Jump to content



Συζήτηση περι case reviews


karmen1983

Recommended Posts

Περιμενε λιγο, σε μερικα λεπτα οι γιατροι:happy2::happy2: του forum θα σου ετοιμασουνε και εσενα το ψυχολογικο προφιλ .Αφου ΔΕΝ βρηκες το review αριστο εισαι σιγουρα κομπλεξικος, μικροτσουτσουνος, εμπαθης, αντικοινωνικος , και τωρα κοιτας να μπαινεις σε φορουμ και να υποβαθμιζεις τα reviews των αλλων, για να νιωσεις ψυχολογικα ζωντανος. :hang3::hang3::hang3:Περιμενε θα σου την πεσουνε απο λεπτο σε λεπτο

Περα απο την πλακα .

Συμφωνω μαζι σου 100% στο θεμα της διαρκειας του video.

Απο εκει και περα, στο θεμα ομιλιας και ντυσιματος οχι.Δεν νομιζω οτι πρεπει να στειλουμε την reveiewer για μαθηματα ορθοφωνιας για να κανει ενα review στο youtube, ουτε να ντυθει αναλογα, Review προιοντος κανει οχι παρουσιαση Eurovision

Οι παρατηρησεις και οι προτασεις σου ειναι 100% σωστες αλλα εχουνε καθαρα επαγγελματικο προσανατολισμο .Αλλο studio τηλεορασης και αλλο video στο youtube.

Συγχαρητηρια παντως, φοβερο post.

Αν λείπανε τα bold μα το Θεό θα με έβαζες στο πειρασμό να σου κάνω like!

Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι (βλέπε sleeving κλπ κλπ), γιατί λοιπόν είναι χαμηλού επιπέδου τα σχόλια περί φόντου; Θεωρώ πιο ταιριαστό στο concept του review σου να βρίσκεσαι σε ένα εξειδικευμένο shop τύπου Κοπρίτης! Δε νομίζω ότι τα σκηνοθετικά σχόλια είναι επιπέδου κομμωτηρίου*!

*για να μη χαρακτηριστώ μισογύνης, να διευκρινήσω ότι δεν έχω κάτι με τις αγαπητές κομμώτριες!!!

και για πες μου τι σχέση έχει το sleeving με ένα case review?

Το case review είναι η παρουσίαση του κουτιού. Να δεις τι προσφέρει, που χάνει, πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερα και εν τέλει αν αξίζει η αγορά του.

Αν το μαγαζί του Γιώργου (Γιώργο σοζζζζ αλλά αναφέρθηκες) ανεβάσει το επίπεδο του review τότε έχουμε πρόβλημα ειλικρινά.

Δεν ξέρω αν έχετε δει που γυρίζουν οι περισσότεροι case reviews και τι ποιότητα εικόνας προσφέρουν.

Αλλά άκρη δε θα βγάλω.

Εμένα πάντως το review του timetolivecustoms μου είχε αφήσει απορίες που στο review της καρμεν απαντήθηκαν και ηταν αυτο που τελικά τίναξε κάθε αμφιβολία για την αγορά του. Τα review παίζουν το ρόλο του οδηγού αγοράς κατα κάποιο τροπο, πρεπει να σου δινει όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζεσαι πάνω σε αυτο που θες να αγοράσεις. Το κάθε προϊόν απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, το συγκεκριμένο κουτι δεν θα το πάρει κάποιος με ενα νορμάλ σύστημα, θα το πάρει κάποιος που θα βάλει τα νερα του τα crossfire-sli του και του χρειάζεται ο χώρος. Αυτόν λοιπόν δεν θα τον πειράξουν τα 50 λεπτα βίντεο δεν θα χαθεί στις λεπτομέρειες, όπως λέει κάποιος, γτ θα του τις δείξει και θα τις εξηγήσει δεν θα τις πει απλα προφορικά για να περάσουν στο ντούκου. Οταν θα δώσω 400 ευρω να αγοράσω το κουτι δεν μπορω να έχω απορίες π.χ για το αν το τροφοδοτικο μπαίνει με τον τον ανεμιστηρα προς τα έξω, γτ και στα 2 review ηταν μέσα ο ανεμιστήρας και πήγα να φρικάρω. Τα review κύριοι πρεπει να φτιάχνονται με γνώμονα τον αγοραστή και όχι κάποιον που θα πιει τον καφε του βλέποντας βίντεο για να περάσει η ωρα. Οσο για τη χαμαλοδουλειά, δεν την έβαλε κανένας το κάνει με το ζόρι Oric επιλογή της ειναι και της αρέσει, αυτο λέγεται ενδιαφέρον.

Χαίρομαι που σε βοήθησε ειλικρινά

Τέλος [MENTION=3559]Oric[/MENTION] δεν είναι άδικο να συγκρίνουμε έναν reviewer που κάνει το σκηνοθέτη, το μοντάζ, το σεναριογράφο, το φωτογράφο και όλα αυτά μόνος του, με ένα κανάλι που πίσω του έχει ένα επιτελείο;

Δεν είναι άδικο να συγκρίνουμε έναν ερασιτέχνη με έναν επαγγελματία;

Δεν είναι η δουλειά μου η παρουσίαση. Δουλειά μου αν μπορεί κάποιος να τη πει δουλειά είναι να σου δώσω να καταλάβεις αν αυτό που θες να πάρεις αξίζει. Δεν μπορώ να συγκριθώ ούτε με το Λαγανά, ούτε με κανένα Πουλόπουλο δυστυχώς. Αν μπορούσα δεν θα ήμουν εδώ. Λυπάμαι που φρενάρω απότομα το ποστ σου, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση. Αν κεκεδιζα δηλαδή τι θα γινόταν? Μπορεί κάποια στιγμή να τρέχει η γλώσσα αλλά είναι το φυσικό. Δε μπορώ να το αλλάξω δυστυχώς.

Για τη διάρκεια του βίντεο δεν είχατε κόλλημα. Έχετε κολλήσει σε ένα ξαναλέω. Ξεκολλήστε να πάμε παρακάτω και αφήστε τις αντιδικίες και τις σπόντες μερικοί μερικοί. Εχω αρχίσει με αυτό το σκηνικό να κουράζομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply
...

Τέλος [MENTION=3559]Oric[/MENTION] δεν είναι άδικο να συγκρίνουμε έναν reviewer που κάνει το σκηνοθέτη, το μοντάζ, το σεναριογράφο, το φωτογράφο και όλα αυτά μόνος του, με ένα κανάλι που πίσω του έχει ένα επιτελείο;

Δεν είναι άδικο να συγκρίνουμε έναν ερασιτέχνη με έναν επαγγελματία;...

Εάν το καλοεξετάσεις, όχι, αλλ' αυτό ας πούμε πως είναι απλώς η άποψή μου, που μπορεί να είναι και αβάσιμη. Ακόμη κι αν είναι άδικη η σύγκριση, είναι μάλλον εύκολο να την εκλάβει κανείς ως πρόκληση, ώστε να βελτιώσει αυτό που κάνει, και να αυτοβελτιωθεί κι ο ίδιος. Άλλωστε, αυτό που μας βελτιώνει είναι η αξιοποίηση των επικρίσεων, και μάλιστα ανεξαρτήτως των ελατηρίων τους. Υπ' αυτό το πρίσμα προέτεινα κάποια πράγματα, από τα οποία μπορείς να πάρεις λίγα ή πολλά και να τα βελτιώσεις, αφού τελικά αυτός είναι ο λόγος για τον οποίον άνοιξες το παρόν θέμα, ή ακόμη και να τα αγνοήσεις όλα. Δεν μπορεί να σου αφαιρέσει κανείς τη διακριτική ευχέρεια. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τα review σου ειναι κατι παραπανω απο πολυ καλα! Προσωπικα τα ευχαριστιεμαι πολυ!

Καλη φαση το οτι ζητας γνωμες για βελτιωση, αλλα απ οτι βλεπω στο thread, γινεται λιγο μπαχαλο!

Συνεχισε να κανεις αυτο που κανεις, οπως το κανεις! Φαινεται οτι τη γουσταρεις πολυ την ολη φαση! Και αυτο εχει σημασια! ;-)

PS. Αυτο το ρημαδι το Bitfenix Prodigy δε μας εκανες τη χαρη να το κανεις review! Και τελικα το αγορασαμε ανευ review! χαχαχα :-P

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια karmen1983 για την πολυ καλη δουλεια που κανεις! Mου αρεσουν πολυ τα review σου και θεωρω την διαρκεια τους πολυ φυσιολογικη και ''αναγκαια'' για τετοιας ποιoτητας review.H αποψη μου ειναι, οτι ο στοχος ενος καλου review ειναι να δωσει ολες τις λεπτομεριες για ενα προιον,δεν ειναι απλα μια παρουσιαση του,αρα προσωπικα πιστευω πως δεν χρειαζετε να συρρικνωνεις καθολου τη διαρκεια του video. keep going!!!

Link to comment
Share on other sites

@DarkRaven

το ποστ που εκανες δεν προσφέρει κάτι στο θέμα και σε αφήνει εκτεθειμένο θα σου πρότεινα να το σβήσεις και να μεταφέρεις το χιούμορ σου κάπου άλλου

Σοβαρά ? σε τι ακριβώς είμαι εκτεθειμένος? Επισης δεν αναφέρεις που να μεταφέρω το χιουμορ μου .

Δεν μου αρεσει να μου μιλανε ετσι αγνωστοι και ποσο μαλιστα οταν δεν θα το τολμαγαν απο κοντα.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το offtopic αλλα ορισμενα ατομα λενε οτι θελουν απλα για να το πουν

Link to comment
Share on other sites

κλασσική γυναικεια συμπεριφορα λολεν
Σοβαρά ? σε τι ακριβώς είμαι εκτεθειμένος? Επισης δεν αναφέρεις που να μεταφέρω το χιουμορ μου .

Δεν μου αρεσει να μου μιλανε ετσι αγνωστοι και ποσο μαλιστα οταν δεν θα το τολμαγαν απο κοντα.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το offtopic αλλα ορισμενα ατομα λενε οτι θελουν απλα για να το πουν

μιας και σου αρέσει να κατατάσεις συμπεριφορές με βάση το φύλο

κλασικός ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ..

ώπα μαν χαλάρωσε και εσυ σε άγνωστους μιλάς και σε άγνωστη απευθύνθηκες.. μπορεί να έχουν πιο μεγάλα μούσκουλα απο σένα:happy2:

edit sorry για το οφφ τοπικ μιας και δεν είπα τίποτα για τα review, για μένα δε θα έπρεπε να ανοίξεις αυτό το thread καν, αφιερώνεις κάποιο (πολύ) απο το χρόνο σου να κάνεις ένα review απο κει και πέρα δε θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει η γνώμη του καθε ένα γι'αυτό και δε λέω τη γνώμη μου. Ο μόνος λόγος που πόσταρα είναι ότι νομίζω ότι το παραχέσανε κάποιοι

Link to comment
Share on other sites

μιας και σου αρέσει να κατατάσεις συμπεριφορές με βάση το φύλο

κλασικός ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ..

ώπα μαν χαλάρωσε και εσυ σε άγνωστους μιλάς και σε άγνωστη απευθύνθηκες.. μπορεί να έχουν πιο μεγάλα μούσκουλα απο σένα:happy2:

edit sorry για το οφφ τοπικ μιας και δεν είπα τίποτα για τα review, για μένα δε θα έπρεπε να ανοίξεις αυτό το thread καν, αφιερώνεις κάποιο (πολύ) απο το χρόνο σου να κάνεις ένα review απο κει και πέρα δε θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει η γνώμη του καθε ένα γι'αυτό και δε λέω τη γνώμη μου. Ο μόνος λόγος που πόσταρα είναι ότι νομίζω ότι το παραχέσανε κάποιοι

υπαρχει καποιος μοντ να δωσει ενα τελος σε αυτη την τρισαθλια κατασταση?

βγαινει ο καθε πικραμενος και παραποιει την πραγματικοτητα .

Τι πάει να πει ώπα?

Ελληνική δημώδης έκφραση που συνοδεύει συγκεκριμένες περιστάσεις ή πράξεις. Λέγεται συχνά χορεύοντας, λόγω διασκέδασης ή ενθουσιασμού. Πολλοί ξένοι (κυρίως τουρίστες) ξέρουν την έκφραση για τους παραπάνω λόγους.:dance3::dance3::dance3:

Μαν?

Το νησί του Μαν (Isle of Man), είναι ένα νησί στην Ιρλανδική Θάλασσα. Έχει έκταση 572 τετραγωνικά χιλιόμετρα και πληθυσμό (εκτίμηση 2009) 76.512 κατοίκους[1] (κατατάσσεται στην 196η θέση). Πήρε το όνομά του από την κελτική φυλή των Μανξ, οι απόγονοι των οποίων κατοικούν εκεί έως σήμερα. Οι Άγγλοι κατέλαβαν το νησί τον 14ο αιώνα, ενώ αποτελεί Κτήση του Βρετανικού Στέμματος από το 1765.

μπορεί να έχουν πιο μεγάλα μούσκουλα απο σένα

θα παιξουμε ξύλο ή θα χορεψουμε τελικά????

:happy2: αυτο που κουναει τι ειναι ??? μαντηλι καλαματιανο???

παληκαρι απο τα λιγα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3559]Oric[/MENTION]

Κατ’ αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για το χρόνο που διέθεσες, ίσως ήταν η πιο κατάλληλη στιγμή να παρουσιαστεί ένα post σημαντικό για την κουβέντα που παρά τα εμπόδια προσπαθούμε να κάνουμε εδώ!

Θα μου επιτρέψεις να το χρησιμοποιήσω σαν αφετηρία για κάποια πράγματα που θέλω να πώ.

Απλά για να μην χάσω τον ειρμό μου, και για να έχει μια εύληπτη δομή το κείμενό μου θα χρησιμοποιήσω το δικό σου σαν μπούσουλα.

(Ελπίζω ο διαχωρισμός που θα κάνω να μην διαστρεβλώσει κάποιο νόημα, αν όμως δεις ότι κάτι παρερμηνεύτηκε, μην διστάσεις να με διορθώσεις!)

«Και όμως, γίνεται, αλλ' ανεξαρτήτως αυτού, (νομίζω πως) πρέπει να γίνει, τουλάχιστον για τρεις λόγους.»

Έχω την αίσθηση ότι η βεβαιότητα που εκφράζεις δεν είναι άτοπη, κάτι έχεις στο νου σου και μιλάς με τεκμήρια!

Το ζήτημα είναι να δούμε αν πράγματι τα τεκμήρια που χρησιμοποιείς έχουν εφαρμογή και αναλογία στην περίπτωσή μας, αλλά αυτό ας το ανακαλύψουμε στην ώρα του, προέχει να δούμε και δυο τρία άλλα πράγματα πριν:

1. Πρώτον, διότι η υπερβολικά μεγάλη διάρκεια ενός βίντεο τέτοιου είδους κάνει την παρουσίαση ανιαρή, καθώς ο θεατής χάνεται στις λεπτομέρειες, αποκομίζοντας εν τέλει μια συγκεχυμένη εντύπωση.

2. Δεύτερον, διότι η πλήρης, η λεπτομερής ανασκόπηση και κριτική ενός προϊόντος παύει να είναι αυτό που είναι, γενομένη βιβλίο οδηγιών χρήσης σε οπτικοακουστική μορφή.

Εδώ νομίζω ότι μπορούμε ήδη να διακρίνουμε την αρχή του νήματος , αυτού που θα ονομάσω λάθος οπτική γωνία.

Διότι το τι περιέχει ένα κείμενο , ένα video κ.λπ. είναι ο ένας «όρος της εξίσωσης» , ο άλλος είναι το τι περιμένει να δει μέσα σε αυτό ο αναγνώστης / θεατής!

Ακριβώς εδώ έχω την αίσθηση ότι έγινε κάποια παρανόηση και ο συλλογισμός πήρε ένα λάθος –για την περίπτωση- δρόμο!

3. Ο τρίτος – ίσως πλέον σημαντικός – λόγος, σχετίζεται με αυτήν ταύτη την υπόσταση του ρηβιούερ. Ένας ρηβιούερ που πασχίζει να μην παραλείψει τίποτε, να τα πει όλα, υποβιβάζει εαυτόν σε χαμάλη, που του έδωσαν ή κατέγραψε ο ίδιος όλα τα χαρακτηριστικά, κι αρχίζει να τα απαριθμεί ακρίτως, απεκδυόμενος οιασδήποτε ευθύνης (τηρώντας μια στάση έναντι των θεατών του του στυλ, ορίστε, σας τα είπα όλα, τι άλλο θέλετε πια…). Αντιθέτως, ένας υπεύθυνος ρηβιούερ θα αξιοποιήσει τις γνώσεις και την εμπειρία του, ώστε να φιλτράρει το λόγο του, δίνοντας ένα συμπαγές και περιεκτικό αποτέλεσμα, επισημαίνοντας και κρίνοντας τα σημαντικά και διαφορετικό (και όχι όλα), σεβόμενος συγχρόνως και το χρόνο που θα διαθέσει ο θεατής για να δει το βίντεο.

Και με αυτήν σου την δήλωση κατάλαβα, καταλήγεις με συνέπεια και με ορθή λογική σε … λάθος συμπέρασμα! ! !

Και φυσικά εδώ δεν υπάρχει καμία σοφιστεία, απλά είναι το άμεσο και αναπόφευκτο αποτέλεσμα, της χρήσης εσφαλμένων κριτηρίων και του λάθους στόχευσης!

Αλλά επέτρεψέ μου να το αναλύσω λιγάκι αυτό για να μην φανώ σαν τον ομφαλοσκόπο προφήτη που πετάει τσιτάτα!

Α. H βασική σύνδεση που αποπειράται να δημιουργήσει ένας reviewer ανάμεσα στο αντικείμενο του και στο ενδιαφερόμενο κοινό καθοδηγείται από μερικούς βασικούς παράγοντες και στόχους.

Το κοινό του δεν είναι ένας «τυχαίος περαστικός» ο οποίος σερφάρει γενικώς στο νετ και προσπαθούμε να του τραβήξουμε την προσοχή με κάποια εντυπωσιακή κίνηση, και από εκεί και πέρα προσπαθούμε να μη τον κάνουμε να βαρεθεί, μειώνοντας τον χρόνο που τον απασχολούμε.

Το κοινό ενός review σαν αυτά που συζητάμε εδώ, ψάχνεται από μόνο του, προσπαθεί να βρει ανάμεσα σε ότι υπάρχει στο νετ, μια αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης, από την οποία θα αντλήσει με εύληπτο τρόπο , όσο γίνεται περισσότερη πληροφορία μπορεί , για το αντικείμενο που τον ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

Και τον ενδιαφέρει είτε γιατί θέλει να κρίνει αν θα το αγοράσει, είτε για να δει τι επιπλέον δυνατότητες υπάρχουν στο κουτί που ήδη έχει επειδή σκέφτεται μια αναβάθμιση, είτε γιατί απλά θέλει να έχει μια εμπεριστατωμένη και πλήρη –κατά το δυνατόν άποψη- επί του αντικειμένου του review έτσι ώστε και αυτός με την σειρά του να μπορεί να πληροφορήσει άλλους π.χ.

Για παράδειγμα μπορεί να θέλει να μάθει αν κάποια συγκεκριμένη διάσταση ψυγείου χωράει, ή αν κάποια συγκεκριμένη τοποθέτηση είναι ανέφικτη!

Με άλλα λόγια είναι τόσο ποικίλα τα ερωτήματα που προσπαθεί να λύσει ένα review που στην ουσία –για κάποια κουτιά τουλάχιστον – είναι πραγματικά πολύ δύσκολη δουλειά να μην σου ξεφύγουν πράγματα που μπορεί να αποδειχθούν κρίσιμα για κάποιον από τους χρήστες του.

Ναι δεν είναι λογικό λάθος , Χρήστες το εννοώ, γιατί ένα review σαν αυτά που συζητάμε, είναι ένα Εργαλείο, είναι ένας Οδηγός, που θα τον χρησιμοποιήσουν οι αναγνώστες / θεατές του για να βγάλουν συμπεράσματα και να καταλήξουν σε αποφάσεις!

Επιπλέον αυτού και γιατί όχι άλλωστε, είναι ένα μέσο για να μάθουν και να οξύνουν την κρίση τους και την «ματιά» τους και οι ίδιοι οι αναγνώστες του!

Ο Στόχος ενός review λοιπόν, με δεδομένο αυτό το κοινό, όπως αντιλαμβάνεσαι , δεν μπορεί να είναι άλλος από την εξονυχιστική ανάλυση ενός κουτιού, την αποκάλυψη όλων των ιδιοτήτων του, και τον προσδιορισμό όλων των δυνατοτήτων του, έτσι ώστε, μετά από μεγάλη προεργασία να καταστρωθεί το review αυτό καθ’ αυτό!

Και μέσα σε όλα αυτά ο/η reviewer θα πρέπει να έχει πάντα κατά νου ότι είναι πολύ πιθανόν, ο ενδιαφερόμενος αναγνώστης να μην έχει τις απαραίτητες γνώσεις να εκτιμήσει από μόνος του μια ιδιαιτερότητα που θα παρουσιαστεί εν τάχει, ή που δεν θα σχολιαστεί καθόλου και απλά θα περάσει από το φακό!

Άρα είναι στην ευθύνη του reviewer να επιλέξει πολύ προσεκτικά όχι μόνο το τι θα πει, αλλά κυρίως το τι δεν θα πει, θα πρέπει να προσέξει πολύ το τι θα παραλείψει σαν ευκόλως εννοούμενο, και αυτό η πείρα το αποδεικνύει , συχνά πυκνά, ότι είναι τελικά μια πολύ δύσκολη δουλειά!

Έτσι η Παρουσίαση και Κρίση ενός κουτιού, περιλαμβάνει απαραίτητα και φάσεις που ενώ σε έναν άπειρο θεατή θα είναι εξόχως χρήσιμες, σε έναν έμπειρο θεατή, θα είναι γνωστές και στην ουσία «κενός χρόνος»!

Πρόσεξέ με, δεν είπα ανιαρές, και το έκανα εσκεμμένα, γιατί ο έμπειρος θεατής καταλαβαίνει πολύ καλά την αναγκαιότητα των φάσεων αυτών, γιατί κάποτε του φάνηκαν χρήσιμες και στον ίδιον!

Και φυσικά το κύριο βάρος πέφτει στις άλλες φάσεις της παρουσίασης, όπου η διερεύνηση των ιδιοτήτων και δυνατοτήτων του κουτιού είναι σε πρώτο πλάνο.

Εδώ και πάλι το φίλτρο που ανέφερες δεν μπορεί να παίξει τον ρόλο που έθεσες, διότι ο reviewer σαφώς και έχει άποψη –και την λέει σε κάθε ευκαιρία που θα βρει κατά την πορεία του review αλλά και στην ανακεφαλαίωση στο τέλος του!

Όμως δεν είναι δυνατόν να ξέρει τι έχει κατά νου ο κάθε θεατής, και ποια λεπτομέρεια μπορεί να τον ενδιαφέρει, έτσι θα μετρήσει και θα πει ότι π.χ. αν προσπαθήσετε να φτιάξετε τον συγκεκριμένο συνδυασμό , θα βρείτε πρόβλημα, ή αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό τον εξοπλισμό αυτός μπαίνει μόνο με αυτό τον τρόπο!

Έτσι τελικά καταλήγουμε, το ζήτημά ενός reviewer -που θέλει τα review του να είναι εργαλεία και βοήθεια στον αναγνώστη τους- να είναι το άγχος αν πράγματι εξέτασε όλους του πιθανούς συνδυασμούς του –πιο διαδεδομένου τουλάχιστον- διαθέσιμου υλικού!

Αυτό που εσύ θεωρείς σαν απέκδυση ευθύνης από τον reviewer (και μεταφορά του «βάρους της κρίσης» στις «πλάτες» του αναγνώστη), στην πραγματικότητα, είναι η πιο δύσκολη δουλειά που έχει να κάνει ένας reviewer που σέβεται τον εαυτό του και τους αναγνώστες του!

Η εικόνα του παπαγαλίζοντος χαρακτηριστικά χαμάλη, που δικαίως σε ενοχλεί, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνει ένας reviewer.

Ίσα- ίσα το αντίθετο, ο reviewer προσπαθεί να αποκαλύψει όσο γίνεται πιο περιεκτικά αλλά με σαφήνεια όσες δυνατότητες του κουτιού κρίνει ότι έχουν σημασία για τους αναγνώστες του, θα ασχοληθεί να σου πει ότι η βαφή είναι χάλια και δεν θα σου φάει το χρόνο για να σε πείσει ότι αυτό το κουτί είναι όμορφο.

Θα προσπαθήσει να σε βοηθήσει να καταλάβεις όσο γίνεται περισσότερα από τα χαρακτηριστικά του και κυρίως το τι σημαίνουν αυτά στην καθημερινή πραγματικότητα χρήσης!

Θα φιλτράρει όπως λες και εσύ αυτά που βλέπει και θα δώσει το ειδικό βάρος που αυτά έχουν με βάση την άποψη του και την πείρα του, επικεντρώνοντας την προσοχή του στα σημαντικά σημεία και μη διστάζοντας να στηλιτεύσει πράγματα όπου αυτά κατατείνουν να δημιουργούν συνθήκες που βλάπτουν το κοινό του!

Άρα ο reviewer – ο επιτυχημένος τουλάχιστον- όχι μόνο έχει γνώση , άποψη, αλλά και το απαραίτητο σθένος να πει τα σύκα -σύκα και τη σκάφη -σκάφη!

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, είναι φανερό πλέον ότι στην φράση :

«Σεβασμός χρόνου θεατή» , οι λέξεις κλειδιά είναι :

«Σεβασμός θεατή» κατ’ αρχήν και εφόσον ικανοποιείται η πρώτη παράμετρος, βεβαίως και ο χρόνος λαμβάνεται υπόψη!

Και ο λόγος φαντάζομαι -πλέον- είναι ολοφάνερος, κανείς θεατής του review που πραγματικά το χρειάζεται, δεν πρόκειται να έχει το παραμικρό πρόβλημα από μερικά λεπτά παραπάνω, γιατί αυτά διατίθενται για να του λύσουν απορίες κλπ, όμως θα έχει μεγάλο πρόβλημα, αν στο όνομα μια γενικόλογης προσπάθειας περιορισμού του χρόνου, δεν του ειπωθούν πράγματα σημαντικά για εκείνον.

Γιατί τελικά η προσέγγιση : «Να περιορίσουμε το χρόνο, μην μας βαρεθεί ο θεατής» που μπορεί να είναι πολύ σωστή σε πάρα πολλές περιπτώσεις, εδώ δεν έχει εφαρμογή και ο λόγος είναι απλός, το review δεν είναι διαφήμιση, το review είναι η απάντηση σε υπάρχοντα ερωτήματα, το review δεν έχει σαν στόχο να προσελκύσει το ενδιαφέρον, αυτό είναι δεδομένο, το review έχει σαν στόχο να ικανοποιήσει το δεδομένο ενδιαφέρον, να απαντήσει όσο καλύτερα μπορεί και να λύσει όσο περισσότερα ζητήματα έχουν οι Ενδιαφερόμενοι θεατές!

Βεβαίως υπάρχουν και εκείνοι οι θεατές που δεν ενδιαφέρονται ουσιαστικά για το review ενός συγκεκριμένου κουτιού και το αντιμετωπίζουν σαν κάποιο διαφορετικό «σκότωμα» του χρόνου!

Οι θεατές αυτοί που ανεξαρτήτως του αντικειμένου του review δηλώνουν ότι ένα δεκάλεπτο είναι υπεραρκετό!

Αυτοί οι θεατές, απλά δεν αποτελούν το target group ενός review εργαλείου! Αυτοί οι ίδιοι θεατές, θα μακαρίζουν τον reviewer που δεν τους «άκουσε» και μπόρεσαν –όταν πραγματικά το χρειάστηκαν- να βρουν στην δουλειά του μια πλήρη και εμπεριστατωμένη παρουσίαση και άποψη που τους έλυσε το πρόβλημα και δεν χρειάστηκα να αναλώσουν πολλαπλάσιο χρόνο να διαβάσουν αρκετά ελλειπή review "διαφημίσεις" προκειμένου να πάρουν μια απάντηση!

Τα ζητήματα παρουσίασης και ύφους που έθεσες, είναι μια άλλη σπουδαία παράμετρος ενός review, και εδώ νομίζω ότι για μια ακόμα φορά η διαφορετική αφετηρία και στόχευση, καταλήγει και πάλι σε λάθος συμπέρασμα!

Να σου πω τι θέλω εγώ από ένα review, δεν ξέρω βέβαια αν αποτελώ ένα αντιπροσωπευτικό μέσο δείγμα θεατή, αλλά νομίζω ότι δεν απέχω πολύ!

Αυτό που θέλω είναι να Δω, να Συμμετέχω, είναι να ακολουθήσω την πορεία της «ανακάλυψης» ενός νέου κουτιού.

Να δω μαζί με τον reviewer πως είναι το κουτί, και να αισθανθώ ικανοποίηση την στιγμή που αυτός –η στρέφει την προσοχή του Ακριβώς στο σημείο που μου κίνησε και εμένα την περιέργεια!

Θέλω να μπορέσω να «ζήσω» όσο γίνεται από πιο κοντά και πιο ζωντανά, την εξερεύνηση που μου παρουσιάζεται, θέλω να δω την στιγμή που αυτός θα ξαφνιαστεί με κάτι που βλέπει, θέλω να «είμαι» εκεί!

Και φυσικά το μέσο μου είναι ο reviewer, θεώρησέ τον –όσο κι αν αυτό ακούγεται λίγο υπερβολικό- σαν προέκταση του βλέμματός μου, του χεριού μου, θέλω να μπορώ να «αισθανθώ» από την κίνησή του το «βάρος» και την στιβαρότητα ενός πλαϊνού, η την υφή της βαφής!

Όλα αυτά προϋποθέτουν μια σύνδεση ανάμεσα σε θεατή και reviewer, προϋποθέτουν μια εγκατάσταση μια αμοιβαίας κατανόησης και εμπιστοσύνης, και τελικά δημιουργούν μια επαφή η οποία λειτουργεί πολλαπλασιαστικά στο αποτέλεσμα ενός review, ενός review όπου ακόμα και η γλώσσα του σώματος είναι πολύτιμη σαν πληροφορία!

Νομίζω τώρα να είναι φανερός ο λόγος που με κάνει να πω ότι μια φωνή στυλιζαρισμένη απόμακρη και επίσημη -έστω και αν είναι τέλεια- όχι μόνο δεν θα συντελέσει στην προώθηση των στόχων ενός review, αντίθετα θα είναι ένας από τους κύριους παράγοντες που θα αντιστρατεύονται την εγκαθίδρυση αυτής της λεπτής σχέσης που προανέφερα!

Έτσι ερχόμενος συγκεκριμένα στην thread starter.

Πιστεύω ότι η Αγάπη υπηρετεί πάρα πολύ καλά όλους τους βασικούς στόχους και παραμέτρους που προανέφερα, σε βαθμό που πραγματικά να θέτει τον πήχη πολύ ψηλά!

Και αυτό δεν είναι τυχαίο, γιατί η κινητήρια δύναμη είναι η αγάπη της γι’ αυτό που κάνει, και το προσφέρει απλόχερα και ανιδιοτελώς σε όλους μας!

Έχω την τύχη να την γνωρίζω από κοντά, και είμαι σε θέση να ξέρω πόσο χρόνο , προσπάθεια , σκέψη, πόση «ψυχή» τελικά, βάζει σε αυτό που κάνει και με μεγάλη μου λύπη βλέπω κάποιες φορές αυτή η «κατάθεση ψυχής» να αντιμετωπίζεται επιπόλαια και χωρίς συναίσθηση!

Βλέπω πολλές φορές να λειτουργούμε σαν να έχουμε ξεχάσει, ότι όλο αυτό είναι οικειοθελής και αφιλοκερδής προσφορά στην κοινότητά μας, ότι γίνεται από έναν άνθρωπο «ερωτευμένο» με αυτό που κάνει, για να το χαρίσει μετά!.

Βλέπω μερικούς από εμάς να αντιδρούν, σαν να μην μπορούν να καταλάβουν μερικά στοιχειώδη πράγματα στην επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων!

Βλέπω με θλίψη, συχνά καταστάσεις που απαιτούν από το κορίτσι μας, πολύ κουράγιο και τσαγανό για να διατηρηθεί ο «έρωτας» που προανέφερα και εκείνη, όχι μόνο να το βρίσκει, αλλά όταν δει ότι κάτι δεν πάει καλά, να έχει και το σθένος να ανοίξει και θέμα, στο οποίο δίνεται βήμα σε όποιον έχει άποψη, γνώμη και κρίση να εκφέρει!

Και βλέπω με απογοήτευση να μην στεκόμαστε όλοι σε ανάλογο ύψος, κι όμως δεν είναι δύσκολο, λίγο τρόπο θέλει, να μην ξεχνάμε ότι η κουβέντα θέλει κανάκεμα και γλύκα για να ανθίσει, δεν είναι δύσκολο αρκεί να μην ξεχνάμε ποιόν έχουμε συνομιλητή μας!

Ευτυχώς, για την ώρα βρίσκει την δύναμη, να μας λέει «Καμάρια της» λέγοντας μας έμμεσα –πλην σαφώς- εγώ σας εμπιστεύομαι την δουλειά μου και την «ψυχή» μου, για μια ακόμα φορά!

Εμείς τι θα κάνουμε?

Στέλιος

ΥΓ Συμπαθάτε με για την έκταση του κειμένου,

δεν γινόταν με λιγότερα λόγια!

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι εχει χαθει το νοημα πλεον και αρχιζουμε και γινομαστε ολοενα και πιο αχαριστοι...

ναι το βιντεο ηταν μεγαλο.αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να το δει κανεις...

αυτος που πρεπει να το δει θα το δει σιγουρα και θα του λυθουν ολες οι αποριες..

και ποιος ειναι αυτος ?

αυτος ο οποιος ψηνεται να αγορασει το εκαστοτε κουτι και στην συγκεκριμενη περιπτωση το 900αρι...

οποτε να του δωσεις ενα βιντεο που να του δειχνεις τι μπορει να κανει το συγκεκριμενο κουτι που τον ενδιαφερει 10,20,30,50,70 λεπτων θα κατσει να το δει αν οχι μονομιας αλλα σιγουρα θα το δει γιατι θελει να εχει οσο το δυνατον καλυτερη αποψη για την αγορα που προκειται να κανει..

ολοι μας γραφικιζουμαι και λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του στο παρων θεμα αλλα κανενας απο εμας που γραφει και λεει για την διαρκεια του βιντεο , το φοντο και οτι αλλο εχει υπωθει δεν εχει σκοπο να το αγορασει .. γιατι αν ειχε στανταρ δεν θα τον ειχε κουρασει..

απλα ειναι τα πραγματα..

οι παρουσιασεις / reviews ειναι για ενημερωση του αγοραστικου κοινου ..και η συγκεκριμενη παρουσιαση ειναι εκτενεστατικη και ακρως επεξηγηματικη για τον υποψηφιο αγοραστη που θα σκασει 380 ευρω για κουτι..

τωρα απλα οσοι θελουν το βλεπουν και οι υπολοιποι οχι..

αυτα απο μενα διοτι βλεπω να μου ερχονται συνεχεια notification και διαβασα και ολο το προηγουμενο ποστ του [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] που τα λεει μια χαρα ..ετσι οπως ειναι τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έδωσα την αφορμή για όλο αυτό το "γλέντι" ιδεών και απόψεων, επιτρέψτε μου να πω 1-2 πράγματα:

1) Το μικρότερο video δε σημαίνει απαραίτητα ελλιπές video. Η ίδια η Karmen είπε πιο πριν ότι αρχικά ήταν 1:20 και κόψε από εδώ, κόψε από εκεί, ξαναπές το Χ και το Υ, το έριξε στα 52 λεπτά. Στην απέναντι άκρη, έχουμε το video του τύπου με διάρκεια κοντά 2 ώρες και την Karmen να λέει ότι "τον κοντράρισα γερά με video μισής διάρκειας". Άρα το συμπέρασμα είναι ότι αν θες να το κάνεις μικρότερο (μέχρι κάποιο σημείο) γίνεται χωρίς εκπτώσεις στην ουσιαστική πληροφορία που κομίζει το video. Τώρα αν τα 52 μπορούσαν να γίνουν 40 ή 45 ή 48, εύκολα ή δύσκολα, θέλει ψάξιμο. Η καλή έκθεση δεν είναι απαραίτητα η μεγάλη έκθεση. Και δεν μιλάω για το συγκεκριμένο video/κουτί.

2) Η δική μου τοποθέτηση δεν έγινε για να μειώσω την karmen – η οποία αμέσως μπήκε σε άμυνα λες και μας χρωστούσε τίποτα! Η ουσία της παρατήρησης ήταν να περιοριστεί ο κόπος της karmen με ελάχιστη μείωση στην ποιότητα του "προϊόντος" και με ταυτόχρονη παραγωγή ενός χρονικά ελκυστικότερου video που θα καθίσουν να το δουν περισσότεροι.

Η karmen είναι μία. Ίσως αύριο κουραστεί, ίσως ξεμείνει από χρόνο για reviews. Κάνοντας αυτό που κάνει σε λιγότερο χρόνο θα κουραστεί πιο αργά. Κερδίζοντας χρόνο ίσως μπει στον πειρασμό να βάλει αγγλικούς υπότιτλους. Αυτό θα της δώσει πιστεύω μεγάλη ηθική ικανοποίηση και παράλληλα ψυχική αντοχή να κάνει reviews για περισσότερο διάστημα. Αν το κάνει έξυπνα μπορεί να της φέρει και οικονομικό όφελος, who knows! Αν οι ορίζοντές της σταματούν στο lab.gr και στους 400 10-λεπτους (κατά MO) ακροατές, τότε τα review της είναι "χαραμισμένα" και μετρημένα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι για να προσπαθησει να κανει το video μικροτερο ..ο reviewer χανει χρονο..δεν κερδιζει.

Ο χρονος για τη παρουσιαση εχει ηδη δαπανηθει.Απο κει και περα δαπανας χρονο για να βγαλεις ο,τι νομιζεις περιττο.

(δε θα εξετασω το τι ειναι περιττο για τον οποιονδηποτε).

Εν ολιγοις ειμαι σιγουρος οτι εντελει θα ηταν πιο ξεκουραστη για το επομενο review αν το παρουσιαζε αυτουσιο στα 80-90 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]: κι εγώ αρχικά προτιμούσα σειρά αναλυτικών φωτογραφιών. Έχοντας δει κάποια βίντεο κυρίως εδώ, αναθεώρησα και θεωρώ ότι κάποιες λεπτομέρειες δεν αποδίδονται τόσο καλά στις φωτογραφίες όσο στο βίντεο. Δίνει και καλύτερη αίσθηση του όλου πράγματος ειδικά μιλώντας για κουτί.

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]: οπαδός της σκληρής βαθμολογίας κι εδώ. Πάντως οι παρουσιάσεις που έχω δει δεν «χαρίζονται» με τίποτα στους κατασκευαστές. Είναι και λεπτό το όλο θέμα, πετυχαίνει να κρατά καλές ισορροπίες ο φίλος που κάνει το ρηβιού (ο Μαρίκος!)

[MENTION=3559]Oric[/MENTION]: ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις σε κάποια θέματα του στησίματος. Πάντως δεν είναι δυνατό να συγκρίνουμε με καταστάσεις όπου ούτε τα τεχνικά μέσα ούτε η ανθρώπινη υποστήριξη ούτε οι ανταμοιβές και οι απαιτήσεις έχουν σχέση με ό,τι έχει στη διάθεσή της η karmen.

«απεκδυόμενος οιασδήποτε ευθύνης (τηρώντας μια στάση έναντι των θεατών του του στυλ, ορίστε, σας τα είπα όλα, τι άλλο θέλετε πια…). Αντιθέτως, ένας υπεύθυνος ρηβιούερ θα αξιοποιήσει τις γνώσεις και την εμπειρία του, ώστε να φιλτράρει το λόγο του, δίνοντας ένα συμπαγές και περιεκτικό αποτέλεσμα, επισημαίνοντας και κρίνοντας τα σημαντικά και διαφορετικό (και όχι όλα)»

Είσαι πιστεύω άδικος σε αυτό. Ειδικά στην 50λεπτη παρουσίαση του Corsair ακριβώς αυτό που επιθυμείς έγινε in spades που λένε κι αλλού: και θέση πήρε χωρίς να απεκδυθεί καμία ευθύνη (ως προς τη χρησιμότητα τέτοιων μεγεθών) και περιεκτικότατο συμπέρασμα έδωσε (για υδρόψυξη και μόνο).

Μία γενική παρατήρηση μιας και ανέφερες την ΕΡΤ (της οποίας κάποιες εκπομπές ήταν αληθινά διαμάντια): καλό είναι οι δημιουργοί των βίντεο να σέβονται το χρόνο μας ακόμη πιο σημαντικό είναι να σέβονται την τσέπη μας. Το review της karmen δεν ακούμπησε την τσέπη μου αντίθετα με τα κανάλια, αρχής γενομένης από την ΕΡΤ. Τα πληρώνουμε για διαμάντια οπότε κι οι απαιτήσεις μας διαφορετικές.

[MENTION=21984]fatalara[/MENTION]: με τρώει η περιέργεια να δω τι θα το κάνεις το θηρίο, αν έχεις διάθεση φωτογραφίες όταν με το καλό το στήσεις, αν θες και του όλου χώρου.

[MENTION=91]amartolos[/MENTION]: καλό είναι να καταλαβαίνεις αν έκανες κάπου λάθος και πού. Καλή καρδιά anyway.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι για να προσπαθησει να κανει το video μικροτερο ..ο reviewer χανει χρονο..δεν κερδιζει.

Ο χρονος για τη παρουσιαση εχει ηδη δαπανηθει.Απο κει και περα δαπανας χρονο για να βγαλεις ο,τι νομιζεις περιττο.

(δε θα εξετασω το τι ειναι περιττο για τον οποιονδηποτε).

Εν ολιγοις ειμαι σιγουρος οτι εντελει θα ηταν πιο ξεκουραστη για το επομενο review αν το παρουσιαζε αυτουσιο στα 80-90 λεπτα.

Αυτό που λες είναι σωστό για κάποιον που κάνει πρώτη φορά review (δεν έxει πείρα γενικότερα). Ο έμπειρος reviewer όπως είναι πλέον η karmen, υποθέτω είναι σε θέση αν το θελήσει να μην λέει σε πρώτο χρόνο πράγματα που μετά θα κοπούν. Διαφορετικά όντως η effortless προσπάθεια είναι το γράφω μια κι έξω και πάρτε το, αυτό είναι.

Η δική μου θέση έχει να κάνει με την ισορροπία μέσα σε όλα αυτά. Δηλ. και αποτέλεσμα informative και η διάρκεια ελκυστική και ο/η reviewer ξεκούραστος/-η και ικανοποιημένος (ηθικά, χρηματικά, whatever). Δεν λέω ότι είναι εύκολο να γίνει αλλά στο φινάλε αυτό δεν κάνουμε όλοι όσοι αγαπάμε αυτό που κάνουμε? Κυνηγάμε την "τελειότητα", είτε μαζεύουμε γραμματόσημα, ή μοντάρουμε κουτιά, ή φτιάχνουμε διαφάνειες για μάθημα, ή προγραμματίζουμε, ή φτιάχνουμε sites, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι για να προσπαθησει να κανει το video μικροτερο ..ο reviewer χανει χρονο..δεν κερδιζει.

Ο χρονος για τη παρουσιαση εχει ηδη δαπανηθει.Απο κει και περα δαπανας χρονο για να βγαλεις ο,τι νομιζεις περιττο.

(δε θα εξετασω το τι ειναι περιττο για τον οποιονδηποτε).

Εν ολιγοις ειμαι σιγουρος οτι εντελει θα ηταν πιο ξεκουραστη για το επομενο review αν το παρουσιαζε αυτουσιο στα 80-90 λεπτα.

Με πιάνεις ίσως επειδή το έχεις κάνει λολ

Παιδιά όταν σας είπα πιο πάνω έκοβα απο εδώ έκοβα απο εκεί, πιστέψτε με δεν ήταν όπως στο κείμενο που απλά σβήνεις 5 σειρές. Όπως σας ξαναείπα αρκετές σκηνές γυρίστηκαν πολλές φορές μέχρι να έρθει το αποτέλεσμα που ήρθε. Το να ξαναγυρίσεις μία σκηνή από την αρχή είναι "χάσιμο χρόνου". Φυσικά και αν άφηνα το αρχικό βίντεο θα ήμουν πολύ ξεκούραστη και πολύ άνετη. Αλλά τότε θα είχατε "δίκιο" να μουρμουρίζετε μερικοί μερικοί.

Επίσης για να αρχίσετε να καταλαβαίνετε μερικά πράγματα από το πως γίνονται αυτά τα reviews. ΔΕΝ έχω βιντεοκάμερα. ΔΕΝ γυρίζεται μία μεγάλη σκηνή και από αυτή κόβω πέντε δέκα πράγματα και παίρνετε εσείς το τελικό.

Η "βιντεοκάμερά" μου είναι η DSLR. Θα μου πείτε και;

Το λεπόν δεν έχω autofocus. Πολλές φορές την έχω πατήσει και ξαναμανα απο την αρχή όλα. (φαίνεται στο σημείο των pci)

ΔΕΝ έχω πολύ χρόνο στη διάθεση μου. Η μηχανή μπορεί να τραβήξει μέχρι 12 λεπτά συνεχόμενα. Aν δεν προλάβω ξαναγυρνάω γιατί σταματάει.

Αν δείτε στο επίλογο του 900D που κράτησε περισσότερο από άλλους, κοιτάω πολλές φορές προς τα πίσω. Κοιτάω να δω αν η μηχανή συνεχίζει να γράφει ή έχει περάσει ο χρόνος μου και εγώ τα λέω σε τοίχο.

Ολα αυτά είναι ένα επιπλέον άγχος που έχει το ατόμου που προσπαθεί να κάνει το βίντεο. Δηλαδή εγώ.

Οσο για το ότι ο έμπειρος reviewer δε θα πει πράγματα που αργότερα θα κοπούν.

Ο έμπειρος reviewer θα πει αυτό που βλέπει. Ο ίδιος έμπειρος reviewer θα κόψει αυτό που θεωρεί περιττό, όταν δει ότι ο χρόνος ξέφυγε. Αλλά αρχικά θα το πει.

Δε ξέρω πόσοι απο εσάς κάτσατε μπροστά σε μία κάμερα και αρχίσατε να περιγράφετε κάτι. Είδατε μετά τον ευατό σας;

Μήπως ο χρόνος περιγραφής τελικά ξέφυγε χωρίς να το καταλάβετε; Και ένα παραπάνω αν σας άρεσε το αντικείμενο της παρουσίασης όπου εκεί πλέον δεν υπάρχει ρολόι την ώρα της περιγραφής;

Θα σας το ξαναπω μία φορά ακόμα αυτό το τελευταίο.

Εχετε κολλήσει σε ΕΝΑ βίντεο. Στο βίντεο ενός special προϊόντος. Δε γίνεται να έχει την ίδια διάρκεια με άλλα.

Και θα πω κάτι και το εννοώ. Οποιος έρθει να βγάλει το 900D σε 25-30 λεπτά max δίνοντας όλες τις πληροφορίες στο χρήστη θα του το χαρίσω. Αλλά δε θα είναι ξεπέτα. Ο αγοραστής θα ξέρει τι θα παραγγείλει μαζί με το κουτί πριν το κουτί πάει στο σπίτι του. Αυτή είναι η μαγκιά ενός review. Ο αγοραστής να ξέρει το κουτί χωρίς να το έχει δίπλα του. Να ξέρει το κάθε του σημείο σα να είναι δίπλα του και να το ψαχουλεύει.

Για μένα αυτή είναι η τελειότητα που αναφέρθηκε παραπάνω. Και νομίζω ότι αρκετοί που είδαν ξέρουν τι χωράει που και που υπάρχει τι.

Link to comment
Share on other sites

Το youtube εχει ενα πολυ ωραιο στατιστικο στοιχειο που λεγεται ''διατηρηση κοινου''

Δηλαδη απο αυτους που ξεκινησαν να βλεπουν το video ποσοι εμειναν μεχρι το τελος.

Μπορουμε να δουμε το σχετικο γράφημα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μέσος χρόνος παρακολούθησης που δώθηκε πριν μερικές μέρες δε σου απαντάει το ερώτημα που έθεσες τώρα;

Και πάλι θα το ξαναγυρίσεις το θέμα; Δεν βαρέθηκες ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

αντε αφού το θες και για να μη φανώ η κακιά της παρέας έλα να γελάσουμε λίγο

Ux0XlMP.png

Υπόψιν τα άλλα κουτιά παρουσιάστηκαν σε λιγότερο απο 30 λεπτά.

Μυαλουδάκι έχεις ανάλυσε τα νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.