν να κινούνται κανονικά), προκαλούν γέλια (ιπτάμενα αντικείμενα).

Όμως, η cdpr έχει δώσει δείγματα γραφής κατά το παρελθόν και θα υποστηρίξει με οποιονδήποτε πρόσφορο τρόπο το παιχνίδι (patches, remastered versions κτλ κτλ), σεβόμενη τους gamers και το ίδιο της το προϊόν.

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο φωνάζουν οι console players. Next gen δεν θέλουμε; E, next gen (εντάξει, almost) πήραμε.

Θεωρώ πως θα το κάνουν optimize (downgrade), θέλοντας και μη (φωνάζει η sony), αλλά -επιτέλους- δεν γίνεται να φωνάζουμε για τα παρωχημένα και αναμασημένα γραφικά και μόλις ένα παιχνίδι δώσει κάτι διαφορετικό και "βαρύ" να σπεύδουμε να το ρίξουμε στην πυρά. 

Υπόψη: η Night City είναι πολυεπίπεδη και ουδεμία σχέση έχει με τους αγρούς και τα δάση του rdr2. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Καμία σχέση η πολυπλοκότητα του σκηνικού του Cyberpunk 2077 με αυτά των gta v/rdr2.

Κλείνοντας, να πω πως με προβληματίζει η άθλια (απ' αυτά που διαβάζω) AI. Δεν ξέρω αν διορθώνεται/επιδέχεται βελτιώσεων. Ελπίζω η απάντηση να είναι θετική.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δεν έχω παίξει, αν και έχω προβεί στην αγορά του, το παιχνίδι ακόμη, οπότε καταθέτω την προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω:

κακώς, κατ' εμέ, έχουμε αποδεχθεί ότι όλα τα AAA παιχνίδια κυκλοφορούν με πληθώρα προβλημάτων, είτε αυτά αφορούν bugs είτε glitches, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

 

Ρε συ Γιώργο, ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω; Ειδικά εσύ, που είχες δηλώσει προκαταβολικά ότι δε θα παίξεις άμεσα, γιατί πήγες και το αγόρασες στην πλήρη τιμή, με το που κυκλοφόρησε;

 

Οι προπαραγγελίες είναι που τροφοδοτούν αυτήν την προβληματική κουλτούρα που περιγράφετε παραπάνω. Αν η CDPR έχει ήδη αποσβέσει το κόστος της ανάπτυξης του παιχνιδιού, προφανώς θα επενδύσει χρόνο και κόπο στο μέλλον για να το σουλουπώσει, αλλά η ζημιά έχει γίνει.

 

Αν όλοι περίμεναν μέχρι το παιχνίδι να είναι στην κατάσταση που έπρεπε πριν το αγοράσουν, τότε η CDPR δε θα είχε κίνητρο να το σπρώξει στην αγορά σε αυτήν την κατάσταση.

 

Αν θέλετε να λυθεί το πρόβλημα, σταματήστε να προπαραγγέλνετε. Αγοράστε σε έναν χρόνο, 25-50% off και με τα σοβαρά προβλήματα πατσαρισμένα. Αυτό είναι το μόνο που στέλνει το μήνυμα ότι οι καταναλωτές δεν είναι απλώς τσάμπα QA για κάθε στούντιο.

  • Like 6
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Gtav < cyberpunk, ακομα και με τα bugs. Τι συγκρινουμε τωρα ακριβως? Ηταν ποτε το gta τιποτα το wow απο τεχνικης πλευρας? Ενα απλο arcade shooter με παρα πολυ καλες ιστοριες ηταν. Μολις πηγαν να σουλουπωσουν λιγο τη μηχανη στο rdr2 κλαιγαμε στο pc. 
 

Ο κοσμος δεν ειναι απλα ασχετος, ξεχναει κιολλας. 

Εξαρτάται τι εννοείς με το "τεχνικής πλευράς". Αν μιλάς για τα γραφικά, όχι δεν ήταν. Αλλά το πόσο έμφαση δίνει στις λεπτομέρειες η Rockstar, δύσκολα το συναντάς σε άλλα παιχνίδια. Σε αντίθεση, η CDPR φαίνεται να έδωσε έμφαση στα γραφικά, στην υποστήριξη νέων τεχνολογιών κλπ και να άφησε σε δεύτερη μοίρα τα υπόλοιπα.

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Όσο δυσκολο είναι να βαλουν ένα flag στο compile για να παίρνει τα logic cores στα AMD.

AINT NOBODY GOT TIME FO DAT.

λοοοολ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ουσιαστικα και ωραια ποστ που εχουν γραφτει. Μπραβο και +1000000000000. Οι προπαραγγελιες κανουν τη ζημια

Το εχουν θιξει και καποιοι στο yt ακομα και οι γλαστρες αλλα δεν ιδρωνει το αυτι..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Ρε συ Γιώργο, ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω; Ειδικά εσύ, που είχες δηλώσει προκαταβολικά ότι δε θα παίξεις άμεσα, γιατί πήγες και το αγόρασες στην πλήρη τιμή, με το που κυκλοφόρησε;

 

Οι προπαραγγελίες είναι που τροφοδοτούν αυτήν την προβληματική κουλτούρα που περιγράφετε παραπάνω. Αν η CDPR έχει ήδη αποσβέσει το κόστος της ανάπτυξης του παιχνιδιού, προφανώς θα επενδύσει χρόνο και κόπο στο μέλλον για να το σουλουπώσει, αλλά η ζημιά έχει γίνει.

 

Αν όλοι περίμεναν μέχρι το παιχνίδι να είναι στην κατάσταση που έπρεπε πριν το αγοράσουν, τότε η CDPR δε θα είχε κίνητρο να το σπρώξει στην αγορά σε αυτήν την κατάσταση.

 

Αν θέλετε να λυθεί το πρόβλημα, σταματήστε να προπαραγγέλνετε. Αγοράστε σε έναν χρόνο, 25-50% off και με τα σοβαρά προβλήματα πατσαρισμένα. Αυτό είναι το μόνο που στέλνει το μήνυμα ότι οι καταναλωτές δεν είναι απλώς τσάμπα QA για κάθε στούντιο.

Ενώ με βρίσκει απολύτως σύμφωνο η ανάρτησή σου, θα ήθελα να καταγραφούν ορισμένοι προβληματισμοί μου επί του θέματος:

1) ποτέ, μα ποτέ, δεν αγοράζω full price παιχνίδια. Εξαίρεση ήσαν τα witcher 3/cyberpunk 2077. Έχω τις αδυναμίες μου.

2) Ναι, οι προπαραγγελίες τροφοδοτούν αυτήν την κατάσταση, αλλά θα πρέπει να σκεφτούμε και τις πιέσεις που ασκούν(-με) στους devs οι πάσης φύσεως μέτοχοι/gamers/influencers/techtubers. Δηλαδή, αφενός αποζητούμε (δικαίως) ολοκληρωμένα παιχνίδια, αφετέρου, εάν η κυκλοφορία αυτών καθυστερεί για τους χ/ψ λόγους, αρχίζουμε, σαν κακομαθημένα, να επιρρίπτουμε ευθύνες στους τεμπέληδες devs. Οι μέτοχοι δεν περιμένουν ή, έστω, δεν περιμένουν πολύ. 1-2 καθυστερήσεις στο χρονοδιάγραμμα και η τρίτη θα είναι και η φαρμακερή.

3) Πιστεύω (μπορεί και αφελώς) πως πολλοί δεν αγοράζουν day 1 και περιμένουν τις εκπτώσεις/προσφορές/ολοκληρωμένες και πατσαρισμένες εκδόσεις. Δεν είδα να ιδρώνει το αφτί των devs. Μπορεί και να μην έχουν άλλη επιλογή. Από την άλλη, ναι, έχουν κι εκείνοι σημαντικό μερίδιο ευθύνης, καθώς, αν ανακοινώνουν συγκεκριμένη ημερομηνία κυκλοφορίας, την οποία, αργότερα, αθετούν, πυροβολούν τα πόδια τους ουσιαστικά.

Η προπαραγγελία μου εντάσσεται στα πλαίσια της καλώς εννοούμενης στήριξης της cdpr. Είμαι ρομαντικός και -μια στο τόσο- θέλω να επιβραβεύω τις εταιρείες που εκτιμώ, χωρίς, όμως, να παραγνωρίζω τη σκληρή πραγματικότητα, στοιχεία της οποίας περιέγραψες με απόλυτη ευστοχία στην ανάρτησή σου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προβληματική είναι η κουλτούρα του καταναλωτή που νομίζει πως οποιοδήποτε καινούριο προϊόν, πρέπει να είναι flawless.

Οποιοδήποτε προϊόν έχει θέματα. Αυτοκίνητο, κινητά, iPhone, software επαγγελματικά ή μη, γουατεβερ.

Κ δε μιλάω για ελαττωματικά προϊόντα που αντικαθίστανται αλλά για θέματα που επιδέχονται επιδιόρθωσης. 
 

Αλλά όχι, το πρώτο ουσιαστικά next gen παιχνίδι θα πρεπε να είναι τέλειο κ να μην υπάρξει κανένα patch/update. Μόνο δωρεάν content.

Ούτε το best game ever made Half life 2 δεν ήταν αψεγάδιαστο που ήταν δυο γραμμές κ τρία μποξις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε και το 2ο playthrough(ξεκινησα και τελειωσα nomad). Δεν ξερω τι γινεται με τις κονσολες αλλά στο pc τρεχει νερακι.

Φανταστικο παιχνιδι που θα εχει την πορεια του Witcher 3 στο μελλον. Καταπληκτικη ιστορια, side stories και quests που αλλοι θα τα χρεωναν σαν ξεχωριστα dlc's και soundtrack απο τα λιγα.

 

Περιμενω το 1.05 για να ξεκινησω το 3ο playthrough...Αυτη τη φορα θα επιλεξω θυληκο χαρακτηρα, Judy γαρ :hehe:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.