Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Στην τελική δεν ξέρω ούτε εγώ τη σκέφτομαι ρε μάγκες, σαν να έχω badsectors στον εγκέφαλό μου όλα αυτά που μου λένε δεν γίνεται να τα κατανοήσω. Ηταν όνειρό μου για αυτό είναι μάλλον έτσι η σκέψη μου.

τα έχω διαβάσει και τα διάβασα απο 2 φορές όλα και προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου να το ξεχάσω.

Τουλάχιστον αν ανοίξω φραντσάιζ κατάστημα όπως EBW ούτε αυτό αξίζει; ιδικά το EBW έχει πάρα πολύ καλές τιμές σε πολλά προϊόντα και θα είμαι κάτι σαν e-shop, το κατάστημα στην Ξάνθη το μόνο που κάνει είναι να παίρνει και να στέλνει τις παραγγελίες, τίποτα άλλο. Εγώ θα έχω και τα δικά μου πράγματα μέσα εκτώς απο αυτά που θα μου προσφέρει, θα κάνω και τα σέρβις μου κανονικά.

Δεν καταλαβαινεις, η μάλλον δεν θελεις να καταλάβεις. Πιστευεις οτι το EBW θα σου δώσει το franchise τζαμπα; Η πιστευεις οτι θα στήσεις ενα μαγαζι με το λιγότερο δυνατό κόστος και απλά το EBW θα σου δώσει την ταμπέλα του έτσι απλόχερα; Ξέρεις πως δουλευει το franchise; Το αρχικό κεφάλαιο είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Η πιστευεις οτι ο οποιοςσδήποτε franchisor θα σε τροφοδοτεί συνέχεια με χρήματα αν κατι δεν παει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Α ενταξει, πες το ρε παιδι μου απο τη αρχη !

Αλλο τη σκέφτομαι και άλλο τη θέλω, το τη θέλω το ξέρω και το αναφέρω πολύ καλά στο πρώτο ποστ, το τη σκέφτομαι είναι το μπέρδεμα, πως θα το προχωρήσω, τη με συμφέρει περισσότερο. τη αξίζει και τη όχι. για αυτά εννοώ

Δεν καταλαβαινεις, η μάλλον δεν θελεις να καταλάβεις. Πιστευεις οτι το EBW θα σου δώσει το franchise τζαμπα; Η πιστευεις οτι θα στήσεις ενα μαγαζι με το λιγότερο δυνατό κόστος και απλά το EBW θα σου δώσει την ταμπέλα του έτσι απλόχερα; Ξέρεις πως δουλευει το franchise; Το αρχικό κεφάλαιο είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Η πιστευεις οτι ο οποιοςσδήποτε franchisor θα σε τροφοδοτεί συνέχεια με χρήματα αν κατι δεν παει καλά;

Μια χαρά ξέρω πως δουλευει, απλά αν είναι για το όνομα να πουλάω 3πλάσια ή και 4πλάσια προιόντα απο ότι μόνος μου γιατί όχι; χώρια το ότι θα έχω και όλα τα προϊόντα έτοιμα για παραγγελίες, μετά εκτος εκείνου αν θέλω κάτι παραπάνω για εμένα μπορώ να το κάνω στο μαγαζί.

'' Γίνεται κοινή χρήση εμπορικής ονομασίας, κοινές διαφημίσεις - ιστοσελίδες, οικονομία κλίμακας στις παραγγελίες - μεταφορές και κοινός τιμοκατάλογος προϊόντων. Κάποια υποκαταστήματα προσφέρουν υπηρεσίες και πώληση προϊόντων που δεν προσφέρονται από το κεντρικό κατάστημα - κεντρικές αποθήκες οπότε για την παροχή αυτών των υπηρεσιών και προϊόντων οι πελάτες πρέπει να απευθύνονται στα κατά τόπους καταστήματα.''

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ξέρω πως δουλευει, απλά αν είναι για το όνομα να πουλάω 3πλάσια ή και 4πλάσια προιόντα απο ότι μόνος μου γιατί όχι; χώρια το ότι θα έχω και όλα τα προϊόντα έτοιμα για παραγγελίες, μετά εκτος εκείνου αν θέλω κάτι παραπάνω για εμένα μπορώ να το κάνω στο μαγαζί.

'' Γίνεται κοινή χρήση εμπορικής ονομασίας, κοινές διαφημίσεις - ιστοσελίδες, οικονομία κλίμακας στις παραγγελίες - μεταφορές και κοινός τιμοκατάλογος προϊόντων. Κάποια υποκαταστήματα προσφέρουν υπηρεσίες και πώληση προϊόντων που δεν προσφέρονται από το κεντρικό κατάστημα - κεντρικές αποθήκες οπότε για την παροχή αυτών των υπηρεσιών και προϊόντων οι πελάτες πρέπει να απευθύνονται στα κατά τόπους καταστήματα.''

Το αρχικό κεφάλαιο το έχεις; Εχεις ψάξει ποσο ζητάνε για να σου δώσουν το ονομα; Τα εχεις αυτά τα χρήματα; Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα εχεις de facto 4-πλάσιο κόσμο (και δεν μιλάω για επισκεψιμότητα) απο οτι πιο πριν; Εχεις τις γνώσεις και την εμπειρία την επισκεψιμότητα να την κάνεις μετατρεψιμότητα; Εχεις την εμπειρία να κανεις upsale, προσθετική πώληση; Η περιμένεις οτι με το όνομα και μονο ο κόσμος θα έρχεται σε εσένα τρέχοντας και στα 4; Ποιο αγοραστικό κοινό έχεις ώς στόχο σου; Τον ψαγμένο hardwarά; Τότε λυπάμαι αλλά εχεις να αντιμετωπίσεις και τα πιό ψαγμένα μαγαζιά του εξωτερικού.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

γενικά συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολη εποχή για να ανοίξεις μαγαζί ειδικά με το κεφάλαιο που αναφέρεις. Και να ξέρεις, το κράτος είναι μεγάλος νταβάς και αδίστακτος.

Παρ'όλα αυτά, αν συνεχίζεις να θες να ασχοληθείς, κοίτα το θέμα της αντιπροσωπείας εταιρειών, που ενδιαφέρουν τον Έλληνα αγοραστή (όχι Ξανθιώτη μόνο), που δεν έχουν εκπροσώπηση στην Ελλάδα και είναι δύσκολο να τα βρεις εδώ. πουχου Fractal Design, NZXT ή Aerocool. Υπ'όψιν, δεν έχω απολύτως καμία ιδέα του τι ποσά χρειάζονται, μπορεί να ξεφεύγει τελείως ή/και να μη συμφέρει καν. Απλά σου ρίχνω μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

γενικά συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολη εποχή για να ανοίξεις μαγαζί ειδικά με το κεφάλαιο που αναφέρεις. Και να ξέρεις, το κράτος είναι μεγάλος νταβάς και αδίστακτος.

Παρ'όλα αυτά, αν συνεχίζεις να θες να ασχοληθείς, κοίτα το θέμα της αντιπροσωπείας εταιρειών, που ενδιαφέρουν τον Έλληνα αγοραστή (όχι Ξανθιώτη μόνο), που δεν έχουν εκπροσώπηση στην Ελλάδα και είναι δύσκολο να τα βρεις εδώ. πουχου Fractal Design, NZXT ή Aerocool. Υπ'όψιν, δεν έχω απολύτως καμία ιδέα του τι ποσά χρειάζονται, μπορεί να ξεφεύγει τελείως ή/και να μη συμφέρει καν. Απλά σου ρίχνω μια ιδέα.

Ούτε thermal paste δεν αντιπροσωπεύει με αυτό το κεφάλαιο.

Πάρε την πιο ξεπεσμένη εταιρία του χώρου, και πιάσε συζήτηση για να γίνεις αντιπρόσωπος/επίσημος εισαγωγέας.

Τι θέλεις ? Κουτιά NZXT ? Ωραία φίλε μου, στείλε μας τα χρήμματα για 500τμχ. + μεταφορικά και ξεκινάμε...

Αυτό στην καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ειναι επιστημονικη συζητηση για να επικαλουμαστε αυθεντιες ή κανονες και να λεμε οτι η αποψη μας ειναι η σωστη βρεξει χιονισει...οποτε ας μην ειμαστε τοσο επιθετικοι και καθετοι. Ειναι γουστο του και ονειρο του και "ισως" το εχει ωραιοποιησει περισσοτερο απ'οσο θα πρεπε, οποτε τσαμπα επιμενουμε.

Το ειπε ξεκαθαρα το παλικαρι, οτι απο δω και περα θελει μονο ιδεες και προτασεις για το μαγαζι. Πιστευω οτι καλα εκαναν καποιοι και επεμειναν λογο εμπειριας λιγο παραπανω αλλα πλεον γινεται φανερο οτι με λογικα επιχειρηματα δεν βγαζει πουθενα. Οσο βοηθησαμε σ'αυτο το θεμα βοηθησαμε...

Καλυτερα για μενα να φαει την σφαλιαρα στην ζωη στα 23 του που εχει ολη την ζωη μπροστα να δει τι εκανε λαθος και να το διoρθωσει, παρα να περιμενει μεχρι τα 40 και αν φεξει στην Ελλαδα ποτε.....βλεπουμε. Δεν θελει να κανει εγκλημα...μαγαζι θελει να ανοιξει. Θα δει κιολας αν ειναι οσο καλος πιστευει οτι ειναι...Αν οντως ειναι, οκ ολα κομπλε...αλλιως ισως να βρει να ασχοληθει με κατι αλλο.sh!t happens!

Έγινε επεξεργασία από Kosmos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εγώ στηρίζω την ιδέα. Στο κοστολόγιο του post#30 έχω κάποιες ενστάσεις, αλλά μικροπράγματα. Πχ 100 ευρώ καφέδες!;

Έχουμε μια προσπάθεια ενός νέου ανθρώπου με ένα μικρό κόστος και ρέστα 646,66. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα και τον αποθαρρύνουμε!!

Στην τελική είναι και αυτό μια μορφή ανάπτυξης...

Τέλος υπάρχει και η αβάντα του να βάλουμε άλλα 3833,34 ευρώ και να πάμε στο 10ρικο. Ένα νούμερο πιο κοντά στα δεδομένα franchise ( πιο κοντά από το πρώτο νούμερο εννοώ... ιφ γιου νοου γουατ αϊ μιν).

Anyway για να δώσω και ιδέα σχετικά με το όνομα, καλά ακούγονται τα Xanthis Computer World ή Xanthis Service & Format Center, δίπλα σε ένα logo σαν σφραγίδα :happy2:

Έγινε επεξεργασία από carrion
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι το όνειρο σου, συνέχισε να μαζεύεις λεφτά και πιάσε μια δουλειά ως πωλητής ή τεχνικός σε κάποιο μαγαζί παρόμοιο με αυτό που θες να ανοίξεις.

Πρέπει να μάθεις πως να μιλάς με τους πελάτες, από που βγάζουν περισσότερο κέρδος, να κλέψεις τεχνογνωσία γενικότερα.

Κανε αυτό για 1-2 χρόνια και μετά θα έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι(όχι τη) χρειάζεται για να ανοίξεις ένα μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό κεφάλαιο το έχεις; Εχεις ψάξει ποσο ζητάνε για να σου δώσουν το ονομα; Τα εχεις αυτά τα χρήματα; Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα εχεις de facto 4-πλάσιο κόσμο (και δεν μιλάω για επισκεψιμότητα) απο οτι πιο πριν; Εχεις τις γνώσεις και την εμπειρία την επισκεψιμότητα να την κάνεις μετατρεψιμότητα; Εχεις την εμπειρία να κανεις upsale, προσθετική πώληση; Η περιμένεις οτι με το όνομα και μονο ο κόσμος θα έρχεται σε εσένα τρέχοντας και στα 4; Ποιο αγοραστικό κοινό έχεις ώς στόχο σου; Τον ψαγμένο hardwarά; Τότε λυπάμαι αλλά εχεις να αντιμετωπίσεις και τα πιό ψαγμένα μαγαζιά του εξωτερικού.

Αρχικό κεφάλαιο έχω αναφέρει πόσα έχω και πόσα μπορώ να τα κάνω, ανέφερα κιόλας ότι ενδέχεται να το ανοίξω με πρόγραμμα (δεν το έχω ανοίξει ακόμα που αναφέρθηκε πριν πως δεν γίνεται να πάρω λεφτά αν είναι ανοιχτό το μαγαζί), για περισσότερα με το πρόγραμμα περιμένω να με καλέσουν για να κάνω σεμινάριο σοτν ΟΑΕΔ και να ενημερωθώ απο τον λογιστή μόλις βγουν.

Τωρα για περι φραντσάιζ συγκεκριμένα είπα για το EBW ότι θα έχω περισσότερη πελατεία λόγο ότι δεν έχει μόνο υπολογιστές και περιφερειακά, στην Ξάνθη υπάρχει το θέμα του ''ψώνιο'' και κινητά αγοράζουν αβέρτα, στην Ξάνθη δεν υπάρχει κανένα κατάστημα που να δίνει τα κινητά φθηνότερα απο τον Γερμανό και όλοι παίρνουν απο εκεί, δηλαδή κάθε κινητό που θα κυκλοφορεί αυτομάτως θα το έχω σε πολύ καλύτερη τιμή. Σχετικά με το κεφάλαιο που λες αν ξέρω πόσα θέλουν, ακόμα δεν ξέρω. πήρα τηλέφωνο και δεν ήταν εκεί το αφεντικό και μου είπαν να στείλω μαιλ (τώρα άκυρο δεν άκυρο δεν ξέρω), το μαιλ μου το έστειλα και αναμένω απάντηση. Οτι με συμφέρει έτσι θα προχωρήσω.

Δεν μπορώ να βλέπω το e-shop κάθε μέρα να δίνει πάνω απο 10 παραγγελίες, ο γερμανός να είναι φίσκα στην πελατεία συνέχεια και εγώ να κάθομαι. Νιώθω πως η κρίση είναι απλά μία απάτη για να πανικοβάλλουν τον κόσμο (αυτή η παράγραφος είναι απλά άποψή δική μου, δεν θέλω σχόλια)

γενικά συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολη εποχή για να ανοίξεις μαγαζί ειδικά με το κεφάλαιο που αναφέρεις. Και να ξέρεις, το κράτος είναι μεγάλος νταβάς και αδίστακτος.

Παρ'όλα αυτά, αν συνεχίζεις να θες να ασχοληθείς, κοίτα το θέμα της αντιπροσωπείας εταιρειών, που ενδιαφέρουν τον Έλληνα αγοραστή (όχι Ξανθιώτη μόνο), που δεν έχουν εκπροσώπηση στην Ελλάδα και είναι δύσκολο να τα βρεις εδώ. πουχου Fractal Design, NZXT ή Aerocool. Υπ'όψιν, δεν έχω απολύτως καμία ιδέα του τι ποσά χρειάζονται, μπορεί να ξεφεύγει τελείως ή/και να μη συμφέρει καν. Απλά σου ρίχνω μια ιδέα.

Η ιδέα μου είναι και για αυτά απλά δεν θα μπορέσω να το κανω απο την αρχή, το ξανα είπα και σε προηγούμενο ποστ πως για να κάνει συμφωνία με κάποιος θέλουν να έχεις την άδεια. Μερικοί μου έδωσα τιμολόγια αλλα πολλοί θέλουν να έχω την άδεια να την δείξω έτσι να πάμε για περισσότερες πληροφορίες. Τα ποσά που χρειάζονται είναι πάρα πολλά, και σε αυτό όμως δεν γίνεται να τα κάνω όλα απότομα, όπως λέτε και εσείς με λίγα πράγματα για αρχή και αναλόγως στο μέλλον ότι δείξει, πάει καλά το πράγμα θα επενδύσω, δεν με παίρνει, θα καθίσω στα αυγά μου.

Παιδες δεν ειναι επιστημονικη συζητηση για να επικαλουμαστε αυθεντιες ή κανονες και να λεμε οτι η αποψη μας ειναι η σωστη βρεξει χιονισει...οποτε ας μην ειμαστε τοσο επιθετικοι και καθετοι. Ειναι γουστο του και ονειρο του και "ισως" το εχει ωραιοποιησει περισσοτερο απ'οσο θα πρεπε, οποτε τσαμπα επιμενουμε.

Το ειπε ξεκαθαρα το παλικαρι, οτι απο δω και περα θελει μονο ιδεες και προτασεις για το μαγαζι. Πιστευω οτι καλα εκαναν καποιοι και επεμειναν λογο εμπειριας λιγο παραπανω αλλα πλεον γινεται φανερο οτι με λογικα επιχειρηματα δεν βγαζει πουθενα. Οσο βοηθησαμε σ'αυτο το θεμα βοηθησαμε...

Καλυτερα για μενα να φαει την σφαλιαρα στην ζωη στα 23 του που εχει ολη την ζωη μπροστα να δει τι εκανε λαθος και να το διoρθωσει, παρα να περιμενει μεχρι τα 40 και αν φεξει στην Ελλαδα ποτε.....βλεπουμε. Δεν θελει να κανει εγκλημα...μαγαζι θελει να ανοιξει. Θα δει κιολας αν ειναι οσο καλος πιστευει οτι ειναι...Αν οντως ειναι, οκ ολα κομπλε...αλλιως ισως να βρει να ασχοληθει με κατι αλλο.sh!t happens!

Καλά κάνετε και λέτε τις απόψεις σας φίλε και τις εμπειρίες και δεχτός όλες οι απόψεις σας. τα επεξεργάζομαι όλα και βγάζω συμπεράσματα στο τη με συμφέρει και τη όχι, αξίζει η δεν αξίζει. δεν μπορώ να ακούω όμως 5 μητρικές να κάνουν 3000 και η πάστα παραπάνω απο αυτό.

Δεν ξέρω τι λέτε εγώ στηρίζω την ιδέα. Στο κοστολόγιο του post#30 έχω κάποιες ενστάσεις, αλλά μικροπράγματα. Πχ 100 ευρώ καφέδες!;

Έχουμε μια προσπάθεια ενός νέου ανθρώπου με ένα μικρό κόστος και ρέστα 646,66. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα και τον αποθαρρύνουμε!!

Στην τελική είναι και αυτό μια μορφή ανάπτυξης...

Τέλος υπάρχει και η αβάντα του να βάλουμε άλλα 3833,34 ευρώ και να πάμε στο 10ρικο. Ένα νούμερο πιο κοντά στα δεδομένα franchise ( πιο κοντά από το πρώτο νούμερο εννοώ... ιφ γιου νοου γουατ αϊ μιν).

Anyway για να δώσω και ιδέα σχετικά με το όνομα, καλά ακούγονται τα Xanthis Computer World ή Xanthis Service & Format Center, δίπλα σε ένα logo σαν σφραγίδα :happy2:

οι τιμές που βάζω φίλε είναι γενικά παραπάνω απο ότι φαντάζομαι για να μην βγω παραπάνω στην τελική όταν θα το κάνω.

Με τα λεφτά που έχω μπορώ άνετα να το ανοίξω, μαζί με τα εμπορεύματα με όλα (όσο και να αμφιβάλουν μερικοί), αυτό που με κάνει να μπαίνω σε σκέψη είναι που αναφέρετε τα έξοδα και τα έσοδα. σαν μαγαζί μόνος μου το πελατολόγιο θα είναι μιδαμινό για αρχή (εκτός τους γνωστούς), δεν μπορώ να ξέρω όμως κατα πόσο θα ανέβει. για αυτό και το φραντσάιζ το σκέφτομαι πάρα πολύ αν μπορέσω να πάρω μια καλή προσφορά και βλέπω ότι με παίρνει να το κάνω.

Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση του ονόματος. το σημειώνω.

Αφού είναι το όνειρο σου, συνέχισε να μαζεύεις λεφτά και πιάσε μια δουλειά ως πωλητής ή τεχνικός σε κάποιο μαγαζί παρόμοιο με αυτό που θες να ανοίξεις.

Πρέπει να μάθεις πως να μιλάς με τους πελάτες, από που βγάζουν περισσότερο κέρδος, να κλέψεις τεχνογνωσία γενικότερα.

Κανε αυτό για 1-2 χρόνια και μετά θα έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι(όχι τη) χρειάζεται για να ανοίξεις ένα μαγαζί.

Το έχω σκεφτεί αρκετά αυτό που λες φίλε απλά 1ον δεν έχει κενή θέση σε τέτοια δουλειά και 2ον δεν έχω τόσο χρόνο ώστε να το κάνω.

Ξέρω πολύ καλά να μιλάω με πελάτες και ξέρω πολύ καλά να ξεχωρίζω και να δίνω απόψεις πάνω στους υπολογιστές, αυτό είναι που δεν με απασχολεί καθόλου.

Το ότι δεν θα πάει καλά το μαγαζί στην αρχή είναι το σίγουρο, για μετά πως θα πάει δεν ξέρω, πάντα πίστευα πως θα πάει καλά. τώρα έχουν αλλάξει τα δεδομένα στο μυαλό μου.

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί αρκετά αυτό που λες φίλε απλά 1ον δεν έχει κενή θέση σε τέτοια δουλειά και 2ον δεν έχω τόσο χρόνο ώστε να το κάνω.

Ξέρω πολύ καλά να μιλάω με πελάτες και ξέρω πολύ καλά να ξεχωρίζω και να δίνω απόψεις πάνω στους υπολογιστές, αυτό είναι που δεν με απασχολεί καθόλου.

Το ότι δεν θα πάει καλά το μαγαζί στην αρχή είναι το σίγουρο, για μετά πως θα πάει δεν ξέρω, πάντα πίστευα πως θα πάει καλά. τώρα έχουν αλλάξει τα δεδομένα στο μυαλό μου.

Πόσα χρόνια εμπειρίας έχεις ως πωλητής σε κατάστημα δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

«ο γερμανός να είναι φίσκα στην πελατεία συνέχεια »

γνωρίζεις ότι στο Γερμανό πληρώνουν λογαριασμούς ΟΤΕ, ρωτούν για διάφορα σχετικά με το κινητό τους χωρίς απαραιτήτως να αγοράζουν το παραμικρό κ.λ.π

Το e-shop με τις 10 παραγγελίες γνωρίζεις ότι έχει χρεωκοπήσει υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια "λογική" [MENTION=16567]LeoNaXe[/MENTION] το ίδιο λέει και ο ταβερνιάρης στην πλατεία εδώ, που οι 2 διπλανοί μαμιούνται στην δουλειά και άνοιξε και αυτός εδώ και 2 χρόνια και κλαίει την μοίρα του, ρεκόρ τραπεζιών = 4 παρέες και καλύτερος μήνας = αυτός που αντί για ένα κάρο ζημειά ήρθε έσοδα - έξοδα > 10€...

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρόνια εμπειρίας έχεις ως πωλητής σε κατάστημα δηλαδή ;

έχω δουλέψει 3 χρόνια σε καφετέρια και έχω βοηθήσει φίλο σε μαγαζί που φτιάχνει κινητά και πουλάει αναλόσημα όταν είχε δουλειά, έχω κάνει παρέα άπειρες φορές σε μαγαζί που πουλάει CD τραγούδια, mp3 και διάφορα άλλα. Θέλει να ξέρω κάτι παραπάνω σε αυτό;

«ο γερμανός να είναι φίσκα στην πελατεία συνέχεια »

γνωρίζεις ότι στο Γερμανό πληρώνουν λογαριασμούς ΟΤΕ, ρωτούν για διάφορα σχετικά με το κινητό τους χωρίς απαραιτήτως να αγοράζουν το παραμικρό κ.λ.π

Το e-shop με τις 10 παραγγελίες γνωρίζεις ότι έχει χρεωκοπήσει υποθέτω.

Στον Γερμανό φίλε μου δουλεύει ένας γνωστός και τον έχω ρωτήσει πως πάνε τα πράγματα. Φεύγει πολύ κινητό.

Με την ίδια "λογική" @LeoNaXe το ίδιο λέει και ο ταβερνιάρης στην πλατεία εδώ, που οι 2 διπλανοί μαμιούνται στην δουλειά και άνοιξε και αυτός εδώ και 2 χρόνια και κλαίει την μοίρα του, ρεκόρ τραπεζιών = 4 παρέες και καλύτερος μήνας = αυτός που αντί για ένα κάρο ζημειά ήρθε έσοδα - έξοδα > 10€...

Αυτό δεν το ξέρεις ποτέ φίλε μου, δεν ξέρεις καθόλου πως θα πάει το πράγμα. και εδώ ανοίγει μια καινούια καφετέρια και πάνε όλοι εκεί, θα σου δώσω παράδειγμα ένα γενικά μεσαίο μαγαζί που άνοικε με όνομα ''Το με...ρακί'' όπου το μαγαζί το είχαν κάνει με πράγματα απο μάνδρα, τασάκι απο πιστόνια. τραπέζια απο βαρέλια και τέτοια. μια μέρα δεν πέρασε που να ήταν άδειο.

Χωρίς να σου κάνω πλάκα. Έτσι όπως περιγράφεις το μαγαζί κεντρικό με πιάτσα ταξί και περίπτερο απέναντι είναι ιδανικό ή για μπουγατσατζίδικο, κρεπερί, ή για γυράδικο.

Για μπουγατσατζίδικο καλή ηδέα είναι φίλε αλλά όχι για γυράδικο και κρεπερί, είναι σε περιοχή που περνάει πολύς κόσμος τα πρωινά αλλά για τα βραδινά είναι η άλλη πλευρά τις πλατείας

Στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βροντα.

Αν ήμουν ο κουφός φίλε θα επέμενα ακόμα ότι έχουν όλοι άδικο, αρχίζω ήδη και ψάχνω εναλλακτικές λύσεις και παίρνω υπόψιν όλα τα λεγόμενα. Και πάλι όμως δεν αποκλείω αυτό που έχω στο μυαλό μου γιατί με λίγη μετατροπή με τα λεγόμενα μπορεί να γίνει κάτι πολύ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως γράφεις,δείχνεις σαν να έχεις πάρει την απόφασή σου.τι γνώμες ζητάς από εμάς τοτες;αφού στην τελική,ότι έχεις στο μυαλό σου θα κάνεις.ποιος ο σκοπός λοιπόν;

Την απόφαση μου την είχα πάρει φίλε, απλά μου αλλάζουν τα δεδομένα με τα πολλά λεγόμενα, Ο σκοπός που έκανα το τόπικ ήταν για να πάρω ιδέες για ονόματα, για το μαγαζί, τη να προσέχω τη όχι. δεν το άνοιξα να να σας πώ ότι θα το ανοίξω και στο να μου λέτε εσείς όχι να επιμένω εγώ.

Δεν έχω αντιδράσει σε κανέναν απο τότε που άνοιξε, παραδέχομαι τα λάθη μου, παραδέχομαι τα σωστά που λέτε (όχι όλοι). και αν είναι μερικοί να γράφουν απλά απο ειρωνεία θα παρακαλούσα να μην μπαίνουν τζάμπα στο κόπο. δεν θέλω να πώ κάτι και να φανώ εγώ ο κακός.

Άπειρος είμαι πάνω στο θέμα ελεύθερου επαγγελματία, όχι όμως πάνω στους υπολογιστές (την δουλειά την κάνω εδώ και χρόνια ακόμα και στα κινητά).

ΑΥτό που ήθελα να κάνω όπως και το είχα αναφέρει να φερνω κομμάτια που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. πολλοί το μπερδέψατε και είπατε για την Ξάνθη ποιος θα ενδιαφερθεί (γράφω ότι θα πουλάω και ονλινε), δεν λέω ότι θα βγάλω τρελά κέρδη, θα έχω όμως κάτι που δεν θα υπάρχει στην Ελλάδα.

Για να μπορέσω να δοκιμαστώ όμως πάνω σε αυτό, για να μάθω πως ναι αξίζει και τα βγάζω πέρα πρέπει να δοκιμάσω. Πόσα άτομα ενδιαφέρονται να πάρουν πράγματα που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν το κάνουν για πολλούς λόγους (πχ θέλει Visa, δεν υπάρχει εμπιστοσύνη για να πάρεις απο εξωτερικό, δεν ξέρεις τη ακριβώς θα σου έρθει, κάνει πολλές ημέρες), είναι και το άλλο θέμα της εγγύησης, πολλοί δεν παίρνουν απο εξωτερικό και για αυτό το λόγο.

Εχω καθίσει και το έχω μελετήσει για εβδομάδες, δεν τα λέω όλα απο το μυαλό μου. Εχω πάρει απο 2 εταιρίες τιμολόγιο (θα βάζω παρακάτω τα προϊόντα). Είναι όμως και πολλά πράγματα που μπορεί να κάνω λάθος, αυτός είναι και ο λόγος που ήθελα άποψη απο άτομα που ξέρουν, να μου πουν ότι ναι σε αυτό εισαι οκ αλλα σε αυτό δεν είσαι, καλύτερα φρανσάιζ για αυτό και αυτό, δεν είναι καλό το γρανσάιζ για αυτό και αυτό.

Για να προχωρήσω όμως σε άλλεσ συμφωνίες πρέπει να έχω την άδεια, αλλιώς δεν κάνω τίποτα. είναι ρίσκο που είμαι σε τρελό δίλημμα για να το κάνω η όχι.

1)SHIN ETSU X23-7783D

2) 1G WHITE THERMAL PASTE COMPOUND

3) 1G GOLD THERMAL PASTE COMPOUND

4) 1G SILVER THERMAL PASTE COMPOUND

5) 10G WHITE THERMAL PASTE COMPOUND

6) 20G BIG TUBE WHITE THERMAL PASTE COMPOUND

7) HUGE 30G SILVER BIG TUBE THERMAL COMPOUND

8) HUGE 30G WHITE BIG TUBE THERMAL COMPOUND

9) M5 X 10MM POZI PAN HEAD SCREWS

10) PC FAN MOTHERBOARD PCI CARD SCREWS

11) 100mm x 20mm 0.5mm THERMAL HEATSINK

10mm SATA Sleeving Any

3mm Sleeving Any

2mm Sleeving Any

PC Ratchet Crimper Blue/Black

Modding Tool Set Black per Set(4pcs)

Molex ATX Female Terminal Silver

Molex ATX Male Terminal Silver

Molex 4 Pin Male Terminal Silver

Molex 4 Pin Female Terminal Silver

Dupont Female Terminal Silver

Molex Fan Female Terminal Silver

Molex Fan Male Terminal Silver

SATA Power Crimp Terminal Silver

1pin Dupont Black

2pin Dupont Black

10pin Dupont Connector Black

10pin Female Connector Black

16pin Female Connector Black

18pin Female Connector Black

20pin Female Connector Black

24pin Female Connecor Black

24pin Female Connecor Blue

24pin Female Connecor Red

24pin Female Connecor Yellow

3pin Fan Male Connector Black

3pin Fan Female Connector Black

4pin EPS Female Connector Black

4pin EPS Male Connector Black

4pin Fan Female Connector Black

4pin Fan Male Connector Black

4pin Power Female Connector Black

4pin Power Female Connector Blue

4pin Power Female Connector Red

4pin Power Female Connector Yellow

4pin Power Male Connector Black

4pin Power Male Connector Blue

4pin Power Male Connector Red

4pin Power Male Connector Yellow

6pin Aux Female Connector Black

6pin Male PCI-E Connector Black

6pin Male PCI-E Connector Blue

6pin Male PCI-E Connector Red

6pin Male PCI-E Connector Yellow

6pin Female PCI-E Connector Black

6pin Female PCI-E Connector Blue

6pin Female PCI-E Connector Red

6pin Female PCI-E Connector Yellow Y

6+2pin Female PCI-E Connector Black

6+2pin Male PCI-E Connector Black

8pin EPS Female Connector Black

8pin EPS Female Connector Blue

8pin EPS Female Connector Red

8pin EPS Female Connector Yellow

8pin EPS Male Connector Black

8pin EPS Male Connector Blue

8pin EPS Male Connector Red

8pin EPS Male Connector Yellow

8pin PCI-E Female Connector Black

8pin PCI-E Female Connector Blue

8pin PCI-E Female Connector Red

8pin PCI-E Female Connector Yellow

8pin PCI-E Male Connector Black

8pin PCI-E Male Connector Blue

8pin PCI-E Male Connector Red

8pin PCI-E Male Connector Yellow

SATA Power Crimp Connector Black

SATA Power Push-In Connector, SATA Power Push-

In End Cap, SATA Power Push-In Pass Through Cap

18 AWG Wire Any

22 AWG Wire Any

Memory Heat Spreader Any

6 mm Heat Shrink Black per Meter

12 mm Heat Shrink Black per Meter

6 mm Heat Shrink Pre-Cut 100pcs Black

12 mm Heat Shrink Pre-Cut 100pcs Black

12 mm Heat Shrink Pre-Cut 25pcs Black

4 Pin molex to 3 pin fan cable Black/Yellow

4+4 Pin ATX Motherboard Power Extention cable Black

6 Pin PCI-Express Power Extension Cable Black

8 Pin EPS Power Extension Cable Black

24 Pin ATX Motherboard Power Extension Cable Black

20+4 Pin ATX Motherboard Power Extension Cable Black

SATA Power Extention Cable Black

Copper Memory Cooler (Rectangle ones) Copper

Copper Heat Sinks ram (Square ones) Copper

Blue aluminium Ram Heat sinks Blue

Silver aluminium Ram Heat sinks Silver

10g Thermal paste Silver Silver per Item

30g Thermal paste Silver Silver per Item

30g Thermal paste GREY Grey per Item

Black per Connector

Tuniq TX-2 paste Grey

Tuniq TX-4 paste Grey

ΥΠ: Ωρες ωρες σκέφτομαι να επενδύσω τα λεφτά σε γραφικών και να αρχίσω το mining και να τα παρατήσω όλα, αν είναι το ένα ρίσκο είναι και το άλλο.

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ξεπεραστεί εδώ και κανένα χρόνο οι κάρτες γραφικών στο mining.

Αν λες για bitcoin ναι έχουν ξεπεράσει, τα opensource όμως ακόμα δουλεύουν με τις γραφικών. Ας μην συζητάμε για αυτό όμως τώρα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.