Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Ναι, γούστα είναι αυτά. Για παράδειγμα εμένα σε πολύ λίγα αυτοκίνητα μου αρέσει το πολύ χαμήλωμα. Στα περισσότερα θεωρώ ότι 2 δάκτυλα πιο κάτω απ τα μαμά είναι καλά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/15/2016 at 6:45 PM, jax7480 said:

Έριξα μια ματιά. Πιο πολύ reviews είδα για τη συγκεκριμένη που όλοι λένε πως είναι πάρα πολύ καλή και plug n forget κατάσταση.

 

Κουοτάρω τον εαυτό μου γιατί τελικά αγοράστηκε και εγκαταστάθηκε η Blackvue DR650GW 2channel.

Πήρα και το BlackVue Power Magic Pro το οποίο με διακόπτη ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί το parking mode.

Η εγκατάσταση πήρε περίπου 4 ώρες με περισσότερη ώρα στο κρύψιμο των καλωδίων όσο αυτό ήταν εφικτό.

Το BlackVue Power Magic Pro έχει και επιλογή όταν πέσει η τάση της μπαταρίας κάτω από τα 12.00Volt να κόβει το parking mode αυτόματα ακόμα

κι αν το έχεις ενεργοποιημένο. Επίσης έχει και timer για το parking mode από 6 ώρες μέχρι συνέχεια ανοιχτό. 

 

Θα ανεβάσω και κανένα βιντεάκι στο youtube με την πρώτη ευκαιρία.

Σήμερα τελειώσα την εγκατάσταση οπότε για την ώρα δεν έχω εντυπώσεις. Όταν το δω πως δουλεύει και αν όντως είναι plug and forget θα γράψω δυο λογάκια.

Πάντως ο viewer των windows όσο τον χρησιμοποίησα είναι πολύ εύκολος. Βρίσκεις άμεσα αυτό που θέλεις όπως επίσης κάνεις και ρυθμίσεις της κάμερας.

Η κάμερα αγοράστηκε με μία 128GB microSD για τις εγγραφές και για την ώρα επειδή το αυτοκίνητο είναι σε κλειστό parking, το parking mode είναι απενεργοποιημένο.

Μία πολύ καλή επιλογή της κάμερας είναι να έχεις ενεργοποιημένο το ανέβασμα των video στο cloud. Δεν το έχω ενεργοποιήσει γιατί στο parking της πολυκατοικίας δεν υπάρχει WiFi πουθενά, αλλά στην Ελλάδα επειδή το parking θα είναι δίπλα στο σπίτι θέλω να πιστεύω πως θα πιάνω σήμα για το upload. Θα δείξει.

Ότι θέλετε, αν κάποιος ενδιαφέρεται, ρωτάτε.

 

 

 

 

 

Επειδή κάποιος ρώτησε, η μπαταρία του αυτοκινήτου φαίνεται παρακάτω. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μεγάλη. Μήπως ο Γιάγκος ξέρει να μας πει καλύτερα @ΓιαγκΤ

 

a8-battery.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κουοτάρω τον εαυτό μου γιατί τελικά αγοράστηκε και εγκαταστάθηκε η Blackvue DR650GW 2channel.

Πήρα και το BlackVue Power Magic Pro το οποίο με διακόπτη ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί το parking mode.

Η εγκατάσταση πήρε περίπου 4 ώρες με περισσότερη ώρα στο κρύψιμο των καλωδίων όσο αυτό ήταν εφικτό.

Το BlackVue Power Magic Pro έχει και επιλογή όταν πέσει η τάση της μπαταρίας κάτω από τα 12.00Volt να κόβει το parking mode αυτόματα ακόμα

κι αν το έχεις ενεργοποιημένο. Επίσης έχει και timer για το parking mode από 6 ώρες μέχρι συνέχεια ανοιχτό. 

 

Θα ανεβάσω και κανένα βιντεάκι στο youtube με την πρώτη ευκαιρία.

Σήμερα τελειώσα την εγκατάσταση οπότε για την ώρα δεν έχω εντυπώσεις. Όταν το δω πως δουλεύει και αν όντως είναι plug and forget θα γράψω δυο λογάκια.

Πάντως ο viewer των windows όσο τον χρησιμοποίησα είναι πολύ εύκολος. Βρίσκεις άμεσα αυτό που θέλεις όπως επίσης κάνεις και ρυθμίσεις της κάμερας.

Η κάμερα αγοράστηκε με μία 128GB microSD για τις εγγραφές και για την ώρα επειδή το αυτοκίνητο είναι σε κλειστό parking, το parking mode είναι απενεργοποιημένο.

Μία πολύ καλή επιλογή της κάμερας είναι να έχεις ενεργοποιημένο το ανέβασμα των video στο cloud. Δεν το έχω ενεργοποιήσει γιατί στο parking της πολυκατοικίας δεν υπάρχει WiFi πουθενά, αλλά στην Ελλάδα επειδή το parking θα είναι δίπλα στο σπίτι θέλω να πιστεύω πως θα πιάνω σήμα για το upload. Θα δείξει.

Ότι θέλετε, αν κάποιος ενδιαφέρεται, ρωτάτε.

 

 

 

 

 

Επειδή κάποιος ρώτησε, η μπαταρία του αυτοκινήτου φαίνεται παρακάτω. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μεγάλη. Μήπως ο Γιάγκος ξέρει να μας πει καλύτερα @ΓιαγκΤ

 

a8-battery.jpg

Δεν ειναι μεγάλη μωρέ, απλα έχει μέγεθος μικρής γκαρσονιέρας ,που ισα που χωράει ένα κρεβατακι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Κουοτάρω τον εαυτό μου γιατί τελικά αγοράστηκε και εγκαταστάθηκε η Blackvue DR650GW 2channel.

Πήρα και το BlackVue Power Magic Pro το οποίο με διακόπτη ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί το parking mode.

Η εγκατάσταση πήρε περίπου 4 ώρες με περισσότερη ώρα στο κρύψιμο των καλωδίων όσο αυτό ήταν εφικτό.

Το BlackVue Power Magic Pro έχει και επιλογή όταν πέσει η τάση της μπαταρίας κάτω από τα 12.00Volt να κόβει το parking mode αυτόματα ακόμα

κι αν το έχεις ενεργοποιημένο. Επίσης έχει και timer για το parking mode από 6 ώρες μέχρι συνέχεια ανοιχτό. 

 

Θα ανεβάσω και κανένα βιντεάκι στο youtube με την πρώτη ευκαιρία.

Σήμερα τελειώσα την εγκατάσταση οπότε για την ώρα δεν έχω εντυπώσεις. Όταν το δω πως δουλεύει και αν όντως είναι plug and forget θα γράψω δυο λογάκια.

Πάντως ο viewer των windows όσο τον χρησιμοποίησα είναι πολύ εύκολος. Βρίσκεις άμεσα αυτό που θέλεις όπως επίσης κάνεις και ρυθμίσεις της κάμερας.

Η κάμερα αγοράστηκε με μία 128GB microSD για τις εγγραφές και για την ώρα επειδή το αυτοκίνητο είναι σε κλειστό parking, το parking mode είναι απενεργοποιημένο.

Μία πολύ καλή επιλογή της κάμερας είναι να έχεις ενεργοποιημένο το ανέβασμα των video στο cloud. Δεν το έχω ενεργοποιήσει γιατί στο parking της πολυκατοικίας δεν υπάρχει WiFi πουθενά, αλλά στην Ελλάδα επειδή το parking θα είναι δίπλα στο σπίτι θέλω να πιστεύω πως θα πιάνω σήμα για το upload. Θα δείξει.

Ότι θέλετε, αν κάποιος ενδιαφέρεται, ρωτάτε.

 

 

 

 

 

Επειδή κάποιος ρώτησε, η μπαταρία του αυτοκινήτου φαίνεται παρακάτω. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μεγάλη. Μήπως ο Γιάγκος ξέρει να μας πει καλύτερα @ΓιαγκΤ

 

a8-battery.jpg

Η μπαταρία είναι αποθήκη, μεγάλη μικρή κάποτε αδειάζει. Δώσε κάτι πάρα πάνω και πάρε έναν συντηρητή φορτιστή 3-5 αμπέρ. Βαλε τον δίπλα στην μπαταρία και φρόντισε η μπαλαντέζα να περνάει κάτω από την μηχανή για να κλίνει το καπό. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αλλα οι "πολοι" πρεπει να βρισκονται στο χωρο της μηχανης .

Στα Χ5 πχ την ειχανε πισω αλλα ειχε σημεια στο χωρο της μηχανης οπου εκει εβαζες τα καλωδια αν εμενες απο μπαταρια η οταν γινοταν προγραμματισμος η διαγνωση και ηθελε ρευμα εκει το διναν.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hehe:

 

Το νόημα το πιάσατε όμως, μια τέτοια μπαταρία + λίγη κίνηση αυτοκινήτου + σύστημα παρακολούθησης = οπωσδήποτε φορτιστής/συντηρητής

 

ΥΓ Τζάξ, μπορείς να πεις στους φίλους-γνωστούς οτι το αμάξι σου την έχει πίσω για καλύτερη κατανομή , they will never know 

 

:hehe:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Στο χώρο των αποσκευών είναι η μπαταρία.

 

Όπως είπε και ο @2cpu κάπου στην μηχανη θα βρής θετικο και το αρνιτηκο στο σώμα.

Μιλάμε για πολύ ψηλά καλώδια.  Όλοι οι ναυτικοί έτσι γλιτώνουν τις μπαταρίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστη εταιρεία είναι η victron αλλά είναι κάπως ακριβοί με IP65 προδιαγραφές που δεν χρειάζεσαι.

Οποιαδήποτε κινεζιά να πάρεις με 2 χρόνια εγγύηση δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

https://www.victronenergy.gr/chargers/automotive-ip65-charger

https://www.victronenergy.gr/chargers/blue-smart-ip65-charger

https://www.victronenergy.gr/chargers/blue-power-battery-charger-ip65

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω ενα τετοιο https://www.google.gr/search?q=imax+b6ac&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=cNlJV8vfIebW8geUzLLYAQ

Τον εχουν δωσει καλες κριτικες φορτιζω σχεδον οτι μπαταρια εχω απλα ειναι λιιιιγο παλουκι να τον μαθεις γιατι εχει πολλες επιλογες.

Προτιμησα τον κινεζο -κινεζο  ο οποιος εχει διαφορα με τον γνησιο σε αλλο κεντρικο τσιπουλα χωρις να αλλαζει κατι στις φορτισεις του

(αντι να εχει 10πυρηνο skylake  εχει 4πυρηνο :p )

η μαμα εταιρεια http://www.imaxrc.com/index.aspx

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
προσθηκη λινκ
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2016 at 0:44 AM, Yonah said:

Μιάς και βλέπω οτι το κατέχετε το θέμα, έχω μια alfa 156  και θέλω να της αλλάξω αμορτισέρ γιατι τον τελευταίο καιρό μου πάει σαν βάρκα (0 απόσβεση) και κοπανάει αρκετά σε λακούβες. Μου πρότειναν bilstein b4 στα 300 ευρώ και sachs  στα ίδια χρήματα αλλα δεν συγκράτησα το μοντέλο, ο αμορτισεράς μου είπε οτι είναι σαν τα μαμά του αυτοκινήτου.

 

Ποιά μάρκα να προτιμήσω;

Σε γενικές γραμμές θέλω να είναι λιγάκι σκληρό και να μην πάει σαν βάρκα αλλά δεν θέλω να κοπανάει και κάθε φορά που περνάω απο λακκούβα να ξεβαφτίζομαι.

εγω ειχα αγορασει μτχ την 156 με bilstein κιτρινα ρυθμιζομενα και einbach κοκκινα και εχω το κεφαλι μου ησυχο...  (sports pack) βεβαια δεν εχω οδηγησει αλλη εκτος απο ενα εταιρικο πριν πολλα χρονια.

πες και τι ζαντες φοραει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.