Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

On 14/5/2018 at 1:56 ΜΜ, το μέλος rory έγραψε:

 

Ότι να ναι.

Πετάει εναν τίτλο βόμβα και νομίζεις ότι κάποιο φαταλ φλο εχουν τα prius

Και το άρθρο προφητεύει ότι σε 20 χρόνια απο τώρα θα έχουν απογορευτεί ακόμα και τα hybrid.

Κάτι που φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αφου για την όλη την επόμενη 10ετία τουλ τέτοια οχήματα θα μας πασάρουν για ev.

 

Σε περίπτωση που ξαναδώ τέτοια αναπαραγωγή click bait μηνύματος η αναφορά θα είναι άμεση... 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2018 at 5:03 ΜΜ, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Αντέχει το δίκτυο της Γαλλίας τόσα πολλά ηλεκτρικά;

 

Ούτε καν. Κανένα δίκτυο στον πλανήτη δεν θα άντεχε αν μόλις το 20-30% (αναλόγως την περιοχή) των οχημάτων "μεταμορφωνόταν" σε ηλεκτρικά σε ένα βράδυ. Αυτό είναι ένα από τα δύο μεγάλα προβλήματα που έχει η ηλεκτροκίνηση. Μεταφορά ενέργειας και αποθήκευση ενέργειας. Ούτε υπάρχουν πρώτες ύλες για την παραγωγή αρκετών συσσωρευτών για τόσα οχήματα, ούτε και κανένα δίκτυο αντέχει τέτοια απότομη αύξηση φορτίου. Γι'αυτό τα τεράστια ποσά στην έρευνα πέφτουν στην καταμερισμένη παραγωγή και μικροπαραγωγή ενέργειας, και στις νέες μεθόδους αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας. Όσο βελτιώνονται αυτά τα δύο, τόσο περισσότερο η ηλεκτροκίνηση θα γίνεται πιο εκλυστική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πράμα είναι αυτό ρε γαμώτο στους δρόμους πρωινιάτικα; Μα όλοι οι βλαμμένοι μαζεμένοι; Βγαίνω απο το σπίτι μου και ξεπαρκάρω, καθώς έχω βγάλει φλάς  για να στρίψω αριστερά στον κεντρικό απο τον μονόδρομο που είναι το σπίτι, σκάει ΤΥΠΑΡΑ με Μ κεφαλαίο,  με φορτηγό και χώνεται δεξία.


"Θα θέλει να στρήψει ο άνθρωπος δεξιά και για να μην περιμένει εμας χώθηκε" σκέφτομαι.

 

Εκείνη την ώρα όμως χωρις φλάς χωρις τίποτα κατευθύνεται αριστερά και ήθελε με το στανιό να μπεί μπροστά μου, κρύβοντας μου και την ορατότητα γιατι ήταν και θεόρατος... Ασταδιαλα λεω, και του χώνομαι πρώτος όντας γρηγορότερος γιατι εκνευρίστηκα και τον έβλεπα απο το παράθυρο να ξεκινάει τα στολίσματα και τις χειρονομίες...

 

Μα είμαστε ΤΟΣΟ ζωα; Και εγω που εκνευρίστηκα στο τιμόνι και έχασα την ψυχραιμία μου και ο άλλος που είναι εξυπνότερος όλων και δεν θέλει να περιμένει στην σειρά του... Η τάνα η τροχαία που διάολο ειναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, uhu said:

 

Ότι να ναι.

Πετάει εναν τίτλο βόμβα και νομίζεις ότι κάποιο φαταλ φλο εχουν τα prius

Και το άρθρο προφητεύει ότι σε 20 χρόνια απο τώρα θα έχουν απογορευτεί ακόμα και τα hybrid.

Κάτι που φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αφου για την όλη την επόμενη 10ετία τουλ τέτοια οχήματα θα μας πασάρουν για ev.

 

Σε περίπτωση που ξαναδώ τέτοια αναπαραγωγή click bait μηνύματος η αναφορά θα είναι άμεση... 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι clickbait ως προς τον τίτλο. Αλλά ως προς το που απευθύνεται. Αν μη τι άλλο, αναφέρει και το "Future" στον τίτλο. 

 

Αρκετές χώρες όπως Γαλλία, Γερμανία, Νορβηγία ή Ολλανδία έχουν θέσει στόχο από το 2030 έως το 2040 να απαγορεύσουν οχήματα που εκπέμπουν οποιοδήποτε βαθμό ρύπων. Το συγκεκριμένο άρθρο εξηγεί εν μέρη τι συμβαίνει στην Αγγλία. 

 

Επίσης, γιατί τον απειλείς; Αν δεν σου αρέσει κάνε report. Από bulling είμαστε κοινωνία χορτασμένη. 

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

@uhu

Lol! Καταρχάς ο τίτλος αναφέρεται σε όλα τα υβριδικά,όχι μόνο το πριους και σίγουρα το trouble δεν μεταφράζεται σε πρόβλημα.

Το άρθρο το έβαλα επειδή αναφέρει τι θα γίνει και κάποια αλλά πράγματα για τις εταιρίες και τα ηλεκτροκίνητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μ'αρέσει τώρα το καλοκαιράκι , που υπάρχει μια χαλαρότητα, βλέπεις τέτοιες ομορφιές στο δρόμο :wub::wub: 

 

- κλασικό bmw Ε36 (316 μάλλον, το είχε κάνει debadge :ph34r: ) που ακουγόταν 3κύλινδρο :hehe:
  σφάζει στοπ , δε βγάζει φλας κ ήθελε να ανοίξει τη πόρτα χωρίς να κοιτάξει , αν παρ'ελπίδα , ερχόταν καμιά μηχανή/ποδήλατο πιο πίσω ξέρωγω :wub:

- σε φανάρι σε διασταύρωση χωρίς άμεση ορατότητα,
   ακριβώς με το που ανάβει πράσινο (και προφανώς κόκκινο για την άλλη λωρίδα) , πάει να ξεκινήσει ηλεκτρικό μοτοποδήλατο και τον βλέπω να κοκαλώνει.
  Ένα supermini με πινακίδες Ημαθίας σφάζει κόκκινο με πολλή ταχύτητα .... :wub:

 

κ πάνω που σκεφτόμουν τα δικά μου - >

diagrammisi-708.jpg?itok=JBdeUBzW

 

 στον ίδιο δρόμο που -> 

 

asfaltostrosi_1.jpg

 

http://www.iefimerida.gr/news/417131/i-diagrammisi-dromoy-sto-rethymno-poy-ehei-afisei-toys-pantes-afonoys

 

ΗΡΘΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΙΔΕΣ 

:wub:

 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση μτχ οικογενειακού για-όλες-τις-δουλειες (4 άτομα) μιας και το παλιό βγηκε off μετά από ατύχημα.

χιλιόμετρα 10-13Κ το χρόνο μαξ κυρίως εντός πόλης, όχι κέντρο, οπότε όχι diesel

κλασσική περίπτωση μεσαίου οικογενειακού, σίγουρα με μεγάλο πορτ μπαγκάζ, αλλά όχι sedan.

 

έχω αποκλέισει γαλλικά λόγω κακού feedback συγγενών ή γιατί με βρίσκουν αδιάφορο, Suzuki/Mitsu ακούω για ακριβά service/ανταλλακτικά, δεν έχω και μηχανικό, τα fiat meeeh, είχα πριν, κορεάτικο (i30 πχ) θα μπορούσε και καινουριο. Κάτι audi/vw πάνε ακριβά, opel δεν ξέρω κανέναν

 

Είμαι εγώ παράξενος ή είναι φυσιολογικό δεκαετίας αυτοκίνητο με ~75-120k km να τα δίνουν 8-11k , (έστω και αν μετά από παζάρι πέσουν) ;

 

τεσπα, από αυτά που βλέπω στις αγγελίες είμαι ανάμεσα σε

Skoda Yeti 1.2TSI

Qashqai 1.6

Honda Civic 1.8 (2005-2011)

Ford Focus 1.6 (2008-2010) (στο πιο καινούριο μικραίνει ο χώρος πίσω πολύ)

αν πείσω την γυναίκα και leon 1.2TSI (2012-) θα μπορούσε :p

 

Καμμια άλλη ιδέα;

Κανένας καλός λόγος να αποφύγω τα παραπάνω;

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από JaguarOne
Link to comment
Share on other sites

- το Focus 1.6 που λες, δεν κακό , σε γενικές γραμμές αξιόπιστο, καλό στήσιμο.
   Λες όμως εντός πόλης , οπότε απο κατανάλωση θα είναι Παναγία βόηθα.
- Έμπαινα και για Civic , με φοβίζει ο Σαρακάκης και ο 1.8 για κατανάλωση (ούτε για αστείο ο 1.4 ).
   Πάρε τιμές ανταλλακτικών πρώτα.

 

Θα κοιτούσα επίσης Auris Hybrid (κάποια έχουν κ εγγύηση περι μπαταριών).Κάτι σαν αυτό ->
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/13496450/ 
Τα προηγούμενης γενιάς παίζουν λίγο πιο κάτω σε λεφτά (2000-3000)
Μείον εδώ ο μικρότερος χώρος αποσκευών , εφόσον ταξιδέψετε 4 με συμπράγκαλα.

 

Αν μπορείς να βάλεις βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου στα περι diesel , ίσως το Nissan Note 1.5 Dci να σας βολέψει
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/13476371/

 

Με το καλό , καλοτάξιδο ότι και να επιλέξεις :crazypilot:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Thresh86 said:

- το Focus 1.6 που λες, δεν κακό , σε γενικές γραμμές αξιόπιστο, καλό στήσιμο.
   Λες όμως εντός πόλης , οπότε απο κατανάλωση θα είναι Παναγία βόηθα.
- Έμπαινα και για Civic , με φοβίζει ο Σαρακάκης και ο 1.8 για κατανάλωση (ούτε για αστείο ο 1.4 ).
   Πάρε τιμές ανταλλακτικών πρώτα.

 

Θα κοιτούσα επίσης Auris Hybrid (κάποια έχουν κ εγγύηση περι μπαταριών).Κάτι σαν αυτό ->
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/13496450/ 
Τα προηγούμενης γενιάς παίζουν λίγο πιο κάτω σε λεφτά (2000-3000)
Μείον εδώ ο μικρότερος χώρος αποσκευών , εφόσον ταξιδέψετε 4 με συμπράγκαλα.

 

Αν μπορείς να βάλεις βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου στα περι diesel , ίσως το Nissan Note 1.5 Dci να σας βολέψει
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/13476371/

 

Με το καλό , καλοτάξιδο ότι και να επιλέξεις :crazypilot:

 

ευχαριστώ,

για κατανάλωση αυτά είναι όλα περίπου στην  ίδια γειτονιά, με τα τουρμπάτα να είναι λίγο πιο οικονομικά.

το diesel βγαινει εκτός γιατί το αυτοκίνητο θα κάνει πολλά άναψε-σβήσε σε μικρές διαδρομές και ανάθεμα αν θα κάνει ζέσταμα, η γυναίκα θα κάνει πολλά χιλιόμετρα με αυτό

hybrid δεν έχω κοιτάξει σε βάθος, αλλά δεν είμαι αρνητικός, και το prius φαίνεται να καλύπτει τις ανάγκες σε χώρους

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

- το Focus 1.6 που λες, δεν κακό , σε γενικές γραμμές αξιόπιστο, καλό στήσιμο.
   Λες όμως εντός πόλης , οπότε απο κατανάλωση θα είναι Παναγία βόηθα.
- Έμπαινα και για Civic , με φοβίζει ο Σαρακάκης και ο 1.8 για κατανάλωση (ούτε για αστείο ο 1.4 ).
   Πάρε τιμές ανταλλακτικών πρώτα.

 

Θα κοιτούσα επίσης Auris Hybrid (κάποια έχουν κ εγγύηση περι μπαταριών).Κάτι σαν αυτό ->
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/13496450/ 
Τα προηγούμενης γενιάς παίζουν λίγο πιο κάτω σε λεφτά (2000-3000)
Μείον εδώ ο μικρότερος χώρος αποσκευών , εφόσον ταξιδέψετε 4 με συμπράγκαλα.

 

Αν μπορείς να βάλεις βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου στα περι diesel , ίσως το Nissan Note 1.5 Dci να σας βολέψει
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/13476371/

 

Με το καλό , καλοτάξιδο ότι και να επιλέξεις :crazypilot:

 

 

Οχι το NOTE ρε παιδιά. Το αυτοκίνητο δεν πατάει , δεν πληροφορεί και γενικά δεν ....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος f117 έγραψε:

γιατί τόσο κρα @adpanos ????????

 

γιατί το έχω οδηγήσει.

Αν θέλετε ένα αυτοκίνητο που δεν ξέρεις που πατά, που βρίσκεται, που θα σε πάει πάρτε το.

Επίσης να πω πως έχει ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΒS .... με το παραμικρό παίρνει εμπρός χωρίς να είναι απαραίτητο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το άρθρο. Καθόλου biased. :hehe:

Ειδικά εκεί που λέει πως οι μετρήσεις για LPG είναι από εταιρεία που βάζει LPG.

 

 

Και ένα για να γελάσουμε. Chiron και Koenigsegg πληρώνουν οι άλλοι. Opel Astra ρε....

 

https://www.newsbeast.gr/car/arthro/3591726/efage-klisi-giati-pigene-me-696-chiliometra-tin-ora

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Στην ελλάδα θα επιμένανε ότι τα μηχανήματα δεν κάνουνε λάθος και θα ψάχνανε που στο καλο έχει κρύψει τα άλογα ο ιδιοκτητης του OPEL (το πρόστιμο δεν υπήρχε περίπτωση να μειωθεί):hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.