Jump to content



Τι γνώμη σας!Μετανάστευση ή οχι


Thios_Yiorgos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη !

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας,για ένα θέμα.Όπως γνωρίζετε πολλά άτομα λόγω της ανεργίας μεταναστεύουν είτε έχοντας βρει δουλειά,είτε όχι.

Εμένα λοιπόν μου έγινε πρόταση για εργασία,στην Ολλανδία σε ένα χωριό,30 χιλιόμετρα από την Χάγη.

Έχω λοιπόν τα εξής διλήμματα :

1)Αν πάω,πιθανό να έχω περισσότερα χρήματα στην τσέπη και να μπορώ να συντηρηθώ καλύτερα,

όμως πάω μόνος και δεν έχω κανέναν.

2)Αν δεν πάω,θα έχω όλους τους φίλους μου,αλλά δεν θα έχω χρήματα στην τσέπη (και ίσως στο μέλλον μετανιώσω που δεν πήγα Ολλανδία).

Διαβάζοντας άλλες ιστοσελίδες μπορώ να πω ότι επηρεάστηκα λίγο αρνητικά από αυτό και αυτό το θέμα.

Βέβαια υπήρχαν ποστ με θετικά σχόλια αλλά ο νους πάει στο κακό.

Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω την γνώμη σας και τι θα επιλέγατε. :help1:

Link to comment
Share on other sites

Ρε θείε, τι φίλους μας λες; Φίλους θα κάνεις εκεί σε ένα μήνα και δεν χρειάζεται να κόψεις επαφές με τους τωρινούς. Ολλανδία θα πας, όχι στον ISS.

Δηλαδή η σκέψη ποια είναι; (την στιγμή που εδώ δεν βρίσκεις τίποτα)

Να πίνεις καφεδάρες με τους φίλους στην Ελλάδα και να περνάτε μαμάτα ή να πας εξωτερικό και να μπορείς να αυτοσυντηρείσαι και στο μέλλον να συντηρείς και την οικογένεια σου και ίσως να κάνεις καριέρα;

(Συγνώμη αν ακούστηκα κάπως, αλλά άλλο να λες "δεν ξέρω Αγγλικά/δεν έχω λεφτά ούτε για εισητήρια και πως θα την παλέψω" και άλλο "θα χάσω όμως τα μεθύσια με τους κολλητούς")

Link to comment
Share on other sites

Το αυτονόητο είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα αυτή την εποχή.Κάποιος ολοένα θα βρεθεί και θα σου δώσει κάτι για την αρχή ή τα εισιτήρια.

Καθότι σκέφτομαι ότι εδώ υπάρχει μία υποστήριξη,ένα σπίτι,ενώ εκεί θα πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή.

l2phile εκτιμώ το post σου !Εννοείται αλλά πέρα από ένα καφέ εδώ στην Ελλάδα,δεν υπάρχουν τα περιθώρια για μεθύσια.:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Ο διπλανος μου στο σχολειο την εκανε για εξω νωρις (~24-25) και τωρα μενει μονιμα Αγγλια. Φυσικα λιωνει στην δουλεια. Βλεπομαστε ψιλοσπανια τωρα πια (Γιορτες-Διακοπες), αλλα οταν βλεπομαστε το τελευταιο του προβλημα ειναι ποσο κανει ο καφες/το ποτο εκει που θα παμε, η αν χρειαζομαστε 200-300-400 ευρωνια για βενζινη για εκδρομουλα. Χιλιες φορες καλυτερα απο αλλους συμμαθητες μας που ντρεπομαστε να τους πουμε "παμε εκει" γιατι θα ρωτησουν αν ειναι ακριβα κλπ και θα ερθουν σε δυσκολη θεση χωρις λογο.

Για να πω αλλο παραδειγμα μεγαλοπαραγοντα του φορουμ, τον εχωσα να μου παρει πραγματα απο την αγγλια 100 ευρω , μου ταφερε και επι 20 μερες τον παρακαλουσα να μου δωσει λογαριασμο να του βαλω τα λεφτα.

Φιλους θα βρεις παντου και οποιον θελεις θα τον διατηρησεις.

Καλυτερα να εχεις μια ανθρωπινη ζωη παρα να ανεχεσαι την οικονομικη σκλαβια που μας επιβαλλουν εδω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέψου το σοβαρά. Είναι το μέλλον σου.

Και μένα με τάιζαν, host-αραν οι γονείς (για χόμπυ, εξόδους ευτυχώς είχα κάτι μικρά έσοδα), αλλά πλέον δεν είμαστε 18 χρονών (δεν ξέρω και πόσο χρονών είσαι).

Στην τελική πηγαίνεις για 1 χρόνο (για να μην γυρίσεις και με ταμείον μείον), βλέπεις μία νέα χώρα, παίρνεις έναν χρόνο εμπειρία, βιώνεις νέες καταστάσεις και μετά αναλόγως πως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, το ξανασκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν βλέπω το δίλημμα, εδώ και καλή δουλειά να έχεις το σκέφτεσαι για έξω πια με την κατάσταση να χειροτερεύει και το χαμόγελο από όλο τον κόσμο γύρω σου να σβήνει σιγά σιγά.

Και όπως λέει ο l2phile πας και αν δεν σου αρέσει ξαναγυρνάς, τι είχες τι έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 2 θέματα που έβαλες το ένα αναφέρεται σε κάποιους που άφησαν τα πάντα και πήγαν εκεί...εσύ έχει πρόταση για δουλειά (ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ, θα το δεις σύντομα αν πας εκεί) οπότε μην ασχολείσαι.

Το άλλο μπήκε ο τύπος να γράψει τον πόνο του για τις Ολλανδέζες. Μπορεί να είναι 40 χρονών και να βαράνε τα βιολογικά του ξυπνητήρια να κάνει παιδί και στην εβδομάδα πάνω να αρχίζει να τους μιλάει για τον καημό του.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι στο ιντερνετ θα βρεις όλο ιστορίες θλιβερές γιατί όσοι περνάνε καλά πάνε τις εκδρομάρες τους, τα ποτά τους κτλ και δεν ασχολούνται με το να γράφουν πόσο καλά περνάνε.

Αυτό ότι είναι ψυχροί δυστυχώς ισχύει...αλλά όχι μόνο λόγω των συνηθειών τους. Εμείς με ένα πακιστανό κτλ είμαστε θερμοί? Μετανάστης είσαι, θα τύχεις προκατάληψης, είναι σκληρό αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος...

Πήγαινε, μόνο να κερδίσεις έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλες και όλοι είναι ψυχροί και ξενέρωτοι εκτός από τους Έλληνες ( ναι, είμαστε το ένα και μοναδικό τέλειο ανθρώπινο πρότυπο... :D )

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ??

Το

κυριοτερο

ειναι οτι

ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝ

ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝ

ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

αφου διαβασες λοιπον αυτο κι εκεινο που μας εδωσες σε λινκ γιατι σου ξεφυγε η απαντηση ?

quote_icon.png Originally Posted by mamaviewpost-right.png

Αυτό που με εντυπωσίασε αρνητικά είναι το ότι κάνενας "Έλληνας της Ολλανδίας καταδεχόταν να πει το παραμικρό..."

mama δεν θέλω να πληγώσω κανέναν, αλλά είναι αρκετοί οι έλληνες της ολλνδίας που δεν θα ήθελα να έχω καμιά σχέση μαζί τους... αρχίζω να χαλαρώνω πια με μερικές κατηγορίες (νέοι που ήρθαν πρόσφατα) για πολυ συγκεκριμένους λόγους... αλλά έχει κάτι "μαργαριτάρια" γύρω γύρω που παιδιά η στατιστική που θέλει "να μην λένε κουβέντα οι έλληνες" έστω οι περισσότεροι... μμμμ μέλλον έγινε με δείγματα τύπους σαν και μένα.

Δεν έχω πρόβλημα να πω παιδιά, να σας πω οτι θέλετε, αλλά μέσα σε μια άλλη χώρα να ζω σε γκέτο και να κλαίμε την "χαμένη" πατρίδα, το όνειρό μας για παλινόστηση και δεν ξέρω τι... συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το ζήσω έτσι το παραμύθι...

Ούτε μπορώ να πάρω στον ώμο μου τα σταυτό κανενώς γιατί απλούστατα όσοι τολμήσουν να κάνουν το βήμα θα πρέπει να ξέρουν Α. οπου και αν πας τον εαυτό σου παίρνεις μαζί (άρα μια συγκεκριμένη κατηγορία προβλημάτων θα σε ακολουθεί ΟΠΟΥ και να πας), Β. Το ταξίδι για την ιθάκη είναι εντελώς δικό σου!

Αρχή μου είναι (μια από όλες δηλαδή που την έμαθα καλά στα ταξίδια και στα μέρη που έζησα): Μην περιμένεις, μην απαιτείς από τρίτους... ευχαρίστησέ τους μόνο ΑΝ σου δώσουν κάτι, είτε γιατί μπόρεσαν είτε γιατί ήθελαν, αλλά όχι γιατί έπρεπε!quote_icon.png

εχω την ιδια απορια με τον oxide ....ανοιξες 2 θεματα στο lab για την μεταναστευση?

τελικα προτρεπεις καποιον να παει ή τον αποθαρρυνεις?

εισαι (οπως λες..) του 52 ,οποτε λιγο δυσκολο να βρεις κοινα στοιχεια με ατομα που προσφατα εχουν τελειωσει σπουδες σε αντικειμενα (μην ξεχνας σε πιο φορουμ εισαι...) που ειναι περιζητητα συνηθως εξω ,οταν φυσικα εχεις την καταρτιση...

Link to comment
Share on other sites

When you see it....

Απλά σκέψου το σοβαρά. Είναι το μέλλον σου.
[MENTION=8837]l2phile[/MENTION] είμαι γεννηθείς το 1952

Πέρα από την πλάκα, η μετανάστευση είναι μεγάλη υπόθεση αλλά όταν υπάρχει εργασία, τα πράγματα κυλάνε ομαλά.

Σχετικά με τα links

Στο πρώτο έχουμε έναν άνθρωπο που ενώ επαγγελματικά ήταν πολύ καλά, από την άλλη δεν μπόρεσε να κατανοήσει τι πραγματικά εστί διαφορά κουλτούρας και νοοτροπίας σε τέτοιες διαπροσωπικές σχέσεις. Το αποτέλεσμα? Να πέφτει σε παγίδες άσπρου-μαύρου, όπως το να τσουβαλιάζει όλους τους ξένους απέναντι στους έλληνες με κύριο γνώμονα τη διασκέδαση στη κοινωνική ζωή, και αυτό να το παρουσιάζει ως "η αλήθεια". Στα 6 χρόνια που ήταν εκεί ήθελε αποκλειστικά ολλανδέζα "για να μείνει"? Δεν υπήρχαν άτομα από τη μεσόγειο (που είναι πιο κοντά στο δικό μας χιουμορ) ή δεν έψαξε αρκετά?

Η δεύτερη περίπτωση βλέπω έχει να κάνει με ένα ζευγάρι που υποτίθεται προετοιμάστηκαν αρκετά αλλά τελικά κατέληξαν να πράττουν με απελπιστικές κινήσεις. Ειλικρινά, πως γίνεται αυτό? "Δεν ξέρουμε τη γλώσσα, δεν έχουμε πρόταση εργασίας, δεν έχουμε πρόταση για διαμονή, δεν ξέρουμε κανέναν αλλά θα το παλέψουμε χτυπώντας πόρτες στα καταστήματα για να τους δείξουμε τα πτυχία μας"..??? Προετοιμασία είναι αυτό ή παίζω με την τύχη μου?

Μετά το post του makio, να παραθέσω κι εγώ ως bonus άλλο ένα από το ίδιο thread:

ΑΛΛΑ... (sorry stelitsa mou... έχω αλλά... )

Τελευταία ακούγοντας τα δικά σου και κανα δυο άλλων είπα να μιλήσω με το Σωκράτη που ασχολείται και κυρίως επειδή μου μοιάζει ενδιαφέρον άτομο, για να μάθω και ότι μάθω να δω αν μέσα από τούτο το φόρουμ μπορεί να βοηθήσει, κάποιον... αυτό θεωρώ βοήθεια και αυτό θα κάνω...

ΟΜΩΣ αν ήξερες πόσοι κατά καιρούς θέλησαν ένα δωματιάκι "αφού το'χεις, ή λίγα χρήματα αφού θα στα επιστρέψουν, ή ηθική συμπαράσταση παντός καιρού... γιατί κόσμος πάει και έρχεται αλλά συ είσαι εδώ... "

Eχω πολλά παραδείγματα με ανάγκες για βοήθεια που ίσως δεν είχες υποψιαστεί, και πίστεψέ με έχω ιστορίες πολλες, και ο έλληνας είναι και απαιτητικός!

Στη ζωή καμιά φορά έχουμε αρκετά δικά μας προβλήματα να λύσουμε που αν χαμογελάμε ο άλλος δεν υποψιάζετε καν οτι τα εχουμε (και καμιά φορά δεν τα επιλέγουμε οπως την αλλαγή τόπου διαμονής) για να ασχοληθούμε και με αυτά των άλλων που απευχόμαστε !!! και που συνήθως η επιλογή τους και οι συνθήκες και όχι η δική σου άρνηση να βοηθήσεις ευθύνονται για ότι πάθουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη !

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας,για ένα θέμα.Όπως γνωρίζετε πολλά άτομα λόγω της ανεργίας μεταναστεύουν είτε έχοντας βρει δουλειά,είτε όχι.

Εμένα λοιπόν μου έγινε πρόταση για εργασία,στην Ολλανδία σε ένα χωριό,30 χιλιόμετρα από την Χάγη.

Έχω λοιπόν τα εξής διλήμματα :

1)Αν πάω,πιθανό να έχω περισσότερα χρήματα στην τσέπη και να μπορώ να συντηρηθώ καλύτερα,

όμως πάω μόνος και δεν έχω κανέναν.

2)Αν δεν πάω,θα έχω όλους τους φίλους μου,αλλά δεν θα έχω χρήματα στην τσέπη (και ίσως στο μέλλον μετανιώσω που δεν πήγα Ολλανδία).

Διαβάζοντας άλλες ιστοσελίδες μπορώ να πω ότι επηρεάστηκα λίγο αρνητικά από αυτό και αυτό το θέμα.

Βέβαια υπήρχαν ποστ με θετικά σχόλια αλλά ο νους πάει στο κακό.

Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω την γνώμη σας και τι θα επιλέγατε. :help1:

Λαμβάνοντας υπόψιν την ηλικία, αλλάζει κάπως αυτό που θα έλεγε κάποιος:

'Φύγε όπως είσαι'.

Αυτό που θα πρέπει να έχεις υπόψιν είναι ότι το Ελλάδα - Ολλανδία με αεροπλάνο, είναι ένα ταξίδι του τύπου Αθήνα - Θεσσαλονίκη με ΚΤΕΛ/αυτοκίνητο/τρένο μόνο λίγο ακριβότερο. Η απόσταση είναι ένα θέμα σε προορισμούς όπως Αυστραλία και Αμερική, όπου ξεχνάς τα έρχομαι για 3ήμερο κλπ. Από Ολλανδία όμως μπορείς να πεις 1 φορά το δίμηνο έρχομαι για 4-5 μέρες Ελλάδα να βλέπεις τους φίλους σου. (παραπάνω δύσκολο κυρίως λόγω του ότι θα πρέπει να παίρνεις άδεια).

Από τη στιγμή που υπάρχει πρόταση εργασίας και τα αρχικά έξοδα θα καλυφθούν από αυτήν ή έστω θα γίνει απόσβεση στο πρώτο εξάμηνο, πας, βλέπεις πώς είνια τα πράγματα και πώς σου κάθεται το νέο περιβάλλον και αποφασίζεις. Βάλε ένα χρονοδιάγραμμα και πες στους 6 μήνες θα κάνω έναν πρώτο απολογισμό για το αν αξίζουν τα extra χρήματα αυτά που χάνω στην Ελλάδα.

Το να προσαρμοστείς σε ένα νέο περιβάλλον δεν είναι εύκολο. Όσο περνάνε και τα χρόνια, δυσκολεύει ακόμη περισσότερο. Η άποψή μου είναι να πας και να χρησιμοποιήσεις το γνωστό 'βλέποντας και κάνοντας'. Αν σου αρέσει μένεις, αν όχι φεύγεις.

Τώρα αυτά που διαβάζεις από δω κι από κει είναι πολλές φορές από ανθρώπους που έφυγαν χωρίς την κατάλληλη προεργασία (=τουλάχιστον να έχουν κάποιες συνεντεύξεις κλεισμένες, αν όχι προτάσεις για δουλειά) εντελώς 'τυχοδιωκτικά', και πολλές φορές εξιδανικεύοντας τις έξωθεν καταστάσεις, αφού δεν τις έχουν γνωρίσει παρά μόνο ακούν τα διάφορα (π.χ. Αγγλία = αμέσως δουλειά κλπ.). Οπότε μην τα παίρνεις τόσο σοβαρά. Αρκεί να μην περιμένεις να πας Ολλανδία και να σου στρώσουν το χαλί, μόνος σου θα το στρώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.