Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Χρειάζεται απάντηση;

Καλά λοιπόν.

Με λίγα km τον χρόνο το έξτρα κόστος του diesel δεν θα αποσβεστεί εύκολα/γρήγορα.

Και με πολλά km σε πόλη, χαμηλές ταχύτητες, χαμηλές temps κ.τ.λ. θα υπάρξει κάποια στιγμή θέμα με το dpf.

 

Φυσικά και θέλει απάντηση. Διότι ζητάς διευκρινήσεις για να του απαντήσεις σε ένα ερώτημα που ΔΕΝ τέθηκε. Δε ζήτησε "Diesel ή βενζίνη". Μέσα στις προδιαγραφές ήταν diesel εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις-προτάσεις σας...

Το diesel είναι με την λογική ότι τώρα καίω εντός πόλης 8,1-8.4 λτ/100χλμ με 1,5€ το λίτρο βενζίνης ==>12,15€-12,6€ τα 100χλμ.

Με ένα κινητήρα diesel πιστεύω/θέλω η πραγματική κατανάλωση εντός πόλης να είναι ~6λτ/100χλμ με 1,2€ το λίτρο diesel ==> 7,2€ τα 100 χλμ

Διαφορά 5€ τα 100χλμ==> σε ένα έτος με 10.000χλμ=>500€ /έτος

Με τα τέλη κυκλοφορίες πληρώνω 240 €/ετος ενώ ενδέχεται να πληρώνω 110-120ευρώ;;;Διαφορά στην χειρότερη 120 ευρώ/έτος

Σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον μια 10-12ετία ().==> κέρδος από τα παραπάνω : [500+120]*12 έτη=7440 ευρώ (χωρίς να λαμβάνω υπ΄οψη τις αλλαγές που θα υπάρχουν στις τιμές βενζίνης-πετρελαίου, στα τέλη, στα services ή τα αυξημένα κόστη ελαστικών κτλ....)

Στα 100.000 χλμ του diesel σε σχέση με τον βενζίνης σε τι θα απαιτούνται περισσότερα έξοδα δεν ξέρω....

 

Αναφορικά με την τιμή έλεγα γύρω στα 25κ - επιθυμητό προς τα κάτω αφού θα επιθυμούσα να γίνει ανταλλαγή με το δικό μου σε αντιπροσωπεία (θα χάσω κάποια χρήματα σε σχέση με το να το πούλαγα σε ιδιώτη αλλά απ'την άλλη θα έχω αυτοκίνητο μέχρι να πάρω το νέο), τα μισα προκαταβολή και τα υπολοιπα χρηματοδότηση (εξου και to PEUGEOT 3008 που κάνει άτοκη χρημ)...

 

Το Qashqai 1.6 που το είδα στην πληρη έκδοση φθάνει τα 27000! κοντά στα 28700 του CRV!!!!! Aπ'την άλλη χθες κοιτούσα το HRV που αναμένεται και όπου με βάση τις τιμές αυστραλιας, θα έρθει εδώ στα 23-24000€...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

To ότι βλέπεις παντού Qashqai έχει και τα θετικά του. Θα μπορείς εύκολα να πουλήσεις ένα εμπορικό μοντέλο και θα μπορείς και να βρεις και εύκολα και ανταλλακτικά. Το θεωρώ πολύ καλή επιλογή, διαβάζω από ιδιοκτήτες πολύ καλές εντυπώσεις. Επίσης καλή επιλογή ένα το υβριδικό Auris αν κάνεις τα περισσότερα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη. Οθόνη αφής στο αμάξι....Πράγματι αν πας να πατήσεις κάτι στην οθόνη μπορεί να βρεθείς στον λαμαρινά. 

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το DPF με απλά λόγια; Το πήρε το μάτι μου πριν μερικές μέρες και με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα άσχετα πράγματα.

Diesel particulate filter

 

Φίλτρο σωματιδίων. Κατακρατά την αιθάλη (soot) (το μαύρο συννεφάκι που βλέπεις πίσω από τα ταξί, φορτηγά κ.τ.λ., 100% καρκινογόνο).

Φυσικά και θέλει απάντηση. Διότι ζητάς διευκρινήσεις για να του απαντήσεις σε ένα ερώτημα που ΔΕΝ τέθηκε. Δε ζήτησε "Diesel ή βενζίνη". Μέσα στις προδιαγραφές ήταν diesel εξ αρχής.

Εδώ άτομα ρωτάνε για pc €500 π.χ. και ζητάς διευκρινιστικές ερωτήσεις, τώρα που κάποιος θέλει να σπρώξει €25k σε αμάξι, επειδή είπε μόνο diesel, απαγορεύεται να ρωτήσουμε κάτι περισσότερο, να προταθεί κάτι πιο λογικό/διαφορετικό;

Και για να το τελειώνουμε, με 70% κίνηση σε πόλη, πολύ πιθανόν να έχει θέμα με το DPF.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το ότι για κίνηση μέσα στην πόλη και ειδικά μικρές διαδρομές δεν ενδείκνυται diesel.

 

 

OFF TOPIC

Φυσικά και θέλει απάντηση. Διότι ζητάς διευκρινήσεις για να του απαντήσεις σε ένα ερώτημα που ΔΕΝ τέθηκε. Δε ζήτησε "Diesel ή βενζίνη". Μέσα στις προδιαγραφές ήταν diesel εξ αρχής.

Μέσα στα πλαίσια του διαλόγου, του κάνει μια αντιπρόταση, γι αυτό και η διευκρινιστική ερώτηση. Δηλαδή άμα δεν τεθεί ερώτηση δεν θα πεί τη γνώμη του για να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

όντως φοβερή διαφήμιση...αυτοκίνητα των ονείρων και για το asseto corsa...

 

...δεν έχω καταλήξει  σε diesel...τα αρνητικά του diesel κινητήρα για κίνηση εντός πόλης ποια είναι δεν τα γνωρίζω. Εξήγησα με απλα μαθηματικά πως σκέπτομαι αναφορικά με ττην διαφορά τιμής βενζίνης-πετρελαίου και τελών αν κρατούσα αυτό που έχω σε σχέση με το να αγοράσω νέο...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

όντως φοβερή διαφήμιση...αυτοκίνητα των ονείρων και για το asseto corsa...

 

...δεν έχω καταλήξει  σε diesel...τα αρνητικά του diesel κινητήρα για κίνηση εντός πόλης ποια είναι δεν τα γνωρίζω. Εξήγησα με απλα μαθηματικά πως σκέπτομαι αναφορικά με ττην διαφορά τιμής βενζίνης-πετρελαίου και τελών αν κρατούσα αυτό που έχω σε σχέση με το να αγοράσω νέο...

 

εάν από άποψη κυβισμού/χρημάτων σε παίρνει, κοίτα πάντως το Auris Touring Sports Hybrid. και εγώ είμαι κατά του diesel για χρήση κυρίως πόλης και ιδιαιτέρως στην ελλάδα. δεν εμπιστεύομαι τα πετρέλαια που κυκλοφορούν και φοβάμαι τις βλάβες που μπορεί να προκαλέσουν οι οποίες είναι πάντα εκτός εγγύησης όταν οφείλονται στο καύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, είναι και το θέμα της ποιότητας του καυσίμου στην Ελλάδα. Πάντως γενικά το diesel είναι για μεγάλες διαδρομές ή για μεγάλα χρονικά διαστήματα λειτουργίας του κινητήρα. Το on-off δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή απορία αλλά στο ταξί άπαξ και ανάψει ο κινητήρας, θα σβήσει μετά από πολλές ώρες. Με λίγα λόγια, μένει on και σε θερμοκρασία λειτουργίας για όλη τη μέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή απορία αλλά στο ταξί άπαξ και ανάψει ο κινητήρας, θα σβήσει μετά από πολλές ώρες. Με λίγα λόγια, μένει on και σε θερμοκρασία λειτουργίας για όλη τη μέρα.

 

Για δωσε και μια εξηγηση πλην αθηνας-θεσσαλονικης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αναφορικά με την τιμή έλεγα γύρω στα 25κ - επιθυμητό προς τα κάτω αφού θα επιθυμούσα να γίνει ανταλλαγή με το δικό μου σε αντιπροσωπεία (θα χάσω κάποια χρήματα σε σχέση με το να το πούλαγα σε ιδιώτη αλλά απ'την άλλη θα έχω αυτοκίνητο μέχρι να πάρω το νέο), τα μισα προκαταβολή και τα υπολοιπα χρηματοδότηση (εξου και to PEUGEOT 3008 που κάνει άτοκη χρημ)...

δεν το  νομιζω.... ρωτα καλυτερα

 

Μόνο εγώ σκέφτομαι πως το πετρέλαιο θα παίζει στην ίδια τιμή με τη βενζίνη σε μερικά χρόνια;

και παλι θα εχει χαμηλοτερη καταναλωση, + οτι στα 100χ χλμ τα diesel θεωρουνται ακομα αστρωτα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.