Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Σε τι μας φταίει λοιπόν η Ευρώπη και το ευρώ !!!Αυτά μας ταπείνωσαν και μας έφτασαν εδώ ?

 

Οχι, η αληθεια ειναι οτι ισως να μπορουσαμε και μονοι μας σε καποιο μικροτερο βαθμο. Ομως παιξανε το ρολο τους ως καταλυτης και δυστυχως πλεον φτασαμε σε μια κατασταση που δεν νομιζω οτι μπορει να διορθωθει. Οπως κατι που σπαει δεν μπορει ποτε να ξαναφτιαχτει οπως ηταν.

 

Για το θεμα της δραχμης, κανενας δεν το λεει με ελαφρα καρδια. Τουλαχιστον οχι πιο ελαφρα απ'οτι αλλοι λενε ναι στο ευρω παση θυσια.

 

Υπαρχουν γνωστοι και νομπελιστες οικονομολογοι και απο τις 2 πλευρες επειδη απλουστατα κανεις δεν ξερει πραγματικα. Δεν ειναι οτι σπουδασες οικονομικα και εμαθες κατι που ο απλος λαος δεν γνωριζει αρα πλεον μπορεις να κρινεις τι ειναι καλο για την οικονομια. Δυστυχως απεχει πολυ αυτο απο την πραγματικοτητα (και το λεω ως αποφοιτος οικονομικων αν εχει οποιαδηποτε αξια αυτο).

Αλλα αλιμονο αν δεν ειχαμε αποψη για κατι που πλεον μας αφορα ολους αμεσα.

 

Για τη φτωχεια που λες παλαιοτερων εποχων (ποσο?) δεν ξερω. Αυτο που ξερω ειναι οτι αστεγους να ψαχνουν στα σκουπιδια δεν ειχα δει στην Ελλαδα πριν το 2000. Ειχα δει στις ΗΠΑ τη δεκαετια του '90 οταν ειχα παει και τοτε μου εκανε εντυπωση. Και μετα στην Ελλαδα οι εικονες μου ηρθαν σαν flashback.

 

Μεγαλυτεροι μου λεγανε επισης οτι καποτε μπορουσες να βρεις δουλεια και να συντηρησεις την οικογενεια σου. Πλεον εχουμε ανθρωπους που δουλευουν και μενουν στους γονεις τους γιατι δεν φτανουν τα λεφτα και ουτε το συζητανε για δικη τους οικογενεια.

 

Αυτα δεν μου φαινονται σημαδια μιας κοινωνιας που εχει ξεπερασει τη φτωχεια

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 * 16%  = μειωση 192% το χρονο :rofl:

 

 

 

χαλαλι το μηνιατικο του (4.750 ως ΓΓ )  ^ 

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1349408/lafazanhs-o-syriza-kindynefei-na-ginei-se-nea.html

 

:hehe:

 

 

edit : ουυυυ ευρω 666 antichrist !! http://www.capital.gr/bloomberg/3045594/ta-apotelesmata-tis-summetoxis-tis-elladas-sto-euro

 @Petrossortep

 

την ηλικια και το επαγγελμα στα βγαλανε  με το τσιγκελι τις προαλλες, παρολαυτα  παιρνω το θαρρος και  τολμω  να σε ρωτησω,  τι στο καλο ψηφιζεις τα τελευταια  χρονια ?  εγω δεν ντρεπομαι να πω οτι εχω ψηφισει 4 διαφορετικα  κομματα απο το 2007 μεχρι σημερα ( ΠΑΣΟΚ -> ΣΥΡΙΖΑ -> ΟΧΙ -> ΕΚ ) . γραφεις αυτα που γραφεις καθε φορα,   ειμαι περιεργος λοιπον να μαθω ποιο κομμα/βουλευτης εχει παρομοιες αποψεις με εσενα και το στηριζεις οποτε εχουμε εκλογες με την ψηφο σου. αν εισαι απογοητευμενος συριζαιος  μαγκια σου,  αν ριχνεις ακυρο/λευκο  2 φορες μαγκια σου, απλα με ενδιαφερει να μαθω αν αυτα που πιστευεις  εχουν καποιον  αντιπροσωπο μεσα στην πολιτικη σκηνη. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό, με κάθε τρόπο, απαγορεύεται, περιλαμβανομένης της εντολής μεταφοράς κεφαλαίων σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικά ιδρύματα που εδρεύουν και λειτουργούν στο εξωτερικό, καθώς και της μεταφοράς κεφαλαίων με τη χρήση πιστωτικών, προπληρωμένων και χρεωστικών καρτών για διασυνοριακές πληρωμές. 

http://big.assets.huffingtonpost.com/trapezes.pdf

 

uorVX.gif

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.logiastarata.gr/2015/07/blog-post_378.html

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113605374

 

http://www.eviazoom.gr/search/label/%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A3%20%CE%A0%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%9D%CE%97%CE%A3 ( the βαθυ ΠΑΣΟΚ is stronk with this one ) 

 

^ You stuff your pockets while  Rome is burning που λεει και το ασμα ....  ( youtube.com/watch?v=qCcJkKWyhgc )

 

edit :

 

Το βλέπω εγώ σε λίγο καιρό θα ανοίξει νέο subforum στο thelab "DIY HW". Πως να φτιάξετε το δικό σας ssd, πως να φτιάξετε το δικό σας cpu κτλπ  :p

 
μου ηρθε  φλασια τωρα, 1999-2000   φροντιστηριο αγγλικων  2 βηματα απο το σπιτι μου,  ο ιδιοκτητης  φυσικα  εκανε μαθημα και ο ιδιος καποιες ωρες 
 
τον εκοβα για 50something μπορει να ητανε και 60αρης - τεσπα 
 
γουσταρε λοιπον  εκτος απο μαθημα πανω στο βιβλιο γραμματικης "step" να  κανει και μινι  διαλεξεις, 
 
αυτα που μου εχουν μεινει ειναι το κλασσικο  
 
" χρειαζεται τωρα που ειστε  νεοι να παρετε οσα εφοδια μπορειτε στην πλατη σας για να μην καταληξετε υπαλληλοι σε σουπερ μαρκετ " 
 
και το 
 
" ο Ελλην δεν μπορει να φτιαξει τιποτα μονος τους, ακομα και τα ξυλακια που περνανε  το κρεας μεσα τους, τα φερνουμε εισαγωγη απο  TAIWAN " 
τελικα μπορουμε να φτιαξουμε μακαρονια μονοι μας ή  οταν ερθει  η μεγαλη πεινα θα  βολευτουμε με το κουφαρι του Φιλη / Τσουκαλα / Παγκαλου / Βενιζελου  ?   :D
Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω εγώ σε λίγο καιρό θα ανοίξει νέο subforum στο thelab "DIY HW". Πως να φτιάξετε το δικό σας ssd, πως να φτιάξετε το δικό σας cpu κτλπ :p

 

Συνδρομές σε ΜΜΟ's? Που τις βάζεις; Πάνε τα καμμένα τα παιδάκια. Καταστράφηκαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνδρομές σε ΜΜΟ's? Που τις βάζεις; Πάνε τα καμμένα τα παιδάκια. Καταστράφηκαν.

 

Σε λίγο θα γίνουμε Fallout MMO μην αγχώνεσαι. Ξεκινήστε να στοκάρετε .308 FMJ ammo (έχω ήδη ένα κιβώτιο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

edit : ουυυυ ευρω 666 antichrist !! http://www.capital.gr/bloomberg/3045594/ta-apotelesmata-tis-summetoxis-tis-elladas-sto-euro

 @Petrossortep

 

την ηλικια και το επαγγελμα στα βγαλανε  με το τσιγκελι τις προαλλες, παρολαυτα  παιρνω το θαρρος και  τολμω  να σε ρωτησω,  τι στο καλο ψηφιζεις τα τελευταια  χρονια ?  εγω δεν ντρεπομαι να πω οτι εχω ψηφισει 4 διαφορετικα  κομματα απο το 2007 μεχρι σημερα ( ΠΑΣΟΚ -> ΣΥΡΙΖΑ -> ΟΧΙ -> ΕΚ ) . γραφεις αυτα που γραφεις καθε φορα,   ειμαι περιεργος λοιπον να μαθω ποιο κομμα/βουλευτης εχει παρομοιες αποψεις με εσενα και το στηριζεις οποτε εχουμε εκλογες με την ψηφο σου. αν εισαι απογοητευμενος συριζαιος  μαγκια σου,  αν ριχνεις ακυρο/λευκο  2 φορες μαγκια σου, απλα με ενδιαφερει να μαθω αν αυτα που πιστευεις  εχουν καποιον  αντιπροσωπο μεσα στην πολιτικη σκηνη. 

 

Η στατιστική μπορεί να γίνει ο μεγαλύτερος ψεύτης και το οποιος-δεν-εχει-να-πληρώσει-τότε-να-πουλήσει.gr το αποδεικνύει περίτρανα.

http://www.asecu.gr/Seeje/issue21/issue21-magoulios-athianos.pdf

Γιατί να κοιτάξω μόνο εξέλιξη εξαγωγών εντός του ευρώ και να μην δω το εμπορικό έλλειμμα που δίνει και τη σχέση εισαγωγών-εξαγωγών.

Σελίδα 201:

 

The trade deficit of Greece with the countries of the Euro Zone rose by 42.49%

during the period 2000-2007. Increase of the deficit occurred in trade with eleven (11)

out of fifteen (15) countries. 9/10, roughly, of the cumulative trade deficit (2000-2007)

was produced by Greek transactions with five (5) EZ developed countries (Germany,

Italy, France, Holland, Belgium)

 

 

http://andolfatto.blogspot.gr/2012_01_01_archive.html

Γερμανία:

germany+greece.gif

 

Ούτε μας λέει το capital.gr για την συμβολή στην "ανάπτυξη" των δανεικών που εισέρρευσαν από τον Βορρά, εξαιτίας του ευρώ, πράγμα που το εξηγεί πολύ ωραία ο Βαρουφάκης για όσους μπήκαν στον κόπο να το διαβάσουν. Είναι καθαρά οικονομική η ανάλυσή του.

B’s financial constraint and its ‘overcoming’ by capital inflows from A

Persistent trade deficits need to be financed somehow. If B is starved of financing, as a result of the permanent transfer of rents to A, at some point aggregate demand in B will wane. As it does, prices will fall and wages will follow – the internal devaluation route toward equilibration being activated by B’s lack of access to sources from which its deficits can be financed.

As A’s trade surplus builds up, rents accumulate in A’s banks and, importantly, savings in A exceeds massively the amount of investment needs of its oligopolistic firms. This glut of savings pushes interest rates downwards and, more generally, rates of return are at very low levels. Under a variable exchange rate regime, financial flows are limited by exchange rate uncertainty. However, under a credible peg or, even better, a common currency, the temptation is too great to resist: capital flows abundantly from A to B, where it finds higher yields, financing B’s aggregate demand for A’s net exports.

 

 

Δες καλά καλά το bold. A=Γερμανία, Β=Ελλάδα

 

 

Τώρα για τα των εκλογών.

Εγώ είμαι υπέρ της ανωνυμίας στο νετ για να μπορείς να τοποθετείσαι ελεύθερα σε αυτά που πιστεύεις. Δεν θα πω π.χ. για τον τάδε πολιτικό που μπήκε στο προπατζίδικό μου φωτογραφίζοντάς με σε όποιον τύχει και το διαβάσει και ξέρει.

Εγώ ψήφιζα Νέα Δημοκρατία ως τα λιγότερο λαμόγια και επειδή δεν είχα καταλάβει τότε τί εστί Ευρώπη. Μετά τον ΓΑΠ ψήφισα ΑΝΕΛ πιστεύοντας ότι θα ήταν έτοιμοι για ρήξη. Μόλις οι ΑΝΕΛ άρχισαν να βγάζουν εικόνα κωλοτούμπα(και μέσα από το μπλογκ τους olympia.gr) δεν ξανασχολήθηκα. Στις ευρωεκλογές γούσταρα να δω εθνικιστές στο ευρωκοινοβούλιο και ψήφισα ΧΑ. Μετά λευκό, γιατί δεν υπήρχε τίποτα σχετικό με δραχμή και εθνική ανεξαρτησία. Τώρα δεν ξέρω. Θα το ριχνα και ΧΑ αν δεν έβλεπα τον Μιχαλολιάκο να τα γυρίζει για το εθνικό νόμισμα. Μπορεί να μου τη βαρέσει και για ΑΝΤΑΡΣΥΑ γιατί ειλικρινά προτιμώ το χάος από την τωρινή κανονικότητα.

Όπως καταλαβαίνεις όποιο κόμμα λέει ευρώ=μονόδρομος για μένα σημαίνει κηδεμονία σε κάθε περίπτωση. Αν υπάρχει κηδεμονία δεν υπάρχει αληθινό ενδιαφέρον για τη χώρα. Θα χτυπηθούν απλά κάποιοι εχθρικοί νταβαντζήδες για έρθουν στα πράγματα κάποιοι άλλοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα γίνουμε Fallout MMO μην αγχώνεσαι. Ξεκινήστε να στοκάρετε .308 FMJ ammo (έχω ήδη ένα κιβώτιο)

 

Προς το παρον εχω ενα σπαθι και προσπαθω να κανω level up σκοτωνοντας ποντικια :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανασχηματισμός: Πολιτική σχιζοφρένεια…

Την ώρα που η Ζωή Κωνσταντοπούλου κραδαίνει το πόρισμα της επιτροπής, που έφτιαξε η ίδια με το οποίο χαρακτηρίζεται το χρέος παράνομο, επονείδιστο και άδικο, η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ συμφώνησε σε νέα σκληρά μέτρα από τη μια και σε μια νέα δανειοδότηση, που θα φτάσει σε ύψος τα 82-86 δις ευρώ.

Έτσι θα παρατηρούμε το οξύμωρο έως σχιζοφρενικό φαινόμενο, την κυβέρνηση να νομοθετεί μέσω Αντιπολίτευσης τα μέτρα και τους συντρόφους της Αριστερής Πλατφόρμας, που κατά τα λεγόμενα τους στηρίζουν τον Α. Τσίπρα, να σφυρίζουν κλέφτικα.

http://mignatiou.com/2015/07/anaschimatismos-politiki-schizofrenia/

:slap:

Link to comment
Share on other sites

χαλαλι το μηνιατικο του (4.750 ως ΓΓ ) ^

Δεν είναι δικά του μαθηματικά αυτά. Το λέει και ο ίδιος ότι αυτοί που τα γράφουν αυτά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

^ δεν ειδα ουτε τον καμπουρακη να το σχολιαζει ομως, μαλλον θα σκεφτοτανε καμια αφρατουλα πορνοσταρ την ιδια ωρα :p 

 

@ petros για καντο πιο λιανα αυτο που ειπες για  olympia.gr  :hmm:

 

http://olympia.gr/2015/07/16/%CF%86%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B1%CF%84%CE%B5/

Link to comment
Share on other sites

Από τη μύγα ξύγκι θέλει να βγάλει το «Πρώτο Θέμα» για Βαλαβάνη

 

Η μητέρα της Νάντιας Βαλαβάνη ζει στο Ηράκλειο και σύμφωνα με την εφημερίδα κατέθεσε αίτημα με τον λογιστή της να κάνει ανάληψη των 200.000 ευρώ. «Τα λεφτά είναι οι οικονομίες μιας ζωής, φοβήθηκα και τα πήρα στο σπίτι. Δεν τα έβγαλα στο εξωτερικό όπως άλλοι», υπογράμμισε.

 

 

Μεταξύ μας βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι τρολάρεις το κουτί και δεν ασπάζεσαι το άρθρο

 

Το άρθρο είναι από το πρώτο θέμα και το ερώτημα  είναι ποιος θα πληρώσει αν φάει τίποτα σφαίρες για τα λεφτά στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο είναι από το πρώτο θέμα και το ερώτημα είναι ποιος θα πληρώσει αν φάει τίποτα σφαίρες για τα λεφτά στο σπίτι;

Αναφερόμουν στη σάλτσα του κουτιού.

Όσον αφορά τώρα τη σφαίρα (κάτσε μια να πιάσω τα χαρτομάντιλα) το θέμα λύνεται πολύ απλά. Πρωί πρωί φωνάζει τα κανάλια και πάει και τα ξανακαταθετει στην τράπεζα.

Πάντως είστε πολύ γ@ματοι εσείς οι ακομμάτιστοι. Αν ήταν στην περίπτωση της Νάντιας ο Μαυραγαννης θα ήθελα να ξερά αν θα είχες τέτοια αγωνία και για την επιβίωση της κυρα Μαυραγαννενας. Καμία ντροπή ή μάλλον καμία συναίσθηση της ανακολουθίας που σας διέπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικά του μαθηματικά αυτά. Το λέει και ο ίδιος ότι αυτοί που τα γράφουν αυτά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

0.5% το μήνα όμως μετά λέει ότι κάνει 6% το χρόνο.

Ελπίζω να είναι λάθος αβλεψίας :p

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στη σάλτσα του κουτιού.

Όσον αφορά τώρα τη σφαίρα (κάτσε μια να πιάσω τα χαρτομάντιλα) το θέμα λύνεται πολύ απλά. Πρωί πρωί φωνάζει τα κανάλια και πάει και τα ξανακαταθετει στην τράπεζα.

Πάντως είστε πολύ γ@ματοι εσείς οι ακομμάτιστοι. Αν ήταν στην περίπτωση της Νάντιας ο Μαυραγαννης θα ήθελα να ξερά αν θα είχες τέτοια αγωνία και για την επιβίωση της κυρα Μαυραγαννενας. Καμία ντροπή ή μάλλον καμία συναίσθηση της ανακολουθίας που σας διέπει.

 

Το πρόβλημα με εσάς τους κομματισμένους είναι ότι ψάχνετε να βρείτε το παραμικρό ψεγάδι του αντιπάλου με στόχο να τον μειώσετε, αδυνατώντας να ξεκινήσετε από ειλικρινή αυτοκριτική πριν ασχοληθείτε με τον άλλον.

Εμείς οι ακομμάτιστοι λοιπόν σε πληροφορούμε ότι δεν μπορούμε να κατακρίνουμε την Βαλαβανη γιατί θα κάναμε το ίδιο στη θέση της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.