Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=5811]junior-21-[/MENTION]

«Οταν ξαναπάνε οι μνήμες 2Χ8gb στα 80 ευρω, θα τις άλλαζα.»

Αν πρόκειται να βάλει κάποιος τα επιπλέον 8 στη διάρκεια ζωής του μηχανήματος, κάνα 20άρι-30άρι κερδίζει περιμένοντας, όχι 50-70. Αν κάποιος δεν έχει τώρα και πρέπει από κάπου να κόψει τότε ναι, η επιπλέον μνήμη είναι από τα πιο ανέμελα να κοπεί.

Άσχετο, έχει πλεονέκτημα το 2*8 αντί για 4*4; Εκτός από το ότι αφήνει χώρο για 32, αλλά αν κάποιος βολεύεται με τα 8 μάλλον δε θα προλάβει να δει τα 32 ως αναγκαία σε αυτό το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση του κwλου, είδηση του π3ους.

Η παράφραση της παραφράσεως.

Τι είναι η πραγματική είδηση ?

Άτομα που δουλεύουνε σε κατασκευαστές μητρικών ( πιο συγκεκριμένα κάποιοι extreme overclockers ) είπανε σε forum ότι σε δείγμα 50 επεξεργαστών 4770K Engineering Samples και 50 επεξεργαστές retail, οι καλύτεροι ES πήγανε καλύτερα από τους καλύτερους retail ΜΕ ΑΖΩΤΟ για ψύξη... ( χαίρω πολύ, το ίδιο είχε γίνει και παλιότερα με ES της Intel αλλά και της AMD ).

Η μπαρούφα που μεταφέρουνε τώρα αυτά στο air cooling & watercooling οι "ειδησιογράφοι" είναι ολκής.

4.3GHz παίζει για πλάκα ο χειρότερος 4770K.

4.5GHz παίζουνε αρκετοί retail 4770K ( άρα δεν είναι προνόμιο των E.S. ).

Όπως ήταν με τους Ivy, είναι και τώρα, θα πας πιο κάτω σε συχνότητα από 2600K, αλλά το πόσο είναι θέμα κομματιού.

όπως και με τους Ivy μπορούσε να σου κάτσει κομμάτι που να πάει κομμάτια, το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τους 4770K.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω τα τεχνικά τόσο καλά, αν και πιστεύω οτι ίδια πράγματα είναι και δεν ξέρω γτ αλλά μου μυρίζει asus πίσω απο την asrock, κοίτα τα 2 πρώτα γράμματα στα logo και θα καταλάβεις τι λέω. Δεύτερον, αν δεν παίζει διαφορά μεταξύ των δυο και πάμε στο θέμα ποια είναι πιο ωραία, διαλέγω asrock extreme9 δαγκωτό, είναι πιο κυριλέ και μου αρέσει. :T:

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση του κwλου, είδηση του π3ους.

Η παράφραση της παραφράσεως.

Τι είναι η πραγματική είδηση ?

Άτομα που δουλεύουνε σε κατασκευαστές μητρικών ( πιο συγκεκριμένα κάποιοι extreme overclockers ) είπανε σε forum ότι σε δείγμα 50 επεξεργαστών 4770K Engineering Samples και 50 επεξεργαστές retail, οι καλύτεροι ES πήγανε καλύτερα από τους καλύτερους retail ΜΕ ΑΖΩΤΟ για ψύξη... ( χαίρω πολύ, το ίδιο είχε γίνει και παλιότερα με ES της Intel αλλά και της AMD ).

Η μπαρούφα που μεταφέρουνε τώρα αυτά στο air cooling & watercooling οι "ειδησιογράφοι" είναι ολκής.

4.3GHz παίζει για πλάκα ο χειρότερος 4770K.

4.5GHz παίζουνε αρκετοί retail 4770K ( άρα δεν είναι προνόμιο των E.S. ).

Όπως ήταν με τους Ivy, είναι και τώρα, θα πας πιο κάτω σε συχνότητα από 2600K, αλλά το πόσο είναι θέμα κομματιού.

όπως και με τους Ivy μπορούσε να σου κάτσει κομμάτι που να πάει κομμάτια, το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τους 4770K.

Eσύ καλά τα λες αλλά χαμός γίνεται απ ότι διαβάζω στη γειτονιά. Ανυποψίαστοι χρήστες νομίζουν ότι

κυκλοφόρησαν ελαττωματικοί επεξεργαστές..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω τα τεχνικά τόσο καλά, αν και πιστεύω οτι ίδια πράγματα είναι και δεν ξέρω γτ αλλά μου μυρίζει asus πίσω απο την asrock, κοίτα τα 2 πρώτα γράμματα στα logo και θα καταλάβεις τι λέω. Δεύτερον, αν δεν παίζει διαφορά μεταξύ των δυο και πάμε στο θέμα ποια είναι πιο ωραία, διαλέγω asrock extreme9 δαγκωτό, είναι πιο κυριλέ και μου αρέσει. :T:

η asrock ειναι θυγατρικη της ASUS any way γουστα ειναι αυτα !!:T:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για Gigabyte sniper 5 Asus maximus formula-extreme κοίταζα αλλά, οι Asus βγήκαν εκτός γτ αποτι κατάλαβα δεν έχουν pci x16 και για τις 2 κάρτες, οπότε είχα καταλήξει στην Gigabyte μέχρι που είδα την Asrock:drool::drool::drool: Τώρα για τιμές θα δω αύριο το πρωί και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια η asrock ξεκίνησε κάτω απο τον ίδιο όμιλο με αυτόν της asus. Τον οποίο εν μέρη τον έχει βέβαια η asus.

Κατα τ'άλλα σε θέματα προϊόντων δεν υπήρξε κάποια επίσημη συνεργασία. :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια η asrock ξεκίνησε κάτω απο τον ίδιο όμιλο με αυτόν της asus. Τον οποίο εν μέρη τον έχει βέβαια η asus.

Κατα τ'άλλα σε θέματα προϊόντων δεν υπήρξε κάποια επίσημη συνεργασία. :)

καλημερα:victory: επισημη ναι ανεπισημη ομως? :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααααα :)

Last post γιατί μυρίζω κάρτα xD

Ανεπίσημη ίσως διότι η asus δεν αντέδρασε με τις ονομασίες που έδινε η asrock.

Κατασκευαστικά το μόνο κοινό που μου έρχετε είναι η ψύχτρα της asrock z77 oc formula που έμοιαζε με αυτή της asus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.