Jump to content



Τι γνώμη σας!Μετανάστευση ή οχι


Thios_Yiorgos

Recommended Posts

Είμαι 31, 32 σε 1 μήνα, και απο τα 18 μου έχω περάσει 10 χρόνια στο εξωτερικό.

Πάλι έφυγα πριν απο 1,5 χρόνο τον Αύγουστο του 2011 γιατί κάτω δεν παλευόταν.

Όταν επέστρεψα στο Λονδίνο, είχα ΕΝΑ φίλο. Ναι στην Αθήνα επειδή είμαι κοινωνικό παιδί είχα/έχω 0423483214713.

Ήρθα 15 Αυγούστου και ΕΒΡΕΧΕ.

Αλλά στα φρύδια μου.

Όπως λέω σε ΚΑΘΕ φίλο που θέλει να πάει μπροστά, και θέλει το κάτι παραπάνω, ή απλά δεν την παλεύει να ζει με 1,000 ευρώ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ.

Θα φτιάξεις ζωή, φίλους, παρέες, και όποτε κατεβαίνεις Ελλάδα (εγώ έρχομαι 1 φορά τον μήνα για πλάκα, χωρίς να έχω γκόμενα, απλά για να πιω 2 ρακές με τον Τσάκωνα γιατί μου είπε πως έχει ωραία βυζιά μια φίλη του και δεν τον πίστευα), θα την βλέπεις με άλλο μάτι.

Σήμερα κοιτώντας πίσω, 1,5 χρόνο μετά, και να πω, ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩ όταν ήρθα πάνω, θεωρώ πως έκανα την καλύτερη κίνηση της ενήλικης ζωής μου. (με κάτι εξαιρέσεις κάτι παρτούζες, αλλά δεν μετράνε εδώ).

Πέρα απο την πλάκα, αν μπορείς, εξαφανίσου.

Και αν το μετανιώσεις θα παντρευτώ τον Αστρολάβο.

Link to comment
Share on other sites

....Στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολα. Τα ωραρια εργασιας ειναι τραγικα, μερικες φορες χειροτερα απο εδω. Γνωστοι μου δουλευουν σε Σλοβακια κ Αυστρια 12ωρα 6 μερες τη βδομαδα (ξενοδοχεια-εστιατορια-σεφ κ εταιριες τηλεπικοινωνιων κ δικτυων).

Αλλοι γνωστοι κ φιλοι δουλευουν κανονικα 8ωρα σε Μοναχο, Κοπεγχαγη και Γκετεμποργκ.

Γενικα δεν ειναι τελεια στο εξωτερικο οπως περιγραφετε απο πολλους (οχι εδω μεσα, γενικα).

Εγω πχ δε θα μενα στη Στοκχολμη. Κοπεγχαγη θα εμενα, μου φαινεται πιο οικειο το περιβαλλον. Γερμανια (Βερολινο-Μοναχο) με τιποτα, Πραγα-Βιεννη ναι.

Αν δεν εχεις τιποτα εδω, τοτε πηγαινε. Ακομα κ αν δε σου αρεσει εκει, θα σου ειναι τρομερα ευκολο αργοτερα να μεταναστευσεις σε αλλη χωρα της Ευρωπης. Ολοι οι Ευρωπαιοι μετακινουνται εντος ΕΕ με την ευκολια που εμεις πηγαινουμε 60-100χλμ μακρια απο το σπιτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το πως θεωρείς μια πόλη σαν τουρίστας δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το πως είναι να ζεις εκεί.

Εν συνεχεία, το θεωρώ αστείο να λέμε για τραγικά ωράρια στο εξωτερικό όταν παίζουν υπερωρείες, δουλεύεις ΣΚ και τα παίρνεις έξτρα άδεια, και πληρώνεσαι αδρά.

Τίποτα εξ αυτών δεν γίνεται στην Ελλάδα.

Δηλαδή αν θέλετε να συγκρίνουμε, παραλίες, ήλιο, φραπέ, δεν ξέρω αλλά να χαρείτε ΟΧΙ το εργασιακό περιβάλλον. *

Δηλαδή αναλογικά με την Δυτική Ευρώπη είναι σαν να δουλεύουμε μαύροι σε βαμβακοφυτείες του 1820 στην Αμερικανική Δύση.

* = επαγγελματικά, μηχανικοί, οικονομικά, ναυτιλιακά. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε ανθρακωρύχους στο Newcastle.

Link to comment
Share on other sites

....Στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολα. Τα ωραρια εργασιας ειναι τραγικα, μερικες φορες χειροτερα απο εδω. Γνωστοι μου δουλευουν σε Σλοβακια κ Αυστρια 12ωρα 6 μερες τη βδομαδα (ξενοδοχεια-εστιατορια-σεφ κ εταιριες τηλεπικοινωνιων κ δικτυων).

Αλλοι γνωστοι κ φιλοι δουλευουν κανονικα 8ωρα σε Μοναχο, Κοπεγχαγη και Γκετεμποργκ.

Γενικα δεν ειναι τελεια στο εξωτερικο οπως περιγραφετε απο πολλους (οχι εδω μεσα, γενικα).

Εγω πχ δε θα μενα στη Στοκχολμη. Κοπεγχαγη θα εμενα, μου φαινεται πιο οικειο το περιβαλλον. Γερμανια (Βερολινο-Μοναχο) με τιποτα, Πραγα-Βιεννη ναι.

Αν δεν εχεις τιποτα εδω, τοτε πηγαινε. Ακομα κ αν δε σου αρεσει εκει, θα σου ειναι τρομερα ευκολο αργοτερα να μεταναστευσεις σε αλλη χωρα της Ευρωπης. Ολοι οι Ευρωπαιοι μετακινουνται εντος ΕΕ με την ευκολια που εμεις πηγαινουμε 60-100χλμ μακρια απο το σπιτι μας.

Δεν είναι τέλεια στο εξωτερικό, ειδικά στην ΕΕ. Αυτό όμως που γίνεται στο εξωτερικό είναι:

1. Αναγνωρίζεται η προσφορά σου στην εταιρία

2. Ξέρεις τι παίρνεις και τι δίνεις. Δεν ξυπνάς το πρωί με αγωνία για το αν σε επηρεάζουν οι νέοι φόροι

3. Δουλεύεις παραπάνω, πληρώνεσαι ή τις παίρνεις σε άδεια

4. Τηρούν αυστηρά κριτήρια στην επιλογή των ατόμων και των θέσεων

5. Έχουν ανάπτυξη και σοβαρά κίνητρα για να βγάλεις περισσότερα

6. Έχουν πόλεις σχεδιασμένες για ανθρώπους και όχι κλουβιά από τσιμέντο

Δε λέω ότι οι εταιρίες είναι παράδεισοι, αλλά σαφώς είναι πιό στρωτές και σοβαρές από εδώ. Στην πλειοψηφία τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω. Το εξωτερικο δεν ειναι σαν την Ελλαδα του 1997-2007 που μπορει να νομιζουν πολλοι υποψηφιοι μεταναστες. Εχει ενα (πολυ) πιο σταθερο ρυθμο ζωης.

Σωστα τα γραφεις Wizard. Επιπλέον το καλο του εξωτερικου ειναι οτι η αγορα του απορροφα κ τους πλεον ανικανους (οχι για τα δεδομενα της Ελλαδας, γενικα). Κ αυτο ειναι καλο. Ειναι κοινωνικα σωστο. Πρεπει κατι να κανουν κ αυτοι.

Δε συγκρινω την Ελλαδα με χωρες του Βορρα σε θεματα εργασιακα. Ειναι κωμικο τουλαχιστον. Με συναδελφους σε Δανια, Σουηδια, Γερμανια κλπ αλλα κ Μ. Ανατολη (Σ. Αραβια, Ομαν) γνωριζω πως ειναι τα πραγματα τουλαχιστον στον τομεα των μηχανικων (πολιτικων/τοπογραφων).

Απλα επειδη πολλες φορες υπερβαλλουμε για τη ζωη στο εξωτερικο, οι υποψηφιοι μεταναστες πλαθουν ενα ονειρο που ειναι αρκετα μακρια απο τη πραγματικοτητα.

**Dolly μεχρι 40 μερες το μεγιστο εχω μεινει στο εξωτερικο (Βερολινο-Πραγα κ.α.). Προφανως προσπαθω να φανταστω πως ειναι η ζωη πχ στη Κοπεγχαγη που μου αρεσε κ λεω οτι θα εμενα με ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως προσπαθω να φανταστω πως ειναι η ζωη πχ στη Κοπεγχαγη που μου αρεσε κ λεω οτι θα εμενα με ευκολια.

Και εγώ θα ήθελα να το δω αυτό...έχω μείνει ένα μήνα εκεί και ήταν καλά. Οι άνθρωποι παντως μιλάνε φοβερά αγγλικα και δεν εχεις προβλημα. Ομως δεν ξερω ποιες ειναι οι γλωσσικες απαιτησεις σε δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω σε ΚΑΘΕ φίλο που θέλει να πάει μπροστά, και θέλει το κάτι παραπάνω, ή απλά δεν την παλεύει να ζει με 1,000 ευρώ,

Μισθός προ μνημονίων,τώρα κατέβασε κάτω 500 κατοστάρικα και είσαι ΟΚ:big_boss:

Επίσης μια χαρά είναι τα 61, εδώ στην Ελλάδα υπάρχει το κόλλημα με την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο ανθρωπος ειναι 61 χρονων....

Δλδ ολοι εσεις θα λεγατε στον πατερα σας , εξαφανισου πανε εξωτερικο?

Καλή επισήμανση. Εγώ δεν το είχα προσέξει όταν απάντησα.

Νομίζω όμως οτι και μόνο που άνοιξε το θέμα ο άνθρωπος η πρόθεση υπάρχει και η ηλικία δεν νομίζω πως παίζει τόσο ρόλο αλλιώς θα το ανέφερε ο ίδιος.

Αν δεν αφήνει δουλειά εδώ δεν είναι κάτι μη αναστρέψιμο.

Παιδιά καλή επιτυχία σε όποιον κάνει το βήμα (πολλοί το λένε αλλά λιγότεροι το κάνουν). :)

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται κιόλας, και επειδή κάτι δεν μου κάθεται καλά, τι δουλειά μπορεί να προσφέραν σε άνθρωπο 61 χρονών σε ένα χωριό έξω από τη Χάγη;

Επίσης αν επιτρέπεται, είσαι κάτοικος Αθηνών και περιχόρων;

Link to comment
Share on other sites

Θα πω και εγώ την εμπειρία μου.

Ανέβηκα τον Νοέμβριο του 2011. Μετά από ένα μήνα βρήκα δουλειά (το κυνήγησα όσο δεν πάει όμως!)

Από τότε η ζωή μου από Δευτέρα εώς Παρασκευή είναι δουλειά, gym και σπίτι τις καθημερινές και το ΣΚ λιώσιμο σπίτι και εάν δεν βρέχει καρέκλες πάμε και καμιά βόλτα με το γκερλφρεντ!

Πριν από σχεδόν ένα χρόνο ήρθε και η κοπέλα μου από την Ελλάδα (από Χίο). Έχει μια απλή τυπική δουλειά. (Ψάχνει για καλύτερη)

Αν και η δουλειά μου δεν είναι και η πλέον καλοπληρωμένη και μένω σε σπίτι με άλλους (shared house) τα βγάζω πέρα. Είμαι 1+ χρόνο εδώ και μου έγινε και μια μικρή άυξηση στο συμβόλαιο (σαν εξωτερικός συνεργάτης δουλεύω - sole trader - contractor) η οποία ήταν καλοδεχούμενη.

Ο καιρός: Χάλια. Παλεύεται? Ναι ... Οι άνθρωποι? Το 90% έχουν σαν διασκέδαση να πάνε έξω και να γίνουν τύφλα/γκολ! Χαλιέσαι? Μερικές φορές αλλά και πάλι παλεύεται. Κάνεις παρέες? Αν είσαι κοινωνικός θα κάνεις. Υπάρχουν άτομα από όλες τις φυλές, από ότι θες εδώ.

Όποτε κατεβαίνω Ελλάδα (κάθε 2-3 μήνες) η κατάσταση όσο πάει και χειροτερεύει. Μαυρίζει η ψυχή μου από την μιζέρια ... από την μια γουστάρω τρελά που ξαναβλέπω φίλους, συγγενείς, κλπ αλλά από την άλλη δεν βλέπω την ώρα να ξαναγυρίσω λόγω της μιζέριας.

Γεννιούνται πολλά "αλλά" λόγω ηλικίας του φίλου ΑΛΛΑ εάν νιώθει έτοιμος ότι μπορεί και έχει την ευκαιρία να το κάνει τότε να το κάνει.

Στην τελική δεν έχει να χάσει κάτι ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω από το εξής,

Εμένα λοιπόν μου έγινε πρόταση για εργασία,στην Ολλανδία σε ένα χωριό,30 χιλιόμετρα από την Χάγη.

Δεν ξέρω τι πρόταση σου έγινε, αν είναι σοβαρό ή αν είναι απλά απατεώνες, αλλά αν ισχύει, απλά έλα...

Γενικά, αν είσαι μικρός σε ηλικία, δεν χρειάζεσαι Ολλανδικά για κάποιες δουλειές, όσο μεγαλώνεις όμως αυτό μπορεί να αλλάζει.

Από την άλλη, αν ήδη έχεις δουλειά εδώ, δεν σε νοιάζει αυτό!

Τώρα, επειδή διάβασα (διαγώνια) το δευτερο ποστ, με το ζευγάρι.. Σόρρυ, άλλα προετοιμασία 0... Κατάρχας, με το ελάχιστο ψάξιμο βρίσκεις ότι στο Άμστερνταμ ΔΕΝ υπάρχουν σπίτια, άρα το αποφευγεις για να μείνεις.

Από εκεί και πέρα, προφανώς σε χωριά, και άλλες περιοχές έξω από πόλεις, βρίσκεις καλύτερα πράγματα, μην περιμένεις πολλά, αλλά νομίζω βρίσκεις με 600 ευρώ ένα σπιτάκι 40 τετραγωνικών να μείνεις. (ναι γενικά είναι πολύ ακριβά τα σπίτια).

Από την άλλη βέβαια, αν ο μισθός σου είναι 1500 ευρώ για παράδειγμα, δεν έχεις κανένα θέμα.

Για φαγητό και ότι άλλο χρειαστώ, έχω τον μήνα 300 ευρώ, μου φτάνουν μια χαρά (μαγειρευω κάθε μέρα) και όλα τα έξοδα του σπιτιού είναι στο νοίκι, επί πλέον, τα περισσότερα σπίτια είναι all inclusive και επιπλωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.