Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

α καλα, εγω σημερα πηρα ειδηση τι παιζει με το turbo και πως το ρυθμιζεις :tomato:

και εγω μια απο τα ιδια αυτες τις μερες και οταν τρεχαμε με την ruf εχανα 20-30 δευτερα στον γυρο για αυτο τον λογο

Link to comment
Share on other sites

Ελιωνα στο ring σε hotlap με 100 turbo χωρις μηχανικες βλαβες!!!

Πρεπει να παρω μια τιμονιερα καλη ρε γαμωτο και αυτη που εχω να τη πεταξω απο τον εκτο!

Κι εγώ έτσι έλεγα πριν μάθω να οδηγώ :-p. By the way, ποια έχεις; Εγώ την logitech DFGT και την συνηθίζω σιγά σιγά... Τα πετάλια όμως ειναι πολύ ελαφριά. Έκλεψα και από τη γυναίκα μου κάτι σφουγγαράκια για την κουζίνα να τα βαλω κάτω απο τα πετάλια, αλλά δεν ειδα προκοπή. Μάλλον παπαριές λένε στο ιντερνετ, ή φταιει που δεν ειναι scotch bright? :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι έλεγα πριν μάθω να οδηγώ :-p. By the way, ποια έχεις; Εγώ την logitech DFGT και την συνηθίζω σιγά σιγά... Τα πετάλια όμως ειναι πολύ ελαφριά. Έκλεψα και από τη γυναίκα μου κάτι σφουγγαράκια για την κουζίνα να τα βαλω κάτω απο τα πετάλια, αλλά δεν ειδα προκοπή. Μάλλον παπαριές λένε στο ιντερνετ, ή φταιει που δεν ειναι scotch bright? :-)

 

Τωρα εχω μια thrustmaster ferrari-κατι που την ειχα παρει 30(?)€?

Και αυτο γιατι πριν ειχα παρει μια g25 μολις ειχε βγει και ειχα αλλαξει δυο τιμονια στην εγγυηση

και λεω αστο ,πηρα πιστωτικο και πηρα κατι αλλα μετα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω μια thrustmaster ferrari-κατι που την ειχα παρει 30(?)€?

Και αυτο γιατι πριν ειχα παρει μια g25 μολις ειχε βγει και ειχα αλλαξει δυο τιμονια στην εγγυηση

και λεω αστο ,πηρα πιστωτικο και πηρα κατι αλλα μετα

OK! Αν και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, νομίζω πρέπει να αλλάξεις.. Η DFGT κάνει 118 ευρώ και η G27 γύρω στα 300. Δε μετάνιωσα που πήρα την DFGT. Σίγουρα η G27 είναι ανώτερη, αλλα και με αυτήν που έχω και για την τιμή της είναι απολαυστική η οδήγηση (μόνο drawback τα ελαφριά πετάλια, αλλά αν σηκώνει η τσέπη σου, μπορεις να πάρεις ξεχωριστά που είναι συμβατά με τις πιο πολλές τιμονιέρες).

Νομίζω πως αρκετοί από εδω μέσα έχουν την DFGT και κάνουν φοβερούς χρόνους! Οι πιο ´εμπειροι μπορούν να σχολιάσουν αν θέλουν, αν και νομιζω πως είμαστε εκτός τοπικ...

Έγινε επεξεργασία από tanthopo
Link to comment
Share on other sites

G25 να έχεις και sequential!!

By the way ξέρει κανείς καναν τρόπο να λειτουργήσει το sequential;

Δε θέλω να παίζω την 458 GT2 με paddles [emoji14]

Φαντάζομαι θα γίνεται με xpadder αλλά δεν πρέπει να είναι εύκολο..

Έγινε επεξεργασία από VeRDeGR
Link to comment
Share on other sites

G25 να έχεις και sequential!!

By the way ξέρει κανείς καναν τρόπο να λειτουργήσει το sequential;

Δε θέλω να παίζω την 458 GT2 με paddles [emoji14]

Φαντάζομαι θα γίνεται με xpadder αλλά δεν πρέπει να είναι εύκολο..

 

Φτιάξε ένα καινούργιο save στο options / controls / configuration wizard και βάλε να αλλάζουν οι ταχύτητες από εκεί. Θα φορτώνεις το συγκεκριμένο save όταν θα χρησιμοποιείς το λεβιέ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!!!

 

Παιδιά το θέμα του εξοπλισμού είναι πολύ μεγάλη ιστορία.

Σίγουρα για εμένα εκτός από το θέμα των επιδόσεων, έχει να κάνει και με την διασκέδαση αλλά και με το οικονομικό.

Δεν σημαίνει όμως ότι εάν σήμερα γυρνάς μια πίστα στο 1'.00.00 με μια DFGT των €100, αύριο με μια Fanatec CSW v2 των €700 (μόνο η βάση) θα την γυρνάς για παράδειγμα στο 0.50.00.

Το σίγουρο είναι ότι θα καταλαβαίνεις τι κάνεις εσύ και το αυτοκίνητο, θα το διασκεδάζεις περισσότερο και ανάλογα με το ταλέντο και την ενασχόληση σου θα βελτιωθείς!!!

Σίγουρα διαφορά μεγάλη βλέπεις με στην πεταλιέρα, όπου ακόμα και οι G25 - G27 ώς combo, υπολοίπονται από ανεξάρτητες κατασκευές.

 

Μιας που αναφέρθηκε, αν ενδιαφέρεται κάποιος για Fanatec CSW http://www.fanatec.com/eu-en/wheel-bases/clubsport-wheel-base-v2-eu.html έχω να του κάνω δώρο το Invitation code (μόνο με αυτό μπορείς να την παραγγείλεις και κερδίζεις και μια έκπτωση €50).

Επίσης έχω και μια βάση CSW v1  https://www.fanatec.com/us-en/support/product;old_product_id;262  προς πώληση.

 

Έαν κάποιος ενδιαφέρεται μου το λέει πρίν τα ανεβάσω σε ebay κλπ.

 

Γιώργος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός παίζει ρόλο πιο πολύ στην ευχαρίστηση νομίζω και όχι στις επιδόσεις του εκάστοτε ''οδηγού''. Άλλωστε και στο LFS τα μεγαλύτερα ρεκόρ είχαν γίνει με ποντίκι. Αλλιώς όμως είναι να έχεις τα πεντάλ της DFGT και αλλιώς της G27 πχ. Εγώ πάντως μια χαρά καλύπτομαι με την DFGT και στα 60€ που την είχα πάρει σε προσφορά νομίζω ήταν η καλύτερα αγορά που έκανα ποτέ. :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@VeRDeGR, @troffeo, @panos2171, επειδή το φόρουμ είναι τεράστιο, ας ποστάρω το νήμα που τα λέμε για το hadware : Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω

 

 

Όσο για τη Lotus 98T, έχω σταθεροποιηθεί στο 11 εμπρός / 16 πίσω wing με 2 κλικ αριστερά το camber σε όλους τους τροχούς.

Η υποστροφή ελέγχεται πιο εύκολα.. ή και όχι :)

Dx4lMoE.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα τα 21 χρόνια και την παραπάνω από εμφανή απουσία του, συνεχίζει, έστω από ψηλά, να αποτελεί μερος της τεράστιας αγάπης μου για το σπόρ........

Άλλωστε ΔΕΝ έχει ξεπεραστει και ΔΕΝ νομίζω ότι αυτό θα συμβεί ποτέ!

 

 

 

Και από εμένα sorry για το off topic, αλλά με ξεπερνάει...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μερικές ερωτήσεις για τον αυριανό αγώνα:

 

1) Τι ώρα είναι; κάθε φορά ίδια ώρα ή περιμένουμε post με λεπτομέρειες;

2) Νομιζω είναι 15 laps, σωστά; από τον 6ο γύρο το αυτοκίνητο κάνει πατινάζ λόγω ελαστικών (qualifying).. άρα παμε για pit stop ston 7o, ή μπορούμε να βάλουμε άλλα λάστιχα από την αρχή που αντέχουν 15 laps;

3) Replay του αγώνα πως κάνουμε; κάτι διάβασα για shadow play, αλλά για κάποιο λόγο δεν ενεργοποιείται από το Nvidia Geforce Experience... Επίσης το assetto corsa δεν είναι από τα παιχνίδια που αναγνωρίζει η κάρτα μου (Nvidia 650 προς το παρόν). Υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Practice: 20:59

Qualify: 15 λεπτά ξεκινά 22:15

Race: 1Χ 15 laps εκκίνηση με rolling start μετά την eau rougeB-)

Κατάσταση πίστας: Green (ξεκινάει 95%)

Kανόνες αγωνιστικής συμπεριφοράς +

Σημαντικό:

  • Αν έχουμε επαφή με άλλον οδηγό και τον βγάλουμε εκτός του παραχωρούμε σε ασφαλές σημείο τη θέση μας.
  • Προσοχή όταν ξαναμπαίνουμε στην πίστα. Ακόμη και αν βγούμε εκτός πίστας από λάθος άλλου οδηγού, αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να μπούμε καρφί στην πίστα και να χαλάσουμε τον αγώνα και των υπολοίπων.
  • Χρήση virtual mirror (f11)
  • Για καλύτερο spatial awareness προτείνεται το Hellicorsa Application Download
  • Xρήση teamspeak .
  • Το password δίνεται από δώ η από το teamspeak .
  • Μή ξεχνάτε τρέχουμε με lotus 98t είναι αυτοκίνητο για γερά νεύρα και παρ΄ όλο ότι βεντουζάρει το παραμικρό λάθος στοιχίζει με το παραπάνω.
  • Aν ξέχασα τίποτα θα σας το πεί κάποιος με περισσότερη πείρα .
  • Αν έχετε απορίες σχετικά με τα λάστιχα η το καύσιμο κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει κατά τη διάρκεια του practice.

post-63928-0-39744700-1430608200_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στέκομαι στη πρώτη κουκκίδα:p αν τύχει να βγεις με αυτό το αμάξι και στουκαρεις, μαλλον ακυρώνεται και ο αγώνας σου!οποτε ΠΟΛΥ προσοχή παιδια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χάρη. Μπορεί ο αγώνας σήμερα να ξεκινήσει με 15' καθυστέρηση δλδ στις 22:30? Και ένας να πει όχι , δεν πειράζει.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.