Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Το ειχε φιλος το corolla sedan , δεν ηταν ασχημο, θα το σκεφτω!

Αλλα ...νομιζω μου κόλλησε λιγο το golf που προτάθηκε, ειμαι και φαν των Γερμανων :p

Για τα πιο καινούρια εχω ακούσει για προβλήματα με παράθυρα , αισθητήρες λ , και check engine φωτάκια :/ (πχ το ibiza του φίλου το είχε και εκείνο :p)

Link to comment
Share on other sites

επίσης για το νέο tg
υπάρχει και το extra gear που παίζει ακριβώς μετά το top gear με τους chris harris και rory reid

θεωρώ πως πρόβλημα είναι ο evans
μου έδωσε την αίσθηση ότι "πνίγει" τους υπόλοιπους και γενικά ότι νομίζει ότι είναι "θεός" και οι άλλοι peasants και έμοιαζε πως είχε τόσο τρακ που πραγματικά δεν το "γούσταρε"(και σίγουρα δεν το πέρασε στην κάμερα)

 

γενικά δεν μου άρεσε, θα έλεγα πως είναι ~60% του παλιού
εδώ είχαν review της viper acr και πραγματικά ήταν σαν να βλέπω το spec sheet σε video , δεν άκουσα έστω μια υπερβολική άποψη
ο leblanc δείχνει να γουστάρει αυτό που κάνει , o harris και ο rory δεν είδαμε και πολλά αλλά μοιάζει πως έχουν χημεία  σαν παρουσιαστές και η sabine στο επεισόδιο1 ήταμ σαν σκύλος που τον έδεσες στην αυλή και κλαίει(αφού πρακτικά δεν έκανε τίποτα , οδηγός αγώνων που δεν είπε ούτε ένα σχόλιο για τα αμάξια σε θέματα performance πέρα απο μία μπιχτή)
τώρα τα τεχνικά/πλάνα , όπως πάντα ήταν σε υψηλότατο επίπεδο
θεωρώ πως αν πάρει πόδι ο evans θα βελτιωθεί αρκετά
 

εως τότε περιμένω το the grand tour (το νέο των clarkson/hammond/may)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SirDiman έγραψε:

ακουω για  πε!

 

Ένα search θα σου λύσει όλες τις απορίες, θα βρεις πολύ υλικό και τι να προσέξεις εφόσον επιθυμείς την αγορά του :)

 

Προσωπική εμπειρία με το mk4 της ξαδέρφης , αποκάλυψε ελαττωματικούς γρύλους παραθύρων που

άφηναν παράθυρα άνευ λειτουργίας πλέον , ο κινητήρας του (1.6) έκαιγε σταθερά λάδια
(αυτό το 1lt / x km δεν ξέρω γιατί θεωρείται φυσιολογικό ) ενώ η ποιότητα κατασκευής μέσα δεν είναι η πρέπουσα για αμάξι της εποχής 
του. 

Σαν σασί , θα το χαρακτήριζα σταθερό και ήπιο , προτιμώ σαν νεανίας ακόμη το εξαιρετικά ενδιαφέρον Focus.


Απο περιοδικό της εποχής, θυμάμαι σαν πιτσιρικάς να διαβάζω για 80άρι προφίλ ελαστικού σε ειδική έκδοση στα 1600 :hehe:
 

Περί Top Gear , μια γνώμη :

Δώστε λίγο χρόνο για να έχουμε πλήρη άποψη, προσωπικά δεν γνωρίζω καμιά σειρά ever που να έδωσε το καλύτερο

της εαυτό απο το 1ο επεισόδιο.

 

Επίσης, είναι λίγο disturbing σε εκπομπή αυτοκινήτου να στεκόμαστε τόσο πολύ στους παρουσιαστές και όχι στα αυτοκίνητα. :unsure:


Δηλαδή, εφόσον περιμένεις να δεις τη συνέχεια του Clarkson και όχι τα αυτοκίνητα, τον καλύτερο στο κόσμο να σου φέρουν 

δεν θα είναι ο Clarkson και πριν καν ανοίξει το στόμα ο αντικαταστάτης , θα δεχθεί λεκτικούς λιθοβολισμούς δίχως αύριο.  

 

just my 2 cents :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Thresh86 said:

Περί Top Gear , μια γνώμη :


Δώστε λίγο χρόνο για να έχουμε πλήρη άποψη, προσωπικά δεν γνωρίζω καμιά σειρά ever που να έδωσε το καλύτερο

της εαυτό απο το 1ο επεισόδιο.

 

Επίσης, είναι λίγο disturbing σε εκπομπή αυτοκινήτου να στεκόμαστε τόσο πολύ στους παρουσιαστές και όχι στα αυτοκίνητα. :unsure:


Δηλαδή, εφόσον περιμένεις να δεις τη συνέχεια του Clarkson και όχι τα αυτοκίνητα, τον καλύτερο στο κόσμο να σου φέρουν 

δεν θα είναι ο Clarkson και πριν καν ανοίξει το στόμα ο αντικαταστάτης , θα δεχθεί λεκτικούς λιθοβολισμούς δίχως αύριο.  

 

just my 2 cents :)

 

χωρίς να έχω δει το καινούριο ακόμη...

 

η σειρά με την αποχώρηση του Tiff Needell έγινε πάρα πολυ ανθρωπο-κεντρική. Νομίζω ότι έστω και εν μέρει είναι δικαιολογημένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Επίσης, είναι λίγο disturbing σε εκπομπή αυτοκινήτου να στεκόμαστε τόσο πολύ στους παρουσιαστές και όχι στα αυτοκίνητα.

μα το θέμα είναι ότι δεν είναι καθαρή εκπομπή αυτοκινήτου. προφανώς και όταν είδα το ariel nomad ή το viper δεν μου έλειψε και ιδιαίτερα το clarkson (αλλά μου έλειψε), αλλά η μονομαχία με τα reliant και τα τζιπάκια ήταν λίγο - έως πολύ - άνευρη σε σχέση με αυτά που είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ απόλυτα, η διασκέδαση προέρχεται ΚΑΙ απο τους ανθρώπους και όχι απο τα αυτοκίνητα μόνο.

 

Μα ειλικρινά , σε όποια κριτική κι αν διαβάσω εδώ και 2 μέρες, ξαφνικά δεν υπάρχει καμιά αναφορά στο εκπληκτικό Viper ACR

στο πόσο καλό είναι το Nomad παρα μόνο στο πόσο ούρλιαζε ο Έβανς (που ούρλιαζε, οκ), στις μπηχτές που πέταξαν κλπα.

 

Ποτέ δεν λάβαμε το Top Gear ως master της αυτοκίνησης , αντίθετα το Fifth Gear με τα dogfights μεταξύ Plato και Needell ήταν πάντοτε αποκάλυψη
για τις δυνατότητες των αυτοκινήτων και για αυτό και έβλεπες τελείως διαφορετικές απόψεις σε σχέση με τα υπόλοιπα review.

Πάραυτα, ακόμη είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε τόσο τα άτομα όσο και το concept της εκπομπής, αν δεν δώσει πλήρη δείγματα γραφής για μερικά επεισόδια
ακόμη.

 

Μπορεί στο μεθεπόμενο ο LeBlanc να παίρνει τον Schwimmer σε δικάβαλο SuperDuke και η Phoebe στην Sabine και να περνάν μέσα απο φλογες, who knows :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 φιλε με κατεστρεψες τωρα κοιταω mk5 1.4 tsi :p δυσκολο αλλα πιθανο και αυτο

 

Περι TG, ο Evans μου εσπασε τα τυμπανα με τις φωνες του, χωρις υπερβολη ειχα πονοκεφαλο στο τελος της εκπομπης...

Ελπιζω να τον αλλαξουν και να βαλουν rory , chris harris , για την αλλη κοπελα δεν εχω αποψη και να τροποποιησουν τα "interview" (μονο interview δεν ηταν αυτο)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

On 31/05/2016 at 7:37 PM, SirDiman said:

1,6 (ποιο ομως ? Fsi?) Mk4 golf συγκεκριμενα...

1.6 FSI έβγαινε από την 5η γενιά και μετά.

 

Το mk4 είναι ένα αμάξι που έβγαζε προβλήματα.

Έχω 2 περιπτώσεις, έναν φίλο μου που το πήρε μεταχειρισμένο και άλλαξε πολύ πράμα για να στρώσει, και έναν οικογενειακό φίλο μεγάλης ηλικίας που το έχει από καινούριο και του έχει βγάλει διάφορα προβλήματα που ένα νορμάλ αμάξι στα χέρια ενός οδηγού που δεν το σκίζει δεν τα βγάζει, π.χ. αλλαγή κιβωτίου. Και 3η περίπτωση τώρα που το σκέφτομαι με λιγότερα προβλήματα.

 

Στα +:

εύχρηστο αυτοκίνητο, βλέπεις μπροστά ωραία, άνετο, κόβει το τιμόνι πολύ, ωραίο εσωτερικό (έχω να μπω και 10 χρόνια), και πολύ δυνατά φώτα.

 

Στα -:

γνωστό στήσιμο VW εκείνης της εποχής, αλλού πατάω αλλού βρίσκομαι (για τα μικρά πάντα), τα διάφορα προβλήματα, το ανύπαρκτο γκάζι στο 1.4 και το οριακά υπαρκτό στο 1.6.

 

Προσωπική άποψη πάντα. Βέβαια αν το συγκρίνεις με το πιο άθλια στημένο κορόλλα που υπάρχει (αυτό που έβαλες από το car.gr) το VW πατάει πολύ καλύτερα. Επίσης το Ψορόλλα όσο και να στάξεις αμάξι δεν θα γίνει, το Golf αν αρχίσεις και στάζεις χρήμα θα βρεις πολλά πολλά εξαρτήματα για να βελτιώσεις τα πάντα. Απ'την άλλη το Ψορόλλα είναι τόσο μαλακό που νομίζεις ότι οδηγείς αμάξι με υδροπνευματική, πραγματικά καταπίνει τις ανωμαλίες. Οπότε εξαρτάται από το τι ψάχνεις.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.