Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Χαμένα κορμιά. Δεν υπάρχει ελπίδα.

 

ΕΠΑΛ. Το παρκάρισμα αχρηστων. Με τις ευλογίες των γονέων βέβαια. Όχι ότι στα δημόσια δεν επικρατεί γενικώς το ίδιο μπαχαλο. Απλά αλλάζουν τα ποσοστά.

 

Η δικιά μου η γενιά και χαστούκια έτρωγε από δασκάλους και την παλάμη ανοίγαμε στον χάρακα, και τιμωρία στη γωνία καθόμασταν. Και τα αυτιά μας ήταν κόκκινα από το τραβηγμα. Δεν ξέρω κανέναν να του έμεινε κουσουρι και ψυχολογικό τραύμα από την αυστηρότητα των δασκάλων. Αλλά είχαμε τα ίδια και στο σπίτι. Οπότε μόκο ο μαθητής. 

 

Τώρα από το δημοτικό, όταν το παιδί δέχεται απλή νουθεσία στο σχολείο για ένα παράπτωμα,, τρέχει ο προοδευτικός γονιός να ζητήσει και τα ρέστα.

 

Να την χαίρεστε την πρόοδευτικότητα κύριοι. Χάριν σε αυτήν έχουμε τέτοιους εκκολαπτόμενους πολίτες.

 

Το "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος" το ξεχάσαμε. Παραπέμπει σε κάτι μη δημοκρατικό έ;

 

Σόρρυ αλλά για τον συγκεκριμένο δεν θα σπαταλούσα ούτε με έργατοωρα κάποιου δημοσίου ψυχολόγου, παιδαγωγού, συμβούλου για να τον επαναφέρω. Και είμαι και επιεικής σε αυτά που θέλω να γράψω. Δεν τον θέλω σε ΚΑΜΙΑ εργασία. 

"-Ελα μωρέ παιδί ειναι, το αίμα του βράζει...". 

Άντε ρε και γ....

 

Ξύλο ξύλο και κλείσιμο σε ειδικό ίδρυμα με πολλά κάγκελα.

Και τα άλλα τα μαλακισμένα που βρίσκονται εκεί και ...γουστάρουν.

Σε αυτούς που ίσως λείψουν, ας αναρωτηθούν σε τι έφταιξαν πριν τα βάλουν με την κοινωνία και το σύστημα γενικότερα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Snips said:

Και τα αυτιά μας ήταν κόκκινα από το τραβηγμα.

 

Εμένα στο δημοτικό κάποιος από αυτούς τους "δήθεν" δασκάλους, μου τράβηξε το αυτί και μου έσκισε αυτό το "μαλακό" εξωτερικά (δεν ξέρω πως λέγεται). Είχα πάει στο σπίτι με αίματα και έκανα κανά 2 χρόνια να θρέψει. Είχε πάει ο πατέρας μου τότε στο σχολείο και θυμάμαι ο συγκεκριμένος μετά από 1 χρόνο έφυγε. 

 

Ποτέ χέρι σε παιδί. Ποτέ. Έχουμε περάσει 25+ χρόνια από τότε και ακόμη το θυμάμαι. Δεν υπάρχει περίπτωση να δείρες ένα παιδί για να το συναιτίσεις. Εγώ τα λέω καραγκιοζιλίκια αυτά τα "δήθεν" στο σχολείο. Οι δάσκαλοι είναι εκεί για να σε εκπαιδεύσουν, όχι να σε δέρνουν. Οι γονείς μου δεν σήκωσαν ποτέ χέρι επάνω μου και σήκωσε ο ξένος. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν εκτός εαυτού ο μαγκάκος, αλλά... αν έτρωγε κάμποσες ημέρες αποβολή, σύσταση ότι στην επόμενη φορά θα αποβληθεί δια παντός από το σχολείο, θα είχε όλο τον χρόνο να ξανασκεφθεί(σε κατάσταση ηρεμίας) πώς θέλει να είναι το μέλλον του.

Και εγώ έφαγα ξύλο στο σχολείο με χάρακα, δεν λέω ότι ήταν σωστό, αλλά μια πειθαρχία και σεβασμός υπήρχε. Δεν έκανες ότι ήθελες στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά με τον ψευτομαγκα του ΕΠΑΛ μαθητή κλασσικά παιδί χωρισμένων γονιών κατά μεγάλο ποσοστό. Υπήρχαν και θα υπάρχουν τέτοιοι χαρακτήρες και θα αυξάνονται εφόσον η πυρηνική οικογένεια έχει καταστραφεί εδώ και τουλάχιστον 2-3 δεκαετίες. Το παιδί δεν έχει και δε μπορεί να δει πρότυπα στη ζωή του ούτε πραγματική καθοδήγηση υπάρχει. Δείτε στατιστικά. Έλλειψη πραγματικά αρρενωπης φιγούρας ώστε να τον βοηθήσει να καταλάβει κάποια πράγματα, σεβασμού, ήθους φαίνεται αυτό και δε το λέω γω από το πουθενά αυτό το λένε έρευνες και ψυχολόγοι αλλά κ το θυμάμαι από τη δικιά μου παιδική ηλικία από αντίστοιχα παιδιά.

 

Ψευτομαγκια θυμάμαι και στο λύκειο από μια κοπέλα που το.επαιζε μαγκιά και έτσι από ΕΠΑΛ, είχε έρθει στο δικό μας ΓΕΛ μετά από 2-3 φορές που είχε μείνει. Και ήταν ακριβώς το ίδιο μοτίβο. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

 

Εμένα στο δημοτικό κάποιος από αυτούς τους "δήθεν" δασκάλους, μου τράβηξε το αυτί και μου έσκισε αυτό το "μαλακό" εξωτερικά (δεν ξέρω πως λέγεται). Είχα πάει στο σπίτι με αίματα και έκανα κανά 2 χρόνια να θρέψει. Είχε πάει ο πατέρας μου τότε στο σχολείο και θυμάμαι ο συγκεκριμένος μετά από 1 χρόνο έφυγε. 

 

Ποτέ χέρι σε παιδί. Ποτέ. Έχουμε περάσει 25+ χρόνια από τότε και ακόμη το θυμάμαι. Δεν υπάρχει περίπτωση να δείρες ένα παιδί για να το συναιτίσεις. Εγώ τα λέω καραγκιοζιλίκια αυτά τα "δήθεν" στο σχολείο. Οι δάσκαλοι είναι εκεί για να σε εκπαιδεύσουν, όχι να σε δέρνουν. Οι γονείς μου δεν σήκωσαν ποτέ χέρι επάνω μου και σήκωσε ο ξένος. 

Και σε μας στο δημοτικό μας είχαν αρπαξει τσουλούφι, αυτιά κλπ. Επειδή με είχαν πιάσει με ένα φιλο να παίζουμε Gameboy (Πόκεμον)

- βέβαια ήταν 1 καθηγητής μόνο τότε.

Που έκανε τέτοιες πρακτικές. Τον φοβόμασταν λίγο και σταματήσαμε τις αταξίες θυμάμαι. Αλλά ήταν καλός αλλά είχε κ αυτός τα όρια του δεν μας.αρπαζε με το ξαφνικό, οκ σε αυτό τον παραδέχομαι. Μας είχε προειδοποιήσει με το καλό, μια δυο ε και μεις δε καταλάβαμε. Ήταν ασέβεια από εμάς

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο. Δεν είναι αυτή η λύση.

Το παιδί πρέπει να πάρει κάποιες βασικές αρχές από τους γονείς του, από το σπίτι του. Είναι ζήτημα παιδείας.

Βέβαια, επειδή έχω φίλους εκπαιδευτικούς, τι αρχές να πάρει το παιδί, όταν ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό γονέων ούτε που ασχολείται, αφήνοντας τα πάντα στον αυτόματο πιλότο;

Στο σχολείο η κατάσταση έχει ξεφύγει. Πράγματα που δεν διανοούμασταν να κάνουμε πριν 15-20 χρόνια, αποτελούν καθημερινό φαινόμενο, το χειρότερο δε είναι πως τα χέρια των καθηγητών είναι δεμένα. Δεν τολμούν να μιλήσουν, μην τυχόν και παρεξηγηθούν τα παιδιά ή οι γονείς τους, δεν τολμούν να νουθετήσουν τους ταραξίες (όχι ξυλοκοπώντας τους, αυτό είναι σίγουρο), δεν τολμούν να κάνουν μια παρατήρηση, ρε αδερφέ, μην τυχόν και πάθουν ψυχολογικά τα κακομαθημένα. Έτσι, οι καθηγητές έχουν περάσει στο στάδιο του "άσε, πού θα μπλέξουμε τώρα με δαύτα, μην μιλήσεις και τέλος".

Είναι τρομακτική η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός πολλών γονέων και το κακό ξεκινάει από πολύ μικρή ηλικία (όποτε πάμε για καφέ, αρκετοί γονείς βάζουν ένα κινητό ή ένα τάμπλετ μπροστά στα παιδιά, ώστε να τα ξεφορτωθούν για λίγο και να τον πιουν. Τον καφέ τους).

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Snips said:

 

ΕΠΑΛ. Το παρκάρισμα αχρηστων. Με τις ευλογίες των γονέων βέβαια. Όχι ότι στα δημόσια δεν επικρατεί γενικώς το ίδιο μπαχαλο. Απλά αλλάζουν τα ποσοστά.

 

Η δικιά μου η γενιά και χαστούκια έτρωγε από δασκάλους και την παλάμη ανοίγαμε στον χάρακα, και τιμωρία στη γωνία καθόμασταν. Και τα αυτιά μας ήταν κόκκινα από το τραβηγμα. Δεν ξέρω κανέναν να του έμεινε κουσουρι και ψυχολογικό τραύμα από την αυστηρότητα των δασκάλων. Αλλά είχαμε τα ίδια και στο σπίτι. Οπότε μόκο ο μαθητής. 

 

Τώρα από το δημοτικό, όταν το παιδί δέχεται απλή νουθεσία στο σχολείο για ένα παράπτωμα,, τρέχει ο προοδευτικός γονιός να ζητήσει και τα ρέστα.

 

Να την χαίρεστε την πρόοδευτικότητα κύριοι. Χάριν σε αυτήν έχουμε τέτοιους εκκολαπτόμενους πολίτες.

 

Το "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος" το ξεχάσαμε. Παραπέμπει σε κάτι μη δημοκρατικό έ;

 

Σόρρυ αλλά για τον συγκεκριμένο δεν θα σπαταλούσα ούτε με έργατοωρα κάποιου δημοσίου ψυχολόγου, παιδαγωγού, συμβούλου για να τον επαναφέρω. Και είμαι και επιεικής σε αυτά που θέλω να γράψω. Δεν τον θέλω σε ΚΑΜΙΑ εργασία. 

"-Ελα μωρέ παιδί ειναι, το αίμα του βράζει...". 

Άντε ρε και γ....

 

Ξύλο ξύλο και κλείσιμο σε ειδικό ίδρυμα με πολλά κάγκελα.

Και τα άλλα τα μαλακισμένα που βρίσκονται εκεί και ...γουστάρουν.

Σε αυτούς που ίσως λείψουν, ας αναρωτηθούν σε τι έφταιξαν πριν τα βάλουν με την κοινωνία και το σύστημα γενικότερα.

 

 

 

Ε ναι, δεν έχεις δει πως έχουν καταντήσει οι βόρειες χώρες που δεν τα σαπίζουν στο ξύλο; Στον πάτο γενικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι έγραψα το έγραψα πρωτίστως σαν γονιός με γιο 3ετη στο πανεπιστήμιο και έφηβη θυγατέρα 3η γυμνασίου. 

Και τα χαστούκια τους τα φάγανε όταν έπρεπε, ίσως το ομολογώ ο μεγάλος τις άρπαζε σε πλεόνασμα όταν ήταν μικρός. Ναι το παραδέχομαι, δεν έπρεπε. Ας πούμε για δικαιολογία ότι ήμουν σε χαλιά ψυχολογική κατάσταση για αρκετό διάστημα. Επαναλαμβάνω ότι είναι δικαιολογία. Μετανιώνω κάθε μέρα και νύχτα. Τώρα λοιπόν που είναι ενήλικας...( καλά το μυαλό όλο σε μλκιες  είναι αντί για το πτυχίο..ξέρετε εσείς...),  καταλαβαίνει τι θα πει αυστηρότητα και γιατί έπρεπε να τις φαει την 5η φορά που έκανε την ίδια βλακεία, χαζομάρα κλπ ως παιδί.

 

Επίσης θυμάται ότι ποτέ δεν τον ρώτησα πώς πάει με τα μαθήματα. Το μόνο που τον ρωτούσα πάντα ηταν για το πώς συμπεριφέρεται στην τάξη. Δεν παει να φέρνει 20αρια... Να το χέσω αν το παίζει  νταης και κάποιος  σε συμμαθητές και καθηγητές.

Το να έχει έφεση ένα παιδί στα γράμματα που λένε, το καταλαβαίνεις αν είσαι 10% σωστός γονιός. Και αυτό είτε διορθώνεται αυτοματα όταν φτάσει να μπει το αγγούρι...και καταλάβει ότι τέρμα τα αστεία και πρέπει να στρωθεί...κοινώς δηλαδή β και γ Λυκείου, είτε δεν διορθώνεται και αποφασίζει η οικογένεια να ακολουθήσει μια άλλη πορεία προκειμένου να αποκατασταθει επαγγελματικά και να επιβιώσει. Δεν είναι μόνο οι πανελληνιες και το πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ επιτυχία.

 

Επίσης όντως αυτό που ειπώθηκε περί χωρισμενων γονιών κλπ ναι είναι κάτι που το ακούω από τότε που ήμουν εγώ μαθητής. Αλλά προσωπικά δεν την ασπάζομαι.  Η φράση που χρησιμοποίησα παραπάνω, δεν σημαίνει οτι όποιος πάει στα ΕΠΑΛ γεννιέται άχρηστος. Για την αχρηστία ενός ανθρώπου πρωτίστως φταίνε οι γονεις. Όπως ανέφερα εγώ προσωπικά δεν ήμουν χωρισμένος μεν , αλλά σε φάση κατά την οποία θα μπορούσα να πω ότι δεν ασχολούμαι με το παιδί μου επειδή έχω προβλήματα. Λες και η ανατροφή ενός παιδιού περνάει σε 2ο βαθμό από τα οποιαδήποτε προβλήματα ενός γονιού. Περαν τα προβλήματα υγειας. Και δυστυχώς αυτό είναι κάτι που ισχύει αρκετά στις μέρες μας. Το δικό μας το παιδί περιμένουμε να μεγαλώσει μόνο του.

" Ε τι να κάνω? Όλα τα έχει. Φαγητό, τηλεόραση, παιχνίδια, γκόμενα μετά, τι ανάγκη έχει αυτό...ζωαρα κάνει."

Και κάπως έτσι μεγαλωνουμε έναν ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι μας χωρίς να ανταλλάξουμε στην ουσία μια πραγματική κουβέντα μέχρι να ενηλικιωθεί. Γνώσεις μόνο μαθηματικές, ιστορικές κλπ. Κοινωνικές γνώσεις ΜΗΔΕΝ.

 

Τα αποτελέσματα νάτα.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να κατηγορήσω κανέναν εκπαίδευτικο όσο αδιάφορος, όσο αυστηρός, όσο ΑΧΡΗΣΤΟΣ είναι για την θεση ενός διδασκάλου. Ο ρόλος του μαθήμη είναι ένας. Υπάρχουν είτε λειτουργούν είτε όχι....άλλοι θεσμοί υπεύθυνοι για να καταδείξουν μια παιδαγωγικη ανικανότητα.

 

Γονείς και πάλι γονεις. Ανύπαρκτοι στην συγκεκριμένη περίπτωση.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο. Δεν είναι αυτή η λύση.

Το παιδί πρέπει να πάρει κάποιες βασικές αρχές από τους γονείς του, από το σπίτι του. Είναι ζήτημα παιδείας.

Βέβαια, επειδή έχω φίλους εκπαιδευτικούς, τι αρχές να πάρει το παιδί, όταν ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό γονέων ούτε που ασχολείται, αφήνοντας τα πάντα στον αυτόματο πιλότο;

Στο σχολείο η κατάσταση έχει ξεφύγει. Πράγματα που δεν διανοούμασταν να κάνουμε πριν 15-20 χρόνια, αποτελούν καθημερινό φαινόμενο, το χειρότερο δε είναι πως τα χέρια των καθηγητών είναι δεμένα. Δεν τολμούν να μιλήσουν, μην τυχόν και παρεξηγηθούν τα παιδιά ή οι γονείς τους, δεν τολμούν να νουθετήσουν τους ταραξίες (όχι ξυλοκοπώντας τους, αυτό είναι σίγουρο), δεν τολμούν να κάνουν μια παρατήρηση, ρε αδερφέ, μην τυχόν και πάθουν ψυχολογικά τα κακομαθημένα. Έτσι, οι καθηγητές έχουν περάσει στο στάδιο του "άσε, πού θα μπλέξουμε τώρα με δαύτα, μην μιλήσεις και τέλος".

Είναι τρομακτική η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός πολλών γονέων και το κακό ξεκινάει από πολύ μικρή ηλικία (όποτε πάμε για καφέ, αρκετοί γονείς βάζουν ένα κινητό ή ένα τάμπλετ μπροστά στα παιδιά, ώστε να τα ξεφορτωθούν για λίγο και να τον πιουν. Τον καφέ τους).

So damn true! Το τι έχω ακούσει από ξαδέρφη που δουλεύει σε νηπιαγωγείο που πάνε τα παιδιά τους άτομα υψηλού μορφωτικού επιπέδου δεν περιγράφεται.

 

Επίσης το παιδί κατά τη γνώμη μου πρώτα απ' όλα πρέπει να "πλάθει" σωστά από όταν αρχίσει να καταλαβαίνει και ακούει. Άπαξ το αφήσεις τότε, τα πράγματα είναι εκατοντάδες φορές πιο δύσκολα όταν μεγαλώσει, πέρα του ότι φαίνεται στο χαρακτήρα του, ειδικά όταν είναι στα πρώτα του χρόνια πόσο έχουν ασχοληθεί μαζί οι γονείς του. Πέρα αυτού δεν κάνουν όλοι για γονείς. Το πόσοι απ αυτούς βέβαια έχουν τα @@ να το παραδεχτούν και ιδιαίτερα να μην μπουν στη διαδικασία αυτή είναι άλλο θέμα.

 

Επίσης το ξύλο είναι ένα απίστευτα λεπτό ζήτημα. Ξύλο μπορεί να είναι από το κάνω μαύρο με την ζωστήρα, παντόφλα ή δε ξέρω τι (που εκεί πρέπει να είναι καταδικαστέο χωρίς πολλά πολλά) αλλά μπορεί να είναι και 2-3 στο ποπό.

 

Επίσης το "ΕΠΑΛ" δε μου λέει τίποτα. Ήμουν μαθητής του ΕΠΑΛ και τα ξέρω από πρώτο χέρι και σας διαβεβαιώνω πως υπήρχαν και υπάρχουν παιδιά διαμάντια εκεί μέσα. Δε σημαίνει ότι επειδή είναι κατώτερο μορφωτικά ισχύει και το ίδιο για την παιδεία των ατόμων που βρίσκονται εντός τους. Απλά λόγο του ότι είναι μορφωτικά κατώτερο στέλνει ο κάθε τελειωμένος γονιός το παιδί του εκεί να ξεφορτωθεί μπας και βγάλει ένα λύκειο, το οποίο στα ΕΠΑΛ που σέβονται τον εαυτό τους δε πρόκειται να το βγάλει. Υπήρχαν και υπάρχουν πολλά σάπια ΓΕΛ και ΕΠΑΛ εκεί έξω, το ότι το ποσοστό υπερτερεί στα δεύτερα δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα παίρνει όλα η μπάλα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Αναζήτηση επιφανειακών αιτιών για τα μάτια του κόσμου... γιατί η βρεφική εργασία και ο αναλφαβητισμός που είναι τα πραγματικά αίτια δεν συμφέρει την πολιτεία

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Αναζήτηση επιφανειακών αιτιών για τα μάτια του κόσμου... γιατί η βρεφική εργασία και ο αναλφαβητισμός που είναι τα πραγματικά αίτια δεν συμφέρει την πολιτεία

 

Μήπως πρέπει να δοθούν περισσότερα επιδόματα για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν? ? 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και το περιλαίμιο είναι από το χαστούκι?

Ε ρε περιλαίμια που έπρεπε να φορέσω μικρός....

 

Πάντως στο video το παιδί δείχνει λίγο πιο μεγάλης διάπλασης σε σχέση με τον μικρο στη φωτό. Δεν ξέρω. 

 

Επίσης δεν βλέπω και να αποφεύγουν μάρτυρες. Η μερσεντα είναι στο δρόμο της και οι μηχανές μάλλον εμποδίζουν. Επιπλέον ποσό να κάτσουν ακόμα. Πήραν η όχι τις πληροφορίες που ηθελαν και φεύγουν.

 

Τουλάχιστον η μάνα ζήτησε από την Ελληνική δικαιοσύνη να "ταλαιπωρηθούν" οι υπεύθυνοι.

 

Τι να πεις. Όσο εφαρμόζονται ημίμετρα για την εξαφάνιση κάποιων κρατιδίων εντός Ελληνικής επικράτειας, τόσο περισσότερο "ρατσιστικές" συμπεριφορές θα βλέπουμε. Διότι δεν θα εξαλειφθεί ποτέ ο φόβος.

 

Πάντως εμένα και να με πληρώνανε με 2 μισθούς, σκαμπιλι σε παιδί δεν έδινα μέσα σε μια τέτοια καυτή έδρα. Είναι πολλά τα "ξαδέρφια "που μπορεί να πεταχτούν από τα παράθυρα της γειτονιάς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

 

Μήπως πρέπει να δοθούν περισσότερα επιδόματα για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν? ? 

 

Απλά αν δεν έχουν απολυτήριο της προηγούμενης τάξης να πηγαίνει ο πατέρας και η μάνα φυλακή κατάσχεση περιουσιακών κλπ γιατί η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική για όλους δεν εξαιρούνται οι τσιγγάνοι

Οι δύο όψεις του βιγκανισμούΟ

Παράθεση

Την ίδια στιγμή ζητούν από την Vegan Society να καταγράψει το φοινικέλαιο ως ένα μη-vegan προϊόν. Σύμφωνα με τη Greenpeace, η παραγωγή φοινικέλαιου έχει καταστρέψει μια περιοχή τροπικών δασών, σχεδόν το διπλάσιο του μεγέθους της Σιγκαπούρης, τα τελευταία τρία χρόνια, οδηγώντας τους ουραγκοτάγκους και άλλα είδη προς εξαφάνιση. Είναι ολοφάνερο ότι η παραγωγή φοινικέλαιου έχει καταστρεπτική επίδραση στα ζώα. Η αγροτοβιομηχανική γεωργία - παραγωγή μονοκαλλιέργειας με βάση τη βαριά χρήση φυτοφαρμάκων, ζιζανιοκτόνων και λιπασμάτων - εξαλείφει τους πληθυσμούς των εντόμων σε μια ιστορικά πρωτοφανή κλίμακα. Αυτό με τη σειρά του επιδρά σε ευρύτερους ιστούς τροφίμων, συμβάλλοντας στην μείωση των αριθμών πουλιών. ι

 

δύο όψεις του βιγκανισμού

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

https://www.news247.gr/koinonia/thessaloniki-katalipsi-epal-meta-trampoykismo-kathigitrias-mathiti.7572445.html

 

Κατάληψη συμπαράστασης -στο γνωστό ΕΠΑΛ- από τους συμμαθητές του μαθητή, με σύνθημα "Όχι μαθητές στα δικαστήρια" :hehe:

  • Like 2
  • Haha 3
  • Sad 1
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

https://www.news247.gr/koinonia/thessaloniki-katalipsi-epal-meta-trampoykismo-kathigitrias-mathiti.7572445.html

 

Κατάληψη συμπαράστασης -στο γνωστό ΕΠΑΛ- από τους συμμαθητές του μαθητή, με σύνθημα "Όχι μαθητές στα δικαστήρια" :hehe:

 

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.