Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

11 hours ago, mer said:

Πήγα έψαξα αλλά τελικά μονο στο mart βρήκα αυτό  Φαντάζομαι αυτό παίρνεις και εσύ γιατί δεν είχε κατι άλλο.

Να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω από τη φωτογραφία, γιατί έχει κάμποσο πάγο. Τη μάρκα την αναγνωρίζω πάντως.

Το κομμάτι είναι αυτό:

pork_spare_ribs.jpg

Σήμερα πάλι βρήκα μία συσκευασία των δύο στον Βασιλόπουλο. Τα βρήκα και ψημένα :p

post-@acct edit: Του ΑΒ τα βρίσκω κι εγώ νωπά, απλά για ευκολία συσκευάζουν και για το self-service ψυγείο, πλέον όσων έχει στο πόστο του χασάπη.

 

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Σήμερα πάλι βρήκα μία συσκευασία των δύο στον Βασιλόπουλο. Τα βρήκα και ψημένα :p

Αυτά ήταν νωπά, Ολλανδίας αν θυμάμαι καλά. Και τα κατεψυγμένα μια χαρά θα είναι, απλά μετά που θα ξεπαγώσουν θέλουν καλό στέγνωμα με χαρτί κουζίνας πριν το μαρινάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

 Αγάπη . . .

"Αφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι!" :p 

 

Απλώς . . . "κάνε χώρο", ο καιρός που ο Ψηλορείτης δε θα 'ναι μόνο στη μέσα πάντα του μυαλού,  σιμώνει !  :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
9 minutes ago, mer said:

Επειδή δεν ξέρω. Πώς λέγεται το φαγητό αυτό; μουσακας με σαρδελες; πάντως φαίνεται χρονοβορο και δεν έχω φάει κάτι αντίστοιχο

Σαρδέλες πλακί είναι μία καλή ονομασία και είναι συνηθισμένος τρόπος μαγειρέματος ψαριών. Προσωπικά τις ζήλεψα όπως ήταν φιλεταρισμένες και θα έπαινα σε πειρασμό να τις μαρινάρω για ωμή κατανάλωση :).

Link to comment
Share on other sites

Σαρδέλες μπουργιέτο, μου φαίνεται ακόμα πλησιέστερα σαν συνταγή , αλλά εδώ έχουμε παραλλαγή :

Σαρδέλες μπουργιέτο, σκεπαστό με σαρδέλες ! ! !

Άμα είναι πολλές, και είσαι ανήσυχο πνεύμα . . . παίζουν και τέτοιες πολυτέλειες!

Αγάπη μπράβο ! ! !   :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.