Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κοκορας με πένες ολικής σήμερα και ξηρή μυζήθρα αντι παρμεζάνα αφού δεν φρόντισα για να έχω :p 

 

20161009_142803.jpg

Τυρί στα μακαρόνια μη ξεχάσεις να βάλεις :sarcastic:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αν θες κατεψυγμένο για να μη πληρώσεις πολλά τότε δε μένει από το να πας σε έναν Σκλαβενίτη πχ

Αν θες φρέσκο, εύκολη πρόσβαση και καλές τιμές έχει στη λαχαναγορά στο Ρεντη. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η Ελλάδα να είναι ψαροχώρα, αλλά τον μπακαλιάρο που φάγαμε εδώ (25η Μαρτίου παραδοσιακά), δεν τον έχω ξαναματαφάει...

Έχει ένα ψαράδικο στο λιμάνι, που βγάζει δικό του σκάφος κάθε Τετάρτη κι επιστρέφει Πέμπτη ξημερώματα. Οπότε αν πας Πέμπτη, το ψάρι είναι ημέρα.

Πήραμε 2.5 κιλά φιλέτο, το πάνω μέρος (δίνουν φθηνότερα φιλέτο από τη μέση και κάτω), με 52€.

Απλά δεν υπήρχε... Είχε έρθει και η μητέρα μου επίσκεψη και μας το ετοίμασε και έμεινε άφωνη. Γύρισε πίσω και το έλεγε παντού :hehe:

 

To κακό είναι πως έχουν πολύ μικρή ποικιλία. Καμία σχέση με τα δικά μας. Όμως, επειδή ψαρεύει ο πεθερός μου, δεν έχουν και καμία σχέση αυτά που βρίσκεις στα ιχθυοπωλεία, με αυτά που βγάζει ο ίδιος. Η διαφορά στη γεύση και στο πόσο παχιά είναι, είναι φανερή. Αρκετοί λένε ότι ψαρεύουν, αλλά είναι ιχθυοτροφείων, ή ψαρεύψουν κοντά και έτσι τα ψάρια είναι ή "δραπέτες", ή ταϊσμένα με τις τροφές που δίνουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οι μπακαλιάροι είναι κυρίως του Ατλαντικού ψάρι. Εδώ υπήρχαν παραδοσιακά ως φαΐ σε κάποιες περιοχές (π.χ. Μάνη) επειδή οι Εγγλέζοι χρησιμοποιούσαν παστό μπακαλιάρο ως μέσο πληρωμής σε τοπικά καΐκια που τους βοηθούσαν στο πέρασμα από τα ακρωτήρια. Επειδή λόγω της υπεραλίευσης έχει περιοριστεί πολύ οι πωλητές κάνουν συχνά αλχημείες πουλώντας άλλα ψάρια της οικογένειας ως μπακαλιάρους χωρίς να είναι. Δεν τις θυμάμαι απέξω να στις πω αλλά έχουν και διαφορετικές λέξεις (cod είναι κανονικά ο μπακαλιάρος). Τα άλλα έχουν εντελώς διαφορετική γεύση και τιμή και τα χρησιμοποιούν συχνά σε φαγητά όπως το fish and chips που 'ναι και πιο εύκολο να τα μασκαρέψουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος mer έγραψε:

Ρε παιδιά που βρίσκετε τέτοια ψάρια; Δεν έχω δει να πουλάνε σε ιχθυοπωλείο. Έχετε κανέναν γνωστό; @karmen1983 εκτός της φαγητάρας επιπλέον λαικ για την μυζήθρα. 

@mer Θεσ/νικη μένεις ε;  Σου απάντησα σαν να μένεις Αθήνα :p 

 

Βασικά θεωρώ ότι θα εχετε και εκεί κάτι ανάλογο με ψαραγορά και μεγάλα σουπερ μάρκετ με κατεψυγμένα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mer Θεσ/νικη μένεις ε;  Σου απάντησα σαν να μένεις Αθήνα [emoji14] 
 
Βασικά θεωρώ ότι θα εχετε και εκεί κάτι ανάλογο με ψαραγορά και μεγάλα σουπερ μάρκετ με κατεψυγμένα. 

Ε μωρέ κάτι έχουμε και εμείς εδώ [emoji2]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φακες με κοκκινη σαλτσα (καυτερη) και κοτοπουλο σουβλας για σημερα.

15 hours ago, mer said:

Ρε παιδιά που βρίσκετε τέτοια ψάρια; Δεν έχω δει να πουλάνε σε ιχθυοπωλείο. Έχετε κανέναν γνωστό; @karmen1983 εκτός της φαγητάρας επιπλέον λαικ για την μυζήθρα. 

Στη Νεα Ιωνια στο πεζοδρομο (ρωτα που ειναι τα μαγαζια με τα ψαρια) κοντα στον ηλεκτρικο σταθμο (100 μετρα). Εχουν σχεδον τα παντα και σε πολυ πολυ καλες τιμες. Παραδειγμα συναγριδα 11 ευρω το κιλο περιπου. Υπαρχει δυνατοτητα επισης να τους παρεις απο πριν τηλεφωνο, στην αποψυχουν, τη καθαριζουν και εσυ απλα ψηνεις σπιτι. Για παραγγελιες απο 30 ευρω και πανω στα φερνουν και στο σπιτι αν μενεις στις γυρω κοντινες περιοχες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://caruso.gr/spitiki-italiki-pizza/

Τα λέει αναλυτικά σχετικά με το οτι παραψήνονται τα υλικά στους απλούς λιτούς και απέριττους οικιακούς φούρνους. (όποιος δε βαριέται, ας το διαβάσει).
Πραγματικά, στα γενέθλια μου, αυτή τη μαντεμένια πλάκα θα ζητήσω, μπας και φτιάξω ποτέ την πίτσα των ονείρων μου!! :D  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος mer έγραψε:


Ε μωρέ κάτι έχουμε και εμείς εδώ emoji2.png

H στο καπανι η αν θες να παρεις φρεσκο (πιστευω ξες πως ξεχωριζεις το φρεσκο)

πας στην πηγη.Ιχθυοσκαλα Μηχανιωνας η Επανωμη.Επανωμη που ειναι κοντα μου παω εδω -->http://www.afoitzina.gr/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε για φρέσκο μιλάμε [emoji2] . Όταν λες ιχθυοσκαλα εκτός από το Ιχθυοπωλειο αφού τζίνα έχεις κάτι άλλο να προτείνεις; Ξέρω ότι από ιχθυοσκαλα πρέπει να πάρεις μεγάλη ποσότητα οπότε δεν είναι για μια οικογένεια

Link to comment
Share on other sites

4 πιτσαρίες έχουμε δοκιμάσει στην Περαία και μία πίτσα της προκοπής δεν φάγαμε... Τι διάολο... τόση γυφτιά στα υλικά...

Η τελευταία χθεσινή ήταν λες και την είχαν ξαναψήσει για να είναι ζεστή... πίτσα και τόσο στεγνή δεν έχω ξαναφάει...

 

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα πιτσας...ψηφιζω υπερ της καθες μανουλας-αδελφης-φιλης-φιλου που θα κατσει με αγαπη να μας φτιαξει μια πιτσα. Δεν ειναι μονο τα υλικα ειναι και το ολο θεμα που σου δινει συναισθηματα που δεν μπορει καμια πιτσαρια να σου δωσει.

 

Με λιγη προσπαθεια, πειραματισμο, ερευνα πιστευω θα πετυχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα. Ακομα και αν δεν βγει οπως θα θελαμε...εχουμε κερδισει ολα τα αλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως προτιμω και εγω την σπιτικη. Για ετοιμες ομως στην Σαλονικα, εχει καλα κρυμμενες ορισμενες πιτσαριες. Η Please ειναι με αυθεντικη Ναπολιτανικη συνταγη. Την Κυριακη θα την δοκιμασω και θα εχω πληρεστερη αποψη , γιατι τωρα μονο φημες ξερω που λενε οτι ειναι απο τις καλυτερες της πολης. 

Η fresca εγγυηση, αλλα πανακριβη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

4 πιτσαρίες έχουμε δοκιμάσει στην Περαία και μία πίτσα της προκοπής δεν φάγαμε... Τι διάολο... τόση γυφτιά στα υλικά...

Η τελευταία χθεσινή ήταν λες και την είχαν ξαναψήσει για να είναι ζεστή... πίτσα και τόσο στεγνή δεν έχω ξαναφάει...

 

https://www.facebook.com/pizzapleasepizza/about/?entry_point=page_nav_about_item&ref=page_internal

 

Δοκιμασε και εδω, μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλη. Ειναι αυτη που μας προτεινε και ο φιλος λιγο πιο πανω, τωρα το προσεξα.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω εγω απο αυτη που και εμενα μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλη. Θα ειμαι για 2-3 ωρες στο κεντρο Θεσσαλονικη την Κυριακη, οποτε θα προλαβω ισα ισα να φαω κανα κομματι (aka ολοκληρη πιτσα :hehe: ) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.