Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

θα ρωτήσω μήπως και έχουν. Μεταξύ bilstein sachs ΚΥΒ ποια έχει την καλύτερη φήμη; Φαντάζομαι ότι και να πάρω καλύτερα θα είναι απο τα τωρινά σκασμένα απλά για έναν μπούσουλα :p

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Yonah said:

θα ρωτήσω μήπως και έχουν. Μεταξύ bilstein sachs ΚΥΒ ποια έχει την καλύτερη φήμη; Φαντάζομαι ότι και να πάρω καλύτερα θα είναι απο τα τωρινά σκασμένα απλά για έναν μπούσουλα :p

Sachs performance φοράω εγώ σε punto, performance είναι τα κόκκινα σε sachs. Εσύ λογικά βρήκες τα μαύρα τα οποία είναι τα μόνα που κυκλοφοράνε πλέον.

Τα κόκκινα απίστευτο κράτημα αλλά σκληρά (πολύ κάτω σε άνεση), τα μαύρα δεν λένε τίποτα.

 

Σε απλά αμορτισέρ θα σου έλεγα Bilstein (=μαύρα), μιας και sachs performance δεν βρίσκονται και τα απλά sachs δεν  είναι κάτι ιδιαίτερο.

Τα κίτρινα bilstein που είναι τα sport, παραείναι σκληρά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Απολύτως σεβαστές οι γνώμες για τις εταιρίες και χρήσιμες για το brand quality :)

 

Όμως, αν δεν δοκιμάσεις/πάρεις γνώμες απο τις

συγκεκριμένες εταιρίες, συγκεκριμένα μοντέλα, στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο 100% σίγουρος είναι δύσκολο να είσαι.

 

Γνώμη μου είναι να πάρεις αυτά που είχε original και το πολύ πολύ , βάλε καλύτερο λάστιχο, το στήσιμο

της 156  είναι πολύ καλό και το πείραγμα του, πρέπει να γίνεται μόνο απο ανθρώπους που τους

εμπιστεύεσαι να παίξουν με το θέμα αυτό = ξέρουν.

 

Δεν έχω Alfa αλλά αυτά που ακούω εδώ και χρόνια είναι :
 

-Έχω ακούσει πολλές φορές για Koni "κίτρινα" για Alfa οτι είναι καλά αλλά σκληρά.

-KYB  για παλαιότερα μοντέλα , Excel G και AGX ρυθμιζόμενα είχε μείνει αρκετός κόσμος ευχαριστημένος με λίγο

  πιο σφιχτή αίσθηση χωρίς να φεύγουν σφραγίσματα.

-Sachs = σκληρά αλλά οι Ιταλοί τα βάζουν και σε μηχανάκια (Ducati, MV Agusta) και γενικότερα δείχνουν αρκετό love

-Bilstein πολλές εταιρίες τα εμπιστεύτονται, μαύρα κατασκευής Τουρκίας = όχι καλά έλεγαν.

 

Πέραν rumormill =>

 

Μια άλλη πρακτική, εφόσον θέλεις κάτι πιο sport (μτφ σκληρό) , είναι να τσεκάρεις τα αμορτισέρ απο τις αμέσως επόμενες εκδόσεις

π.χ η 2λιτρη , 2.5 v6 , με τη σκέψη βέβαια οτι τα μοτέρ είναι βαρύτερα , οπότε και οι αναρτήσεις σκληρότερες.

Φαντάζομαι οτι απο GTA είναι υπερμέγιστη υπερβολή αλλά αν το κάνεις, στείλε κανα video , πάντα το είχα απορία :hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθαν σημερα απo Germany ρυθμιζομενες vogtland μιας και ηθελα να πεσει λιγο ακομα.

 

Διαβασα καλα λογια και ειπα να το ρισκαρω... αυριο η τοποθετηση.

 

Spoiler

13288156_10209411114932302_244961225_o.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ποιες εφαρμογές για κινητά είναι χρήσιμες ή διευκολύνουν την οδήγηση; Ενδιαφέρομαι κυρίως για στάθμευση και αποφυγή προσκρούσεων ή εμποδίων. Απαιτείται εξοπλισμός πχ κάμερες ή αισθητήρες/ραντάρ; Τι γίνεται αν θες να στρίψεις ή να βγεις σε κεντρικό δρόμο και στη στροφή υπάρχει ογκώδες εμπόδιο που κλείνει το οπτικό σου πεδίο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Ποιες εφαρμογές για κινητά είναι χρήσιμες ή διευκολύνουν την οδήγηση; Ενδιαφέρομαι κυρίως για στάθμευση και αποφυγή προσκρούσεων ή εμποδίων. Απαιτείται εξοπλισμός πχ κάμερες ή αισθητήρες/ραντάρ; Τι γίνεται αν θες να στρίψεις ή να βγεις σε κεντρικό δρόμο και στη στροφή υπάρχει ογκώδες εμπόδιο που κλείνει το οπτικό σου πεδίο;

Τίποτα, βγαίνεις προσεκτικά και ο Θεός βοηθός. Το παράξενο θα είναι να έχεις καθαρό οπτικό πεδίο, δυστυχώς.

 

Τώρα για στάθμευση και αποφυγή προσκρούσεων, οι σένσορες θεωρώ ότι είναι αρκετοί που έχουν τα καινούργια αυτοκίνητα. 
Δε θα βοηθήσουν στην αποφυγή προσκρούσεων σε μεγάλες ταχύτητες αλλά άμα πχ υπάρχει κίνηση και μπροστά σου αυτοκίνητο στο με το που στρίβει κάτι τυχαίνει και σταματάει την ώρα που εσύ ξεκινάς και έχεις τον νου σου στα αριστερά (σε δεξιά στροφή πχ) ώστε να μην έρχεται άλλο αυτοκίνητο, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να μην τον στουκάρεις καθώς θα βαράνε και θα σε έχουν ειδοποιήσει πριν το αντιληφθείς.

 

Δε ξέρω βέβαια, υποθέσεις κάνω από τη στιγμή που δεν έχω μπροστά. Ας μας πει κάποιο παιδί που αλλού βοηθάνε που το αυτοκίνητο του έχει και μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, csaris said:

Μου ηρθαν σημερα απo Germany ρυθμιζομενες vogtland μιας και ηθελα να πεσει λιγο ακομα.

 

Διαβασα καλα λογια και ειπα να το ρισκαρω... αυριο η τοποθετηση.

 

  Hide contents

13288156_10209411114932302_244961225_o.jpg

 

Πόσο????

Ήθελα να τα πάρω για το Stilo και είχα καταλήξει κι εγώ στα Vogtland.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ΣτοΠαραΠεντε said:

Τι γίνεται αν θες να στρίψεις ή να βγεις σε κεντρικό δρόμο και στη στροφή υπάρχει ογκώδες εμπόδιο που κλείνει το οπτικό σου πεδίο;

Σταματάς και καλείς την αστυνομία γιατί απαγορεύεται να βρίσκεται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται. Καμιά φορά αργούνε, μπας και βαρεθείς και φύγεις, αλλά έρχεται, γιατί καταγράφονται οι κλήσεις στο κέντρο και πρέπει να συμπληρώσουν μετά το συμβάν.

Δεν έχει τύχει να καλέσω για εμπόδια, αλλά για παρκάρισμα σε ράμπες, έρχονται πάντα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, sotiris said:

Πόσο????

Ήθελα να τα πάρω για το Stilo και είχα καταλήξει κι εγώ στα Vogtland.

 

Aν τα παρεις μεχρι 31/5 εχουν -15% εκπτωση!

 

http://shop.vogtland.com/

 

Μολις τα εβαλα.

 

Δεν περιμενα να ειναι τοσο μαλακες πραγματικα... πολυ πιο ανετες απο το μαμα συνδυασμο και αποροφουν παρα πολυ καλα στις μικρες ταχυτητες!

 

Τις προτεινω ανεπιφυλακτα!!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Wizard! said:

Σταματάς και καλείς την αστυνομία γιατί απαγορεύεται να βρίσκεται εκεί.

Στη Θεσσαλονίκη θεωρείται παρακώλυση συγκοινωνίας, αλλά για τους "κοινούς" οδηγούς, όχι για τους δημοτικούς υπαλλήλους, διευθυντές κτλ. Αυτοί είναι υπεράνω προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, UltraB said:

Δε ξέρω γιατί αλλά δε μου κάθετε στο μάτι καλά το χαμήλωμα στα Scirocco. Θα το προτιμούσα 1-2 δάκτυλα πιο ψηλό.

 

Εγω θα το προτιμουσα λιγο κατω ακομα να  σου πω αλλα θα βρισκω μετα!! :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.