Jump to content



The Witcher 3:Wild Hunt


rory

Recommended Posts

αυτά είναι...το καλύτερο παιχνίδι των τελευταίων χρόνων...το 3 μέρος σαφώς βελτιωμένο σε όλους τους τομείς από το 1 και το 2...υπερτατη απόλαυση να το παίζεις στο μέγιστο επίπεδο δυσκολίας...

Eυελπιστώ να δω ένα αντίστοιχο KOTOR

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ειναι δύσκολο το παιχνιδι και σε normal δυσκολία...η κατι εχω κάνει εγω λάθος με τα skills....

Btw ειναι τοσα που μπερδεύεσαι και δεν ξέρεις τι να ανεβάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ειναι δύσκολο το παιχνιδι και σε normal δυσκολία...η κατι εχω κάνει εγω λάθος με τα skills....

Btw ειναι τοσα που μπερδεύεσαι και δεν ξέρεις τι να ανεβάσεις....

Δεν θα το χαρακτήριζα δύσκολο, μάλλον κάτι λάθος κάνεις :p

 

Καταρχάς να προτιμάς αποστολές με χαμηλότερο από το δικό σου level (πράσινο). Επίσης στις μάχες θα πρέπει να χρησιμοποιείς και μαγικά και τα σπαθιά σου. Όταν πολεμάς τέρατα καλό είναι να βάζεις το αντίστοιχο λάδι στο σπαθί σου (βλέπε beastiary). Πολύ σημαντική διαφορά επίσης κάνει το dodging (Alt+κατεύθυνση) και το rolling (space+κατεύθυνση). Αν πηγαίνεις ντουγρού στους εχθρούς σα να παίζεις God Of War, μάλλον θα το φας το κεφάλι σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το χαρακτήριζα δύσκολο, μάλλον κάτι λάθος κάνεις :p

 

Καταρχάς να προτιμάς αποστολές με χαμηλότερο από το δικό σου level (πράσινο). Επίσης στις μάχες θα πρέπει να χρησιμοποιείς και μαγικά και τα σπαθιά σου. Όταν πολεμάς τέρατα καλό είναι να βάζεις το αντίστοιχο λάδι στο σπαθί σου (βλέπε beastiary). Πολύ σημαντική διαφορά επίσης κάνει το dodging (Alt+κατεύθυνση) και το rolling (space+κατεύθυνση). Αν πηγαίνεις ντουγρού στους εχθρούς σα να παίζεις God Of War, μάλλον θα το φας το κεφάλι σου.

Συνήθως τα βάζω με μεγαλύτερους γιατί στα λεβελ μου τα εχω εύκολα λογο δυνατού gear,αλλα μερικά witcher contracts και ορισμένα τέρατα ακόμα και ισα level είναι δυσκολακια!

Π.χ σε ενα πρόσφατο mission πάλευα με κατι τύπους σε φυλακή,πάιζαν τόσο "ατιμα" που με βαραγαν ολοι μαζί ας πούμε και ήθελε πολύ καλο timing....γενικά οχι οτι δεν πέφτουν απλά θέλει σωστή μάχη και πολύ dodge αλλιώς τρως πολλές....

Λάδι ειναι λίγο δύσκολο να βάλεις γιατι δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα σου τυχει,κι οταν τύχει είσαι ηδη σε combat και δεν μπαίνει,μετα τα βάζω.

Τα spells μου δεν τα εχω ακουμπήσει ακόμα στα skills,δεν τα πολύ χρησιμοποιώ,πιο πολύ τα bombs και potions.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι ακόμα στο πρώτο playthrough σε normal με signs-combat built είναι περίεργο αυτό που λές γιατί στο 2 (και απο οτι διαβάζω και στο 3) τα alchemy builds είναι τα πιο δυνατά στο παιχνίδι.

 

Όπως το παίζω τώρα στο normal το παιχνίδι συγχωρεί πολλά λάθη. Η μόνη ξενέρα που έχω φάει εγώ είναι οτι κοίταζα γενικά να εξευρευνώ τις περιοχές για να μην μου ξεφύγει κάτι και έχω ξεμείνει με αρκετά 'γκρίζα' quests. Απο οτι έχω καταλάβει πρέπει να να κάνεις πολύ πάνω-κάτω με σκοπό να πάρεις τα quests στην σωστή στιγμή αλλά ακόμα και αυτό είναι δύσκολο.

 

Γενικά το πολύ gps-ing με έχει χαλάσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα spells μου δεν τα εχω ακουμπήσει ακόμα στα skills,δεν τα πολύ χρησιμοποιώ,πιο πολύ τα bombs και potions.

Εμ πες το έτσι... Είναι σα να σου δίνει το παιχνίδι 2 hits ανά εχθρό και εσύ να του κάνεις μόνο το ένα... Καταρχάς το Quen βοηθάει σημαντικά αφού τις περισσότερες φορές απορροφάει όλο το damage από ένα (ή και περισσότερα αναλόγως το level σου) χτύπημα. Με το Axii μπορείς να ζαλίσεις έναν εχθρό ώστε να του καταφέρεις άνετα χτύπημα ή όταν αντιμετωπίζεις πολλούς να μην πέσουν όλοι πάνω σου. Σε μεγαλύτερο level δε, μπορείς να κάνεις έναν εχθρό να πολεμήσει για λίγο με το μέρος σου. Και τέλος, προφανώς δεν κάθεσαι να αντιμετωπίσεις πολλούς εχθρούς μαζί. Πήγαινε πιο μακρυά ώστε να έρχονται ένας ένας.

 

Επίσης δεν έχω συναντήσει το πρόβλημα που αναφέρεις με το λάδι, ίσως γιατί με το που βλέπω τι εχθρό αντιμετωπίζω πατάω I για inventory και βάζω το λάδι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίει το οτι δεν έδωσα πολυ βάση στα skills και το τι κανει το κάθε τι αλλα και λιγο απο συνήθεια απο αλλά games πηγα κατευθείαν σε warrior/rogue build...

 

Το καλό ειναι οτι μπορείς να κάνεις respec απο τι εμαθα αλλα νομίζω μπορείς μονο μια φορά στο game.

Είναι ενα Potion που το βρίσκεις στην novigrad...

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

εντάξει ...είμαι στο velen...έχω να αντιμετωπίσω έναν λυκάνθρωπο σε μια σπηλιά κάτω από ένα σπίτι...πηγαίνω πιωμένος με τα σέα μου τα μέα μου...κύριος...έχω πεθάνει ως τώρα 20 φορές ...που θα παει ...θα τον ξεκάνω...

 

επειδή θέλω να τελειώσω όλες τις αποστολές θα ήθελα κάποιες συμβουλές (δεν ξέρω αν τα έχετε ξαναπει βέβαια)

Δεν ταξιδεύω σε άλλες περιοχές μεχρι πότε; Yπάρχει κάποιο ποιό level που όταν φθάσω θα με ειδοποίησει το παιχνίδι να πάω ; Μη γίνουμε level 20 στην περιοχή του Velen και χάσουμε αποστολές στο novigrad...Γιαυτό το λέω. 

Γενικά κυκλοφορούμε στον χάρτη και "ξεκλειδώνουμε" quests διαφόρων επιπέδων...Ότι είναι σε κόκκινο το αποφεύγουμε σωστα; Δεν θέλουμε να ανέβουμε γρήγορα level γιατί θα χάσουμε μικρά quests ή γιατί αν ανέβουμε γρήγορα οι low level αποστολές δεν θα μας δώσουν experience ;

Υπάρχει περίπτωση να πηγαίνω να κάνω τα secondary quests σε όλες τις περιοχές και να ανεβαίνω levels και να αφήνω τα του main story για αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

@sstav, δεν το έχω μελετήσει πολύ το πράγμα αλλά θα σου πω την δική μου εμπειρία.

 

Ξεκίνησα παίζοντας πολλά side quests και λίγο το main. Κάποια στιγμή σταμάτησα αυτή τη λογική γιατί τα side quests είναι άπειρα, αλλά κυρίως γιατί είχα φτάσει lvl20 και το main ήταν lvl 14 γκρι. Θα έλεγα ότι τα XP που σου δίνει το κάθε quest είναι fix είτε τα κάνεις όντας lvl 10 είτε τα κάνεις όντας lvl20 (τουλάχιστον για τα main). Παρατήρησα επίσης ότι τα main quests σου δίνουν πολλά παραπάνω XP απ' ότι θα περίμενε κανείς δεδομένης της προσπάθειας που κάνεις για αυτά. Μου έχει τύχει πχ να κάνω main quest όπου απλά έπρεπε να πάω από το σημείο Α στο Β και να πάρω κάτι του στυλ 1000XP ενώ τελείωσα witcher contract και πήρα μόλις 150XP.

 

Μπορεί να λέω μπούρδες, αλλά αυτή την αίσθηση έχω. Επειδή λοιπόν ήθελα να τελειώνω με αυτό το παιχνίδι (μετά από 68 ώρες ενασχόλησης μου μαζί του) αποφάσισα να σταματήσω τα πολλά side quests.

 

Το παιχνίδι σε ένα σημείο με προειδοποίησε ότι αν συνεχίσω το main quest που έπαιζα κάποια από τα side quests θα σταματήσουν να είναι διαθέσιμα, αν αυτό σε βοηθάει κάπου δηλαδή. Επίσης μου έχει τύχει να αποτύχω σε ένα side quest μόνο και μόνο γιατί τελείωσα ένα άλλο πρώτο. Το παιχνίδι είναι τεράστιο οπότε θα έλεγα εκτός αν είσαι φανατικός να μην πέσεις στην παγίδα της ολοκλήρωσης όλων των side quests. Στο Novigrad ειδικά θα χάσεις την μπάλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα exp εχεις δικιο και ειναι και λογικό μιας και τα side quests ειναι άπειρα και έπρεπε να γίνει ιση μοιρασιά ώστε να μην ξεφεύγεις πολυ στα level...

Εγω αυτό που κάνω ειναι να κρατάω εναν αριθμό minimum στα side quests και να τελειώνω πρώτα οτι είναι στα level μου ώστε να μην μένουν πίσω τα μικρα.

Εξαρτάται και απτο αν θες να το δεις όλο το παιχνίδι η αν θες να τελειώνεις δινοντας βαση στο main story

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε μία σπηλιά μαζί με μια άλλη μάγισα και η ζωή μου κοντευει να τελειώσει δεν έχω καθόλου τρόφιμα στο inventory

για να αναπληρώσω την ζωή μου τί κάνω σ'αυτήν την περίπτωση; υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να αναπληρώσω την ζωή;

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

στο τελευταίο επίπεδο δυσκολίας δεν αναπληρώνεται παρά μόνο με τρόφιμα/potions....εχω πάρει το crossbow και έχω ξεκάνει ότι ελάφι βρίσκω...lv5 προς το παρόν...στα άλλα επίπεδα μεσω meditation

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είσαι μικρο lvl ακόμα...Εγώ κάνω παράλληλα όλες τις αποστολές. όπως είπε και ο tragikos αν αφήσεις πολύ το main story θα ανεβαινεις αργά lvl γιατί δίνει λίγο exp. Να πας στο novigrad έχει κάποια δυνατά όπλα και πανοπλίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ποιο δυνατό μου gear το εχω βρει απο side quests και απο chest σε βηθους,σπασμένα καρα στο δρόμο κλπ....

Μην πετάτε λεφτά πολλά σε blacksmiths θα τα βρείτε στο δρόμο αν ειστε προσεκτικοί τα περισσότερα η τα υλικά τους για crafting....

Αν είστε των side quests κοιταχτε να μεγαλώνετε την χωρητικότητα του Inventory οσο περισσότερο γιατί εχει πολύ πράμα στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα αρχισα να το παιζω σοβαρα , πολυ ωραιο παιχνιδακι . 

Απο χειρισμο θελει λιγο να το συνηθισεις αλλα κομπλε .... 

Γραφιστικα ειναι μπομπα , αλλα μου κανει εντυπωση που δεν ξεπερναω ποτε τα 1.3vram , καθος επισης εχει αρκετα μεγαλη διακυμανση στα fps 

ενδεχομενος βεβαια ολα αυτα να οφειλονται οτι ειναι απο τον θειο 

 

 

Παρακαλω ας μου κανει καποιος μια σουμα τι εχει γινει στα προηγουμενα witcher ,  

ωραιο γκομενακι η yennefer και υποθετω οταν βρω την ciri θα την εχουν μεγαλωσει τα βυζακια ..... 

αλλα παντου υπαρχουν αναφορες απο πραματα που δεν γνωριζω και μαλλον εχουν σχεση με τα προηγουμενα ...  :S 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.