Jump to content




acct

Recommended Posts

I have two words for you: HoTaS. Να μας πεις πώς τρέχει και σε 4k :p.

 

Όχι μόνο review. Κάποιοι περιμένουμε και πρόσκληση για καφέ για hands on :hehe:

 

Στα 4Κ ούτε η GTX 970 που περιμένω δε θα την παλεύει. :innocent:

 

Σε κάθε περίπτωση, μόλις ολοκληρωθεί η mini αναβάθμιση του συστήματος να περιμένετε πρόσκληση για καφεδάκι και κόντρα SC-Elite.

Feel free to bring your HoTaS. :p

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το CH μπορεί να μοιάζει πιο φτωχό σχεδιαστικά, αλλά είναι ο ορισμός της λειτουργικότητας εις βάρος του σχεδίου. Δεν μπορώ να σου προτείνω εύκολα ποιο από τα δύο να προτιμήσεις. Οι απόψεις για το X55 είναι ανάμικτες, αλλά τα CH είτε θα τα αγαπήσεις είτε θα τα μισήσεις.

 

Από την προσωπική μου πολυετή πείρα με το ξαδερφάκι του Rhino (Saitek X-45) μπορώ να σου πω ότι σε κάποια παιχνίδια (ή σκάφη) ταιριάζει γάντι και σε άλλα είναι απαράδεκτο. Είναι ογκώδες και βαρύ στο χειρισμό, οπότε λάμπει όταν προσομοιώνει αντίστοιχα χειριστήρια. Το ιδανικό match ήταν προφανώς με το IL-2.

 

Αντίθετα, όταν προσπαθείς να πετάξεις ελαφριά και ευκίνητα σκάφη μοιάζει δυσκίνητο και κουραστικό. Εκεί προτιμώ να επιστρατεύω ένα από τα καλύτερα φτηνά flight sticks όλων των εποχών: MS Sidewinder Precision 2.

 

Προσωπικά μάλλον θα επέλεγα τα CH, αλλά μόνο επειδή τα έχω δοκιμάσει και μπορώ να συμβιβαστώ με τις ελλείψεις τους. Αν θέλεις κάτι πιο σύγχρονο και πιο φανταχτερό, το Rhino δεν είναι κακή επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γώ προς CH τείνω απλά η απουσία z axis με προβληματίζει. Δέν με ενδιαφέρει να έχει το throttle μια αράδα απο control switches και HATs απλά να είναι λειτουργικό και να μου προσφέρει ότι χρειάζομαι για μπορώ να χειρίζομαι το σκάφος  αλλά και να έχω όλες τις υπόλοιπες λειτουργίες χωρίς να καταφεύγω στο μισητό keyboard που μου καταστρέφει το ιμέρσιο ;p ΄Σε ευχαριστώ για το Imput πάντως μάλλον σε CH θα καταλήξω.

 

Επίσης όποιος ενδιαφέρεται για CH, επειδή στην Ελλάδα ούτε όταν προσγειωθούμε στον Άρη δεν θα τα δούμε, υπάρχει ένα βελγικό site που στέλνει με 20 ευρώ μεταφορικά stick+throttle

http://www.simw.com/hardware/full-configuration-promo/ch-military-flight-config-usb.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω εμπειρια μόνο με το X52 pro αλλά μπορω να πω με σιγουρια οτι το παιχνιδι φτιαχτηκε πάνω στο x52 pro! Ειναι πιστευω οτι καλυτερο για το Elite! (ενω στο Star Citizen είναι απογοητευση μεχρι στιγμης)

Link to comment
Share on other sites

Και γώ προς CH τείνω απλά η απουσία z axis με προβληματίζει. Δέν με ενδιαφέρει να έχει το throttle μια αράδα απο control switches και HATs απλά να είναι λειτουργικό και να μου προσφέρει ότι χρειάζομαι για μπορώ να χειρίζομαι το σκάφος  αλλά και να έχω όλες τις υπόλοιπες λειτουργίες χωρίς να καταφεύγω στο μισητό keyboard που μου καταστρέφει το ιμέρσιο ;p ΄Σε ευχαριστώ για το Imput πάντως μάλλον σε CH θα καταλήξω.

 

Επίσης όποιος ενδιαφέρεται για CH, επειδή στην Ελλάδα ούτε όταν προσγειωθούμε στον Άρη δεν θα τα δούμε, υπάρχει ένα βελγικό site που στέλνει με 20 ευρώ μεταφορικά stick+throttle

http://www.simw.com/hardware/full-configuration-promo/ch-military-flight-config-usb.html

 

Δες και το defender combra m5. Σε Τσεχία/Ρωσσία παίζει στα €40-45. Έχει στο γερμανικό άμαζόνιο rebadged "konig", αλλά είναι στα €60, οπότε με μεταφορικά πάει €75...Ψάχνω να το βρω κάπου που να μη σε γδέρνουν στα μεταφορικά (ομαδική; )

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι είναι η ίδια εταιρία που κατασκευάζει και το Black Mamba. Καλή περίπτωση και πολύς χώρος για upgrade. Πολύ ενδιαφέρον. Για  stand alone throttle πού κοιτάμε πέρα από CH?

Link to comment
Share on other sites

https://forums.frontier.co.uk/showthread.php?t=65966

 

Εργαλείο που δείχνει τη δραστηριότητα παιχτών σε ηλιακά συστήματα. 

 

 

It´s currently very basic - just displaying a list of all visited systems by real Players with the visit counter and Dates of first Player ever entering the System and the last entry.

I will be updating it with much more statistics, the first version is just to check out, if there is interest for such a tool. We could create 3D images of the galaxy and draw the heatmap there.

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι εκνευρίζομαι που βγάζουν trailer που δεν έχουν καμία σχέση με actual gameplay(τουλάχιστον ότι έχω δει σε stream)

 
Δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος τίτλος που το κάνει αυτό. Δεν καταλαβαίνω ποιο σημείο του Not Actual Game Footage δεν κατανοεί μεγάλο μέρος του elite community.Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι αυτό το σχόλιο στο Youtube.
 
 
This trailer is a fucking insult. It shows everything I would love to have in the game but that isn't. It's gorgeous but grossly misrepresentation of what is actually in the game. The cake remains a lie  :(
- Faster turn rates (they are about 2-3 times of what is in the game). Did you see that fucking awesome backflip?
- External views
- Cooperative gameplay
- Cooperative mining
- Seamless supercruise instead of 15 second wait

 

Δικαιολογημένη αγανάκτηση με τους developers- υπάρχει και το artistic lisence όμως. Και για να μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ 100% με το παραπάνω comment όσο αφορά ta mechanics/gameplay.Το trailer όμως είναι απλά ένα trailer... nothing more.. 

 

 

H όλη κατάσταση είναι ακόμα πιο διασκεδαστική στο forum του Elite.

 

 

 

What this trailer says is "This is a game about shooting stuff and not caring. Be an a**hole, it's fun!"
 
We don't really need more commanders with that attitude.

 

 
Θα χαλάσουν το space truck simulator των hardcore Elite fans οι βάνδαλοι..
 
πφφφφ. Τραγελαφικό
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το elite , εντάξει είναι λίγο άδειο σε παίκτες (στην τελική ακόμη δεν έγινε release αλλά και έχει όλο το γαλαξία δεν περιμένω την πολυκοσμία στο κάθε άκυρο σημείο)

 

δεν λέω κάθε trailer μπορεί να είναι λίγο διαφορετικό από το gameplay αλλά όταν δείχνεις κάτι που απέχει τρομακτικά από την πραγματικότητα(ή καλύτερα όταν δείχνεις κάτι που ζητά η community αλλά δεν υπάρχει στην πράξη) ....ε  προκαλείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ξενίζει που κρώζουν όλοι σαν τις κουρούνες για κάτι που, προφανώς, δεν είναι gameplay footage, και δη όταν ΑΑΑ studio όπως η SEGA η μεγαλοπρεπής, μαζί με τη GearBox την ακηλίδωτη, πετάξανε στο ίντεργουεμπς  prerendered clip και το παρουσίασαν ως gameplay footage για το Aliens: Colonial Marines για παράδειγμα. 

 

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι υπερβολικός και να έχει merit όλο αυτό το κρώξιμο... 

Link to comment
Share on other sites

off topic

 

σίγουρα κατακριτέα και η γκάφα της sega αλλά ,

εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με το aliens οπότε δεν έχω πραγματικά ιδέα τί έγινε(θυμάμαι μόνο ότι σε κάποιο allien τα γραφικά της e3 ήταν καλύτερα από του release με μεγάλη διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

off topic

 

σίγουρα κατακριτέα και η γκάφα της sega αλλά ,

εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με το aliens οπότε δεν έχω πραγματικά ιδέα τί έγινε(θυμάμαι μόνο ότι σε κάποιο allien τα γραφικά της e3 ήταν καλύτερα από του release με μεγάλη διαφορά

Απλά θέλω να τονίσω τη διαφορά μεταξύ ενός game που εξόφθαλμα κορόιδεψε το κοινό του σε αντίθεση με ένα game που έβγαλε ένα trailer που δεν παραπλανεί κανέναν.  

 

edit: Angry joe review για διευκρινήσεις https://www.youtube.com/watch?v=UGX2WE4QUw8

Έγινε επεξεργασία από Errer
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το 1.0.0 και....απογοήτευση.

 

Τι @@ριές λέγανε, θα μπει το patch στο release και θα γεμίσουν/φτιάξουν τον "κόσμο".

 

Τι νόημα έχει η ύπαρξη μερικών δις πλανητών, άμα όλα τα συστήματα είναι της μορφής: Πλανήτης + station. Πόσα interactive αντικείμενα υπάρχουν στο παχνίδι; PC και NPC διαστημόπλοια, το 1 space station /planet, αστεροειδείς για mining και ο voyager. Αυτά.

 

Δεν περίμενα επίπεδο EvE online, αλλά τουλάχιστον να πλησιάζει το X3.

 

Η οικονομία είναι πιο βασική από το Space Rangers.

 

ED: Α είναι agriculture? Κάνει import pesticides. Πουλάνε πολλά pesticides? Πέφτει η τιμή στην οποία τα αγοράζουν . Αυτό ήταν. 0 supply chains.

 

X3 : Έχεις τον station που φτιάχνει μπριζόλες. Θέλει ενέργεια και βόδια. Τα βόδια θέλουν ενέργεια, πλανκτόν και φρούτα. Τα φρούτα θέλουν ενέργεια και φυτά. Τα φυτά θέλουν κ.ο.κ.. Πλακώνουν οι xenons στο γειτονικό σύστημα από το μπριζολάδικο και διακόπτουν την παραγωγή πλαντκόν; Ανεβαίνουν οι τιμές στις μπριζόλες και στο πλανκτον, πέφτει η τιμή στην ενέργεια, στα φρούτα και τα φυτά κτλ κτλ.  Ο ανοιχτομάτης παίχτης βλέπει τη κατάσταση και λέει να η ευκαιρία, θα κάτσω να προμηθεύω πλανκτόν μέχρι να φύγουν οι xenons από το σύστημα.

 

Μετά βάλανε...farming rep. Το έλεος. Τόσα ωραία πράγματα έχουν να αντιγράψουν από τα άλλα παιχνίδια, επέλεξαν grinding... Τουλάχιστον στο EvE και X3 έχει κάποιο νόημα το rep. Μπορείς να αγοράσεις το Χ,Υ πράγμα το οποίο είναι unique. Στο ED; Ά, μπορείς να πας στο SOL. Ουάο.

 

Που είναι το player interactivity με τον κόσμο; Ναι μπορεί να αλλάξει alliance ένας σταθμός. Και τι έγινε; Τι διαφορά κάνει; Τίποτα. Στο όνομα μόνο και ίσως στα quest που σου δίνει.

 

----------

 

Κρίμα γιατί φαίνεται να έχει ωραίο combat, όμορφα γραφικά και δείχνει καλοφτιαγμένο. Σε κάνα 6μήνο μπορεί να το ξανα-επισκευτώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έμεινα με τις επιφυλάξεις μου, οπότε όταν έσκασε η υπενθύμιση στο κινητό για την τελευταία μέρα του preorder, δεν ασχολήθηκα. Το Eagle είναι αρκετά φτηνό ώστε να μπορείς να το αγοράσεις εύκολα στο παιχνίδι, τα κουστουμάκια των σκαφών μου είναι αδιάφορα και ελπίζω ότι σε ένα χρόνο από σήμερα το παιχνίδι θα είναι πιο πλήρες και φτηνότερο.

 

Πάντως, ανυπομονώ να δω την εξέλιξη μέσα στους ερχόμενους 6 μήνες. Τώρα είναι το make or break για το Elite, όχι στην alpha/beta/gamma, που οι προσδοκίες ήταν αναμενόμενα μειωμένες.

 

Τελικά μάλλον επιβεβαιώνεται και πάλι το αξίωμα "ποτέ δεν προπαραγγέλνουμε"... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.