Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

On 28/5/2021 at 10:51 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Αυτό είχα κι εγώ στο μυαλό μου, ότι πολλοί λένε αναγκαστικά μεικτή.

Οταν ειχα παρει εγώ το αυτοκινητο το 2013, μου ειχαν πει για να το παραλάβεις πρεπει να εχεις ασφαλιστήριο στα χέρια σου. Θες να το κανεις σε εμας στην ασφαλιστική που συνεργαζόμαστε για πιο γρήγορα, θες να το κανεις σε αλλη ασφαλιστική, εσύ το αποφασίζεις, αλλά για να παραλάβεις πρεπει να εχεις ασφαλιστήριο στα χέρια σου. Την ημέρα της παραλαβής, μου εδωσαν φωτοτυπία την άδεια, την εστειλα με mail στον ασφαλιστή μου και μέσα σε μισή ώρα ειχα το ασφαλιστήριο στο mail μου και παρελαβα κανονικά.

Τωρα αν εχεις το αυτοκινητο με δάνειο οι πιο πολλές αντιπροσωπείες ζητάνε μεικτή. Οχι απαραιτητα σε αυτούς, σε οποια ασφαλιστική θελεις, αλλά μεικτή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rusty_Cookie said:

 

 There you go.

 

Αφού το έφτιαξα αυτό, δεν παίρνει πια αέρα.

4 hours ago, SirDiman said:

Οσο για το δικο σου, καθαρισμα πεταλουδα , MAF ?

 

Όχι ρε, ούτε καν. Έχει σοβαρό πρόβλημα λέμε...

Ένας απ' όλους δε λειτουργεί και μάλιστα σε σταθερή ταχύτητα και χαμηλό φορτίο δεν εντοπίζεται το πρόβλημα. Σε μέσο και μεγάλο φορτίο το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, PetrosD said:

Ένας απ' όλους δε λειτουργεί και μάλιστα σε σταθερή ταχύτητα και χαμηλό φορτίο δεν εντοπίζεται το πρόβλημα. Σε μέσο και μεγάλο φορτίο το κάνει.

https://www.youtube.com/channel/UCLLpxcworT8275nBXODXyqw

 

Απο αυτον εδω εχω ακουσει πως αν δεν εχεις original bmw εξαρτημα (maf, πεταλουδα) , οτι κι αν βαλεις θα εχει προβληματα.
Οπως και να εχει ελπιζω να το βρεις και να μην ειναι κατι !! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Ένας απ' όλους δε λειτουργεί και μάλιστα σε σταθερή ταχύτητα και χαμηλό φορτίο δεν εντοπίζεται το πρόβλημα.

Μετρησες συμπιεση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, PetrosD said:

 

Αφού το έφτιαξα αυτό, δεν παίρνει πια αέρα.

 

Όχι ρε, ούτε καν. Έχει σοβαρό πρόβλημα λέμε...

Ένας απ' όλους δε λειτουργεί και μάλιστα σε σταθερή ταχύτητα και χαμηλό φορτίο δεν εντοπίζεται το πρόβλημα. Σε μέσο και μεγάλο φορτίο το κάνει.

 

Είναι πολύ δύσκολο το ντεμπάγκινγκ και μπορεί να φταίνε και όλα από λίγο. Αλλάζοντας πράγματα αποκλείεις, αλλά: 

1. Συμπίεση

2. Ανάφλεξη (=πλεξούδα, μπουζί, πολλαπλασιαστής/ές, μπουζοκαλώδια ανάλογα τι έχει το καθένα κλπ.). Σπάνιες περιπτώσεις εγκέφαλος αλλά αυτό θα έχει μαθευτεί στα BMW groups (τα Stilo 1.6 π.χ. έχουν τέτοια φήμη).

3. Τροφοδοσία (άλλαξες μπεκ λες, κατάσταση τρόμπας, αναθυμιάσεις, τρύπες στην πολλαπλή όπου χαλάει το μιξ αέρα/καυσίμου κλπ.). 

Αν ψοφάς ψηλά (κόφτες), πας προς τροφοδοσία.

Αν ψοφάς χαμηλά αλλά υπό φορτίο (π.χ. 6η 1000 στροφές και γκάζι) πας προς ανάφλεξη.

 

Εγώ μετά από περίπου 1000 ευρώ ανταλλακτικά ebay/amazon/προσφορές (πάντα ορίτζιναλ) με αξία ανταλλακτικών ~5000 ευρώ, αποφάσισα ότι το πούντο δεν πρόκειται να ξαναέχει πολύ ήρεμο ρελαντί και ηρέμησα εγώ. Ακόμη και με την ανακασκευή στην πλεξούδα που έκανα, η οποία έλυσε τα προβλήματα με τα ρεταρίσματα, το ρελαντί δεν το έστρωσε όσο θα ήθελα. Η μίτο που ναι ντήζελ φέρνει λιγότερο κραδασμό στο τιμόνι (όταν δεν είναι μπουκωμένο το dpf) :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

210429133749_tesla-model-s-1-600x314.jpg
WWW.NEWSAUTO.GR

Ο Elon Musk ανακοίνωσε την απόσυρση της κορυφαίας έκδοσης του Model S από την γκάμα. Τι οδήγησε τον ισχυρό άνδρα της Tesla σε αυτή την απόφαση;

 

Έχω αρχίσει και την αντιπαθώ ενεργά την εταιρία.

Μία με τα καραγκιοζιλίκια του Cybertruck, μία με το Roadster απο ακόμα έρχεται, μία με αυτό το υποτιθέμενο cancelation του Plaid+ που ποιο πολύ marketing trick ήταν παρά πραγματικό προϊόν με τα νούμερα που ανακοίνωσαν...

Για να μη πούμε για την επιεικώς κακή ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά τους... 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κόλλησε στον προφυλακτήρα στα διόδια e-pass Cayenne, προφανώς για να μην πληρώσει. Είναι τραγικοί. Η κάμερα δεν τους κάνει τίποτα; Σταμάτησα και έβγαλα αλαρμ, αλλά βαρέθηκα να βάλω όπισθεν και να δώσω συνέχεια. 99% πέρασε με το δικό μου

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lakisss said:

Μου κόλλησε στον προφυλακτήρα στα διόδια e-pass Cayenne, προφανώς για να μην πληρώσει. Είναι τραγικοί. Η κάμερα δεν τους κάνει τίποτα; Σταμάτησα και έβγαλα αλαρμ, αλλά βαρέθηκα να βάλω όπισθεν και να δώσω συνέχεια. 99% πέρασε με το δικό μου

 

Τα δωσε όλα για να πάρει το αμάξι! Ούτε για διόδια δεν έμειναν!

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μου κόλλησε στον προφυλακτήρα στα διόδια e-pass Cayenne, προφανώς για να μην πληρώσει. Είναι τραγικοί. Η κάμερα δεν τους κάνει τίποτα; Σταμάτησα και έβγαλα αλαρμ, αλλά βαρέθηκα να βάλω όπισθεν και να δώσω συνέχεια. 99% πέρασε με το δικό μου

 

οι ΠΟΡΣΕ στην Ελλάδα είναι οι αντίστοιχες Jaaaaaaaaaag του Top Gear :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Lakisss said:

Μου κόλλησε στον προφυλακτήρα στα διόδια e-pass Cayenne, προφανώς για να μην πληρώσει. Είναι τραγικοί. Η κάμερα δεν τους κάνει τίποτα; Σταμάτησα και έβγαλα αλαρμ, αλλά βαρέθηκα να βάλω όπισθεν και να δώσω συνέχεια. 99% πέρασε με το δικό μου

Ειμαι σιγουρος οτι θα ειχε iphone χωρις μοναδες

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2021 at 12:27 AM, slalom said:

Μετρησες συμπιεση?

 

Ναι, σε όλους το ίδιο, με εύρος 5 bar, ίδια συμπίεση με πριν 9 χρόνια που είχα ξαναμετρήσει.

 

On 6/7/2021 at 11:05 AM, sotiris said:

 

Είναι πολύ δύσκολο το ντεμπάγκινγκ και μπορεί να φταίνε και όλα από λίγο. Αλλάζοντας πράγματα αποκλείεις, αλλά: 

1. Συμπίεση

2. Ανάφλεξη (=πλεξούδα, μπουζί, πολλαπλασιαστής/ές, μπουζοκαλώδια ανάλογα τι έχει το καθένα κλπ.). Σπάνιες περιπτώσεις εγκέφαλος αλλά αυτό θα έχει μαθευτεί στα BMW groups (τα Stilo 1.6 π.χ. έχουν τέτοια φήμη).

3. Τροφοδοσία (άλλαξες μπεκ λες, κατάσταση τρόμπας, αναθυμιάσεις, τρύπες στην πολλαπλή όπου χαλάει το μιξ αέρα/καυσίμου κλπ.). 

Αν ψοφάς ψηλά (κόφτες), πας προς τροφοδοσία.

Αν ψοφάς χαμηλά αλλά υπό φορτίο (π.χ. 6η 1000 στροφές και γκάζι) πας προς ανάφλεξη.

 

Εγώ μετά από περίπου 1000 ευρώ ανταλλακτικά ebay/amazon/προσφορές (πάντα ορίτζιναλ) με αξία ανταλλακτικών ~5000 ευρώ, αποφάσισα ότι το πούντο δεν πρόκειται να ξαναέχει πολύ ήρεμο ρελαντί και ηρέμησα εγώ. Ακόμη και με την ανακασκευή στην πλεξούδα που έκανα, η οποία έλυσε τα προβλήματα με τα ρεταρίσματα, το ρελαντί δεν το έστρωσε όσο θα ήθελα. Η μίτο που ναι ντήζελ φέρνει λιγότερο κραδασμό στο τιμόνι (όταν δεν είναι μπουκωμένο το dpf) :p 

 

1. ΟΚ

2. Όλα αλλαγμένα.

3. Αλλαγμένα μπεκ, τρόμπα βενζίνης αλλαγμένη πριν 2 χρόνια (αλλά αν ήταν τρόμπα, όλοι θα είχαν πρόβλημα, όχι μόνο ένας). Τρύπες στην πολλαπλή δεν έχει. Μεταξύ πολλαπλής και κεφαλής τις επιδιόρθωσα.

Παντού το κάνει, από ρελαντί μέχρι ψηλά, με το που πάω να επιταχύνω. Και ρελαντί βγάζει κραδασμό.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Πλάκα κάνεις! Με πόσα πήγαινες από τα διόδια; Πόσο κολλημένος σου ήταν;

Εκείνη την ώρα βλέπεις το αυτ/το να σε πλησιάζει φυσιολογικά, κοιτάς μπροστά να δεις αν ανοίξει η μπάρα, και σε αυτά τα δύο sec. έχει κολλήσει στους 30 πόντους. Προφανώς αυτοί το κάνουν συνέχεια και το έχουν εξασκήσει, το έχω ξαναπάθει. 

Αν φρενάρεις απότομα μπορεί να τρακάρεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Εκείνη την ώρα βλέπεις το αυτ/το να σε πλησιάζει φυσιολογικά, κοιτάς μπροστά να δεις αν ανοίξει η μπάρα, και σε αυτά τα δύο sec. έχει κολλήσει στους 30 πόντους. Προφανώς αυτοί το κάνουν συνέχεια και το έχουν εξασκήσει, το έχω ξαναπάθει. 

Αν φρενάρεις απότομα μπορεί να τρακάρεις

σε τρακάρει. Αν είναι και λίγο παλιό το αυτοκίνητο και δεν βιάζεσαι, θα του βγουν χρυσά τα διόδια :D.

  • Like 2
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2021 at 4:21 ΜΜ, το μέλος Samael έγραψε:
210429133749_tesla-model-s-1-600x314.jpg
WWW.NEWSAUTO.GR

Ο Elon Musk ανακοίνωσε την απόσυρση της κορυφαίας έκδοσης του Model S από την γκάμα. Τι οδήγησε τον ισχυρό άνδρα της Tesla σε αυτή την απόφαση;

 

Έχω αρχίσει και την αντιπαθώ ενεργά την εταιρία.

Μία με τα καραγκιοζιλίκια του Cybertruck, μία με το Roadster απο ακόμα έρχεται, μία με αυτό το υποτιθέμενο cancelation του Plaid+ που ποιο πολύ marketing trick ήταν παρά πραγματικό προϊόν με τα νούμερα που ανακοίνωσαν...

Για να μη πούμε για την επιεικώς κακή ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά τους... 

Το χει παρει καλη μου φιλη....ομολογω οτι στο θεμα ποιοτητας κ συναρμογης ειναι σε επιπεδο ορεινης Κινας...

κ ο υπολογιστης που εχει για τα παντα , σε πολλα θεματα ειναι ''χαζος'' κ θελει συχνα ρισετ...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

σε τρακάρει. Αν είναι και λίγο παλιό το αυτοκίνητο και δεν βιάζεσαι, θα του βγουν χρυσά τα διόδια :D.

 

Εκτός αν είναι τίποτα μαφιόζοι και κυκλοφορούν με ψεύτικες πινακίδες.

Για να περνάνε έτσι τα διόδια και να μην τους νοιάζει μάλλον κάτι τέτοιο μυρίζομαι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, honda22 said:

 

Εκτός αν είναι τίποτα μαφιόζοι και κυκλοφορούν με ψεύτικες πινακίδες.

Για να περνάνε έτσι τα διόδια και να μην τους νοιάζει μάλλον κάτι τέτοιο μυρίζομαι.

Ποσιμπολ μην πω προμπαμπολ :p

 

Το θέμα ειναι μην έχουν τπτ αληθινά κουμπούρια, ποτέ δεν ξέρεις έτσι που έχει γίνει η φάση

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Agree 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2021 at 8:20 PM, honda22 said:

 

Εκτός αν είναι τίποτα μαφιόζοι και κυκλοφορούν με ψεύτικες πινακίδες.

Για να περνάνε έτσι τα διόδια και να μην τους νοιάζει μάλλον κάτι τέτοιο μυρίζομαι.

 

Ή μπορεί ο Λιάπης να το έβγαλε να ξεμπουκώσει. Προσέχτε Καγιέν και Τουαρέγκ (μοιάζουν) με πινακίδες (μ)ΙΖΑ 4000.

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.