Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος wolves έγραψε:

skip στο 7:09 και σκαστε απο τη ζηλια :p (ειδικα οσοι τρεχουν στο wamta 2 με την 919)

 

Πω ρε κούνημα.

Τι εχει πατήσει στα settings και πάει έτσι?

Άραγε με το headset στο κεφάλι νιώθει λιγότερο το κούνημα απο αυτό που φαίνεται στο βίντεο.

 

Δηλαδή το σώμα ο λαιμός και το κεφάλι να δουλεύουν σαν ανάρτηση και σαν gimbal κατά κάποιο τρόπο για το hdm κάνοντας εξομάλυνση όλων των αναπηδήσεων?

 

Πάντως παίδες με ενα υψηλής ανάλυση hdm ενα dd wheel και ενα motion simulator, hardwarικά έχεις τερματίσει.

 

Δεν υπάρχει τπτ άλλο να εξωμοιωθεί.

Εκτός αν θές να σου μυρίζει καμμένο λάστιχο, να σε βρέχουν, να σε φυσάνε και να σε χτυπάνε χαλίκια και κομμάτια marbles απο την εκάστοτε πίστα. :neo:

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Δεν υπαρχει motion platform της προκοπης κατω απο 30k

 


Αυτα που αξιζουν, εχουν μικρο lag και μπορουν να δωσουν constant G εκει ξεκθνανε.

 

Κοίτα που το εχει ψάξει κιόλλας.:hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει motion platform της προκοπης κατω απο 30k


Αυτα που αξιζουν, εχουν μικρο lag και μπορουν να δωσουν constant G εκει ξεκθνανε.


Τί εννοείς με το "constant g"?
Εκτός από ένα τεράστιο υδραυλικό που έχω δει ( και το οποίο θα έχει lag εξ ορισμού), όλα αυτά μου μοιάζουν σε μηχανές φραπέ ή power plates.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι 10 μοίρες κλίση που θα δώσει σαν 0.1g αρκούν.
Πιο πολύ heave δίνουν παρά roll, pitch.
Τα g δεν θα εξομοιωθούν ποτέ νομίζω εκτός και αν είσαι στον Δία....

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, liakjim said:

 


Τί εννοείς με το "constant g"?
Εκτός από ένα τεράστιο υδραυλικό που έχω δει ( και το οποίο θα έχει lag εξ ορισμού), όλα αυτά μου μοιάζουν σε μηχανές φραπέ ή power plates.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι 10 μοίρες κλίση που θα δώσει σαν 0.1g αρκούν.
Πιο πολύ heave δίνουν παρά roll, pitch.
Τα g δεν θα εξομοιωθούν ποτέ νομίζω εκτός και αν είσαι στον Δία....

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Όπως τα λες, απλά με 30Κ γίνεται να εξομοιωθούν.

Κατα τα άλλα, το motion rig είναι πεταμένα λεφτά κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

1.12.2

- Improved Oculus rift "mirror texture" framerate

- Added option to turn Oculus "mirror texture" off in Documents/Assetto Corsa/cfg/oculus.ini[MIRROR_TEXTURE]ENABLED=0

- Fixed Fanatec wheels rotation angle forced to 800 degrees

- Fixed sudden disconnection in booking mode: now it happens at the end of race's result screen

- Fixed timed race in shared memory

- Fixed 595 Abarth AI stopping in x86

- Fixed OculusVR rendering of distant objects with Post Processing enabled

- Fixed Shelby Cobra front tyre heating typo and tyre pressure setup range

- Fixed Porsche 911 Turbo S automatic downshift bug

- Improved brake steer algorithms for low speeds for

Porsche 911Carrera S

Porsche 911 GT3 RS

Porsche 911 R

Porsche 911 Turbo S

Porsche 918 Spyder

Porsche Panamera Turbo

- Improved Porsche 918 spyder brake performance

- Corrected McLaren P1 and Porsche 918 spyder acceleration performance

- Fixed LaFerrari wrong sample pitch on coast

- Current time is now smoothed out in replays

- Added new Special Events on Highlands track

- Fixed AI App crash with mod tracks

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Αντί για motion rigs νομίζω το μέλλον θα είναι κάτι τέτοιο http://www.roadtovr.com/samsungs-new-headphones-trick-your-inner-ear-to-move-you-in-vr/ είναι βέβαια σε πολύ αρχικό στάδιο και δε γνωρίζω αν η τεχνολογία θα φτάσει να δίνει όση λεπτομέρια θα θέλαμε σε sim.

 

Επίσης, επιτέλους: https://www.reddit.com/r/Vive/comments/5vigoo/assrtto_corsa_support_in_progress/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H πλάκα είναι ότι όταν έγραφα πιο πάνω για τον Δία, είχα γράψει για ηλεκτρόδια στον εγκέφαλο που νομίζεις ότι κινείσαι ή στον λαβύρινθο αλλά το έσβησα γιατί σκέφτηκα ότι τα g τα νιώθεις σε όλο το σώμα πχ σπλάχνα.
Για λίγο και θα έκανα μήνυση στην Samsung για πατέντα χαχαχαχα.

Το βλέπω στο μέλλον να γινόμαστε καλωδιωμενα ζόμπι.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

OK δε ξέρω τί έγινε... το FFB μου είναι ψιλοχάλια. Δεν είναι το ίδιο με παλιά, κάτι έχει αλλάξει. Πώς μπορώ να κάνω reset ότι μπορεί να επηρεάζει το FFB?  Χάλια low speed grip, τελειώς ασαφές. Νόμιζα πως κάτι χάλασε στο mod της Williams FW31 που τρέξαμε στο donnington, αλλά μπήκα και με άλλα αυτοκίνητα και δεν ήταν αυτό, κάτι "χάλασε". Ξέρει κανείς τί αρχεία πρέπει να σβήσω και να ξανακατεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις μετονομασια στα εγγραφα τον φακελο Assetto και γυρναν ολα σε default... Απλα θα πρεπει να κανεις ολες τις ρυθμισεις απο την αρχη μετα... Μην τον σβησεις γιατι εχει μεσα τα ριπλευ...

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update μου έδωσε το καλύτερο FFB ως τώρα.

Αν κάτι δεν σου κάθεται τότε:
1. Rename τον φάκελο στα documents. Μην σβήσεις τον παλιό.
2. Προαιρετική εφαρμογή lut.
3. Δοκιμή του FFB skip steps μέσα σε controls.ini στα documents ( πλέον αυτή μετράει και όχι του assettocorsa.ini ).
Default είναι μηδέν. Δοκίμασε = 1.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα, έχω δουλειά. Χθες το FW31 και η Ferrari GT2 που δοκίμασα είχαν αυτήν την αίσθηση που έχει και το PCARS με ασάφεια της τριβής και της πρόσφυσης στις χαμηλές ταχύτητες. Ελπίζω να στρώσει. LUT χρησιμοποιώ ήδη και το δοκίμασα και χωρίς, δεν έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

1.12.3
- Audio is now following head rotation/offset in VR correctly
- Audio driver swap is now only effective after restarting acs
- Fixed Abarth 595 automatic gearbox 2nd->3rd gearchange indecision.
- Fixed AI unable to correctly manage slow corners with low grip in pitlane

Some words about audio driver swap: in the in-game audio app, there's a list of device drivers (if available) you can select. In order to switch speakers configuration properly, once selected the audio driver you need to exit game (come back to the launcher) and then start it again.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@konnos

αν θυμάμαι καλά Κωσταντινε έχεις και εσυ DFGT..?

Προσωπικά έχω κάνει απειρους συνδιασμούς για FFB προσπαθόντας να βελτιώσω την αισθηση..... δυστυχως οτι πληρωνεις παιρνεις...... 

Αυτό που κατεληξα (ΞΑΝΑ ) ειναι  με αρχείο  LUT..( οταν τρεχεις το wheelchecker για να παρεις το .log φιλε, το default ειναι 50 τιμές. Μπορεις να βάλεις μικρότερο 40 ή μεγαλύτερο πχ 100). Εγω βάζω 100 , αλλα στο τελικό LUT , ανοιγω και σβήνω τις τιμες με δευτερο δεκαδικό για να μου μέινουν 10 τιμές μονο. Κρατάω δηλ μονο τα ζευγάρια που στην πρώτη στήλη έχουν 0.1/0.2/0.3/....../0.9/1. Νομίζω ότι όσο λιγότερες τιμές τόσο πιο άμεσο-γρήγορο το τιμόνι αλλα με λιγότερη λεπτομέρεια...

Μετά το τελευταίο update αλλαξα επίσης το FF_skip_steps σε 4 (Documents/assetto/cfg/controls.ini) που επίσης κανει ότι και πιο πάνω αμεσο>λεπτομέρεια.

[FF_skip_steps=0 (νεο default), 1(προηγούμενο default, πιο άμεσο), 4(ακόμα πιο άμεσο , για παλιοτερες-φθηνές τιμονιέρες)]

Μπορεις επίσης να δοκιμάσεις το FF_experimental (steam/steamapps/common/asseto/system/cfg/assetto_corsa.ini) το περιέγραψα και στο threat "assetto_corsa tips &tricks"

Κατι παρόμοιο με το LUT ειναι και το GAMMA (ff_post_process.ini στο documents/assetto) :

Quote

 

[HEADER]
VERSION=1
TYPE=GAMMA
ENABLED=1

[GAMMA]
VALUE=0.8

[LUT]
CURVE=myLUT10.lut

 

ειναι πιο χονροειδες απο οτι το lut , αλλα κανει την ιδια δουλεια αλλαζοντας μονο το value=(0-1), όσο πιο κοντα στο 0   , exeis μεγαλυτερο FFB

 

τo βασικότερο όμως που κάνω ειναι πριν να ανοιξω το παιχνιδι να ανοιγω τον logitech profiler και να τσεκάρω ότι αναγνωριζει το τιμονι (η φωτoγραφια του τιμονιού να ειναι DFGT kai όχι πχ DF)(εχει τυχει παλια με καποιο windows update να μπεδευτούν οι drivers) kai επίσης να διαλέξω το προφιλ που έχω για το assetto (γιατι έχω άλλα προφιλ για rf2 kai dirt)

Επίσης Βασικό, αν τυχει να παίξω πριν κάποιο άλλο racesim, πριν φορτωσω το assetto ξεσυνδεεω το usb και το ξανασυνδέω. Αν δεν το κάνω αυτό νομίζω οτι ο profiler κραταει τις ρυθμίσεις του προηγούμενου sim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μου ηρθε πισω το Τ300 από επισκευή, μέσα στην εγγύηση.

 

Οχι δεν το εχω πάθει αυτο που λες. Αν εχεις σωσει διαφορα προφιλ, με το που ξεκινας το παιχνίδι το φορτωνει αυτόματα. Επισης το dfgt είναι πολύ τίμιο μην σκας αν δεν έχεις για καλύτερο. 

 

Με το dfgt προτιμούσα να τρέχω με gamma 0.85 ή και 0.90.

 

Θα δοκιμασω και το skipsteps γιατί μου φαίνεται πως κάτι έχει αλλάξει γενικώς. Δεν το αισθάνομαι όπως παλιότερα. Πάντως μετά απ το σβήσιμο του documents folder επανηλθαν οι ρυθμίσεις στα αρχικά,  νομίζω... Μπορεί να με χαλάει το gyro με την Τ300. Δεν εχω χρονο σημερα. Μαλλον απο Δευτέρα τα πειράματα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.