Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το 82% των ασθενών με γρίπη που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ, δεν είχαν εμβολιαστεί | iefimerida.gr

 

Το 82% των ασθενών με γρίπη που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ, δεν είχαν εμβολιαστεί, οπότε με το φτωχό μου το μυαλό συμπεραίνω ότι το 18% όσων εισήχθησαν σε ΜΕΘ ήταν εμβολιασμένοι.

 

Για να συνεχίσω τους συλλογισμούς μου χρειάζομαι μια επιπλέον πληροφορία: τι ποσοστό πληθυσμού έχει κάνει εμβόλιο για τη γρίπη: 

Βρήκα μόνο ότι : "φέτος εισήχθησαν και δόθηκαν, πάνω από 2.100.000 δόσεις αντιγριπικών εμβολίων"

 

Αυτό χοντρά χοντρά σημαίνει (αν υποθέσουμε ότι γύρω στα δύο εκατομμύρια εμβολιάστηκαν) περίπου 20%, σωστά;


Είναι η ιδέα μου ή τίθεται εν αμφιβόλω η αποτελεσματικότητα των εμβολίων της γρίπης;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, kourbeti said:

Το 82% των ασθενών με γρίπη που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ, δεν είχαν εμβολιαστεί | iefimerida.gr

 

Το 82% των ασθενών με γρίπη που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ, δεν είχαν εμβολιαστεί, οπότε με το φτωχό μου το μυαλό συμπεραίνω ότι το 18% όσων εισήχθησαν σε ΜΕΘ ήταν εμβολιασμένοι.

 

 Για να συνεχίσω τους συλλογισμούς μου χρειάζομαι μια επιπλέον πληροφορία: τι ποσοστό πληθυσμού έχει κάνει εμβόλιο για τη γρίπη: 

Βρήκα μόνο ότι : "φέτος εισήχθησαν και δόθηκαν, πάνω από 2.100.000 δόσεις αντιγριπικών εμβολίων"

 

Αυτό χοντρά χοντρά σημαίνει (αν υποθέσουμε ότι γύρω στα δύο εκατομμύρια εμβολιάστηκαν) περίπου 20%, σωστά;


Είναι η ιδέα μου ή τίθεται εν αμφιβόλω η αποτελεσματικότητα των εμβολίων της γρίπης;

Αφού ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ενημερωθεί ειδικά για τη φετινή χρονιά, είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι δεν υπάρχει ένα μοναδικό εμβόλιο γρίπης.

Κάθε χρόνο, γίνεται μία μελετημένη εικασία για τις παραλλαγές της γρίπης που αναμένεται να είναι επικρατέστερες, και εάν χρειάζεται τα εμβόλια της χρονιάς προσαρμόζονται σε αυτήν. Επίσης συμβαίνουν και μεταλλάξεις που καθιστούν το ίδιο εμβόλιο περισσότερο ή λιγότερο αποτελεσματικό.

Βλέποντας πχ τα νούμερα του CDC, ακόμη και όταν υπάρχει καλό ταίριασμα εμβολίου με τα στελέχη που κυκλοφορούν, η πιθανότητα προσβολής από γρίπη στον γενικό πληθυσμό ελαττώνεται κατά 40-60%.

https://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaccineeffect.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα γνωρίζω χοντρικά. Αναρωτιέμαι για το πραγματικό όφελος από το εμβολιασμό στην Ελλάδα, φέτος. 

Ή οι μαθηματικοί συλλογισμοί μου δεν είναι σωστοί (πολύ πιθανό) ή οι μόνοι που ωφελούνται είναι οι φαρμακευτικές. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, minast said:

Αφού ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ενημερωθεί ειδικά για τη φετινή χρονιά, είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι δεν υπάρχει ένα μοναδικό εμβόλιο γρίπης.

Κάθε χρόνο, γίνεται μία μελετημένη εικασία για τις παραλλαγές της γρίπης που αναμένεται να είναι επικρατέστερες, και εάν χρειάζεται τα εμβόλια της χρονιάς προσαρμόζονται σε αυτήν. Επίσης συμβαίνουν και μεταλλάξεις που καθιστούν το ίδιο εμβόλιο περισσότερο ή λιγότερο αποτελεσματικό.

Βλέποντας πχ τα νούμερα του CDC, ακόμη και όταν υπάρχει καλό ταίριασμα εμβολίου με τα στελέχη που κυκλοφορούν, η πιθανότητα προσβολής από γρίπη στον γενικό πληθυσμό ελαττώνεται κατά 40-60%.

https://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaccineeffect.htm

 

το πές μόνος σου αφού παραμετροποιήουν τον ιό εξού και οι μλτσίες κάθε χρόνο αυτοί που εμβολιάζονται κολλάνε τους υπόλοιπους ! :jester:

Link to comment
Share on other sites

@kourbeti, ο συλλογισμός σου έχει διάφορες παραδοχές:

α. ότι ο πληθυσμός εμβολιάστηκε ομοιογενώς (ομάδες-υψηλού κινδύνου και μη)

β. ότι νοσηλεύτηκε ομοιογενώς

γ. ότι απεβίωσε ομοιογενώς

 

Στην πραγματικότητα (https://keelpno.gr/wp-content/uploads/2019/01/4.2019-Flu-Week.pdf),

Quote

Από τα 112 κρούσματα ήταν εμβολιασμένα τα 20 (18%). Σημειώνεται ότι τα 96 (85,7%) από τα 112 προαναφερόμενα
σοβαρά κρούσματα με νοσηλεία σε Μ.Ε.Θ ανήκουν σε κλινική ομάδα υψηλού κινδύνου για την οποία συστήνεται
εμβολιασμός για την εποχική γρίπη, σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας.

 

Από τα 5 κρούσματα ήταν εμβολιασμένα τα 2 (40%). Όλα τα προαναφερόμενα σοβαρά κρούσματα
χωρίς νοσηλεία σε Μ.Ε.Θ ανήκουν σε κλινική ομάδα υψηλού κινδύνου για την οποία συστήνεται εμβολιασμός για
την εποχική γρίπη σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας. 

 

Από την εβδομάδα 40/2018 έως και την εβδομάδα 4/2019 στην Ελλάδα έχουν καταγραφεί 18 θάνατοι από
εργαστηριακά επιβεβαιωμένη γρίπη, εκ των οποίων οι 14 αφορούν σε κρούσματα που χρειάστηκαν νοσηλεία στη
Μ.Ε.Θ και 4 σε κρούσματα που δεν νοσηλεύτηκαν σε Μ.Ε.Θ. [...]

 

Όλα τα προαναφερθέντα κρούσματα ανήκαν σε κλινική ομάδα υψηλού κινδύνου για την οποία
συστήνεται εμβολιασμός για την εποχική γρίπη σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας. 

 

Η συντριπτική πλειονότητα των κρουσμάτων και το σύνολο των θανάτων αφορούν σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Όμως, η εβδομαδιαία έκθεση δεν έχει αρκετά στοιχεία για να εξάγουμε συμπέρασμα για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου (δεν ξέρουμε καν πόσοι από τους θανόντες ήταν εμβολιασμένοι). Τέτοια στοιχεία υπάρχουν περισσότερα στην ετήσια έκθεση (περσινή εδώ: https://keelpno.gr/wp-content/uploads/2019/01/etisia_ekthesi_gripis_2017-2018.pdf), οπότε η αποτελεσματικότητα κρίνεται εκ των υστέρων.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ένας παράγοντας που ξεχνούν πολλοί όταν μιλούν για το εμβόλιο της γρίππης είναι ο αριθμός των ατόμων που θα νοσούσε ή θα είχε σοβαρότερες επιπλοκές αν δεν εμβολιαζόταν κανείς. Συνήθως το «ξεχνούν» ή το αποσιωπούν εκείνοι που υιοθετούν κάθε πιθανή ή απίθανη θεωρία συνωμοσίας και στρέφονται με πάθος εναντίον των εμβολίων.
Για ιατρικά θέματα καλό είναι ο καθένας μας να συμβουλεύεται γιατρό της εμπιστοσύνης του αν έχει απορίες.

Το ζήτημα δεν είναι αστείο, αναγραφές εξυπνάδων (ευφημισμός για ηλιθιότητες) στο ζήτημα είναι απαράδεκτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να εξηγήσω τους λόγους που προβληματίζομαι. 

 

Στις αρχές του  2000 είχα τρομοκρατηθεί, όπως όλοι, από τα τρομερά νέα για την γρίπη των πτηνών, που ήδη είχε εξαπλωθεί στην Κίνα με χίλιους καταγεγραμμένους νεκρούς στο Πεκίνο. Οι εικόνες Κινέζων με μάσκες να κυκλοφορούν στους δρόμους ήταν συνεχείς.

Εκείνο τον καιρό περίμενα έναν Κινέζο καθηγητή φιλοσοφίας του πανεπιστημίου του Πεκίνου να έρθει στην Ελλάδα για κάποια σεμινάρια που έδινε κάθε χρόνο. Πολύ σοβαρός άνθρωπος (και λάτρης του Αρχαιοελληνικού πολιτισμού)

Μόλις έφτασε τον βομβαρδίσαμε με ερωτήσεις για το πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση.

Εκείνος έκπληκτος μας εξήγησε ότι δεν συμβαίνει τίποτε! 

"Μα οι χίλιοι νεκροί στο Πεκίνο; Αφού όλοι κυκλοφορούν με μάσκες, τους βλέπουμε!"

" Οι μάσκες είναι για την ακραία μόλυνση της ατμόσφαιρας, και σε μια πόλη άνω των 20.000.000 είναι φυσικό να υπάρχουν τόσοι νεκροί από γρίπη όπως συμβαίνει κάθε χρόνο"

 

Μπερδεμένος έθεσα δειλά δειλά το ερώτημα (μη μας περάσουν και για αντιεμβολιαστές...) σε πελάτη μου γιατρό του ΕΣΥ, καθόλου "εναλλακτικό". Μου απάντησε κοφτά ότι "πρόκειται για αρπαχτή"...

 

΄Θα μπορούσα να μακρηγορήσω πολύ καθώς αργότερα γνώρισα άνθρωπο που ήταν το δεξί χέρι διευθυντή γνωστότατης φαρμακευτικής, ο οποίος με άφησε άναυδο με τις λεπτομέρειες για το πως λειτουργεί το σύστημα: Δεν υπάρχει καμία συνωμοσία. απλά πολύ, πάρα πολύ χρήμα. 

 

Έκτοτε προσπαθώ να είμαι πιο προσεκτικός διαβάζοντας τις "ειδήσεις". Ειδικά όταν διακρίνω προσπάθεια να δημιουργηθεί κλίμα φόβου:

Στον ιό της γρίπης Η1Ν1 οφείλεται ο θάνατος της 5χρονης στην Κρήτη

Παράθεση

Σύμφωνα με τον κ. Εμμανουήλ Λουμπούνη, Προϊστάμενο Τμήματος Πρόληψης και Προαγωγής Δημόσιας Υγείας, ο οποίος μίλησε με το neakriti.gr, η 5χρονη είχε προσληφθεί από τον ιό Η1Ν1, αυτό δείχνουν τα αποτελέσματα των εργαστηριακών εξετάσεων, του Εθνικού Κέντρου Αναφοράς Γρίπης.  

Ωστόσο αναμένονται και τα αποτελέσματα των εξετάσεων που ρίξουν περισσότερο φως, για το αν υπήρξε εμπλοκή λοίμωξης του μηνιγγιτιδόκοκκου, καθώς σύμφωνα με τον ίδιο εκείνος είναι υπαίτιος για το σηψαιμικό σοκ, στο οποίο οφείλεται και ο θάνατος της 5χρονης

 

Link to comment
Share on other sites

το οξύ τμήμα του σχόλιου μου δεν αφορούσε τον δικό σου προβληματισμό. Σε σένα απευθυνόταν περισσότερο το σκέλος «ρώτησε γιατρό που εμπιστεύεσαι». Για όλα τα σχετικά. Εμείς δεν είμαστε γιατροί να εξηγούμε με επάρκεια, να διευκρινίζουμε τις εύλογες ή παράλογες απορίες σου (ας πούμε στην τελευταία σου φράση που έγραψες με έμφαση, το ότι μία άλλη αιτία είναι υπεύθυνη δεν αποκλείει το ενδεχόμενο η έλλειψη εμβολιασμού να επιδείνωσε την κατάσταση και να απέφευγε την επιπλοκή, αλλά αυτά να τα ρωτήσεις σε γιατρό που εμπιστεύεσαι, δεν είμαστε γιατροί εδώ πέρα).

Για το επιχείρημα με το οικονομικό όφελος: όλα -εκτός από την αγάπη των γονιών σου- σε αυτή την ζωή σχετίζονται περισσότερο ή λιγότερο με το χρήμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο,τιδήποτε γίνεται σε κάθε τομέα είναι a priori απατηλό. Ούτε ο τρόμος ούτε η αφέλεια αλλά ούτε κι η καχυποψία βοηθούν την απόφασή σου.

Σε ιατρικά θέματα, αν μιλάμε για κάτι που σε αφορά (να εμβολιαστώ ναι ή όχι) ή κάτι για το οποίο είσαι υπεύθυνος να αποφασίσεις για λογαριασμό άλλου (να εμβολιάσω το ανήλικο παιδί μου, τον ασθενή και ανήμπορο γονέα μου κλπ) ο σωστός τρόπος είναι να συμβουλευτείς τον κατάλληλο γιατρό που εμπιστεύεσαι. Αν είναι να αμφισβητείς τη γνώμη του ψάχνοντας δεξιά κι αριστερά, χωρίς μάλιστα να έχεις τα απαιτούμενα εφόδια να κρίνεις, καλύτερα άλλαξε γιατρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος unseen έγραψε:

Άσε μας, μωρέ, με τους κουτφραγκους. Τι ξέρουν αυτοί; Ας πάει να φάει κάνα επεξεργασμένο λαχανάκι .

Στα σοβαρά τώρα: μεγαλωμένος σε οικογένεια καπνιστών (πατέρας, μητέρα, δύο αδέλφια), ήμουν ο μόνος που δεν κάπνιζε (και δεν καπνίζω). Από τότε που έφυγα από το πατρικό μου, βρήκα την υγειά μου. Όταν το περιβάλλον σου είναι καθαρό, δεν αντέχεται αυτή η απαίσια μυρωδιά.

Οι γονείς και τ' αδέλφια μου, βέβαια, συνεχίζουν ακάθεκτοι....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος trib έγραψε:

Usb 2.0 ή 3.0; Βλέπω οι πληροφορίες δεν μεταδόθηκαν σωστά και πάγωσαν τα δεδομένα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.