Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Το γράμμα δηλώνει μέγιστη ταχύτητα...
Δεν ειναι ομως ακριβως μεχρι πόσα τρέχεις... αλλα αλλαζει την αντοχή στο αποτομο φρενάρισμα με πολλά χιλιόμετρα.

higher is better/more expensive

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

Το γράμμα δηλώνει μέγιστη ταχύτητα...
Δεν ειναι ομως ακριβως μεχρι πόσα τρέχεις... αλλα αλλαζει την αντοχή στο αποτομο φρενάρισμα με πολλά χιλιόμετρα.

higher is better/more expensive

higher is better αλλά αργεί να ζεσταθεί όμως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

chevrolet laccetti 1600cc

Μεσα στη πολη χρηση, κανω ταξιδια καμμια φορα. Θα το ανοιξω αρκετες φορες, θα παιξω λιγο με το αμαξι αν μου δοθει η ευκαιρια σε καμμια στροφη..
Τα λαστιχα που φοραω απο τοτε που πηγαινω βαρκιζα και περναω απο τις στροφες αυτες και μερικες φορες το ζοριζω, στις ακρες το λαστιχο ειναι λειο πλεον.
Το τελευταιο 3μηνο εγινε.
Βεβαια μπορει να θελω και ευθυγραμμιση γτ δε θα παταει σωστα μαλλον. Μου εκανε εντυπωση πως ελιωσε τοσο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για προτεινετε κανα λαστιχο ~300Ε  195/55/15 
 

Ευκαιρια να βαλεις τη σωστη διασταση

πριν 2 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

Το γράμμα δηλώνει μέγιστη ταχύτητα...
Δεν ειναι ομως ακριβως μεχρι πόσα τρέχεις... αλλα αλλαζει την αντοχή στο αποτομο φρενάρισμα με πολλά χιλιόμετρα.

higher is better/more expensive

Ειναι με ποσα μπορεις να τρεξεις χωρις να διαλυθει

πριν 1 ώρα, το μέλος Lakisss έγραψε:

higher is better αλλά αργεί να ζεσταθεί όμως.

ποιος τα λεει αυτα?

Μεχρι δεικτη Η ->210km/h και εισαι οκ

 

speed-load-index-data.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για προτεινετε κανα λαστιχο ~300Ε  195/55/15 
 

 

Λυπήσου την τσέπη σου και βάλε 195/50/15. 

 

 

Εγώ έκανα το ίδιο.

Τώρα έχω βάλει πριν κανα διμηνο,  τα Pirelli P1 verde, πολύ καλά, τα βάζω στην ίδια κατηγορία με τα Continental premium contact 5 που είχα πριν αν και σαφώς σκληρότερα. Αλλά στα χαρβαλα που έχουμε για δρόμους είναι καλυτερο το πιο σκληρό.

 

Εδιτ, δεν εκανα ρεφρες το θρεντ duh

Γιατί να αλλάξεις πίσω στο στοκ? Αφου δεν έχει διαφορά?

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Μα τη σωστη διασταση θα βαλω.. Τωρα φοραω 195/50/15..

 

18 minutes ago, GoMaR said:

195/50/15 φοραω.. Θελω οτι προτεινει ο κατασκευαστης. Για 80-100Ε διαφορα δε με πειραζει.

 

Εννοείς την εργοστασιακή. ;)

Eγώ όταν είχα το Punto είχα αλλάξει από 185/55/15 σε 195/50/15 (και λόγω κόστους), η οποία τελικά για αρκετούς λόγους ήταν καλύτερη διάσταση. Διέφεραν μόνο κατά 8 περιστροφές στο χιλιόμετρο  ή ~1/100 σε ταχύμετρο και οδόμετρο.

 

Αν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή, μπορείς να μείνεις και σ' αυτήν που φοράς τώρα. Το ελάχιστο χαμήλωμα και η μεγάλη διάδοση αυτού του τύπου έχουν και τα πλεονεκτήματά τους. Στα ίδια λεφτά, μπορείς να πάρεις καλύτερα λάστιχα. Έχε υπόψη ότι εσύ έτσι διαφέρεις κατά 18 περιστροφές στο χιλιόμετρο ή 3/100 σε ταχύτητα/απόσταση.

 

Πιο κοντά στην εργοστασιακή σου θα ήταν η 205/50/15, που σου προσφέρει και σε κράτημα, αλλά με λίγο αυξημένη κατανάλωση -και δε νομίζω ότι είναι φτηνότερη διάσταση από την εργοστασιακή σου.

 

Από όσα πρότειναν παραπάνω, έχω να πω καλά λόγια και για τα Michelin Energy (τα είχα βάλει παλιότερα) και για τα Pirelli Cinturato P1 (τα έχω σε άλλη διάσταση).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

αμα βάλεις Pirelli και έχεις και πόντους σε Shell Smart Club σου κάνουν έκπτωση άμα τα βάλεις  στα "Driver Center" 

 

https://www.pirelli.com/tyres/el-gr/car/discover-the-promotions/shell/details

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε στην πιο φθηνή διάσταση, οι διαφορές είναι αμελητέες για να προτιμήσεις την πιο ακριβή.

 

Εγώ το μετάνιωσα που δεν πήγα τότε σε 205/55/16. Τα είχα δοκιμάσει και καθόντουσαν μια χαρά αλλά μου έλεγαν να βάλω ότι λέει ο κατασκευαστής.

Εε όταν ήρθε η ώρα να αλλάξουν αυτοί λάστιχα ανέβηκαν μια διάσταση στο πλάτος ή έβαλαν φθηνιάρικα...

 

Αν πάλι δεν έχεις πρόβλημα με το να διαθέσεις την όποια διαφορά για εξίσου καλό λάστιχο, εννοείτε προτίμησε την διάσταση που προτείνει ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

chevrolet laccetti 1600cc

Μεσα στη πολη χρηση, κανω ταξιδια καμμια φορα. Θα το ανοιξω αρκετες φορες, θα παιξω λιγο με το αμαξι αν μου δοθει η ευκαιρια σε καμμια στροφη..
Τα λαστιχα που φοραω απο τοτε που πηγαινω βαρκιζα και περναω απο τις στροφες αυτες και μερικες φορες το ζοριζω, στις ακρες το λαστιχο ειναι λειο πλεον.
Το τελευταιο 3μηνο εγινε.
Βεβαια μπορει να θελω και ευθυγραμμιση γτ δε θα παταει σωστα μαλλον. Μου εκανε εντυπωση πως ελιωσε τοσο γρηγορα.

 

Ωραία.

 

Ευθυγράμμιση ακούγεται για τόσο γρήγορη φθορά, πες στο λαστιχά σου να κοιτάξει και τις ζάντες 

σε τι κατάσταση είναι.

Έχω το Toyo Proxes CF2 , είμαι ικανοποιημένος μέχρι τώρα και τα βρήκα και σε καλές τιμές στη δικιά μου διάσταση.

Στα τέστ του AutoBild 2018 σε παρόμοια διάσταση με τη δικιά σου (λίγο πιο μεγάλο πλαινό) 

δίνει πόνο το Hankook Ventus Prime 3, το οποίο ευνοεί πιο ελαφρά οχήματα απ'ότι μαθαίνω.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-Auto-Bild-15-inch-Summer-Tyre-Test.htm

 

Δεν μου άρεσαν καθόλου τα Michelin  Energy Saver,  με το παραμικρό αποσταθεροποιούνταν το αυτοκίνητο κ παρουσίαζαν

αρκετό γλίστρημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

chevrolet laccetti 1600cc

Μεσα στη πολη χρηση, κανω ταξιδια καμμια φορα. Θα το ανοιξω αρκετες φορες, θα παιξω λιγο με το αμαξι αν μου δοθει η ευκαιρια σε καμμια στροφη..
Τα λαστιχα που φοραω απο τοτε που πηγαινω βαρκιζα και περναω απο τις στροφες αυτες και μερικες φορες το ζοριζω, στις ακρες το λαστιχο ειναι λειο πλεον.
Το τελευταιο 3μηνο εγινε.
Βεβαια μπορει να θελω και ευθυγραμμιση γτ δε θα παταει σωστα μαλλον. Μου εκανε εντυπωση πως ελιωσε τοσο γρηγορα.

 

για βγάλε μια φωτογραφία να δω που έχει φαγωθεί κάποια λαμακία έχεις κάνει ?

για ευθυγράμμιση θα πας Περιστέρι φοβερός ο Άγγελος η δουλειά του είναι μόνο αυτό https://goo.gl/maps/bhWrgRhNUm52

 

Τώρα εγώ θέλω να πάρω στο lacetti σε 195/60/15 αντί για 195/55/15 διότι είναι ακριβότερα τα 55 (κατα πόσο είναι καλή ιδέα δεν γνωρίζω)

φοράω αυτά 330ε είχα δώσει με την εγκατάσταση και ζυγοστάθμιση

image.thumb.png.19ab8bbaca34c76e2ab4b57b8a52e372.png

 

σε 250 όλα μαζί δεν τα λες και λίγα

image.png.53608f534cb0bdd5590ea11780444acb.png

 

τα φόρεσα στις 12/5/2015 περίπου στα 48κ χλμ και πλέον έχω κάνει 78κ χλμ 30κ , 10κ το χρόνο περίπου του χρόνου θα αλαχτούν

θα βγάλω ποιο μετά και φωτογραφία με το υπολειπόμενο πέλμα αρκεί να βρω τον μετρητή μου ? (έχουν ψωμί πάντως), ευχαριστημένος έχω μείνει, όταν το είχα προτοπάρει μεταχειρισμένο είχε πάνω κάτι firestone αργούσαν να ζεσταθούν και τις απογευματινές ώρες ήταν σαν να οδήγαγες βάρκα ?

 

 

μαλακό λάστιχο σχετικά τι εννοώ μαλακό αν χοροπηδάς κουνιέται το αμάξι όλο (όχι τα αμορτισέρ το ελαστικό έχει μια ελαστικότητα παραπάνω δεν γνωρίζω αν και στα υπόλοια αμάξια έτσι είναι μιας και δεν έχω οδηγήσει πολλά)


κάτι τέτοιο

Spoiler

 

 

 

 

 

σε απλά ελληνικά έχει μαλακά πλαϊνά με ότι αυτό συνεπάγεται

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

195/50/15 φοραω.. Θελω οτι προτεινει ο κατασκευαστης. Για 80-100Ε διαφορα δε με πειραζει.

Γιατί δε μένεις στη διάσταση.

Είναι απ' τις πιο φτηνές στην αγορά.?

Φοράω dunloop sport bluresponse στο mx5 και έλεγα να μην τα αλλάξω.

Αλλά με έχει πρήξει κολλητός και μένα για τα cinturato (πόσο καλά είναι πόσο αντέχουν, πόσο τρώγονται αλλά συνεχίζουν να κρατάνε, ότι ούτε χειρόφρενο της προκοπής δεν μπορεί να τραβήξει πλέον ο άνθρωπος...) που με έχει βάλει σε σκέψεις. 

Απ την άλλη το παλικάρι είναι πολύ προβλεπέ αλλάζει τα πάντα στην ώρα τους οπότε η γνώμη του σίγουρα δεν είναι κριτήριο αν σκοπεύεις να τα πάρεις και να τα αφήσεις πάνω για 3 - 4 χρόνια... Max 1 - 1.5 χρόνο κρατάει τα λάστιχα και κάτω απο 30000χλμ.

 

Τα bluresponse απο πλευράς μου καλά είναι και δεν έχω κινδυνέψει ποτέ 6 χρόνια που τα βάζω αλλά μετά την διετία πέφτουν, ειδικά σε καταστάσεις λείας ζεστής ασφάλτου.

Να μην πω ότι μόνο τον πρώτο χρόνο μπορείς να βασιστείς πάνω τους και μετά βασίζεσαι στο ότι δίνουν απλά ένα προβλέψιμο ουδέτερο κράτημα... γιατί θα είναι σαν να τα θάβω...

Στο βρεγμένο απ την άλλη ακόμα και μετά τα 2 χρόνια που πολλές φορές τα κρατάω εμπνέουν εμπιστοσύνη.

Σε χιόνι λόγο της σχεδίασης με τις κεντρικές βαθιές αυλακώσεις για την υδρολίσθηση δεν πας πουθενά και με μισό πόντο χιόνι όπως και με τα αντίστοιχα goodyear (efficientgrip).

 

Τώρα σε rating, πας σε V να μην πω σε Η με το Lacceτάκι.

 

Βασικά τα h είναι πιο κοντά στις ιδανικές του θερμοκρασίες με τα χιλιόμετρα που πάει κανονικά το lacceti.?

Τα V ζεσταίνονται σε υψηλότερες θερμοκρασίες και γενικότερα έχω την εντύπωση πως όσο ψηλότερα πας σε γράμμα τόσο πιο γρήγορα λιώνουν.

Απ την άλλη το νόημα του γράμματος είναι για πόση ώρα αντέχει το λάστιχο στην μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να διατηρήσει το όχημα οπότε μην το παρακάνεις προς τα κάτω.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος uhu έγραψε:

Τα bluresponse απο πλευράς μου καλά είναι και δεν έχω κινδυνέψει ποτέ 6 χρόνια που τα βάζω αλλά μετά την διετία πέφτουν, ειδικά σε καταστάσεις λείας ζεστής ασφάλτου.

Να μην πω ότι μόνο τον πρώτο χρόνο μπορείς να βασιστείς πάνω τους και μετά βασίζεσαι στο ότι δίνουν απλά ένα προβλέψιμο ουδέτερο κράτημα... γιατί θα είναι σαν να τα θάβω...

Στο βρεγμένο απ την άλλη ακόμα και μετά τα 2 χρόνια που πολλές φορές τα κρατάω εμπνέουν εμπιστοσύνη.

 

Έχω τα ίδια σε 205/55-16, απόλυτα ευχαριστημένος. Σε λεία ζεστή άσφαλτο δεν νομίζω ότι έχεις πρόσφυση γενικά. Πολύ καλά και στο βρεγμένο. Θα τα ξαναέβαζα άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.