Jump to content



Συζήτηση περι case reviews


karmen1983

Recommended Posts

Είμαι όλη αυτιά να ακούσω τρόπους βελτίωσης ή προτάσεις για πιο user friendly reviews.

Τι σας χαλάει; Τι σας βιδώνει; Τι θα θέλατε αλλιώς; Τι δεν σας βολεύει; κλπ κλπ

feel free...

PS Το μόνο που δε θα δεχτώ και ΔΕ θα αφαιρέσω απο τα reviews, είναι η ελευθερία "λόγου" του κούκου. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

1. Υπότιτλους στα αγγλικά, κρίμα είναι οι φίλοι μας από το εξωτερικό να περιοριζονται σε χαμηλότερης ποιότητας reviews.

2. Στήσιμο συστήματος που θα γίνει σε extra χρόνο αλλά μπορεί να είναι και διαφορετικό βίντεο από το review.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της «διεθνοποίησης» πιστεύω ότι δεν είναι μόνο θέμα γλώσσας. ΟΚ ας πούμε ότι καταβάλεις την επιπλέον προσπάθεια -κι είναι αρκετή αν μιλάμε για βιντεοπαρουσίαση όπου οι εκφράσεις και το ύφος ξεφεύγουν από εύκολα αγγλικά- δεν υπάρχει μετά ζήτημα αγοράς του κουτιού; Εννοώ οι διαφορετικές χώρες δεν έχουν ακριβώς την ίδια κατάσταση, αλλιώς αγοράζουν στις Η.Π.Α και τον Καναδά, αλλιώς στη Γερμανία κι αλλιώς στην Ουκρανία. Υποθέτω θα έμενες στεγνά στις τεχνικές λεπτομέρειες, αυτό όμως θα μείωνε για εκείνους σε κάποιο βαθμό τη συνολική αξία της παρουσίασης όπως τη βλέπουμε από τη δική μας σκοπιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι που θα άλλαζα στα video σου. Το μόνο που θα ήθελα επιπλέον είναι στο τέλος να βλέπουμε και ένα εγκατεστημένο σύστημα.

Υπότιτλους δεν θα ήθελα (ας υπάρχουν 2 video) γιατί μετά αντί να ακούω εσένα θα διαβάζω τους υπότιτλους. Ναι μου έχει συμβεί :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στα review ειναι πραγματικά τέλεια. Μπορείς να κανείς τη βελτίωση στα βίντεο που πρότειναν κάποιοι και να βάλεις ξεχωριστά τα κομμάτια που δείχνεις στο κουτι αλλα πάλι εξαρτάται το προϊόν που έχεις στα χέρια σου. Είδα και εγω ολόκληρο το βίντεο του 900D και ήθελε να σου πω οτι πρεπει να κέρδισες στα σημεία τον λογκαν του Timetolivecustoms. Ρε παιδια φτιάξτε στη γυναίκα υπότιτλους ειναι πραγματικα κρίμα να μην το βλέπουν στο εξωτερικό αυτο το review. Και κάτι τελευταίο, μην ασχολείσαι με άτομα που δεν τους ενδιαφέρει το αντικείμενο, αν κάποιον τον ενδιαφέρει να δει τα reviews θα κάτσει και θα τα δει κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα, αυτοι που ενδιαφέρονται βρίσκουν χρόνο να κάνουν αυτο που τους ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το unboxing τι ακριβώς προσφέρει; γιατί το βλέπω να παίζει πολύ στο youtube και δε μου κάνει καμία αίσθηση...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Mε το 900D προσφέρει ένα πρόβλημα μέσης σίγουρα :p.

Στα videos εδώ πρακτικά τίποτα μιας και καλύπτεται από το έντυπο μέρος του review πριν το λινκ για το video review προσωπικά δεν βλέπω κάποιο λόγο να προστεθεί στο video.Για το μέρος που αναφέρθηκε από αρκετούς για το να βλέπουμε το κουτί με hardware μέσα και πάλι υπάρχουν φωτογραφίες στο έντυπο μέρος του review.Aν ήταν να γίνει κάποιο σχετικό video ίσως θα μπορούσε να γίνει με timelapse κατά την εγκατάσταση και ίσως κάποιο "walkthrough" μετά για το πως φαίνεται γεμάτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή θέλω να πάω για σειρά και να κάνω και ένα κουτάκι αύριο που το περίμενα πολύ καιρό ας δώσω το τελευταίο χτύπημα στον Ελληνα. (sorry αν πάρει και άλλους η μπάλα)

Στο βίντεο μίλησα για ένα απο τα πιο πολυδιαφημιζόμενα προϊόντα στην μητρική μου γλώσσα την οποία και λατρεύω. Η ανταμοιβή μου δεν είναι το παρακάτω παιδιά.

Αφιέρωσε ο Ελληνας τα λιγότερα λεπτά κατά μέσο όρο σε σχέση με τον ξένο για να δει τη περιβόητη ναυαρχίδα της Corsair.

Bdvs10O.png

Ποιος είναι ο τυχερός τελικά και ποιος ο άτυχος;

Και ναι χαϊδεύω τα γένια που δεν έχω τώρα και για πρώτη φορά θα σκεφτώ να βάλω και subs μετά απο τέτοιο review. Γιατί αδικώ αυτούς που πραγματικά αφιερώνουν χρόνο σε μία προσπάθεια πολλών ημερών.

Καλό σας βράδυ!

Νομίζω Αγάπη πως μπορώ να αιτιολογήσω αυτά τα στατιστικά με διάφορους λόγους:

- Ο έλληνας που μπήκε και είδε το video κατά πάσα πιθανότητα το είδε ως embedded από το review σου. Στο review σου το video βρίσκεται σε μία σελίδα από τις 8, συγκεκριμένα στην 4. Μπαίνει λοιπόν ο αναγνώστης, πατάει να δει το βίντεο βλέπει λίγο, σκρολάρει κάτω να δει και τις εικόνες και πατάει την επόμενη σελίδα. Μετράει σαν view αυτό; Είναι ελάχιστος ο χρόνος που θα ρίξει σημαντικά το μέσο όρο; Μπορεί αργότερα να γυρίσει και να το δει ολόκληρο βέβαια, μπορεί και όχι.

- Ένας αναγνώστης του thelab όπως εγώ, διαβάζει πιθανότατα πολλά στο site ακόμα και αν δεν τον ενδιαφέρουν άμεσα. Μπαίνει στις σελίδες του thelab σερφάροντας και όχι εσκεμμένα για να διαβάσει review για ένα κουτί που δεν σκοπεύει να αγοράσει. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να βάλει το βίντεο να παίζει επειδή βρέθηκε να σερφάρει στο site και να το κλείσει αργότερα. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για το κουτί, αλλά μου αρέσει να ενημερώνομαι για το τι κυκλοφορεί. Άρα έβαλα το βίντεο να παίζει είδα 10-15 λεπτά, άλλαξα tab έκανα κάτι άλλο (ακούγοντας το review παράλληλα) ξαναγυρνούσα έβλεπα λίγο κτλ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν εκτιμώ τη δουλειά σου, απλά δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για το κουτί. Αν αυτό έχει επίπτωση στα στατιστικά σου να το σταματήσω :p

- Οι εκτός Ελλάδας δεν έφτασαν στο video σου μέσω του review ή σερφαρίσματος. Έφτασαν γιατί πραγματικά ενδιαφέρονται για το συκεκριμένο κουτί γιαυτό και προφανώς θα δουν το video για αρκετό χρόνο.

Άρα νομίζω ότι κακώς χαλάστηκες ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης ειδικά στα ακριβά κουτιά για να ... ονειρευόμαστε :drool:

Πέρα από τη πλάκα προσωπικά προτιμώ της φωτογραφίες από το βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι όλη αυτιά να ακούσω τρόπους βελτίωσης ή προτάσεις για πιο user friendly reviews.

Τι σας χαλάει; Τι σας βιδώνει; Τι θα θέλατε αλλιώς; Τι δεν σας βολεύει; κλπ κλπ

feel free...

Αγάπη, προσωπικά είμαι από τους λίγους σχετικά «παλαβούς» που κάποτε άλλαζαν κουτιά 1-2 φορές το χρόνο έχωντας επάνω το ίδιο h/w 5ετίας...

Πλέον οι εποχές αυτές έχουν παρέλθει λόγο οικονομικών δυσκολιών αλλά πάντα μπαίνω και διαβάζω ακόμα τα review σου αφενώς επειδή τα θεωρώ πληρέστατα, αφετέρου επειδή μου αρέσει που μια κοπέλα κάνει τόσο καλή δουλειά σε ένα ως επί το πλείστον ανδροκρατούμενο χώρο...

Τα videos δεν τα βλέπω ολόκληρα ή απλά προσπερνάω κομμάτια που δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ (π.χ. υδρόψυξη), παρόλα αυτά είδα ολόκληρο το τελευταίο για το 900D.

Δεν έχω να παρατηρήσω πολλά εκτός μόνο από το ότι στο τέλος η κούραση φάνηκε λίγο στον τρόπο που «έρεε» ο λόγος σου.

Προτείνω λοιπόν, αφενώς να έχεις πάντα έτοιμο ένα είδους σενάριο ή κάτι σαν flowchart με bullets για να σε διευκολύνει σχετικά, αφετέρου να σταματάς το video όταν νοιώθεις ότι κολλάει η γλώσσα σου.

Επίσης, σε κάθε περίπτωση κοιτάμε πάντα την κάμερα όταν είμαστε στραμένοι προς το μέρος της και μιλάμε στο τηλεοπτικό κοινό.

Η πρόταση για τελική παρουσίαση του κουτιού με ένα έτοιμο εγκατεστημένο σύστημα παρότι είναι ωραία απαιτεί επιπλέον εξοπλισμό που θα κάνει αυτήν την δουλειά (σκέψουν την περίπτωση να προμηθευτείς χαλασμένες μητρικές, μνήμες. δίσκους κλπ και να μην σε πολυνοιάζει το βάλε/βγάλε) αλλά σίγουρα θέλει πάρα πολύ παραπάνω χρόνο προετοιμασίας για λίγα επιπλέον λεπτά βίντεο.

Κατά τα άλλα keep up the good work και μην σε χαλάνε τα διάφορα κακεντρεχή σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστο τοπικ. Για να έχει λόγο ύπαρξης ή τα έχεις πάρει στο κρανίο, κάτι που κακώς

συνέβη με βάση την ηλικία και την εμπειρία σου ή χρειάζεσαι επιβεβαίωση που και πάλι

δεν βλέπω το λόγο, καθώς αντικειμενικά απολαμβάνεις την εκτίμησή όλων τόσο

για τη δουλειά σου όσο και για τον τρόπο παρουσίασης και εκφοράς της.

Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστο τοπικ. Για να έχει λόγο ύπαρξης ή τα έχεις πάρει στο κρανίο, κάτι που κακώς

συνέβη με βάση την ηλικία και την εμπειρία σου ή χρειάζεσαι επιβεβαίωση που και πάλι

δεν βλέπω το λόγο, καθώς αντικειμενικά απολαμβάνεις την εκτίμησή όλων τόσο

για τη δουλειά σου όσο και για τον τρόπο παρουσίασης και εκφοράς της.

To topic δεν είναι αχρείαστο, ούτε απαγορεύει κανείς την δημιουργία του.

Ο λόγος είναι σαφής: ο reviewer ζητάει να του δοθούν παρατηρήσεις προς βελτίωση. Ήδη έχουν δοθεί μερικές καλές προτάσεις.

Δεν υπάρχουν πολλά αχρείαστα topics, αν δεν σε ενδιαφέρει, απλά προσπερνάς. Αλλιώς απλά trollάρεις, όχι ότι είναι κάτι που προκαλεί απορία, συνηθίζεται σε κάθε σοβαρό θέμα να πετάγεται κι ένα troll.

Τα άχρηστα θα μεταφερθούν στην τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

To topic δεν είναι αχρείαστο, ούτε απαγορεύει κανείς την δημιουργία του.

Ο λόγος είναι σαφής: ο reviewer ζητάει να του δοθούν παρατηρήσεις προς βελτίωση. Ήδη έχουν δοθεί μερικές καλές προτάσεις.

Δεν υπάρχουν πολλά αχρείαστα topics, αν δεν σε ενδιαφέρει, απλά προσπερνάς. Αλλιώς απλά trollάρεις, όχι ότι είναι κάτι που προκαλεί απορία, συνηθίζεται σε κάθε σοβαρό θέμα να πετάγεται κι ένα troll.

Τα άχρηστα θα μεταφερθούν στην τρύπα.

Χαμπάρι δεν πήρες απ ότι έγραψα, ευτυχώς κατάλαβε η ενδιαφερόμενη. Την άλλη φορά θα γράφω πιο απλά ώστε να είμαι κατανοητός σε όλους. Δικό μου το σφάλμα.

Από την άλλη δεν είναι η πρώτη φορά που έχεις αυτό το ύφος και είναι too much να το χρησιμοποιείς ειδικά όταν δεν κατανοείς το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστο τοπικ. Για να έχει λόγο ύπαρξης ή τα έχεις πάρει στο κρανίο, κάτι που κακώς

συνέβη με βάση την ηλικία και την εμπειρία σου ή χρειάζεσαι επιβεβαίωση που και πάλι

δεν βλέπω το λόγο, καθώς αντικειμενικά απολαμβάνεις την εκτίμησή όλων τόσο

για τη δουλειά σου όσο και για τον τρόπο παρουσίασης και εκφοράς της.

Θα σου απαντήσω κάπως γρήγορα καθώς είμαι στη δουλειά.

Αχρείαστο δεν είναι όταν υπάρχουν κάποιες προτάσεις.

Επίσης αν δεν άνοιγε αυτό θα συνεχίζαμε τη κουβέντα στο review κάτι που δεν αρμοζει.

Θέλω πραγματικά να καταλάβω ΤΙ θέλετε. Αυτό το ΤΙ ψάχνω για να πάμε μπροστά.

Οποιος έχει απόψεις με χαρά θα τις ακούσω και αν υλοποιήσιμες φυσικά και θα εφαρμοστούν.

Link to comment
Share on other sites

Μικροτερα σε διαρκεια video.Στα 10 λεπτα εγω προσωπικα αρχιζω και βαριεμαι.

Ακομη χειροτερα ,,???? Ξενόγλωσσο video με ελληνικους υποτιτλους θα ειχα φυγει σε 3 λεπτα.Αν θελετε διεθνοποιηση IN ENGLISH PLEASE...αφηστε τους υποτιτλους για την fatmagiul και την Εζελ

Αλλη παρατηρηση,Οταν θελετε να κρατησετε τον youtuber σε ενα video 50 λεπτων και να το δει ολο χωρις να πηδαει τον χρονο ειναι απαραιτητο και ο καταλληλος χωρος ενα λευκο σεντονι στο βαθος δεν λεει τιποτα ειναι τελειως βαρετο, καντε ενα γυρισμα μεσα σε ενα μαγαζι υπολογιστων να δειτε τι διαφορα θα εχει-στο ματι- αυτων που θα δουνε το video.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το προιόν χρειάζεται και ο ανάλογος χρόνος παρουσίασης, το αντικείμενο που ασχολούμαστε όλοι είναι πολλές φορές περίπλοκο και σύνθετο οπότε χρήζει ανάλυσης.

Όσο περισσότερες λεπτομέρειες αναλύεται τόσο φαίνεται η γνώση σας και η μελέτη που έχετε κάνει για την παρουσίαση.

Ο υποψήφιος αγοραστής ή ο μανιακός με την τεχνολογία θέλει να μάθει τα πάντα, θετικά αρνητικά ώστε να προβεί στην αγορά ή να μπορεί να πεί αργότερα την άποψη του.

Οπότε Αγάπη, μην νιώθεις τύψεις και οτιδήποτε άλλο από την παρουσίαση του case που έκανες, η δουλειά σου είναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη το επομενο review...

ελα να το κανουμε στο εργαστηριο με φοντο industrial modding lair...

να κανουμε live κουβεντουλα -ολα στη φορα- για το κουτι χωρις να κοιταμε την καμερα...

με συνοδεία αφθονης ρακης (μεζες νιετ γιατι θα λαδωσουμε τα κουτια)

και με παρεα καμια δυο πελατισσες που εχω με ειδικοτητα στο pole dancing να περιφερονται στο παρασκηνιο

Link to comment
Share on other sites

^^^Γέλασα με το απο πάνω λολ

Λεπόν παίδες να σας πω εγώ τα συμπεράσματα και να δείτε που πάμε.

Καταρχήν τι θα γινόταν αν δεν άνοιγε αυτό το θέμα. Αυτή τη στιγμή θα ήμασταν στην 10η σελίδα του 900D review. Δε ξέρω γιατί, αλλά όταν μεταφερόμαστε σε άλλο θέμα κάπως κομπιάζουμε. Αυτό σαν ένα σημείο αναφοράς.

γενικά

1) Θέλετε 10 λεπτα βίντεο για να μη βαριέστε.

Εδώ έχει μία άλλη όψη το νόμισμα. Ενα κουτί μόνο το τριγύρω να δείξεις με σεβασμό προς τον κατασκευαστή έχεις φάει αρκετό χρόνο. Για να μη μπούμε σε λεπτομέρειες στο εσωτερικό, για να μη μπούμε σε ανάλυση του reviewer που τέλος πάντων δε πρέπει να σας πει αν αξίζει το προϊόν ή όχι και γιατί;

Οπότε εμένα δε μου βγαίνουν τα κουκιά όπως και να τα μετρήσω

2) Η άλλη πρόταση που ακούστηκε να γίνεται στο βιντεο στήσιμο του συστήματος.

Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα όσα λέει το 1. Φαντάζεστε διάρκεια;

Επίσης δε βρίσκω και το λόγο. Το review δεν είναι οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή. Απλά λέμε τι αρνητικά και τι θετικά συναντάμε κατά το στήσιμο. Η γνώμη μου βέβαια είναι αυτή.

3)Για subs στο βίντεο και 2 βίντεο αν υπάρχουν subs, ένα με ένα χωρίς.

Δεν υπάρχει λόγος για 2 βίντεο. Είτε έχετε ενεργούς τους υπότιτλους, είτε όχι.

Επίσης δεν είπε κανείς ότι με τη Κρητική προφορά μου θα μιλήσω αγγλικά αλλά μιλήσαμε για αγγλικούς υποτιτλους (αν φυσικά μπορέσει να γίνει). Αυτά για να βάζω πράγματα στη θέση τους.

4)στο τέλος να βλέπουμε και ένα εγκατεστημένο σύστημα

Αυτό το θεωρώ ως μια καλή πρόταση και παρόλο που θα μου φάει περισσότερο χρόνο θα το υιοθετήσω.

5) Στον [MENTION=416]dpolal[/MENTION] να πω ότι ξέρεις ότι σε ακούω όταν μιλάς για διάφορα επί της σκηνοθεσίας κλπ. Απλά ίσως κάπου εδώ θα αρχίσω να διαφωνώ

Προτείνω λοιπόν, αφενός να έχεις πάντα έτοιμο ένα είδους σενάριο ή κάτι σαν flowchart με bullets για να σε διευκολύνει σχετικά, αφετέρου να σταματάς το video όταν νοιώθεις ότι κολλάει η γλώσσα σου.

Επίσης, σε κάθε περίπτωση κοιτάμε πάντα την κάμερα όταν είμαστε στραμένοι προς το μέρος της και μιλάμε στο τηλεοπτικό κοινό.

Δεν είμαι σε κάποια σειρά, ούτε σε κάποιο κανάλι να λέω ειδήσεις. Αλλά ούτε το επάγγελμά μου είναι παρουσιάστρια. :)

Θέλω ότι πω να είναι αυτό που μου βγαίνει εκείνη τη στιγμή. Δε θέλω γραπτά, δε θέλω να μπω σε καλούπι. Αν το κουτι μου βγάλει την αίσθηση ότι είναι μ@λ@κια θα φύγει απο το στόμα μου και θα το πω. Αν κολλήσω και λίγο νομίζω δεν είναι πρόβλημα και θα το δεχτώ καλύτερα απο το να είμαι σα στημένο ρομποτάκι/αγγούρι που έχει να πει 20 γραμμές :)

(με φαντάζεσαι να έχω κάτι σαν κείμενο για να μην γλωσσεύει η μπέρδα μου; Μια χαρά χάλια θα είμαι :p)

6)Για τη πρόταση να πάμε σε κάποιο άλλο μέρος για παρουσίαση.

Δεν ξέρω αν έχει γίνει αντιληπτό αλλά υπάρχει και μια πραγματική ζωή (πέραν της ιντερνετικής εννοώ) πίσω απο τον reviewer πολύ πιο σημαντική. Αυτή η ζωή του "τρώει" 8+ ώρες minimum απο την μέρα του. Οπότε του μένουν κάποιες Κυριακές και κάποια βράδυα μετά τις 9 για να κάνει ένα review. μη ζητάμε ότι θέλουμε λοιπόν.

Γιατί πέρα απο το απο πάνω θα πρέπει να βρεθεί ένα κατάστημα, ένα κουτί θα πρέπει να μεταφερθεί μαζί με ένα εξοπλισμό.

Και πιστέψτε με αν έκανα κάτι τέτοιο και διάβαζα σχόλια του τύπου βαριέμαι να διαθέσω 53 λεπτά να δω το βίντεο τότε θα έχανα τα πυκνά και όμορφα μαλλιά μου :)

Συνεπώς μάλλον δεν υπάρχει κάτι που ενοχλεί πραγματικά αν έχω καταλάβει καλά μετά απο τόσες ώρες από τη στιγμή που ζήτησα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικιο ειχε ο Trexx πιο πανω.!!!!!περι αχρείαστου τοπικ.

Θα ειπωθουνε 1.000.000 προτασεις και αποψεις και τελικα το επομενο review θα ειναι carbon του προηγουμενου γιατι καμια απο τις 1.000.000 προτασεις δεν ειναι εφαρμοσιμη για τον εναν η τον αλλο λογο, και αρα συνεχιζουμε ετσι :happy2::happy2::happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.