Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

11 minutes ago, jax7480 said:

 

Εγώ δυστυχώς το έχω άγχος. Όχι για το μέγεθος τους ταξιδιού όσο για το ότι θα περάσω από Σερβία και FYROM και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.

 

Δεν περνάω από Ελβετία καθόλου. Δανία, Γερμανία, Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Σερβία, FYROM, Ελλάδα είναι το ταξίδι.

 

Αν θέλεις, μοιράσου την εμπειρία σου μετά από αυτό, επειδή κι εγώ θα ανηφορίσω για πρώτη φορά με αυτοκίνητο από Σεπτέμβρη, και σκεφτόμουν να πάω μέσω Βαλκανίων. :)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα φιμέ στο Polo και IMO βγήκε λίγο πιο καγκουρέ απ' ό,τι περίμενα -τα ήθελα ένα κλικ πιο ανοιχτόχρωμα-

 

13521165_10210041527343644_1248716973_n.jpg

 

Άρχισε όμως σήμερα να ακούγεται κάπως έτσι και πιστεύω έγινα φουλ καγκουρ :hehe: Τι έγινε, τα παίζει ο καταλύτης; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jax7480 said:

Θα αναφέρω κάποια πράγματα. Δεν ξέρω τι ακριβώς βέβαια. Ιδέες; Τι θέλετε να μάθετε για ένα τέτοιο ταξίδι;

 

Εγώ θα ήθελα, αρχικά, να μάθω περί Βαλκανίων (θέματα διαμονής/ασφάλειας και, γενικότερα, αν κάτι σε δυσκολέψει στη διαδρομή μέσω Σερβίας & FYROM).

 

Σε δεύτερη φάση θέλω να μάθω πώς την παλεύετε 8ωρο οδήγησης χωρίς παρέα στο αμάξι :p (εκτός αν δεν θα είσαι μόνος σου, οπότε άκυρο)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Βελιγράδι έχω ξαναπάει (όχι με αυτοκίνητο) και έχω κλείσει σε ξενοδοχείο που ξέρω, με κλειστό ιδιωτικό parking. Βασικά και τα 3 ξενοδοχεία που έκλεισα είναι με κλειστά ιδιωτικά parking.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jax7480 said:

Βελιγράδι έχω ξαναπάει (όχι με αυτοκίνητο) και έχω κλείσει σε ξενοδοχείο που ξέρω, με κλειστό ιδιωτικό parking. Βασικά και τα 3 ξενοδοχεία που έκλεισα είναι με κλειστά ιδιωτικά parking.

 

Τέλεια! Θα μου πεις το όνομα του ξενοδοχείου, λοιπόν, να έχω κι εγώ κάτι σίγουρο :p

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, nickstamat said:

 

Σε δεύτερη φάση θέλω να μάθω πώς την παλεύετε 8ωρο οδήγησης χωρίς παρέα στο αμάξι :p (εκτός αν δεν θα είσαι μόνος σου, οπότε άκυρο)

Μια φορα ειχα κανει ενα 9ωρο ταξιδι..Ολονυχτιο μαλιστα.Η κοπελια διπλα κοιμοταν.Το ωραιοτερο ταξιδι ever :hehe:

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Hotel Moskva

 

http://www.hotelmoskva.rs/en/

 

 

Σχετικά με το 8ωρο οδήγησης. Ανά 2ωρο-3ωρο θα κάνεις τουλάχιστον 15 λεπτά στάση και ποτέ δεν ξεφεύγουμε από το 8ωρο σε οδήγηση.

Μελέτες έχουν δείξει πως όταν ξεπερνάς το 12ωρο οδήγησης είσαι τόσο κουρασμένος που τα αντανακλαστικά σου είναι σαν να έχεις πιει 3-4 ποτήρια ουίσκυ. Μετά το 16ωρο είναι σα να έχεις πιει μισό+ μπουκάλι.

Μαγκίες με το τιμόνι δεν χρειάζονται τέτοιου είδους. Σταματάς, ξεκουράζεσαι και συνεχίζεις.  Η μεγαλύτερη διαδρομή που θα κάνω είναι 10 ώρες αλλά με 3.5 ώρες μέσα στο πλοίο. Η επόμενη μεγαλύτερη είναι 8 ώρες και 22 λεπτά με κίνηση και με νόμιμο όριο ταχύτητας (130) στη Γερμανία.

Επίσης, νόμος για μένα, ποτέ δεν τρώμε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού (ακόμα και σε στάση). Παίζει μεγαλύτερη πιθανότητα να νυστάξεις.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μια φορα ειχα κανει ενα 9ωρο ταξιδι..Ολονυχτιο μαλιστα.Η κοπελια διπλα κοιμοταν.Το ωραιοτερο ταξιδι ever :hehe:

 

το (200)7 πήρα το δίπλωμά μου.. δεν είχα οδηγήσει ποτέ.. δεν είχα ακόμα δικό μου αμάξι.. πάω λοιπόν με κάτι παιδιά από τη δουλειά για rafting.. ξε πα τω θη κα με.. στο αμάξι ήμουν ένα ζευγαράκι κι εγώ.. στην επιστροφή σταματάμε τρίπολη και παίρνουμε καφέδες και γλυκά.. ένα τέταρτο μετά, σταματάει το παιδί που οδηγούσε κ μου λέει θα κοιμηθούμε εδώ στο πάρκιν της εθνικής δεν την παλεύω.. η κοπέλα του μάλιστα φοβόταν μη μας βιάσουν.. :sarcastic:μου λέει φίλε έχεις δίπλωμα..; αν έχεις, πάρε το κ πάμε.. εμείς δεν θα καταλάβουμε τίποτα.. 

τους πήγα σπίτι κ δεν κουνήθηκαν καν ως τότε.. σαν τους βόες κοιμήθηκαν.. το πρώτο μου ταξιδάκι και η πρώτη φορά που έπιασα τιμόνι.. άδειος δρόμος.. κανένα άγχος μη τους τρομάξω ή μη φανεί το πόσο νουμπάς ήμουν.. το πήγα μια χαρά.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λεει ο Ζαχος ειναι.
Επειδη μου αρεσει να ταξιδευω βραδυ , ειχαμε ξεκινησει απο Αθηνα προς Ξανθη.Ηταν εποχη που ειχε την παρακαμψη στα τεμπη οποτε plus ενα 2-3ωρο  στην διαδρομη σου.
Θυμαμαι αφου φτασαμε Θεσ/νικη  ηταν 5+ το πρωι..Κοιμηθηκαμε ενα 1,5ωρο και συνεχισαμε.

 

@Delijohn Μπραβο παντως στον οδηγο που εκανε σταση για υπνο.Πρεπει να υπαρχει παραπανω προσοχη οταν εχεις επιβατες..Μια μλκια δικια σου,θα στοιχισει και ζωες δικων σου ανθρωπων και ξενων.
Μπραβο και σε σενα για το παρθενικο σου ταξιδι :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Ότι λένε οι από πάνω. Καλύτερα να φτάσεις και 2 ώρες αργότερα, παρά καθόλου.

@sotiris

Το 2005 ή 2006 κατεβαίναμε Ναύπλιο. 3 μέσα στο αυτοκίνητο, όλοι οδηγοί. Πριν την Αθήνα, απλά τους είπα, παίδες όποιος θέλει από εδώ συνεχίζει και έπεσα για ύπνο στα πίσω καθίσματα.  Δεν παίζεις με αυτά τα πράγματα ποτέ. Μέχρι Ναύπλιο οδήγησε άλλος. Απλά το πήραμε μονοκόμματο και ήταν κουραστικό.

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, UltraB said:

Καθόλου άσχημα άμα σκεφτείς ότι είναι 4.2! Μέση έχω με το δικό μου (1.4) όσο έχεις εσύ εκτός, άψογο θα έλεγα ότι είναι σε αυτό τομέα :T:

 

 

 

Ένα πράγμα που ξέχασα να αναφέρω σχετικά με την κατανάλωση και νομίζω παίζει ρόλο. Κλιματισμός, μόνιμα ανοιχτός.

Θα ρωτήσει κάποιος μα γιατί; Ο λόγος είναι πως αν σε σταματήσουν με θολά τζάμια, το πρόστιμο είναι 250€.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vignettes προμηθεύσου Ζαχο για Τσεχία, Σλοβακία και Ουγγαρία. Σερβία κ Σκόπια έχουν διόδια κ δέχονται ευρώ. Οι Σερβοι κ κάρτα. Βγάλε πράσινη κάρτα του αυτοκινήτου από την ασφαλιστική σου για τα Σκόπια. Οι δρόμοι κυριλέ είναι (φαντάζομαι τον Ε75 θα ακολουθήσεις), ίσως Σερβία έχει ακόμα κάτι ψιλοεργα αλλά όχι κάτι πολύ δραματικό. Προσευχήσου να μη πέσεις σε μποτιλιαρισμα στα σύνορα Ουγγαρία - Σερβία... Δράμα...

Sent from my A0001 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Ένα πράγμα που ξέχασα να αναφέρω σχετικά με την κατανάλωση και νομίζω παίζει ρόλο. Κλιματισμός, μόνιμα ανοιχτός.

Θα ρωτήσει κάποιος μα γιατί; Ο λόγος είναι πως αν σε σταματήσουν με θολά τζάμια, το πρόστιμο είναι 250€.

 

 

Δηλαδη τα φιμε απαγορευονται εκει που οδηγας? Τι τριτοκοσμικες καταστασεις ειναι αυτες :p Ισχυει και για τους τουριστες?

 

FYROM ειναι μια χαρα οι δρομοι, οι οδηγοι λιγο καλυτεροι απο Ελλαδα και πολυ πιο υπακουοι στους κανονες. Και Σερβια καλα ειναι. Γενικα παιζουν κατι εργα και στις δυο χωρες αλλα δε νομιζω να σε προβληματισουν εκει που θα κινηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.