Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Καλά αυτός ο Κυριάκος δε παίζεται:p

ωραία κόντρα και μπράβο! πάντως τον fak , άρχισα να τον παρατηρώ από το combo με την άλφα.

και χθες που παίξαμε πάλι ξέφευγε.

όσον αφορά το αμαξι , πιστεύω θα πέσει πολύ κοπανημα μεταξύ μας στα φρενα γτ δεν έχει δυνατό φρενο..Κάποιος να φρενάρει ένα δυο μέτρα πιο αργά , τους πήρε και τους σήκωσε τους μπροστά :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έμεινε κανένας για να παίξουμε την Κυριακή ή θα είστε ολοι στο cup?

Γεια χαρα! Μάλλον εγω θα ειμαι, αν δεν προκυψει καμια υποχρεωση για εκεινη την ωρα. Δεν ξερω βεβαια αν θεωρουμαι αξιολογος αντιπαλος. Απ οτι ειδα για λιγο χτες, νομιζω πως αρκετοι εχουν χρονους γυρω στο 1.51-1.52, ενω ο δικός μου καλυτερος χρονος ειναι στο 1.54, παρά τις συμβουλές και οδηγίες του φιλου GoMar :).

Το ερωτημα ειναι, θα γινει αγώνας παραλληλα με το cup? ωρα και password απο ποιον θα δοθουν και πότε;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν να μη βάλει κάρτα ο GoMar. Άπιαστος!!! Μπράβο.

 

Άρη δεν μας βλέπω καλά.

 

Βλέπω βλέπω, ραγδαία πρόοδο, μπράβο @GoMar (το όνομα αλλά και η φωτογραφία σε αδικούν λίγο, αλλά εγώ δεν κρίνω από την εξωτερική εμφάνιση :p)!!!

 

Έκανα μια μισάωρη πρώτη δοκιμή χτες (επιτέλους) - Δυστυχώς το καλύτερο που κατάφερα ήταν 01:54.xxx. Χρειάζομαι φυσικά και ένα καλό set up, αλλά φοβάμαι ότι στην καλύτερη περίπτωση θα μου δώσει άλλα 1,5 - 2 δεύτερα...

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω βλέπω, ραγδαία πρόοδο, μπράβο @GoMar (το όνομα αλλά και η φωτογραφία σε αδικούν λίγο, αλλά εγώ δεν κρίνω από την εξωτερική εμφάνιση :p)!!!

 

Έκανα μια μισάωρη πρώτη δοκιμή χτες (επιτέλους) - Δυστυχώς το καλύτερο που κατάφερα ήταν 01:54.xxx. Χρειάζομαι φυσικά και ένα καλό set up, αλλά φοβάμαι ότι στην καλύτερη περίπτωση θα μου δώσει άλλα 1,5 - 2 δεύτερα...

Μα γιατι ; εβαλα και την πιο ομορφη φωτο !! :p

Αυτο που καταλαβα με αυτο το αμαξι ειναι οτι δε θελει αποτομες κινησεις..Οσο πιο απαλα μπορεις.Βρες την γραμμη σου , τα φρενα σταθερα. , βγαλε TC και θα αρχισει να πεφτει ο χρονος.:D

εντωμεταξυ εγραψα 126laps στον σερβερ! χαχαχα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι ; εβαλα και την πιο ομορφη φωτο !! :p

Αυτο που καταλαβα με αυτο το αμαξι ειναι οτι δε θελει αποτομες κινησεις..Οσο πιο απαλα μπορεις.Βρες την γραμμη σου , τα φρενα σταθερα. , βγαλε TC και θα αρχισει να πεφτει ο χρονος. :D

εντωμεταξυ εγραψα 126laps στον σερβερ! χαχαχα

 

Τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα αυτοκίνητα και όχι μόνο για το κουβαδάκι της Fiat :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήταν να μη βάλει κάρτα ο GoMar. Άπιαστος!!! Μπράβο.

 

Άρη δεν μας βλέπω καλά.

 

Δηλαδή πριν αλλάξει κάρτα ήταν πιο αργός; χμμμ.. με βάζεις σε σκέψεις. Έχω την GeForce 650 και τρέχω το Assetto Corsa στα 1080p με low graphic settings για να πετύχω 60 fps. Θα ήθελα να αναβαθμιστώ στην 970, αλλά η τιμή της αντί να πέσει ανεβαίνει λόγω αλλαγής της ισοτιμίας μάλλον...

 

Πάντως για εμάς τους πιο αργούς οδηγούς (ξέρετε, αυτούς που στην εθνική οδό οδηγούν αργά κι αριστερά και όταν πας να τους προσπεράσεις βλέπεις πως κάθονται σχεδόν ξαπλωμένοι με το τσιγάρο στο χέρι και γυρνάνε και σε κοιτούν σαν ούφο :-p) που δε σκαμπάζουμε και πολλά από car setup, θα ήταν πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον να συζητάτε εδώ και τα car setups ή γενικότερα κάποια hints για κάθε combo.

 

Προσωπικά, ανακάλυψα πως είναι πολύ εύκολο να κερδίσω 1,5-2 secs σε κάθε πίστα, όχι από το car setup, αλλά από τις ρυθμίσεις της τιμονιέρας (Logitech DFGT), και συγκεκριμένα αν αλλάξω την περιστροφή του τιμονιού από τις 900 μοίρες στις 270, καθώς οι στροφές γίνονται παιχνιδάκι (παρόλ' αυτά, προτιμώ να το έχω στις 900 για πιο ρεαλιστική οδήγηση, αλλιώς μου δίνει την αίσθηση του arcade). Επίσης, το brake gamma ακόμα το ψάχνω, αλλά κι αυτό έχω καταλάβει πως επηρεάζει πολύ.

Τέλος, φαντάζομαι πως θα παίζει ρόλο και ο εξοπλισμός, αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί να αγοράσει κάποιος ξεχωριστά pedals που κάνουν από 250 ευρώ και βαλε...; 

 

Όπως καταλαβαίνετε ίσως από τις ερωτήσεις μου, η εμπειρία μου με car sims και τα σχετικά είναι πολύ μικρή (ξεκίνησε πριν 4 μήνες και αποκλειστικά με το assetto corsa (το project cars παρα ήταν βαρύ για την κάρτα μου)) και οποιαδήποτε πληροφορία / συζήτηση σχετική θα με ενδιέφερε :-) 

 

Anthemius

Link to comment
Share on other sites

O Gomar είχε μια πολύ αργή κάρτα η οποία εκτός του ότι ήταν DirectX10 , δεν τον άφηνε να είχε fps ανθρώπινα (νομίζω έλεγε και για 20?).

 

Οπότε λογικό ήταν που πήγαινε αργά. Πάντως μια μεταχείρω 760GTX είναι υπέραρκετη για το Assetto.

 

Και εγώ 900 μοίρες παίζω. Οι χρόνοι σιγα σιγά θα ερθουν με practice.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

@,
με την προηγουμενη μου καρτα , δε μπορουσα να οδηγησω με λαο , αλλα μονος μου.Οταν πλακωναν αμαξια , το παιχνιδι επεφτε στο ~20αρι fps και αντε κανε οριακη οδηγηση μετα.
Ετσι πηρα μια μεταχειρισμενη και τωρα το ευχαριστιεμαι :D
900μοιρες και εγω.Οι χρονοι συμφωνω με τον φιλο μας liakjim  , ερχονται μονο με προπονηση.
Σιγουρα ο εξοπλισμος βοηθαει , αλλα δε ξεκινας απο αυτο.
Οσο για τα setup , πρωτα μαθαινεις το αμαξι by default και μετα αρχιζεις να ψαχνεσαι.
Η παραπανω ειναι αποψη μου και μπορει καποιος να διαφωνει βεβαιως βεβαιως:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.