Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

On 29/07/2016 at 1:20 PM, and64 said:

Εγώ πάλι είμαι στο 2ο ζευγάρι ps3 στο golf (205/55r16 διαστάσεις) και δεν μπορώ να πω οτι το βρίσκω τόσο χάλια! Τα πρώτα τα κράτησα κάτι λιγότερο απο 4 χρόνια και 40κ χλμ. Μετά τα 30κ όντως γλιστρούσαν παραπάνω αλλά αν ήταν επαρκώς ζεστά σε νορμάλ άσφαλτο (ούτε γυαλόχαρτο ούτε και γυαλί!)  δεν είχα ιδιαίτερο θέμα ακόμα και σε πίεση...

 

Το 2ο ζευγάρι είναι τώρα στα 20κ χλμ σε 1 χρόνο. Δυστυχώς δεν πήγαν μπροστά/πίσω οταν έπρεπε οπότε θα τα κρατήσω ετσι οσο πάνε, αφού πλέον βάζω αρκετά παραπάνω χλμ/χρόνο και μετά ισως δοκιμάσω κάποιο άλλο λάστιχο

 

Κάτσε, δεν είπα ότι είναι τα πιο ελεεινά λάστιχα της αγοράς.

Τα πιο ελεεινά που έχω δοκιμάσει ήταν Matador σε πεζώ 309, 165/70 13.

 

Απλά δεν ανταποκρίνονται στο χαρακτηρισμό Sport στην καμμένη άσφαλτο που είναι η κύρια θερινή τους χρήση Ελλάδα. Σε γυαλόχαρτο άσφαλτο προφανώς μια χαρά δουλεύουν, απλά σε όλους τους δρόμους στην ελλαδα η άσφαλτος πλην εξαιρέσεων είναι γυαλί λόγω ηλιοφάνειας.

 

Είμαστε 3 δυσαρεστημένοι από τα συγκεκριμένα, οπότε δεν νομίζω ότι πρόκειται για σύμπτωση!

 

Η επόμενη δοκιμή για μένα θα είναι Barum Bravuris 3HM, λογικά κατά τον Οκτώβριο που θα κλείσουν 35000 κ αυτά που έχω και θα τα διαολοστείλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2016 at 6:34 PM, UltraB said:

Πέτρο, εσύ πόσο καιρό τα κρατάς στη πισωκούνα υπό φυσιολογικές συνθήκες; 

 

Τα εμπρός ήταν Continental Sport Contact 2 205/45/16 toy 2008. Κρατάγανε όπως πρέπει μέχρι το τέλος του 2013. Ειδικά στο βρεγμένο παρατήρησα πρώτα την πτώση στην απόδοση. Τα άλλαξα το 2014 με ίδια.

 

Τα πίσω τώρα.... Για πίσω έχω 2 ζευγάρια ζάντες, ένα ζευγάρι 16χ7,5 και ένα 16χ9. Εκεί δεν έχω βάλει ποτέ (ακόμα) καινούρια λάστιχα. Πάντα μεταχειρισμένα, επίτηδες, για να παίζω.

Από το 2009 που το πήρα, τα άλλαξα τον 05 του 2011 στις 9",

μετά τον 01 του 2013 στις 9",

μετά  έβαλα τις 7,5" τον 06 του 2013,

μετά το 02 του 2014 στις 9",

μετά 03 του 2015 στις 7,5", τα έλιωσα την επόμενη μέρα σε πιστάκι, έβαλα τις 9" με τα προηγούμενα και

μετά 06 του 2015 ξανά άλλα στις 7,5" που τελείωσαν πάλι σε πιστάκι τον 03 του 2016, βγάλσιμο και ξανά τις 9" με τα προηγούμενα,

τις οποίες έχω τώρα πάνω.

 

6 hours ago, sotiris said:

στην ελλαδα η άσφαλτος πλην εξαιρέσεων είναι γυαλί λόγω ηλιοφάνειας.

 

Λόγο ηλιοφάνειας φθείρεται η άσφαλτος ή λόγο κατασκευής δεν έχει μεγάλο συντελεστή τριβής; Μήπως λειαίνονται τα υλικά επιφανείας από τη χρήση (από τα λάστιχα των οχημάτων;)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, sotiris said:

στην ελλαδα η άσφαλτος πλην εξαιρέσεων είναι γυαλί λόγω ηλιοφάνειας.

 

11 hours ago, PetrosD said:

Λόγο ηλιοφάνειας φθείρεται η άσφαλτος ή λόγο κατασκευής δεν έχει μεγάλο συντελεστή τριβής; Μήπως λειαίνονται τα υλικά επιφανείας από τη χρήση (από τα λάστιχα των οχημάτων;)

Η άσφαλτος είναι χάλια, επειδή χρησιμοποιούμε ασβεστολιθικά πετρώματα για την καταστκευή της. Αν ήταν αυτό το θέμα, θα χάλαγε και η άσφαλτος στις "πίστες" (Σέρρες, Μέγαρα) κάτι που δε συμβαίνει.

Θα έπρεπε να εισάγουμε πετρώματα από άλλες χώρες για την κατασκευή, αλλά αυτό θα ανέβαζε κι άλλο το ήδη υπερβολικό κόστος που πληρώνουμε.

Σύμφωνα βέβαια με τον τέως υπ. Υποδομών, κ. Χρυσοχοΐδη, έχουμε ένα από τα χαμηλότερα κόστη στην ΕΕ, αλλά αυτό φυσικά έχει να κάνει και με την ποιότητα κατασκευής. Συγκρίνει δηλαδή τους Ελληνικούς δρόμους, με αυτούς της Γερμανίας, της Σουδίας, της Ιταλίας και λέει ότι οι δικό μας είναι φθηνότεροι...

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=637083

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας από Λευκάδα ο πατέρας με το mondeo του, πάνω στην ανηφόρα της γέφυρας Ρίο Αντίριο, αρχίζει το αμάξι να κόβει και να μην μπορεί να πάει πάνω από 20 χλμ/ώρα. Με τα πολλά καταφέρνει και περνάει τη γέφυρα, σταματάει στην άκρη του ρίχνει ένα restart και όλα καλά. Έλα μου όμως που σε λίγα χιλιόμετρα πάλι τα ίδια. Έφτασε Άργος κάνοντας καπου 15 restart. Το πάω στο συνεργείο, ξεκινάω να λέω τι και πώς, μου λέει ο αρχιμάστορας "αντλία βενζίνης" δεν χρειάζεται να ακούσω άλλα. Όπως συζητάμε μου πετάει και ένα "δεν είναι τίποτα, μια φορά την εβδομάδα αλλάζουμε μία". Αθάνατη Ford σκέφτομαι από μέσα μου... Πόσο το μαλλί; 600 η αντλία και 70 συν φπα η εργασία. Εκεί που πάει να βαρέσει το εγκεφαλικό, μου λέει υπάρχουν και ιμιτασιόν (σώωωωπα) και μου προτείνει μία ιταλικής προελεύσεως με 1 χρόνο εγγύηση στα 170 ευρώ. Προφανώς και εάν κρατήσει 4 χρόνια σε σχέση με τα 14 που κράτησε η πρώτη έχουμε κέρδος σκέφτομαι και την παραγγέλνουμε.

 

Να σημειώσω εδώ πως την τελευταία εξαετία το αυτοκίνητο βάζει βενζίνη αποκλειστικά σε εταιρικά πρατήρια της Shell (ερμής και μυρτέα) και τόσο ρεζερβουάρ, όσο αντλία και φίλτρο βρέθηκαν πεντακάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικοτατο Το βρίσκω να βαρέσει μια αντλία στα 14 χρόνια! Ηλεκτρικο ανταλλακτικό είναι άλλωστε...

Συνήθως κάποια ζεστή μέρα γίνεται αυτό και μετα από πολύωρη οδήγηση, οπότε την ακούει στερεοφωνικά!

Ποσα χλμ έχει το αυτοκίνητο;;

Τουλάχιστον τον έβγαλε έστω και ετσι και απέφυγε να το φορτώσει σε οδική

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O λ στα Ford ανάβει λαμπάκι. Εκτός αυτού μιλάμε για το πρώην εξουσιοδοτημένο Αργολίδας - Αρκαδίας και ο αρχιμάστορας-ιδιοκτήτης είναι μεγάλο αστέρι στα Ford. Συν ότι έκανα αρκετά χιλιόμετρα και δεν το ξαναέβγαλε...

πριν 3 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

Ποσα χλμ έχει το αυτοκίνητο;;

150,000

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

170 ημιτασιόν είναι πολλά, 100 + 70 εργασία ίσως δικαιολογείται.

Ένα 100ρικο έχουν στην πιάτσα για τα περισσότερα αυτοκίνητα, 3 βίδες και 1 φύσα είναι στο punto. 

Σε πούντο τιμή αντιπροσωπείας 130 ευρώ για 1.2 και 1.8 και 230 για 1.4 (το δικό μου), το ανταλλακτικό μόνο από τον κατάλογο, και χωρίς τις εκπτώσεις.

Σε στιλο 180 τιμή αντιπροσωπείας.

 

Δεν γνωρίζω όμως σε ford τι παίζει αλλά τα 670 όπως και νά 'χει μου φαίνεται τραβηγμένο από τα μαλλιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Επιστρέφοντας από Λευκάδα ο πατέρας με το mondeo του, πάνω στην ανηφόρα της γέφυρας Ρίο Αντίριο, αρχίζει το αμάξι να κόβει και να μην μπορεί να πάει πάνω από 20 χλμ/ώρα. Με τα πολλά καταφέρνει και περνάει τη γέφυρα, σταματάει στην άκρη του ρίχνει ένα restart και όλα καλά. Έλα μου όμως που σε λίγα χιλιόμετρα πάλι τα ίδια. Έφτασε Άργος κάνοντας καπου 15 restart. Το πάω στο συνεργείο, ξεκινάω να λέω τι και πώς, μου λέει ο αρχιμάστορας "αντλία βενζίνης" δεν χρειάζεται να ακούσω άλλα. Όπως συζητάμε μου πετάει και ένα "δεν είναι τίποτα, μια φορά την εβδομάδα αλλάζουμε μία". Αθάνατη Ford σκέφτομαι από μέσα μου... Πόσο το μαλλί; 600 η αντλία και 70 συν φπα η εργασία. Εκεί που πάει να βαρέσει το εγκεφαλικό, μου λέει υπάρχουν και ιμιτασιόν (σώωωωπα) και μου προτείνει μία ιταλικής προελεύσεως με 1 χρόνο εγγύηση στα 170 ευρώ. Προφανώς και εάν κρατήσει 4 χρόνια σε σχέση με τα 14 που κράτησε η πρώτη έχουμε κέρδος σκέφτομαι και την παραγγέλνουμε.

 

Να σημειώσω εδώ πως την τελευταία εξαετία το αυτοκίνητο βάζει βενζίνη αποκλειστικά σε εταιρικά πρατήρια της Shell (ερμής και μυρτέα) και τόσο ρεζερβουάρ, όσο αντλία και φίλτρο βρέθηκαν πεντακάθαρα.

Την παλιά την κράτησες;

Άλλαξες μόνο το μοτέρ ή όλο το σύστημα; Τα  μοτέρ συνήθως είναι σαν 2 μπαταρίες φακού.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τώρα τηλέφωνα εδώ ένα μαντρά να ρωτήσω για ένα ανταλλακτικό. 100€ ήθελε και χωρίς κωδικούς (ή να έχει γίνει reset) όταν απ έξω το αγοράζω καινούργιο με 80 λίρες!

 

Είναι μια οθόνη ενδείξεων (μεγαλύτερη απ αυτή που έχει τώρα). η οποία κλειδώνει με το ράδιο, οπότε πριν την πουλήσουν θα πρέπει να τα ξεκλειδώσουν. Εε αυτό δε το κάνει κανείς εκτός τους πιο ψαγμένους που ξέρουν τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

μα στα opel είναι λίγο πολύ γνωστό το θέμα ότι είτε "ξεκλειδώνουν" τις οθόνες/cd
είτε πάνε πακέτο (από το astra h που έχει περάσει δεκαετία σαν μοντέλο)

δηλαδή πραγματικά απορώ ώρες ώρες , τι σκέφτονται?

 

σε ότι αφορά την αντλία,

γενικά η meat&doria δεν έχει εργοστάσια , αγοράζει απο άλλους κατασκευαστές και βάζει απλά το δικό της κουτί(εχω βρει μέσα σε meat&doria bosch , vdo , pierburg γενικά "σοβαρές" μάρκες και όχι εντελώς της πλάκας)
επίσης η ford σε παλαιότερα οχήματα(τουλάχιστον)είχε την συνήθεια να μην βάζει "τάπες" πρόσβασης απο την καμπίνα στο ρεζερβουάρ για τις in-tank αντλίες με αποτέλεσμα να πρέπει να "κατέβει" το τεπόζιτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

μα στα opel είναι λίγο πολύ γνωστό το θέμα ότι είτε "ξεκλειδώνουν" τις οθόνες/cd
είτε πάνε πακέτο (από το astra h που έχει περάσει δεκαετία σαν μοντέλο)

Αυτό! Έχουν βρει και τρόπο να τις ξεκλειδώνουν χωρίς κωδικό αλλά πρέπει να την ανοίξεις, να διαβάσεις το τσιπάκι με EEPROM reader, να ανεβάσεις μετέπειτα το αρχείο σε ένα φόρουμ, να το "σπάσουν" και να σου δώσουν τον κωδικό. Με λίγα λόγια, καλά κρασιά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

φάε τη γλώσσα σου που θα υπάρξει άλλη φορά :p

Καλα να στο πω καπως ετσι.Οταν υπαρξει (που δεν θα υπαρξει :p )

σφυρα να σε στειλω μια απο t-max500 η εστω απο x-135 η στο κατω κατω απο cbr600

και θα γινεις αφροζος.Παντως περαν της πλακας επειδη αντλιες  δινουμε καθε μερα τουλαχιστον

καμια 20αρια 10/10 δεν δουλευουν κατευθειαν  και οχι πχ δουλευω λιγο σταματαω ξαναδουλευω.

Ακομα και στο κορσα που εμεινα ετσι ηταν .Απλα ενα πρωι δεν επαιρνε μπρος.

Και ενας μεγαλος λογος που ψοφανε ΔΕΝ ειναι η ποιοτητα της βενζινης αλλα η ποσοτητα.

Αν δηλ. κυκλοφορεις για μεγαλα και ιδιως καλοκαιρι χρονικα διαστηματα με λιγη η στο κοκκινο

ετοιμασου να την παρεις στο χερι.Α ! και ΜΗΝ την πεταξεις την παλια ;)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2016 at 8:18 PM, shattered said:

η ford σε παλαιότερα οχήματα(τουλάχιστον)είχε την συνήθεια να μην βάζει "τάπες" πρόσβασης απο την καμπίνα στο ρεζερβουάρ για τις in-tank αντλίες με αποτέλεσμα να πρέπει να "κατέβει" το τεπόζιτο

 

Χαζομάρα. Ευτυχώς στο δικό μου, αν και 28 ετών, έχει 2 τέτοια για πρόσβαση στην αντλία με το φλοτέρ από τη μία μεριά και στο 2ο φλοτέρ από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.