Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δεν μπορω να καταλαβω. Γιατι δεν βαζουμε πρωθυπουργο τον Σαμαρα. Ηταν σωστος και δεν ειχαμε δραματα. Ολα πηγαιναν ρολοι.

 

Γιατι βαλαμε τους αχρηστους. Ο Σαμαρας παρετηθηκε απο την ΝΔ για να αναλαβει να σωσει την χωρα, ο πρωθυπουργος ολων οχι μονο των ΝΔων.

 

Πρεπει επιτελους να το καταλαβουμε. χωρις Σαμαρα ειμαστε χαμενοι. Να βαλουμε και τον κεντροο Βενιζελο αντιπροεδρο. Το καλυτερο διδυμο που ειχαμε.

 

 

μιλάμε ότι ο χοντρός κι o λιγνός λιγότερες μακακίες έκαναν από αυτούς τους δύο :p

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε πεταω απο τη χαρα μου ειναι σαφες νομιζω. Απλα αν ξανακουσω σε 48 ωρες θα φερω συμφωνια, η Μερκελ δε παιζει να πει οχι ουτε μια στο εκατομμύριο κλπ θα τον βαλω στη λιστα ανακυκλωσης.

οπως εγραψα και στο σεντονοποστ μου του αναγνωριζω τον ενθουσιασμο και τη καλη διαθεση. Ειναι νεος και για πρωτη φορα πρωθυπουργος λογικο ειναι να κανει λαθη. Μας εφερε στην ακρη του γκρεμου ισως και να πεσαμε και λιγο εως πολυ, αλλα απο δω και περα περιμενω κατι καλυτερο. Αν δεντο δω ειπαμε... Σα τους αλλους κ αυτος...

Εσύ μυαλό δεν βάζεις. Απλά θυμησου το post #4698. Κάποια στιγμή θα έρθει στο νου σου. Αν το ξεχάσεις, καλά να είμαστε, θα στο θυμήσω εγώ  ;)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep, Πέτρο ειλικρινά το έγραψες σοβαρά ξέροντας τις απόψεις μου και το τι έχω πει σε αυτό το θέμα;

Ο Τσίπρας είπε ότι ήθελα να ακούσω εγώ; Δε το νομίζω...

 

Αν θες να βάλουμε και τα λόγια του Βαρουφάκη μέσα που είπε ότι μετά το δημοψήφισμα πήγε στο Μαξίμου και είδε πεσμένα κέφια. Ποιος έφερε τη κατάσταση εκεί που την έφερε σχεδόν στη καταστροφή; Ποιος άλλαξε γνώμη τελευταία στιγμή γιατί είδε το χάος; Για ποιο λόγο να πάει κόντρα στο 62% του λαού ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΖΗΤΗΣΕ και ας μην ήθελε από ότι φάνηκε, αν δεν μπήκε κάτω η λογική ή τα νούμερα. Εκτός αν του μπήκε το πιστόλι στον κρόταφο ή του κλέψανε τη Περιστέρα και τον εκβιάζανε όπως αφέθηκε δεξιά αριστερά να ακουστεί. Α σήμερα διάβασα και για πλύση εγκεφάλου. 

 

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε όντως δραχμή όπως υποστηρίζει ο Βαρουφάκης, ο Λαφαζάνης, ο Λαπαβίτσας κλπ γιατί δε πιάσανε να πούνε του Τσίπρα κοιτα να δεις

 

1+1=2 καλύτερα θα είμαστε, ο λαός μαζί μας, πάμε σε δραχμή; (ειδικά ο Βαρουφάκης ως καθηγητής (μακρο)οικονομίας (αν δε κάνω λάθος) θα έπρεπε να του το έχει κάνει λιανά.

 

Γιατί 4 απο τους 6 στο "μυστικό δείπνο" ψηφίσανε κατά της δραχμής; Γιατί δε προχωρήσανε αφού ζητήσανε οι ευρωπαίοι γη και ύδωρ; Γιατί δε τους είπαν αντε πηγαίνετε να δείτε απο ποια μεριά της Συνόδου ερχόμαστε; 

 

Γενικά στην ιστορία όλη υπάρχουν πολλές αντιφάσεις. Πολλά λάθη, πολλά μεγάλα λόγια, πολλές θεωρίες συνωμοσίας, πολλοί οικονομολόγοι, πολλά UFO, Πολλά IOUs. Μην ενθουσιάζεστε ΚΑΙ ΠΑΛΙ. Περιμένετε καλό κάνει...

 

 

 

@pasjohn, Δώσε λινκ γιατί εγώ βλέπω και τα σβησμένα οπότε το 4698 το δικό σου δεν είναι το 4698 το δικό μου. Μυαλό δε βάζω όντως - θέλω να του δώσω δευτερη ευκαιρία και  προσπαθώ να έχω μία μικρή ελπίδα. Αλλιώς το μόνο που μου μένει είναι να αλλάξω χώρα.  Αυτό θα φανεί σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σηκώνω τα χεριά ψηλά.

οφείλω να ομολογήσω ότι έχει το χάρισμα να σε μεταπείθει.

Τον παρομοιάζουν με τον Ανδρέα.Τον έζησα τον Ανδρέα και λέω ότι ο Τσίπρας τον ξεπερνάει σε αυτό.

Ελπίζω ο καιρός να τον δικαιώσει,γιατί πρωτίστως είναι καλό για το λαό και την Ελλάδα.

Σηκώνω τα χέρια ψηλά με την ελπίδα να μην αποδειχθεί Ανδρέας,γιατί τότε θα πρέπει να σηκώσω και τα πόδια ψηλά.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep, Πέτρο ειλικρινά το έγραψες σοβαρά ξέροντας τις απόψεις μου και το τι έχω πει σε αυτό το θέμα;

Ο Τσίπρας είπε ότι ήθελα να ακούσω εγώ; Δε το νομίζω...

 

Αν θες να βάλουμε και τα λόγια του Βαρουφάκη μέσα που είπε ότι μετά το δημοψήφισμα πήγε στο Μαξίμου και είδε πεσμένα κέφια. Ποιος έφερε τη κατάσταση εκεί που την έφερε σχεδόν στη καταστροφή; Ποιος άλλαξε γνώμη τελευταία στιγμή γιατί είδε το χάος; Για ποιο λόγο να πάει κόντρα στο 62% του λαού ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΖΗΤΗΣΕ και ας μην ήθελε από ότι φάνηκε, αν δεν μπήκε κάτω η λογική ή τα νούμερα. Εκτός αν του μπήκε το πιστόλι στον κρόταφο ή του κλέψανε τη Περιστέρα και τον εκβιάζανε όπως αφέθηκε δεξιά αριστερά να ακουστεί. Α σήμερα διάβασα και για πλύση εγκεφάλου. 

 

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε όντως δραχμή όπως υποστηρίζει ο Βαρουφάκης, ο Λαφαζάνης, ο Λαπαβίτσας κλπ γιατί δε πιάσανε να πούνε του Τσίπρα κοιτα να δεις

 

1+1=2 καλύτερα θα είμαστε, ο λαός μαζί μας, πάμε σε δραχμή; (ειδικά ο Βαρουφάκης ως καθηγητής (μακρο)οικονομίας (αν δε κάνω λάθος) θα έπρεπε να του το έχει κάνει λιανά.

 

Γιατί 4 απο τους 6 στο "μυστικό δείπνο" ψηφίσανε κατά της δραχμής; Γιατί δε προχωρήσανε αφού ζητήσανε οι ευρωπαίοι γη και ύδωρ; Γιατί δε τους είπαν αντε πηγαίνετε να δείτε απο ποια μεριά της Συνόδου ερχόμαστε; 

 

Γενικά στην ιστορία όλη υπάρχουν πολλές αντιφάσεις. Πολλά λάθη, πολλά μεγάλα λόγια, πολλές θεωρίες συνωμοσίας, πολλοί οικονομολόγοι, πολλά UFO, Πολλά IOUs. Μην ενθουσιάζεστε ΚΑΙ ΠΑΛΙ. Περιμένετε καλό κάνει... 

 

Είδε πεσμένα κέφια γιατί ήθελε να "την κάνει" με το ΝΑΙ ή με οριακό ΟΧΙ την τελευταία στιγμή, αφήνοντας την καυτή πατάτα στους άλλους, έχοντας κερδίσει ο ίδιος επικοινωνιακά από τη δήθεν σκληρή διαπραγμάτευση.

Βλέποντας τη σοβαρή πιθανότητα για μεγάλο ΟΧΙ, είπε στη Μέρκελ να αποσύρει το δημοψήφισμα(το ανακοίνωσε η ίδια σε γερμανικά ΜΜΕ) και αυτή ξέροντας το αποτέλεσμα και τη συνέχεια(εξαιτίας μη ύπαρξης πλάνου εξόδου) του είπε να μην αποσυρθεί και να συζητήσουν μετά το αποτέλεσμα. Θα θυμάσαι και κάτι περίεργες δηλώσεις των γερμανών ότι ΟΧΙ δεν σημαίνει έξοδο από το ευρώ πριν το δημοψήφισμα.

 

υ.γ.: Πάντα το έλεγα εδώ μέσα ότι ο αληθινά δημοκράτης/πατριώτη πολιτικός θα έχει σχέδιο για όλα και θα θέσει την κατάλληλη στιγμή σε δημοψήφισμα το ερώτημα "ευρώ ή δραχμή" ακολουθώντας πιστά τη λαϊκή ετυμηγορία. Μόνο αυτό το ερώτημα. Τίποτε άλλο παραπλανητικό ή ανούσιο.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδε πεσμένα κέφια γιατί ήθελε να "την κάνει" με το ΝΑΙ ή με οριακό ΟΧΙ την τελευταία στιγμή, αφήνοντας την καυτή πατάτα στους άλλους, έχοντας κερδίσει ο ίδιος επικοινωνιακά από τη δήθεν σκληρή διαπραγμάτευση.

Βλέποντας τη σοβαρή πιθανότητα για μεγάλο ΟΧΙ, είπε στη Μέρκελ να αποσύρει το δημοψήφισμα(το ανακοίνωσε η ίδια σε γερμανικά ΜΜΕ) και αυτή ξέροντας το αποτέλεσμα και τη συνέχεια(εξαιτίας μη ύπαρξης πλάνου εξόδου) του είπε να μην αποσυρθεί και να συζητήσουν μετά το αποτέλεσμα. Θα θυμάσαι και κάτι περίεργες δηλώσεις των γερμανών ότι ΟΧΙ δεν σημαίνει έξοδο από το ευρώ πριν το δημοψήφισμα.

υ.γ.: Πάντα το έλεγα εδώ μέσα ότι ο αληθινά δημοκράτης/πατριώτη πολιτικός θα έχει σχέδιο για όλα και θα θέσει την κατάλληλη στιγμή σε δημοψήφισμα το ερώτημα "ευρώ ή δραχμή" ακολουθώντας πιστά τη λαϊκή ετυμηγορία. Μόνο αυτό το ερώτημα. Τίποτε άλλο παραπλανητικό ή ανούσιο.

Δε διαφωνω σε τιποτα και ημουν και απο αυτους που δεν ψηφισαν γιατι το θεωρησα κοροϊδία. Στα υπολοιπα που εθεσα και παλι συμφωνούμε περι δραχμης και ευρω. Οποιος το ηθελε σε δημοψηφισμα ας το εβαζε. Εκει που δε συμφωνησα ποτε με καποιους ειναι στην αξια του βαρουφακη. Πλεον ομως ειναι τοσο δημοφιλης που και ο Τσιπρας τον θελει απο κοντα με βαση οσα ειπα. Αν εκει εννοουσες οτι ακουσα οτι ηθελα δε μενει απο το να φανει. Απο τη μια τον ελεγε μεγαλο οικονομολογο αν και τα εκανε μπαχαλο και απο την αλλη εριχνε και ενα μικρο καρφάκι. Τεσπα δε τους ψήφισα ουτε στις εκλογες και φυσικα οπως ξαναπα δε πηρα μερος στο δημοψηφισμα αλλα θελω να τον δω πως θα προχωρησει μετα τον ανασχηματισμο. Οποτε μιας και δε τον στηριξα σαν ψηφοφορος αλλα θελω να δωσω μια δευτερη ευκαιρια λεει αρκετα νομιζω για το πως βλεπω τα πραγματα. Οποτε δε βλεπω οτι με "συμφερει". :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σηκώνω τα χεριά ψηλά.

οφείλω να ομολογήσω ότι έχει το χάρισμα να σε μεταπείθει.

Τον παρομοιάζουν με τον Ανδρέα.Τον έζησα τον Ανδρέα και λέω ότι ο Τσίπρας τον ξεπερνάει σε αυτό.

Ελπίζω ο καιρός να τον δικαιώσει,γιατί πρωτίστως είναι καλό για το λαό και την Ελλάδα.

Σηκώνω τα χέρια ψηλά με την ελπίδα να μην αποδειχθεί Ανδρέας,γιατί τότε θα πρέπει να σηκώσω και τα πόδια ψηλά.

 

 

Εχει αποδειχθεί ήδη Ανδρέας ........

 

Δεν σώζεται πλέον .

Το κακό είναι πως δεν σώζεται και η Ελλάδα ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκει που δε συμφωνησα ποτε με καποιους ειναι στην αξια του βαρουφακη. Πλεον ομως ειναι τοσο δημοφιλης που και ο Τσιπρας τον θελει απο κοντα με βαση οσα ειπα. Αν εκει εννοουσες οτι ακουσα οτι ηθελα δε μενει απο το να φανει. Απο τη μια τον ελεγε μεγαλο οικονομολογο αν και τα εκανε μπαχαλο και απο την αλλη εριχνε και ενα μικρο καρφάκι. Τεσπα δε τους ψήφισα ουτε στις εκλογες και φυσικα οπως ξαναπα δε πηρα μερος στο δημοψηφισμα αλλα θελω να τον δω πως θα προχωρησει μετα τον ανασχηματισμο.

 

 

Όλο το σύστημα με τα ΜΜΕ προσπαθούν να νγάλουν άχρηστο τον Βαρουφάκη και να του φορτώσουν όλες τις ευθήνες μιας ΜΗ συμφωνίας .... ώστε να περάσει ο συνθηκολογημένος Τσίπρας ένα καλό υπόλοιπο πρωθυπουργικό βίο ....

 

Εγώ όμως δεν είμαι μάζα και δεν θα ξεχάσω ποτέ για ποιο λόγο ο Ελληνικός λαός ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ . Τι αντιπροσώπευε ο ΣΥΡΙΖΑ για να μπει στην εξουσία.

 

Μετά βλέπω τα περπαγμένα του Βαρουφάκη και βλέπω μια απόλυτη αρμονία με αυτά που είχε πει ο ΣΥΡΙΖΑ για να βγει στην εξουσία.

 

Από την άλλη βλέπω πλήρη αναντιστοιχία στις πράξεις του Τσίπρα, ο οποίος δεν έχει ΚΑΜΙΑ εξουσιοδότηση από τον Ελληνικό λαό, για να κάνει αυτά που κάνει. Ειδικά και μετά το δημοψήφισμα δεν έχει ΚΑΜΙΑ δικαιλογία.

 

Ο Ελληνικός λαός απάντησε σε όλους πως ΔΕΝ είναι αυτοσκοπός το Ευρώ.... Πως δεν θέλει να του κλέβουν την δημόσια περιουσία για φραγκοδιφραγκα και πως δεν θέλει την φτωχοποίηση του λαού με ταυτόχρονη υποταγή και άρση της εθνικής κυριαρχίας.... \

 

Ενα πράγμα του καλύτερα φτωχοί και ελεύθεροι να ορίσουμε μόνοι μας τις τύχες μας είπε ο λαός, παρά σε μια συμφωνία υποδούλωσης μόνο για ένα ευρώ .... Αυτό του είπαν του Τσίπρα, που απ`ότι φαίνεται ΔΕΝ περίμενε την εξέλιξη αυτή, αλλά αυτός αλλα έκανε ... και κάνει ....

 

Κύριε Τσίπρα, είμαι μαζόχας .... και θέλω να είμαι φτωχός μα ελεύθερος να κάνω μια νέα αρχή ..... Για αυτό ψήφισα όχι , ψήφισα καταγγελίες χρέους κ.λ.π.

Που είναι αυτά που σε διέταξα σαν Ελληνικός λαός να πράξεις ?

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να δράς αυτοβούλος ......

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον ότι τις μέρες αμέσως πριν και μετά το δημοψήφισμα υπήρχαν πολλές νηφάλιες απόψεις στο θέμα και γινόταν σχεδόν συζήτηση.  Μετά την ανακοίνωση της (κάτι σαν) συμφωνίας, έχει ανοίξει το κουτί της Πανδώρας.

Παρακαλώ ξεκολλήστε. Κανένας δεν είναι ευχαριστημένος από τις εξελίξεις, ούτε οι ψηφίσαντες ΟΧΙ ούτε οι ψηφίσαντες ΝΑΙ, ούτε οι ΣΥΡΙΖΑίαοι και ΑΝΕΛαίου, ούτε οι αντιπολιτευόμενοι, ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι, ούτε οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, ούτε οι άνεργοι. Όλοι χάνουμε και βράζουμε στο ίδιο ακριβώς καζάνι.

Αυτά είναι τα γεγονότα και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.

 

Οι ερμηνείες και η απόδοση ευθύνης είναι πιο υποκειμενικά, καθώς δεν έχουμε την πλήρη εικόνα (και δεν θα την έχουμε για πολλά χρόνια). Προφανώς και νομοτελειακά τη χρεώνεται ο επικεφαλής, αλλά καλό είναι να γίνει όταν βγούμε από τους σκόπελους και όχι πριν.

 

Ως χώρα δεν είμαστε ξένοι στις Εθνικές τραγωδίες - αλλά εκεί που έχουμε ακόμη μεγαλύτερη παράδοση είναι στο να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Σε τελική ανάλυση ήταν σαφές ότι θα υπάρξουν νικητές και χαμένοι και σε αντίθεση με το τι συμβαίνει στα παραμύθια, το αουτσάιντερ συνήθως χάνει.

 

Το αποτέλεσμα είναι κακό, αλλά μπορούσε να είναι ακόμη χειρότερο (και λίγο καλύτερο). Όμως ο τρόπος που προσεγγίσαμε το θέμα δεν ήταν ολότελα παράλογος - ακόμα και η ακρότητες του Βαρουφάκη μπορούν να ερμηνευτούν, άσχετα εάν πρέπει κι αυτός να καταλάβει ότι τώρα είναι η ώρα να σωπάσει. Σήμερα είναι η (μέρα πριν την) επόμενη μέρα. Εάν η εικόνα της είναι αυτή που διαβάζω εδώ μέσα, δεν πρόκειται να πάμε μακριά...

Εννοείται πως δε θα πάμε μακριά. Πρώτον γιατί αυτά τα μέτρα θα ξεσηκώσουν πολλές κοινωνικές ομάδες και δε θα μπορεί η κυβέρνηση να κάνει τη δουλειά τους. Και δεύτερον γιατί, η παράδοση των κομμάτων δεν αλλάζει. Δε θα κοιτάξουν να πάει μπροστά ο τόπος. Θα κοιτάξουν πως θα πάνε μπροστά τα ίδια. Όταν ο Μάρδας πάει και δίνει με κλειστά ΑΤΜ 50 ευρώ αύξηση, που να αρχίσει να πηγαίνει λίγο καλά η οικονομία. Θα μας ξαναχρεώσουν, όπως κάνουν από το 1821 και μετά. Από τότε παίρνουν δάνεια και τα τρώνε μεταξύ τους. Όλα τα άλλα για εμένα είναι ρομαντισμοί.

Αύριο να μας δώσουν όχι 500δις αλλά ένα τρις. Σε 10 χρόνια θα το έχουμε σπαταλήσει, γιατί στα λόγια όλοι λέμε το σωστό, στην πράξη όμως, όλοι θέλουμε να κλέβουμε, να πληρωνόμαστε χωρίς να δουλεύουμε και γενικά: πήραμε ποτέ μάθημα από εθνικές τραγωδίες που είχαμε; (Σμύρνη, εμφύλιος, χρεωκοπία Τρυκούπη και τώρα νέα χρεωκοπία).

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Ο Βαρουφάκης αυτά που έλεγε προεκλογικά και τους πρώτους μήνες της διαπραγμάτευσης ήτανε σωστά και ειχανε βάση.

Λάθος ήταν η πρωτη προσεγγιση που είχε με τους βόρειους και η μαγκιες που τους έκανε.Ημουνά μαζί του μέχρι που

ξεκίνησε αυτά και έχασε την ουσία και ο στόχος που ητανε να αφήσουμε τα πρωτογεννη πλεονάσματα και τις λοιπές μαλακίες

και να ασχοληθούμε αποκλειστικα με την αναδιαρθρωση του χρέους.Τώρα κάνει σαν πρώην γκόμενα που την εφτυσέ ο γκομενος

και βγαίνει και τον κράζει αυτη στην γειτονια.

 

και κάτι άλλο

 

http://www.koutipandoras.gr/article/145963/lafazanis-na-paroyme-prota-22-dis-apo-tin-tte-kai-na-pame-se-ethniko-nomisma

 

Εγω το είχα γράψει και πολύ παλιότερα οτι ο άνθρωπός είναι βλίμα και επικινδυνος.Έχει και τον παλαβίτσα απο πίσω και νομίζει οτι βρηκε λύση.

Ετσι στο πόδι δεν πάς σε δικό σου νόμισμα και ειδικά με μηδενικά αποθεματικά στα ταμεία. Αν ξεκινήσουν τώρα μπορεί σε 2-3 χρόνια να έχει βρεθεί 

ο πιο αναίμακτος τρόπος μετάβασης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Τσίπρα, είμαι μαζόχας .... και θέλω να είμαι φτωχός μα ελεύθερος να κάνω μια νέα αρχή ..... Για αυτό ψήφισα όχι , ψήφισα καταγγελίες χρέους κ.λ.π. Που είναι αυτά που δε διέταξα σαν Ελληνικός λαός να πράξεις ? Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να δράς αυτοβούλος ......

 

Χαλάρωσε αυτό που σε ρώτησε αν δε το κατάλαβες, δεν είχε υπονοούμενο όπως είπε και αυτός. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΟΣ και το λέγανε ακόμα και αυτοί του ΣΥΡΙΖΑ που θέλανε δραχμή και ας γελούσαν τα μουστάκια τους. Ηταν ένα απλό και χαζό ερώτημα. Θες αυτή τη συμφωνία που πλέον δεν είναι στο τραπέζι ή δε τη θες. Και η απάντηση ήταν όχι δε τη θέλω. Αν ήθελες κάτι άλλο ή ήθελες ερώτημα ευρώ ή δραχμή να μη ψήφιζες μιας και δε σε αντιπροσώπευε το ερώτημα. Με όλη τη καλή διάθεση :)


Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί.Αυτά που ψηφίζονται αυτές τις μέρες είναι τα προαπαιτούμενα και το Σεπτέμβριο περιμένουμε καινούργια μέτρα?

 

Ουσιαστικά πρέπει να περάσεις κάποια μέτρα για να "ξεκλειδώσεις" τη συμφωνία. Ακόμα δεν έχουμε καεί/σωθεί όπως θες πες το. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο Ελληνικός λαός απάντησε σε όλους πως ΔΕΝ είναι αυτοσκοπός το Ευρώ.... Πως δεν θέλει να του κλέβουν την δημόσια περιουσία για φραγκοδιφραγκα και πως δεν θέλει την φτωχοποίηση του λαού με ταυτόχρονη υποταγή και άρση της εθνικής κυριαρχίας....
Δε νομίζω να ήταν περί αυτού το δημοψήφισμα.  
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Ελληνικός λαός απάντησε σε όλους πως ΔΕΝ είναι αυτοσκοπός το Ευρώ....
Έτσι μετέφραζαν το ερώτημα οι Ευρωπαίοι και η αντιπολίτευση. Η κυβέρνηση βέβαια αυτή την μετάφραση την αποκαλούσε τρομοκρατία, διαβεβαίωνε ότι η απάντηση με ΟΧΙ στο ερώτημα του δημοψηφίσματος δεν έχει καμιά σχέση με την πορεία της χώρας στο ευρώ, αντίθετα έλεγε ότι ένα όχι εξασφαλίζει την παραμονή της χώρας στο ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.