Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

54 minutes ago, mer said:

@Wizard! καλά αυτοί τα τρώνε και ωμά δεν μου λέει κάτι.

Τονίζω ξανά: Άλλο ωμό, άλλο σωστά ψημένο. 

Ποιοί είναι οι "αυτοί" που τα τρώνε ωμά; Γιατί αν εννοείς τους Γάλλους, δεν ισχύει. Το ότι το μοσχαρίσιο ή το αρνίσιο κρέας έχουν αίμα, δε σημαίνει ότι είναι ωμό, αν έχει ψηθεί στη σωστή θερμοκρασία.

3 ώρες ψημένο κι έχει ακόμα αίμα: http://www.simplyrecipes.com/recipes/roast_beef/

 

Μπριζόλα (με αίμα): http://www.jamieoliver.com/news-and-features/features/how-to-cook-the-perfect-steak/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Wizard! said:

Τονίζω ξανά: Άλλο ωμό, άλλο σωστά ψημένο. 

Ποιοί είναι οι "αυτοί" που τα τρώνε ωμά; Γιατί αν εννοείς τους Γάλλους, δεν ισχύει. Το ότι το μοσχαρίσιο ή το αρνίσιο κρέας έχουν αίμα, δε σημαίνει ότι είναι ωμό, αν έχει ψηθεί στη σωστή θερμοκρασία.

3 ώρες ψημένο κι έχει ακόμα αίμα:  Roast Beef Recipe | SimplyRecipes.com

 

Μπριζόλα (με αίμα): How to cook the perfect steak - Jamie Oliver | Features

΄Όχι ξέρω καλά τι λέω και σε τι αναφέρομαι ήμουν αρκετά σαφής. Πρώτη φορά αυτά σε Γαλλία τα είδα και τα γεύτηκα. Μιλάω για τα ωμά. Τελείως ωμά. Παράδειγμα το steak tartare και φιλέτο μοσχαριού που είχα φάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mer said:

΄Όχι ξέρω καλά τι λέω και σε τι αναφέρομαι ήμουν αρκετά σαφής. Πρώτη φορά αυτά σε Γαλλία τα είδα και τα γεύτηκα. Μιλάω για τα ωμά. Τελείως ωμά. Παράδειγμα το steak tartare και φιλέτο μοσχαριού που είχα φάει.

To ζαμπόν είναι ωμό; Το προσούτο; Τα ισπανικά σαλάμια;

Το tartare που αναφέρεσαι είναι "ψημένο" με μπαχαρικά.

Τα μπερδεύεις.

 

Επίσης, αν το πρόβλημά σου είναι οι Γάλλοι και η φιλοσοφία τους, διάβασε την επιστημονική εξήγηση από το Αμερικανικό Πανεπιστήμιο του Χάρβαντ μπας και σε καλύψει:

http://scienceandcooking.seas.harvard.edu/outline.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mer έγραψε:

@Wizard! καλά αυτοί τα τρώνε και ωμά δεν μου λέει κάτι. Δεν τους εμπιστεύομαι. Επειδή θίξατε όμως αυτό το θέμα πρόσφατα επισκέφθηκα ταβέρνα και με ρώτησαν για τη χοιρινή μπριζόλα πώς τη θέλω. Είναι λογικό; Και εγώ τη θέλω ζουμερή τη μοσχαρίσια αλλά χοιρινή πρώτη φορά το άκουσα. Μέχρι στιγμής κοτόπουλο και χοιρινό ήξερα ότι πρέπει να είναι σχετικά καλά ψημένα.

Μιας και θα λυσετε το κυπριακο να σου απαντησω στην ερωτηση. Κοτοπουλο και χοιρινό πρεπει να ειναι ψημένα. Δε παίζει το seignant σε αυτα. Και δε παιζουμε με αυτα. 

 

Εκτόςαν ο ταβερνιαρης εννοουσε να τη τσιμπήσει λίγο παραπάνω στο ψησιμο. Αλλο αυτο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Πιστευω οτι σε πολλους θα αρεσει αυτο το καναλι και θα περασουν ευχαριστα πολλες ωρες θεασης αλλα και πειραματισμου μαζι τους. Καλη θεαση σε οσους ξεκινησουν να βλεπουν.

 

Κατα τη γνωμη μου οι τυποι ειναι κορυφαιοι.

 

ΥΓ: Ωραια θα ηταν να ξεκινουσαμε και εμεις κατι αναλογο...πχ ενα βιντεο καθε φορα που θα ειμαστε ολοι μαζι καπου ομορφα και θα ψηνουμε κτλπ....απλα εριξα την ιδεα.

 

astrolabe τι λες; Εσυ karmen1983;

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μενού σήμερα είχε pancakes με τη μέθοδο που δείχνει το βιντεάκι!!
Εύκολο και πάνω από όλα χωρίς να λερώσω ούτε ένα σκεύος. ;)

https://www.facebook.com/cleverly.me/videos/597317737138671/
 

20161007_154650.jpg20161007_161856.jpg20161007_161954.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Οι μέρες της αλητείας τελειώνουν μιας και από βδομάδα θα επιστρέψω στη δουλειά, μετά από 2 μήνες. 
Από την επόμενη βδομάδα λοιπόν, επιστροφή στο διαιτολόγιο, μπας και χαθούν αυτά τα 3-4 που μπήκαν όσο είχα αναρρωτική ^_^

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ελα τώρα πως κάνετε ετσι!

Ενα ψαρακι ηταν, ενας (μια θελω να πω :)  ) το κεφαλακι, ενας τη μεσουλα , και ο τριτος ολίγη απο ουρά,  τι να λέει! 

Πεινασμένοι σηκώθηκαν!  ! !   :p

:hehe:

Αγάπη.  καλοχωνευτοοο! ! ! ! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sstav έγραψε:

αυτά το μεσημέρι...τώρα πεινάτε αρκετά υποθέτω...πιασε μαστορα 2 διπιτα μ'απ΄ολα ο καθενας για να στανιαρετε..:D

Περίσσεψε ενα κομματι απο τη κοιλια καπου 300 με 400 γραμμάρια. Εκανα και μια χωριατικη και την εκανα ταρατσα. Τι πιτογυρα και μαλακιες!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καθε ειδους φαγητου εχει τη χαρη του karmen1983. Και τα πιτογυρα μια χαρα ειναι αλλα και το ψαρακι που φαγατε μια χαρα και αυτο. Αναλογα με την ορεξη τη παρεα και το μερος που θα το φας. Παντως εχω παρει κατα καιρους συναγριδα και μπορω να πω οτι το κρεας της μοιαζει στη υφη με το κοτοπουλο...πολυ χορταστικο ψαρι. Εμεις τη φαγαμε με σαλατες και λαχανικα ατμου. Τελεια ηταν καθε φορα. Πολυ νοστιμο ψαρι. Μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.