Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

 

Πάντως πολύ μου άρεσε η ομιλία της. Αλέξη σε μαχαιρώνω πισώπλατα αλλά επειδή προσπαθώ να σε σώσω. Για το καλό σου βρε κουτό.

 

 

έτσι είναι μαθημένοι. Και τον Πλουμπίδη για να ''αναρρώσει'' τον είχαν στείλει στη Σιβηρία οι σύντροφοι.

Link to comment
Share on other sites

Το ποστάρω ακριβώς όπως μου το έστειλε φίλος. Δεν ξέρω ποιός το έγραψε.

Συμφωνώ απόλυτα λομως με αυτά που λέει και θα πρόσθετα το 'να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα' και το 'στα παπάκια μου - εγώ έχω καβάτζα και θα τη βγάλω καθαρή'.

 

11709230_873523852726494_876896376007739

 

Το μόνο που μπορούμε να αλλάξουμε και είναι στο χέρι μας, είναι η δική μας νοοτροπία. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

Οτιδήποτε άλλο και να γίνει (ακόμα και να μας χαρίσουν 15 τρις) κάποια στιγμή θα ξαναφτάσουμε εδώ λόγω νοοτροπίας.

Το κακό είναι ότι όσο το δάκτυλο (για να μην πω τίποτε άλλο) δεν φτάνει στον οισοφάγο μας (από την άλλη μεριά) αρνούμαστε να αλλάξουμε.

Ναι μεν η νοοτροπία καλλιεργήθηκε από τα κανάλια και τους πολιτικούς μας (και τη δεχθήκαμε γιατί μας βόλευε), αλλά δεν υπάρχει καμμία μα καμμία περίπτωση κάποιος από τους 2 παραπάνω να μας την επαναφέρει σε σωστότερο δρόμο (εκτός και αν αυτό συμβαδίσει με τα συμφέροντά τους - πράγμα δύσκολο).

Οπότε αντί να κλαιγόμαστε ασταμάτητα, ας κοιτάξουμε τα δικά μας λάθη και να τα διορθώσουμε όσο μπορούμε.

 

 

Η διπολικότητα δεν είναι του Έλληνα αλλά του ιδίου του Αλέξη. Και εξηγούμαι. Κάποιος γερμανοτσολιάς εδώ μέσα, οπαδός του πιτσαδόρου είχε πει καααααααααααααπου τον Ιανουάριο ότι ο Τσίπρας θα εγκλωβιστεί μέσα σε ένα δίλημμα τρίλημμα τετράλημμα το οποίο θα εμπεριέχει όλα αυτά που αναφέρει ο φίλος σου. Μόνος του κατηγορούσε τις προηγούμενες κυβερνήσεις για όλα αυτά που τώρα κάνει. Ο ίδιος είπε ότι η δραχμή είναι καταστροφή. κοκ. Όταν κάποιο αρχ1δι εδώ μέσα έλεγε μια ζωή ότι νταξ ότι καλό το τουρλουμπούκι όταν ο Συριζα ήταν στην αντιπολίτευση αλλά θα το πληρώσει όταν ανέβει πάνω ίσως τελικά να μην ήταν και τόσο αρχ1δι.

 

 

Οπότε την παπάτζα του διπολικού Έλληνα την τρίβω στα μούτρα αυτού που πάει να το ρίξει το όλο θέμα εκεί. Ο Έλληνας δεν είναι διπολικός. Μαλ@κας με περικεφαλαία είναι που πίστεψε τον Αλέξη χωρίς να αναλογιστεί απο μόνος του αυτά που ο Αλέξης μας θυμίζει εδώ και 3 μέρες.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυβόλο η Κωνσταντοπούλου. Ευχαρίστησε τον ΟΗΕ και όλους εκείνους(τους ξένους) που μίλησαν για πραξικόπημα και παράνομα μνημόνια.

 

Από κάτω τα καλοταϊσμένα σκυλιά έβγαζαν άναρθρες κραυγές μόλις ανέβηκε να μιλήσει.

Πριν από Κωνσταντοπούλου κάτι για "βράχια" και "Ευρώπη uber alles" από ένα απολίθωμα του ΠΑΣΟΚ.

 

 

Πλάκα δεν έχει αυτό; Όταν οι απέξω λένε πράγματα που δεν της αρέσουν παρεμβαίνουν στην δημοκρατία. Όταν λένε πράγματα που της αρέσουν τους ευχαριστεί δημόσια στην εισαγωγή της και από το βήμα της βουλής.

 

Πάντως πολύ μου άρεσε η ομιλία της. Αλέξη σε μαχαιρώνω πισώπλατα αλλά επειδή προσπαθώ να σε σώσω. Για το καλό σου βρε κουτό.

 

 

11742820_10153402397481380_1311172569702

 

11665684_1680273665538784_64982264291757

Link to comment
Share on other sites

Η διπολικότητα δεν είναι του Έλληνα αλλά του ιδίου του Αλέξη. Και εξηγούμαι. Κάποιος γερμανοτσολιάς εδώ μέσα, οπαδός του πιτσαδόρου είχε πει καααααααααααααπου τον Ιανουάριο ότι ο Τσίπρας θα εγκλωβιστεί μέσα σε ένα δίλημμα τρίλημμα τετράλημμα το οποίο θα εμπεριέχει όλα αυτά που αναφέρει ο φίλος σου. Μόνος του κατηγορούσε τις προηγούμενες κυβερνήσεις για όλα αυτά που τώρα κάνει. Ο ίδιος είπε ότι η δραχμή είναι καταστροφή. κοκ. Όταν κάποιο αρχ1δι εδώ μέσα έλεγε μια ζωή ότι νταξ ότι καλό το τουρλουμπούκι όταν ο Συριζα ήταν στην αντιπολίτευση αλλά θα το πληρώσει όταν ανέβει πάνω ίσως τελικά να μην ήταν και τόσο αρχ1δι.

 

 

Οπότε την παπάτζα του διπολικού Έλληνα την τρίβω στα μούτρα αυτού που πάει να το ρίξει το όλο θέμα εκεί. Ο Έλληνας δεν είναι διπολικός. Μαλ@κας με περικεφαλαία είναι που πίστεψε τον Αλέξη χωρίς να αναλογιστεί απο μόνος του αυτά που ο Αλέξης μας θυμίζει εδώ και 3 μέρες.

 

Γιατί χάνεσαι σε μια λέξη σε ολόκληρη παράγραφο και εστιάζεις στον Τσίπρα (προφανώς και αυτός έχει απίστευτα μεγάλη ευθύνη)? 

Το θέμα είναι ότι αυτό που κάνουμε σαν λαός εδώ και δεκαετίες, είναι να κατηγορούμε τον προηγούμενο και να διαλέγουμε για επομενο αυτόν που υπόσχεται οτιδήποτε ακούγεται καλύτερο στα αυτάκια μας.

Όντως είναι και ο Αλέξης ότι είναι, αλλά αυτό δεν αναιρεί το τι είναι ο Έλληνας γενικά. Δυστυχώς δεν έχουμε καμμία σχέση με τους προγόνους μας. Πήραμε ότι κακό είχαν και πετάξαμε τα καλά στον κάδο.

 

 

Το νόημα είναι αυτό που έγραψες μόνος σου (το έκανα underline και bold).

(Αν και με 30+ χρόνια μόνο ΠΑΣΟΚ/ΝΔ μάλλον είναι και αν όχι διπολικός, για ψυχιατρείο σίγουρα).

 

 

btw: δεν είναι φίλου μου. Φίλος μου, μου το έστειλε.

btw2: ελπίζω να μην αρχίσουμε όπως με τον myralis σεντόνια επί σεντονιών

Link to comment
Share on other sites

Με διαφορά φάσης, αλλά βλέπω αυτήν την φωτογραφία

se-ekseliksi-to-sumboulio-twn-politikwn-

 

μετά θυμάμαι ποιος/ποια είναι πρόεδρος της βουλής και αναρωτιέμαι :

 

δλδ από 10 εκατομμύρια κόσμου, αυτοί είναι οι άνθρωποι που μας εκπροσωπούν και αποφασίζουν για το μέλλον μας?????? 

 

Jesus!!!

 

There is no hope....

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποια πτέρυγα είναι χειρότερη. Η αριστερή με Αλέξη/Πάνο, η απέναντι με τον πρόεδρο - γλάστρα, ή η δεξιά με Φώφη - Neymarάκη και Ποταμάκι.........

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι διαβάζω δηλώσεις σήμερα και χθες και προχθές. Ενα πράμα δε μπορώ να καταλάβω.

 

Στηρίζω τη κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό της χώρας (σημείωση: Αυτή η κυβέρνηση κα αυτός ο πρωθυπουργός έκλεισε το μνημόνιο 3)

ΑΛΛΑ

Δε ψηφίζω για να περάσουν τα μέτρα

 

Αν βγάλουμε απο τη μέση τον παχουλό μισθό και τα προνόμια που πιάνουν τα ~15κ ανα μήνα που μας στοιχίζει ο κάθε βουλευτής, μένει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο ότι πατάνε πάνω στις ψήφους της αντιπολίτευσης ώστε οι ίδιοι να συνεχίσουν να κουνάνε την σημαία του αντιμνημονιακού. Αν εχτές η αντιπολίτευση σύσσωμη έλεγε την τελευταία στιγμή "Δεν υπερψηφίζουμε", θα είχαμε λιποθυμιές στην Βουλή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o ΠΘ οφείλει πρώτα να δείξει αυτήν την έκθεση που ζήτησε από τον Βαρουφάκη και ΣΙΑ για το "τι θα γίνει αν κόψουμε εθνικό νόμισμα" και να την δημοσιεύσει στα press project, κουτί της πανδόρας, thetoc, iefimerida, defencenet, newsbomb κλπ ώστε να καταλάβουμε όλοι επιτέλους τι ήταν αυτό που του άλλαξε τα μυαλά. Μπας και αλλάξουν και μερικών συμπολιτών μας.

 

Δεύτερον, ψηφίστηκαν από την βουλή κάποια μέτρα. Στα οποία υπουργοί και βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ δεν συμφωνούν με αυτά. Δεκτόν. Δεν έχω όμως καμία εμπιστοσύνη ότι αυτά πλέον θα εφαρμοστούν όταν ο Λαφαζάνης πρέπει να περάσει την ιδιωτικοποίηση του ΑΔΜΗΕ. Συνεπώς πρέπει να πάει σε ευρύ ανασχηματισμό. Τι είναι αυτά ψηφίζω όχι αλλά στηρίζω; Δεν είμαστε βλάκες ρε Παναή. Στην καρέκλα θέλεις να μείνεις.

 

Αλλιώς ? Τρίτον, πάμε σε εκλογές (αφου όμως εξασφαλίσουμε χρηματοδοτήσεις, άνοιγμα τραπεζών και λογική λειτουργία του κράτους) Αν είναι να βασίζεται στους ψήφους της αντιπολιτευσης η κυβέρνηση μιλάμε για κάτι το στρεβλό, ηλίθιο και ανήθικο. Όπως το ρωταει ο yanni στο #4813. Τι θα γίνεται δηλαδή από εδώ και στο εξής; Θα κρυβόμαστε πίσω από την Νεα Δημοκρατία κλπ και θα το παίζουμε αντιμνημονιακοί; Άντε στην ευχή του θεού, αποκοπείτε από το ΣΥΡΙΖΑ και κάντε άλλο κόμμα, υποστηρίξτε την θέση σας με θέρμη (το ΚΚΕ και η ΧΑ αυτό κάνουν και είναι τα μόνα ειλικρινή κόμματα στην Βουλή σχετικά με το τι θέλουν.) και άμα πάρετε τις απαραίτητες ψήφους να μπείτε με το καλό στη βουλή.

 

Τέλος τα αντιμνημονιακοί και μνημονιακοί. Πάει πέθανε αυτό κυρίες και κύριοι. Είμαστε Ευρώ ή δραχμή πλέον..

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.