Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Fresca και ξερό ψωμί για Θεσσαλονίκη!!!
Και αυτή ήταν υπέροχη, αλλά την πίτσα bbq της Fresca δε την αλλάζω με καμία!! Αν μπορούσα θα έμενα μέσα στο μαγαζί τους και θα έτρωγα μόνο bbq πίτσα!!

Η πίτσα ήταν εξαιρετικά λεπτή και μόνο γύρω γύρω ήταν αφράτη, αλλά και ξεροψημένη!!
Τα λίγα υλικά είναι σήμα κατατεθέν της Ιταλικής κουζίνας όσον αφορά τις πίτσες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιπιοσκα on the left και σασλικ on the right..τελεια ! ! !

 

Σημειωση: Η φωτογραφια δεν ειναι δικη μου, ειναι απο το προφιλ του μαγαζιου. Απλα επειδη εχω φαει αυτο το φαγητο πολλες φορες αλλα δεν εχω φωτο ειπα να σας βαλω μια δικη τους.

14711585_668458279989692_4942853399812558789_o.jpg

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

τελικά διαπίστωσα το Σάββατο ότι όταν πεινάσω καταφέρνω τα 4 γύρο πίτα σουβλάκια απ' όπου κιαν προέρχονται...

Παίρνεις 3 εσύ , από 2 η γυναίκα και το παιδί...ποτέ σχεδόν δεν τρώνε ολόκληρο το 2ο , επομένως ερχόμαστε στα 4/ 4,25...

δεν υπάρχουν φωτογραφίες...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xkabamarux said:

Ελα, καλη φαινεται ρε wizard!...μην εισαι αυστηρος. Μια δοκιμη μελλοντικα πιστευω θα μας πεισει.

Από εδώ που είμαι, πιό φθηνά μου έρχεται να πάω Νάπολι να φάω πίτσα, παρά Θεσσαλονίικη...

 

1 hour ago, Olianna said:

Η πίτσα ήταν εξαιρετικά λεπτή και μόνο γύρω γύρω ήταν αφράτη, αλλά και ξεροψημένη!!
Τα λίγα υλικά είναι σήμα κατατεθέν της Ιταλικής κουζίνας όσον αφορά τις πίτσες!

Δε φαίνεται για λεπτή. Αν ήταν μόνο το ζυμάρι γύρω γύρω, θα έκανε "βαθούλωμα" στη μέση, πράγμα που στις φωτογραφίες δε φαίνεται.

Όταν λέμε ιταλική πίτσα (που σύμφωνα με κάποιους μελετητές, την εφηύραν Έλληνες στην Κάτω Ιταλία), το ζυμάρι πρέπει να είναι χαρτί. Όλα τα άλλα, είναι Ευρωπαϊκές παραλλαγές και οι "αφράτες", ξεκίνησαν ως παραλλαγή από τον Καναδά.

Επίσης, δεν ισχύει αυτό για τα λίγα υλικά. Η πίτσα ως φαγητό, ξεκίνησε σαν ιδέα να κάνουν ένα λεπτό ζυμάρι για να βάζουν απάνω περισσεύματα, κι ιδίως σαλάτες. Οπότε, δεν υπάρχει κανόνας όσον αφορά στην ποσόσητα. Ότι είχαν, έμπαινε και από πάνω έριχναν τυρί, παραδοσιακά, μοτσαρέλα από βουβάλι, αν και οι Έλληνες, στον "πλακούς", τον πρόγονο της πίτσας, έβαζαν σκόρδο, κρεμμύδι και μυρωδικά. Χωρίς τυρί και ντομάτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δε φαίνεται για λεπτή.

Χαρτι ηταν το ζυμαρι... Τα υλικα ηταν ικανοποιητικα... Χορταινεις. Τωρα αν ειναι αυθεντικη Ιταλικη , δε ξερω, σφραγιδα δεν ειδα να εχει :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απαντάω στο πως ήταν.. Μπροστά μου την είχα και ήταν όντως σαν χαρτί.
Το οτι δε φαίνεται λεπτή μπορεί να οφείλεται και στο τρόπο που τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες.

Τώρα, όσον αφορά τα υλικά, η κοιλιά μου ικανοποιήθηκε! ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Olianna έγραψε:

Το οτι δε φαίνεται λεπτή μπορεί να οφείλεται και στο τρόπο που τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες.

Αφου ειναι καλλιτεχνικες, ωστε να φαινεται πιο μπαμπατσικη :hehe: 

Πραγματικα, δε φαινεται. Αλλα το θεμα ειναι πως ηταν πραγματικα λεπτη η ζυμη και ηταν νοστιμη

@Wizard! εισαι και λιιιιιιγο μακρυα για να δοκιμασεις :\  

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα λίγα υλικά είναι στάνταρ στη Ρώμη. Πίτσα με πάνω από 3 υλικά δεν βρίσκεις. 

Τελος να πω για τις πιτσαρίες που αναφέρθηκαν πως αν ήταν να ξεκινήσω να πάω Τούμπα ή κέντρο για πίτσα προτιμώ να την φτιάξω μόνος. Μιλάμε για περιοχή Περαία και πέριξ και να έχουν delivery. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κρέας το αλογίσιο. Προ ετών είχα πάει στο σούπερ μάρκετ στη Ζυρίχη και δε θυμόμουν τι είναι το Pferd, και πήρα τέτοιο σαλάμι. Γευστικότατο. Όταν το έμαθα σκάλωσα λίγο, αλλά το χώνεψα στο τέλος :p

Link to comment
Share on other sites

1.jpg2.jpg3.jpg                                                                                                                                                                            για μεσημεριανό ....κοτόπουλο με αγκινάρες και ρυζι φούρνου με μπεϊκον-πράσο-κρεμμύδι και "μπλε τυρί"

Έγινε επεξεργασία από xdoc
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παγκόσμια ημέρα ζυμαρικών σήμερα! κανείς δεν έφαγε να ανεβάσει καμια φώτο ή να μπω στη κουζινά; :p 

 

 

 

 

ΥΓ τρελαίνομαι για αγκινάρες. Με σκότωσες στο μισό μέτρο @xdoc

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό το ρημάδι το κουμπί, που κάνει Ban τους Admin ! ! !

Αυτό δεν είναι post!

Αυτό είναι στρίμωγμα στα σκοινιά και .....

Αποτέλεσμα εικόνας για box uppercut

Αποτέλεσμα εικόνας για box uppercut

 

Αγάπη με έστειλες . . . .

Χρόνια πολλά ! ! ! !:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκοψα το πρώτο λεμόνι από τη λεμονιά μου. Με τιμάει κάθε χρόνο με αρκετά. Φέτος έχει λίγα αλλά είναι όπως πάντα καλά :) 

Λιπάσματα κλπ δεν έχει και ότι βγάλει είναι παρθένο (σχεδόν αν αναλογιστεί κανείς τι ατμόσφαιρα έχει η πρωτεύουσα :hehe: )

 

Ετοιμάζεται μπριζολίτσα για να πάρει όλο το άρωμα.

 

20161103_162326.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

double post αλλά δε βαριέσαι!

 

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς σας το forky; Τι λένε τα φαγητά; Το βρίσκω αρκετά ψαγμένο το μενού και για κάθε γούστο και ας μην έχει ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.