Jump to content



Συζήτηση περι case reviews


karmen1983

Recommended Posts

[MENTION=28876]salde[/MENTION]

Το έβαλα για να δείξω το timelapse και το πως ίσως θα μπορούσε να γίνει μια σύντομη video-περιγραφή της εγκατάστασης του hardware σε κάποιο συγκεκριμένο κουτί που γίνεται review.Eίναι timelapse δεν είναι οδηγός εγκατάστασης.Για τα προβλήματα που ίσως αντιμετωπιστούν μπορεί να υπάρχει κείμενο στο τέλος ή παραπομπή στην σελίδα του review στο thread.

Προφανώς θα είναι συμπληρωματικό βίντεο ξεχωριστό,δεν πρότεινα να αντικατασταθεί η υπάρχουσα μορφή όπως γίνεται τώρα.Προσωπικά την βρίσκω υπερπλήρης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Εντάξει δεν κατάλαβα πως εννοούσες δεύτερο συμπληρωματικό βίντεο, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Πάντως κι έτσι δε βλέπω ποιος και σε τι θα βοηθιούνταν από τέτοιου τύπου παρουσίαση.

Προβλήματα με «μικρά» σημεία (βίδες) είναι ευκολότερο να φανούν σε (γίνουν κατανοητά από) ένα βίντεο παρά να γράφονται σε κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!

έλειψα κάποιες ώρες και γέμισε ο καταρράκτης από ότι είδα.

Λεπόν τα συμπεράσματά μου βγήκαν. Από εδώ και περα και για όσο γουστάρω ακόμα όσοι πιστοί προσέλθετε.

case closed απο εμένα.

cheers

τώρα μιλάς σωστά...!όποιος έχει κάποια παρατήρηση μπορεί να αφήνει σχόλιο στο εκάστοτε review...το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξες ήταν καταδικασμένο από την αρχή, παρά τις πολύ καλές προθέσεις σου!

keep up the good work!

Link to comment
Share on other sites

Καμία σοβαρή αλλαγή δεν θα έκανα αφού μου αρέσουν οι παρουσιάσεις ως έχουν.

Από κει και πέρα είμαι φουλ υπέρ των Αγγλικών υποτίτλων καθώς θα καθιστά τα βίντεο πολύ πιο προσβάσιμα στον υπόλοιπο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!

έλειψα κάποιες ώρες και είχαμε καταρράκτη από ότι είδα.

Λεπόν τα συμπεράσματά μου βγήκαν. Από εδώ και περα και για όσο γουστάρω ακόμα όσοι πιστοί προσέλθετε.

case closed απο εμένα.

cheers

κλασσική γυναικεια συμπεριφορα λολεν

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30475]DarkRaven[/MENTION]

το ποστ που εκανες δεν προσφέρει κάτι στο θέμα και σε αφήνει εκτεθειμένο θα σου πρότεινα να το σβήσεις και να μεταφέρεις το χιούμορ σου κάπου άλλου

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καθυστερημένα αλλά ας συνεισφέρω και εγώ στο thread :p

Λοιπόν @carmen αφού ρώτησες γενικά δεν υπάρχει κάτι να βελτιώσεις στα reviews που κάνεις. Προσωπικά θα μου άρεσε να μην υπάρχουν video στα reviews αλλά το κλασσικό κατεβατό κειμένου με όσο το δυνατόν περισσότερες photo όπου κρίνεται αναγκαίο. Δεν ξέρω αν σιγά-σιγά αρχίζω και γίνομαι παλαιολιθικός αλλά γενικά δεν τα χωνεύω τα videos μέσα στα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο καλό είναι να μην υπερβαίνουν τα 30 λεπτά. Αυτό μπορεί να γίνει αποφεύγοντας περιττές λεπτομέρειες όπως π.χ. το να δείχνεις ότι ένα συγκεκριμένο ψυγείο δεν μπορεί να μπει σε κάποιο case ενώ θα μπορούσες απλά να το αναφέρεις.

Επίσης κάτι που έχω μεγάλο καημό να δω σε review(γενικώς) είναι η σύγκριση της ψυκτικής ικανότητας των κουτιών με αυτήν ενός εντελώς ανοικτού συστήματος. Αρκεί να μετρήσεις μόνο μια φορά, πάνω σε ένα bench table, τις θερμοκρασίες του συστήματος δοκιμών για να υπάρχει ένα σταθερό μέτρο σύγκρισης για όλα τα κουτιά.

Γιατί το να λες π.χ. ότι ο Α είναι ψηλότερος από τον Β κατά 10 εκατοστά δεν λέει τίποτα σε κάποιον που δεν έχει δει κανέναν από τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που έχω μεγάλο καημό να δω σε review(γενικώς) είναι η σύγκριση της ψυκτικής ικανότητας των κουτιών με αυτήν ενός εντελώς ανοικτού συστήματος. Αρκεί να μετρήσεις μόνο μια φορά, πάνω σε ένα bench table, τις θερμοκρασίες του συστήματος δοκιμών για να υπάρχει ένα σταθερό μέτρο σύγκρισης για όλα τα κουτιά.

Γιατί το να λες π.χ. ότι ο Α είναι ψηλότερος από τον Β κατά 10 εκατοστά δεν λέει τίποτα σε κάποιον που δεν έχει δει κανέναν από τους δύο.

Συγγνώμη αλλά αυτό το συγκριτικό τί νόημα θα έχει ? Ένα ανοιχτό σύστημα εννοείται θα έχει καλύτερες θερμοκρασίες από αυτό που είναι σε case, υπάρχει περίπτωση οι θερμοκρασίες να είναι χαμηλότερες στο εντός case σύστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουν πολύ να γράψω σ' αυτό το νήμα, ίσως γιατί γνωρίζω προσωπικά την Karmen και πολύ θα πουν ότι σπεύδω να πλέξω το εγκώμιο της.

Από την άλλη έχω διαβάσει και έχω δει όλα της τα review/video, οπότε ίσως να μπορέσω να προσφέρω κάτι στη συζήτηση, αλλά και να δώσω τροφή για ερωτήματα.

Πιστεύω ότι γενικά υπάρχουν τρεις τρόποι να κάνει κάποιος μία δουλειά (από κουρέας, μπογιατζής, μέχρι reviewer)

α) ο τρόπος "άρπα κόλα"/"στα γρήγορα να τελειώνουμε"/"τσαπατσούλικος" κτλ.

β) ο "τρόπος ο σωστός"

γ) ο "μερακλίδικος", το extra, το κάτι παραπάνω.

Από την άλλη πλευρά υπάρχουν τρεις κατηγορίες κοινού, αποδέκτες της δουλειάς.

α) οι ολίγον ενδιαφερόμενοι έως αδιάφοροι, αυτοί που απλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους

β) οι ψαγμένοι, αυτοί που ενδιαφέρονται πραγματικά

γ) οι μερακλήδες, οι "τρελαμένοι", αυτοί που "ψειρίζουν τη μαϊμού" και μένουν στις λεπτομέρειες.

Αναρωτήσου λοιπόν φίλε αναγνώστη που ανήκεις εσύ στο κοινό, και που η reviewer.

Προσωπικά πιστεύω ότι κάνει πολύ μερακλίδικη δουλειά, και ξέρεις γιατί? γιατί το γουστάρει!

Το παθαίνω και 'γω, πάω στοίχημα ότι πολλοί θα με διαβάζετε περίεργα όταν με βλέπετε να τρίβω κανένα αλουμίνιο

στα project και να "ψειρίζω τη μαϊμού" έτσι?

Θα αφιερώσω όσο χρόνο πιστεύω ότι είναι επαρκής, ώστε να γίνει σωστή δουλειά!

Έτσι είναι αυτά...αν αφιερωθείς ο χρόνος μοιάζει λίγος, βλέπετε γιατί τα βίντεο μερικές φορές έχουν μεγάλη διάρκεια?

Επίσης αν προσπαθώ και κάνω μερακλίδικη δουλειά απευθύνομαι στους τρελαμένους, αυτοί θέλουν να βλέπουν τα πάντα, και

πως βιδώνει η βίδα...και αν λυγίζει το πλαϊνό...και τα πάχη με παχύμετρο και τα πάντα!

Πιστεύω να έχουμε ξεπεράσει πλέον τα θέματα περί μαλλιών, νυχιών, ντυσίματος, γυναικείας συμπεριφοράς, αυτοπροβολής, και να μπούμε στην ουσία.

Εμένα μου αρέσουν τα review όπως είναι, και θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο γιατί όλα βγαίνουν από ένα άτομο. (φωτισμός, σκηνικό, φωτό, βίντεο, photoshop, μοντάζ, σύνταξη κειμένου)

Θα ήθελα να δω πλάνα στο τέλος με το κουτί γεμάτο hardware.

Όσοι ζητάτε εξωτερικά γυρίσματα, φόντα περίεργα, video σε μαγαζιά/παραλίες:p σκεφτείτε ότι τίθεται θέμα φωτισμού. (το λευκό πανί που χρησιμοποιείται σε μαύρα κουτιά δεν είναι τυχαίο)

Link to comment
Share on other sites

Αφού άφησα να περάσουν μερικές ώρες να κατασταλάξω και εγώ αλλά και η κατάσταση, είμαι εδώ να σας πω κάποια πράγματα και ας σας φανούν περίεργα.

Καταρχήν το να ανοίξω αυτό το θέμα πιστέψτε με δεν ήταν καθόλου εύκολο, αν και το σκεφτόμουν καιρό να το κάνω. Ουσιαστικά άφηνα τον εαυτό μου εκτεθειμένο σε όποιον έχει την όρεξη να με "φάει" και να με χτυπήσει όπου πιστεύει ότι μπορεί και γίνεται. Όταν όμως πήγε να καταστραφεί ένα review, δεν είχα και πολλές επιλογές. Και να σας το πω απλά δεν είχα και τίποτα να με φοβίζει. Οπότε why not?

Όταν το άνοιξα περίμενα να σταθεί ο μέσος λαμπίτης στο ύψος των περιστάσεων. Δηλαδή σε αυτό που έλεγε το θέμα. Πως θα κάνουμε καλύτερο ένα case review. Τι θέλουμε να δούμε παραπάνω και τι δεν μας αρέσει (τεχνικά/σειρά παρουσίασης κλπ).

Σχόλια του τύπου δε μου αρέσει το φόντο, δε μου αρέσει το μέρος, η ώρα, η κυρά Κατίνα απέναντι κλπ δε τα περίμενα. Νόμιζα ότι είμαστε αρκετά επίπεδα πιο πάνω σα φόρουμ. Για να μην σας πω, ότι μου φάνηκαν αρκετά σχόλια σα μισογυνίστηκα και φανώ ότι κλαψουρίζω. Αλλά πλέον το πιστεύω. Λυπάμαι που το λέω, αλλά το πιστεύω. Αυτό που ήθελα ήταν να μέναμε στο review και στο προϊόν.

Πειράχτηκα; Λυπήθηκα; Η απάντηση είναι ναι.

Ξενέρωσα; Δε ξέρω ακόμα είναι η απάντηση. Αλλά μάλλον όχι δε ξενέρωσα αλλά πείσμωσα περισσότερο.

Θα σας βάλω να σκεφτείτε κάτι όμως. Πότε είχατε τόσα πολλά reviews κουτιών και μάλιστα high end; Γιατί τα έχετε τώρα ξαφνικά; Γιατί έχω όμορφα γαλάζια μάτια; Ή γιατί έχω τρία μέτρα πόδια; Ή γιατί για 53 λεπτά λέω μ@λ@κιες;

Κόλλησε ένα ολόκληρο φόρουμ στη διάρκεια ΕΝΟΣ βίντεο και μόνο. Και το βίντεο τίνος προϊόντος; Ενός προϊόντος που βγαίνει μία φορά τα δύο χρόνια.

Παιδιά δε γίνεται να είναι 20-25 λεπτά ο μέσος όρος ενός βίντεο και να έρχεται το κουτί των κουτιών από άποψη χώρων/χωροταξίας και να το κάνεις σε 20 λεπτά. Όσοι έχετε περιέργεια κάποιες σκηνές του βίντεο γυρίστηκαν πάνω από 7 φορές. Την πρώτη φορά το βίντεο ήταν μία ώρα και δεκαέξι λεπτά. Καθόμουν και έκοβα από δεξιά και από αριστερά με πράγματα που ένας χρήστης δε πρόκειται ποτέ να δει, ακόμα και αν κοιμάται μαζί με το κουτί. Τα είχα δει όμως και είπα να τα αναφέρω. Μετά είπα κόψε. Έκοψα πολλά και συνέχιζα και έκοβα σε ένα review που αφιέρωσα τόσο χρόνο και τόση προσοχή όσο σε κανένα άλλο.

Μετά που ανέβηκε το review ο [MENTION=22530]sobi[/MENTION] μου έστειλε το βίντεο από το TimeToLiveCustoms. Έκατσα και το είδα καταρχήν από περιέργεια και ταυτόχρονα με τρόμο όταν είδα την ώρα που αφιέρωσε ο τύπος. Και ο τρόμος δεν ήταν ότι αμάν και ποιος θα αντέξει τόση ώρα, αλλά για το τι βρήκε, που δε βρήκα εγώ και έπρεπε να αφιερώσει τόσο χρόνο. Τελικά αυτό που κατάλαβα εγώ ήταν ότι στο μισό χρόνο είχαμε 2 reviews που κονταροχτυπηθήκανε στα σημεία. Δε με νοιάζει ποιος κέρδισε και ποιος έχασε. Ποιος είχε καλύτερη εικόνα και ποιος όχι. Το σίγουρο είναι ότι εγώ έχασα. Έχασα γιατί χαλάστηκα έστω και προσωρινά. Άξιζε να χαλαστώ; Όχι.

Όταν όμως αυτό που κάνεις το κάνεις επειδή το αγαπάς -και το έχω δηλώσει πολλές φορές- τότε είναι γροθιά στο στομάχι αυτό που έγινε.

Άλλος στη θέση μου θα νευρίαζε, θα σας έδινε στο επόμενο ένα review με 10 φωτογραφίες σύνολο και θα σας έλεγε άι σιχτίρ αυτό είναι. Δε θα το κάνω όμως. Γιατί πρώτα το κάνω για μένα και μετά για εσάς. Είμαι εγώ πρώτη και εσείς είστε πίσω. Είτε αρέσει σε μερικούς, είτε όχι.

Για όσο γουστάρω ακόμα θα με τρώτε στη μάπα. Όταν πάψω να το γουστάρω τότε θα ηρεμήσετε από την τρέλα μου.

Όσοι έχετε έστω και λίγη τρέλα πάνω σας θα καταλάβετε όσα είπα και θα τα διαβάσετε. Οι υπόλοιποι θα δείτε ένα σεντόνι και θα προσπεράσετε. Δε με νοιάζουν οι δεύτεροι πλέον ειλικρινά.

Από τη μεριά μου έχω να σας πω να είστε καλά, να περνάτε καλά θα τα πούμε στο επόμενο review. :)

Ps Τις σοβαρές προτάσεις τις εξετάζω. Δεν έχω προσπεράσει καμία.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μια χαρά είναι και από χρόνο και από τα πάντα, dεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα κατ'εμε.

Η διάρκεια στο συγκεκριμένο δικαιολογείται κιόλας καθώς δεν έχουμε ένα απλό κουτάκι, αλλά έπρεπε να παρουσίαζες κανένα TX-10 να μην σου έφτανε ούτε μια μέρα :p

Το μόνο που θα ήθελα να δω αγγλικούς υπότιτλους ώστε να μπορούν να το δουν και άλλα άτομα από το εξωτερικό που λογικά θα θέλουν να δουν αλλά δεν καταλαβαίνουν χριστό.

Επίσης ένα κομμάτι στο τέλος να είναι το στήσιμο του κουτιού αλλά σε timelapse.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία εμπειρία πάνω σε αυτό το χώρο, δε μπορώ να σου δώσω σοβαρό feedback. Ούτε θα ασκήσω κριτική - υπάρχουν εδώ μέσα άλλα άτομα με γνώσεις που η γνώμη τους έχει περισσότερο βάρος. Ξέρεις ποιοι είναι, θα μπορούν να δώσουν κάναν pointer άμα υπάρχει η ανάγκη.

Άμα μπορεί να μου επιτραπεί παρ'αυτά μία πρόταση είναι η υιοθέτηση λίγο πιο σκληρού μοντέλου βαθμολογίας. Απλά για να ξεχωρίζουν τα αστέρια κουτιά από τα πολύ καλά κτλ.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα; Δε ξέρω ακόμα είναι η απάντηση. Αλλά μάλλον όχι δε ξενέρωσα αλλά πείσμωσα περισσότερο.

Πολλες φορες ο ανθρωπος θελει να ξεσπασει. Δεν ξερει που να το κανει και βρισκει το ευκολο θυμα. Στην περιπτωση μας ησουν εσυ. Αυτη την εντυπωση μου δινουν πολλα απο τα σχολια που δεχθηκες.

Εγω σου λεω συνεχισε ετσι. Τα ριβιου σου ειναι αριστα και δεν πρεπει να ριξεις την ποιοτητα για κανενα πικροχολο και μικροτσου****νο(κομπλεξικο δηλαδη). Και περισσοτερο χρονο να διεθετες παλι καλα θα ηταν. Πιο πολυ απολαμβανω ενα ριβιου σου παρα το 98% των ταινιων που κυκλοφορουν τελευταια.

Στο κατω κατω λεφτα δεν μας ζητας. Καλυτερα να εισαι εσυ ικανοποιημενη με το αποτελεσμα και να συνεχισεις για επομενα κουτια παρα να σταματησεις για μερικους μερικους. Το πιστολι στον κροταφο κανενος δεν βαζεις. Αν δεν θελει να το δει ας μην το δει. Γιατι αυτα τα ατομα οταν θα κανεις ολιγολεπτο ριβιου θα βγουν και θα που οτι δεν τους καλυψε. Ειναι στη φυση πολλων να ειναι μιζεροι και ανευχαριστητοι.

Συνεχισε την καλη δουλεια!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

...

Παιδιά δε γίνεται να είναι 20-25 λεπτά ο μέσος όρος ενός βίντεο και να έρχεται το κουτί των κουτιών από άποψη χώρων/χωροταξίας και να το κάνεις σε 20 λεπτά. ...

Και όμως, γίνεται, αλλ' ανεξαρτήτως αυτού, (νομίζω πως) πρέπει να γίνει, τουλάχιστον για τρεις λόγους. Πρώτον, διότι η υπερβολικά μεγάλη διάρκεια ενός βίντεο τέτοιου είδους κάνει την παρουσίαση ανιαρή, καθώς ο θεατής χάνεται στις λεπτομέρειες, αποκομίζοντας εν τέλει μια συγκεχυμένη εντύπωση. Δεύτερον, διότι η πλήρης, η λεπτομερής ανασκόπηση και κριτική ενός προϊόντος παύει να είναι αυτό που είναι, γενομένη βιβλίο οδηγιών χρήσης σε οπτικοακουστική μορφή. Ο τρίτος – ίσως πλέον σημαντικός – λόγος, σχετίζεται με αυτήν ταύτη την υπόσταση του ρηβιούερ. Ένας ρηβιούερ που πασχίζει να μην παραλείψει τίποτε, να τα πει όλα, υποβιβάζει εαυτόν σε χαμάλη, που του έδωσαν ή κατέγραψε ο ίδιος όλα τα χαρακτηριστικά, κι αρχίζει να τα απαριθμεί ακρίτως, απεκδυόμενος οιασδήποτε ευθύνης (τηρώντας μια στάση έναντι των θεατών του του στυλ, ορίστε, σας τα είπα όλα, τι άλλο θέλετε πια…). Αντιθέτως, ένας υπεύθυνος ρηβιούερ θα αξιοποιήσει τις γνώσεις και την εμπειρία του, ώστε να φιλτράρει το λόγο του, δίνοντας ένα συμπαγές και περιεκτικό αποτέλεσμα, επισημαίνοντας και κρίνοντας τα σημαντικά και διαφορετικό (και όχι όλα), σεβόμενος συγχρόνως και το χρόνο που θα διαθέσει ο θεατής για να δει το βίντεο.

Πέραν αυτών, νομίζω πως υπάρχει σημαντικό περιθώριο βελτίωσης στην εκφορά του λόγου, όπου παρατηρώ πολύ συχνές εκρήξεις στην ταχύτητα, προφανώς εις βάρος της άρθρωσης και της καταληπτικότητας, πράγμα που θα θέσει αυτόν που θα αποπειραθεί να υποτιτλίσει το βίντεο προ σημαντικών εμποδίων. Κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό κι εν πολλοίς απαιτητό σε κάποιες σκηνές μιας ταινίας, αλλά μάλλον αποφευκτέο σε βίντεο του συγκεκριμένου είδους. Επί του συγκεκριμένου θέματος, νομίζω πως τα βίντεο που έχει γυρίζει η ΕΡΤ ...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kt7yk5V-OYY&list=PLE42EB6BC5AAF52E6&index=17]αυτά τα βίντεο[/ame]

με αφηγητή τον Αλέξανδρο Λαχανά, είναι πραγματικά υποδείγματα για τον τρόπο εκφοράς του προφορικού λόγου σε γραπτό μνημείο, πράγμα τελείως διαφορετικό και πιο απαιτητικό από την καθομιλουμένη γλώσσα. Άλλωστε, όσο γραμματισμένος ή αγράμματος κι αν είναι ο θεατής, πάντοτε του αρέσει να ακούει κάποιον να μιλάει ωραία, με στρωτό και άρτιο λόγο, πλούσιο λεξιλόγιο και το κατάλληλο χρώμα στη φωνή.

Επίσης, ένα περισσότερο επίσημο και λιγώτερο παρεΐστικο – και συγχρόνως το ίδιο ευγενικό- ύφος, νομίζω πως θα ήταν προς την ορθή κατεύθυνση, (αυτό το «καμάρια μου» νομίζω πως δεν ενδείκνυται). Υπόδειγμα αποτελεί η σκηνική παρουσία της

που λέει τον καιρό στο κεντρικό δελτίο του Σκάι. Βέβαια, κι αυτή δείχνει να "τρέχει" λίγο, προφανώς υπό την πίεση του χρόνου, αλλά αρθρώνει πολύ καλά.

Και μια ενδυματολογική επισήμανση. Καλό θα ήταν, το ένδυμα να ακολουθεί το φως του κατά περίπτωσιν κουτιού, ώστε ο φακός να είναι σε θέση να αποδίδει ένα οπτικά ισορροπημένο αποτέλεσμα, χωρίς να αναγκάζεται να μαυρίζει τα σκούρα ή να καίει τα λευκά. Ο ήχος, πάντως, είναι πολύ καλός, όπως επίσης και η στάθμη.

Όλα αυτά νομίζω πως θα λειτουργήσουν προς την διεύρυνση του ερείσματος μιας δοκιμής, πέραν κάποιων ολίγων «τρελών» και ενθουσιωδών, κάτι μάλλον ευπρόσδεκτο.

Τέλος, δεν ξέρω πόσο θα ανταποκρίνονταν οι κατασκευαστές σε κάτι ανάλογο, αλλά μάλλον θα είχαν ενδιαφέρον και αντίστροφες παρουσιάσεις, δηλαδή το λύσιμο και η εξέταση ετοίμων, γεμάτων κουτιών, τα οποία έχουν κι αυτά το κοινό τους.

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια του τύπου δε μου αρέσει το φόντο, δε μου αρέσει το μέρος, η ώρα, η κυρά Κατίνα απέναντι κλπ δε τα περίμενα. Νόμιζα ότι είμαστε αρκετά επίπεδα πιο πάνω σα φόρουμ.

Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι (βλέπε sleeving κλπ κλπ), γιατί λοιπόν είναι χαμηλού επιπέδου τα σχόλια περί φόντου; Θεωρώ πιο ταιριαστό στο concept του review σου να βρίσκεσαι σε ένα εξειδικευμένο shop τύπου Κοπρίτης! Δε νομίζω ότι τα σκηνοθετικά σχόλια είναι επιπέδου κομμωτηρίου*!

*για να μη χαρακτηριστώ μισογύνης, να διευκρινήσω ότι δεν έχω κάτι με τις αγαπητές κομμώτριες!!!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, γίνεται, αλλ' ανεξαρτήτως αυτού, (νομίζω πως) πρέπει να γίνει, τουλάχιστον για τρεις λόγους. Πρώτον, διότι η υπερβολικά μεγάλη διάρκεια ενός βίντεο τέτοιου είδους κάνει την παρουσίαση ανιαρή, καθώς ο θεατής χάνεται στις λεπτομέρειες, αποκομίζοντας εν τέλει μια συγκεχυμένη εντύπωση. Δεύτερον, διότι η πλήρης, η λεπτομερής ανασκόπηση και κριτική ενός προϊόντος παύει να είναι αυτό που είναι, γενομένη βιβλίο οδηγιών χρήσης σε οπτικοακουστική μορφή. Ο τρίτος – ίσως πλέον σημαντικός – λόγος, σχετίζεται με αυτήν ταύτη την υπόσταση του ρηβιούερ. Ένας ρηβιούερ που πασχίζει να μην παραλείψει τίποτε, να τα πει όλα, υποβιβάζει εαυτόν σε χαμάλη, που του έδωσαν ή κατέγραψε ο ίδιος όλα τα χαρακτηριστικά, κι αρχίζει να τα απαριθμεί ακρίτως, απεκδυόμενος οιασδήποτε ευθύνης (τηρώντας μια στάση έναντι των θεατών του του στυλ, ορίστε, σας τα είπα όλα, τι άλλο θέλετε πια…). Αντιθέτως, ένας υπεύθυνος ρηβιούερ θα αξιοποιήσει τις γνώσεις και την εμπειρία του, ώστε να φιλτράρει το λόγο του, δίνοντας ένα συμπαγές και περιεκτικό αποτέλεσμα, επισημαίνοντας και κρίνοντας τα σημαντικά και διαφορετικό (και όχι όλα), σεβόμενος συγχρόνως και το χρόνο που θα διαθέσει ο θεατής για να δει το βίντεο.

Πέραν αυτών, νομίζω πως υπάρχει σημαντικό περιθώριο βελτίωσης στην εκφορά του λόγου, όπου παρατηρώ πολύ συχνές εκρήξεις στην ταχύτητα, προφανώς εις βάρος της άρθρωσης και της καταληπτικότητας, πράγμα που θα θέσει αυτόν που θα αποπειραθεί να υποτιτλίσει το βίντεο προ σημαντικών εμποδίων. Κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό κι εν πολλοίς απαιτητό σε κάποιες σκηνές μιας ταινίας, αλλά μάλλον αποφευκτέο σε βίντεο του συγκεκριμένου είδους. Επί του συγκεκριμένου θέματος, νομίζω πως τα βίντεο που έχει γυρίζει η ΕΡΤ ...

με αφηγητή τον Αλέξανδρο Λαχανά, είναι πραγματικά υποδείγματα για τον τρόπο εκφοράς του προφορικού λόγου σε γραπτό μνημείο, πράγμα τελείως διαφορετικό και πιο απαιτητικό από την καθομιλουμένη γλώσσα. Άλλωστε, όσο γραμματισμένος ή αγράμματος κι αν είναι ο θεατής, πάντοτε του αρέσει να ακούει κάποιον να μιλάει ωραία, με στρωτό και άρτιο λόγο, πλούσιο λεξιλόγιο και το κατάλληλο χρώμα στη φωνή.

Επίσης, ένα περισσότερο επίσημο και λιγώτερο παρεΐστικο – και συγχρόνως το ίδιο ευγενικό- ύφος, νομίζω πως θα ήταν προς την ορθή κατεύθυνση, (αυτό το «καμάρια μου» νομίζω πως δεν ενδείκνυται). Υπόδειγμα αποτελεί η σκηνική παρουσία της

που λέει τον καιρό στο κεντρικό δελτίο του Σκάι. Βέβαια, κι αυτή δείχνει να "τρέχει" λίγο, προφανώς υπό την πίεση του χρόνου, αλλά αρθρώνει πολύ καλά.

Και μια ενδυματολογική επισήμανση. Καλό θα ήταν, το ένδυμα να ακολουθεί το φως του κατά περίπτωσιν κουτιού, ώστε ο φακός να είναι σε θέση να αποδίδει ένα οπτικά ισορροπημένο αποτέλεσμα, χωρίς να αναγκάζεται να μαυρίζει τα σκούρα ή να καίει τα λευκά. Ο ήχος, πάντως, είναι πολύ καλός, όπως επίσης και η στάθμη.

Όλα αυτά νομίζω πως θα λειτουργήσουν προς την διεύρυνση του ερείσματος μιας δοκιμής, πέραν κάποιων ολίγων «τρελών» και ενθουσιωδών, κάτι μάλλον ευπρόσδεκτο.

Τέλος, δεν ξέρω πόσο θα ανταποκρίνονταν οι κατασκευαστές σε κάτι ανάλογο, αλλά μάλλον θα είχαν ενδιαφέρον και αντίστροφες παρουσιάσεις, δηλαδή το λύσιμο και η εξέταση ετοίμων, γεμάτων κουτιών, τα οποία έχουν κι αυτά το κοινό τους.

Περιμενε λιγο, σε μερικα λεπτα οι γιατροι:happy2::happy2: του forum θα σου ετοιμασουνε και εσενα το ψυχολογικο προφιλ .Αφου ΔΕΝ βρηκες το review αριστο εισαι σιγουρα κομπλεξικος, μικροτσουτσουνος, εμπαθης, αντικοινωνικος , και τωρα κοιτας να μπαινεις σε φορουμ και να υποβαθμιζεις τα reviews των αλλων, για να νιωσεις ψυχολογικα ζωντανος. :hang3::hang3::hang3:Περιμενε θα σου την πεσουνε απο λεπτο σε λεπτο

Περα απο την πλακα .

Συμφωνω μαζι σου 100% στο θεμα της διαρκειας του video.

Απο εκει και περα, στο θεμα ομιλιας και ντυσιματος οχι.Δεν νομιζω οτι πρεπει να στειλουμε την reveiewer για μαθηματα ορθοφωνιας για να κανει ενα review στο youtube, ουτε να ντυθει αναλογα, Review προιοντος κανει οχι παρουσιαση Eurovision

Οι παρατηρησεις και οι προτασεις σου ειναι 100% σωστες αλλα εχουνε καθαρα επαγγελματικο προσανατολισμο .Αλλο studio τηλεορασης και αλλο video στο youtube.

Συγχαρητηρια παντως, φοβερο post.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο, σε μερικα λεπτα οι γιατροι:happy2::happy2: του forum θα σου ετοιμασουνε και εσενα το ψυχολογικο προφιλ .Αφου ΔΕΝ βρηκες το review αριστο εισαι σιγουρα κομπλεξικος, μικροτσουτσουνος, εμπαθης, αντικοινωνικος , και τωρα κοιτας να μπαινεις σε φορουμ και να υποβαθμιζεις τα reviews των αλλων, για να νιωσεις ψυχολογικα ζωντανος. :hang3::hang3::hang3:Περιμενε θα σου την πεσουνε απο λεπτο σε λεπτο

Περα απο την πλακα .

Συμφωνω μαζι σου 100% στο θεμα της διαρκειας του video.

Απο εκει και περα, στο θεμα ομιλιας και ντυσιματος οχι.Δεν νομιζω οτι πρεπει να στειλουμε την reveiewer για μαθηματα ορθοφωνιας για να κανει ενα review στο youtube, ουτε να ντυθει αναλογα, Review προιοντος κανει οχι παρουσιαση Eurovision

Οι παρατηρησεις και οι προτασεις σου ειναι 100% σωστες αλλα εχουνε καθαρα επαγγελματικο προσανατολισμο .Αλλο studio τηλεορασης και αλλο video στο youtube.

Συγχαρητηρια παντως, φοβερο post.

σημείωση ότι δεν έχεις ζητήσει συγνώμη ακόμα αν σου ξέφυγε

στην θέση σου δεν θα είχα μούτρα να ξαναποσταρω. Μάζεψε το θράσος σου και μετακόμισε στην δίπλα παραλία

και να ξέρεις αυτό που νιώθεις δεν είναι ψιχάλισμα

edit

[MENTION=91]amartolos[/MENTION]

μάθε πρώτα να φέρεσαι σαν άνδρας και μετά θα σου δώσω άξια

συνεχισε να trollaris άλλα για την ουσεια του πράγματος κανε τον κινεζο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το review του timetolivecustoms μου είχε αφήσει απορίες που στο review της καρμεν απαντήθηκαν και ηταν αυτο που τελικά τίναξε κάθε αμφιβολία για την αγορά του. Τα review παίζουν το ρόλο του οδηγού αγοράς κατα κάποιο τροπο, πρεπει να σου δινει όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζεσαι πάνω σε αυτο που θες να αγοράσεις. Το κάθε προϊόν απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, το συγκεκριμένο κουτι δεν θα το πάρει κάποιος με ενα νορμάλ σύστημα, θα το πάρει κάποιος που θα βάλει τα νερα του τα crossfire-sli του και του χρειάζεται ο χώρος. Αυτόν λοιπόν δεν θα τον πειράξουν τα 50 λεπτα βίντεο δεν θα χαθεί στις λεπτομέρειες, όπως λέει κάποιος, γτ θα του τις δείξει και θα τις εξηγήσει δεν θα τις πει απλα προφορικά για να περάσουν στο ντούκου. Οταν θα δώσω 400 ευρω να αγοράσω το κουτι δεν μπορω να έχω απορίες π.χ για το αν το τροφοδοτικο μπαίνει με τον τον ανεμιστηρα προς τα έξω, γτ και στα 2 review ηταν μέσα ο ανεμιστήρας και πήγα να φρικάρω. Τα review κύριοι πρεπει να φτιάχνονται με γνώμονα τον αγοραστή και όχι κάποιον που θα πιει τον καφε του βλέποντας βίντεο για να περάσει η ωρα. Οσο για τη χαμαλοδουλειά, δεν την έβαλε κανένας το κάνει με το ζόρι Oric επιλογή της ειναι και της αρέσει, αυτο λέγεται ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψε το θράσος σου και μετακόμισε στην δίπλα παραλία

Περα απο το να ζητας καρτες , να απαιτεις συγνωμες ,και να ονειρευεσαι αποχωρησεις, δεν βλεπω να ξερεις να κανεις τιποτα αλλο.

Αν πιστευεις οτι εχω αδικο, πληκτρολογιο εχεις ,γραψε τα επιχειρηματα σου επι του θεματος και δειξε σε ολο το forum ποιος εχει δικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.